Obsah:
- Čo je to vlastne folikulitída?
- Príčiny vypadávania vlasov z folikulitídy:
- Niektoré ďalšie príčiny folikulitídy a vypadávania vlasov:
- a.
- b. Ocotový obklad:
Folikulitída je výraz, s ktorým ste sa určite stretli, ak je vypadávanie vlasov problémom, ktorý vás trápi. Ak ste niekedy premýšľali, čo tento výraz v podstate znamená, prečítajte si to ďalej!
Čo je to vlastne folikulitída?
Každý prameň vlasov vyrastá z vakovitej štruktúry, ktorá je známa ako vlasový folikul. V diagramoch vlasov je žiarovkou, v ktorej prameň končí, folikul. Folikulitída je stav, keď sa táto žiarovka zapáli v dôsledku určitých pretrvávajúcich kožných faktorov, ako je suchá pokožka alebo v prípade trenia medzi vlasmi a odevmi na určitej časti tela. Posledné menované je bežné na miestach, ako sú slabiny alebo stehná, ktoré sú obvykle vždy zakryté. Folikulitída, ako ju chápeme, je však bežná v oblasti pokožky hlavy a tváre.
Príčiny vypadávania vlasov z folikulitídy:
Existuje veľa príčin, ktoré majú tendenciu dráždiť vlasové folikuly a spôsobiť ich podráždenie a začervenanie. Niektoré z nich sú nasledujúce:
- Baktérie a určité druhy kvasinkových infekcií môžu napadnúť vlasové folikuly. V takýchto prípadoch opuchnú a zapália sa.
- Niekedy môže byť nadmerné trenie vlasových folikulov s oblečením dôvodom na to, aby sa zapálili, a dokonca sa môže zhoršiť až do úplného prípadu folikulitídy.
- Pot, špina, špina môžu upchať póry kože, čo vedie k zápalu a infekcii vlasových folikulov.
- Holenie, najmä holenie pravidelne tupým holiacim strojčekom, môže vlasové folikuly veľmi poškodiť. Stanú sa viditeľne červené, zapálené a svrbiace.
Niektoré ďalšie príčiny folikulitídy a vypadávania vlasov:
- Jedinou dobrou vecou na tomto stave je zvyčajne to, že sa sám uzdravuje. Majte trpezlivosť a dajte jej čas asi dva týždne. V prípade, že vás svrbenie už naozaj dostane, môžete si na okamžitú úľavu použiť teplý obklad s použitím bieleho octu alebo Burowovho roztoku.
- Liečivý šampón sa môže použiť na liečbu tohto ochorenia, keď sa objaví na pokožke hlavy.
Toto je dosť častý stav, z ktorého by ste nemali paniku. Môže však byť ťažké žiť s opakovaným vypadávaním vlasov z folikulitídy. Najlepšie je v takýchto prípadoch konzultovať dermatológa.
Dodržiavanie správnej hygieny pomáha udržiavať folikulitídu na uzde. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili šíreniu infekcie.
- Používajte antiseptické mydlové prípravky
- Naneste antiseptické a antibiotické krémy na postihnuté miesto. To pomôže pri liečbe infikovaných folikulov.
- Na postihnuté miesta naneste teplý a vlhký kompresor, ktorý zabráni šíreniu infekcie do ďalších nedotknutých oblastí.
- Po sprche používajte lieky, ako je kortizónový krém.
- Pred oblečením si posypte liečivý prášok na postihnuté folikuly.
- Pridajte tri kvapky chlóru do horúceho kúpeľa trikrát týždenne.
- Nezdieľajte svoj uterák s ostatnými.
Dva domáce lieky, ktoré pomohli niekoľkým stovkám ľudí trpiacich folikulitídou
a.
1. Použite vlhkú handričku a postihnuté miesta navlhčite teplou vodou.
2. Miesto napeňte veľkým množstvom renomovaného antibakteriálneho mydla. Môže to byť v tekutej alebo mydlovej forme.
3. Mydlovú pokožku po dobu dobrých 30 sekúnd jemne trieť mäkkou handričkou. Takto odlupujete odumreté bunky pokožky blízko folikulov.
4. Kožu dôkladne opláchnite vlažnou vodou a potom osušte.
5. Nasledujte toto sedenie ošetrením pokožky tenkou vrstvou hydrokortizónového krému, ktorý zmierni zápal aj akútne svrbenie.
b. Ocotový obklad:
1. Zmiešajte štyri diely vody s jedným dielom kvalitného bieleho octu. Teraz namočte čistú handričku a vyžmýkajte ju takmer do sucha.
2. Teraz položte túto ocot namočenú handričku na postihnuté miesto na pol hodiny. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov to robte dvakrát denne.
3. Nasledujte túto reláciu octového kompresie nanesením tenkej vrstvy hydrokortizónu, aby ste dosiahli rýchle výsledky.
Dúfam, že tento článok bol informačný. Ak máte akékoľvek pochybnosti o vypadávaní vlasov s folikulitídou, zanechajte ich, prosím