Obsah:
- Čo je vlastne strach z intimity?
- Aké sú príčiny strachu z intimity?
- Aké sú rizikové faktory?
- Znaky a prejavy
- 1. Sériové zoznamky a strach zo záväzku
- 2. Perfekcionizmus
- 3. Potreba vyjadrovať ťažkosti
- 4. Sabotážne vzťahy
- 5. Ťažkosti s fyzickým kontaktom
- Ako môžete čeliť strachu z intimity?
- 2 zdroje
Strach z intimity je podvedomý strach z blízkosti partnera, ktorý často ovplyvňuje ďalšie osobné vzťahy. Tento strach z emocionálnej a / alebo strachu z fyzickej intimity sa môže prejaviť aj v tých najzmysluplnejších a najuzavretejších vzťahoch. Tento strach je tiež známy ako vyhýbanie sa intimite a je charakterizovaný ako úzkosť zo zdieľania blízkych fyzických alebo emocionálnych vzťahov. Ľudia, ktorí sa vyrovnávajú s týmto strachom, sa nechcú cítiť takto a môžu chcieť dokonca blízkosť, často však svojich partnerov odsúvajú alebo dokonca sabotujú svoje vlastné vzťahy.
Strach z toho, že budete dôverní, môže mať niekoľko príčin, vrátane detských skúseností so zneužívaním a zanedbávaním. K strachu z blízkosti však môže prispieť aj mnoho ďalších rušivých faktorov a skúseností. Prekonať tento strach môže vyžadovať čas a trpezlivosť, ale stojí to za to. V tomto príspevku sa budeme bližšie zaoberať strachom z intimity a tým, ako ju možno prekonať.
Čo je vlastne strach z intimity?
Intimita znamená byť schopný úprimne zdieľať svoje pravé ja s iným človekom, ktorý je pre vás výnimočný. Existujú rôzne druhy intimity a strach z toho, že budete dôverní, môže zahŕňať jednu alebo viac z nich. Príklady zahŕňajú:
- Sexuálne - Schopnosť zdieľať sa sexuálne so svojím partnerom.
- Intelektuálna - Schopnosť zdieľať svoje nápady a myšlienky so svojím partnerom.
- Emocionálne - Schopnosť zdieľať svoje súkromné pocity s partnerom.
- Zážitkové - Schopnosť zdieľať osobné skúsenosti so svojím partnerom.
Strach z intimity sa však líši od strachu zo zraniteľnosti a strachu zo vzťahov, aj keď tieto dva môžu spolu úzko súvisieť. Osoba, ktorá má strach z intimity, môže byť väčšinou pohodlná v tom, keď najskôr ukáže svoju zraniteľnú stránku a svoje skutočné ja ľuďom, alebo aspoň svojim blízkym príbuzným a priateľom. Problém často začína, keď si títo ľudia uvedomia, že sa stávajú príliš dôvernými alebo blízkymi pre ostatných.
Strach z intimity môže spôsobiť viac faktorov. Nasledujúca časť o nich bude hovoriť.
Aké sú príčiny strachu z intimity?
Shutterstock
Strach z opustenia a pohltenia a nakoniec strach zo straty vzťahov je hlavnou príčinou strachu z intimity u väčšiny ľudí. Tieto dva obavy v skutočnosti môžu často existovať spolu. Aj keď sa tieto obavy navzájom veľmi líšia, výsledkom oboch je správanie, ktoré partnera striedavo zaujme a potom opäť odstrčí. Oba tieto obavy majú pôvod v minulých zážitkoch z detstva. Často ich vyvolávajú ťažkosti vo vzťahoch dospelých.
- Strach z opustenia
Ľudia, ktorí sa boja opustenia, sa neustále obávajú, že ich partner opustí. To je často výsledkom toho, že rodič ich ako dieťa opustil fyzicky alebo emocionálne (1).
- Strach z pohltenia
O tých, ktorí majú strach, že ich vo vzťahu ovládnu, ovládajú alebo „stratia identitu“, je známe, že majú strach z pohltenia. To vo všeobecnosti vyplýva z vyrastania v zapletenej a ovládajúcej rodine.
- Sociálna fóbia / úzkostná porucha
Strach z intimity môže byť tiež spôsobený sociálnou fóbiou alebo sociálnou úzkostnou poruchou. Ľudia, ktorí sa obávajú o hodnotenie, úsudok alebo odmietnutie druhých, sa všeobecne pravdepodobnejšie vyhnú vytváraniu dôverných alebo osobných kontaktov. Ďalej existujú niektoré špecifické fóbie, ako napríklad strach z dotyku, ktoré sa môžu vyskytnúť ako čiastočná súčasť strachu z intimity.
Niektorým ľuďom však môžu vyhovovať flexibilné sociálne situácie. Svojich známych pomenúvajú ako priateľov, ale so žiadnym z nich nemajú hlboké osobné vzťahy. V skutočnosti môže byť ťažšie odhaliť u týchto ľudí strach z intimity, pretože za svojimi falošnými osobnosťami v sociálnych sieťach skrývajú svoje skutočné osobnosti.
Aké sú rizikové faktory?
Shutterstock
Rizikové faktory strachu z intimity často pramenia z nehôd, ku ktorým došlo v detstve človeka. Často sa to skrýva v neschopnosti dôverovať rodičovským postavám. To zase vedie k problémom s prílohou. Tu je niekoľko príkladov skúseností, ktoré to môžu spôsobiť:
- Fyzické týranie
- Sexuálne zneužitie
- Slovné napádanie
- Fyzické zanedbávanie
- Emočné zanedbávanie
- Rodičovská choroba
- Rodičovská duševná choroba
- Zneužívanie rodičovských návykových látok
Rodičia, ktorí sú v živote dieťaťa prítomní iba fyzicky a nie emocionálne, vysielajú správu, na ktorú sa nemožno spoliehať. Strach môže byť spôsobený aj stratou rodiča rozvodom, smrťou, opustením alebo uväznením. Choroba u jedného z rodičov môže vyústiť do pocitu, že nie je schopný dôverovať alebo spoliehať sa na nikoho iného ako na seba. Platí to najmä vtedy, keď dôjde k obráteniu rolí a nastane potreba starostlivosti o mladších súrodencov.
Strach z intimity Mierka je tiež častá u ľudí, ktorí sú úradmi naučení nedôverovať cudzím ľuďom, a u tých, ktorí majú depresiu alebo utrpeli traumu ako znásilnenie (2). K tomuto strachu môžu prispieť aj traumatické skúsenosti z dôvodu vzťahov mimo rodiny, napríklad s príbuzným, učiteľom alebo rovesníkom.
Tento strach sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi a je dôležité, aby ste o nich vedeli. V nasledujúcej časti to preskúmame.
Znaky a prejavy
Shutterstock
Strach z intimity môže byť v akomkoľvek type vzťahu, či už platonickom, romantickom alebo rodinnom. Najhoršie na tom je, že aj keď si človek môže veľmi želať mať blízke vzťahy, strach z intimity ho môže podnietiť k problémom v rovnakých vzťahoch. Je iróniou, že toto sabotážne správanie vo vzťahu je zvyčajne najviac viditeľné, keď je vzťah ten, ktorý si dotyčná osoba zvlášť váži. Strach všeobecne nespôsobuje väčšie problémy, pokiaľ človek skutočne netúži po blízkosti.
Tu je niekoľko konkrétnych správaní ľudí, ktorí majú problémy s intimitou:
1. Sériové zoznamky a strach zo záväzku
Ľudia, ktorí majú strach z intimity, sú často schopní komunikovať s ostatnými, aspoň v počiatočných fázach. Až keď vzťah narastie, veci sa začnú rozpadávať.
Namiesto pokusu o spojenie na hlbšej úrovni je vzťah akosi ukončený z povrchných dôvodov a nahradený iným nepodstatným vzťahom. Z toho vyplýva niekoľko krátkodobých vzťahov.
2. Perfekcionizmus
Strach z intimity dáva človeku často pocit, že si nezaslúži podporu a lásku. To vedie k obsedantnej potrebe byť „dokonalým“, aby sa preukázalo, že je milý. Tento strach často človeka prinúti odstrčiť ostatných.
3. Potreba vyjadrovať ťažkosti
Osoba so strachom z intimity môže mať ťažkosti s vyjadrením svojich potrieb a želaní. Môže to prameniť z pocitu nedôvery a nezaslúženia si podpory partnera. Pretože väčšina ľudí nedokáže prečítať myšlienky svojho partnera, tieto potreby väčšinou zostanú nenaplnené a potvrdzuje sa viera človeka v to, že nie je hoden lásky a pozornosti. To sa môže stať začarovaným kruhom.
4. Sabotážne vzťahy
Tí, ktorí majú strach z intimity, môžu zámerne sabotovať ich vzťah. To sa dá dosiahnuť nitkovaním na partnera a jeho veľmi kritickým postojom. Môžu sa tiež stať nejakým spôsobom nemilovateľní, napríklad tým, že budú pôsobiť podozrivo alebo obvinia svojho partnera z niečoho, čo v skutočnosti nebola ich vina.
5. Ťažkosti s fyzickým kontaktom
Strach z intimity môže viesť k extrémnym reakciám, pokiaľ ide o fyzické dotyky. Osoba, ktorá má tento strach, sa môže úplne vyhnúť fyzickému kontaktu alebo môže potrebovať neustály fyzický kontakt od partnera.
Toto sú najčastejšie príznaky strachu z intimity. Existuje však spôsob, ako strach liečiť. Poďme pochopiť ako.
Ako môžete čeliť strachu z intimity?
Shutterstock
Budete potrebovať terapiu a odborné vedenie, najmä ak strach pramení z komplikovaného detstva / minulých udalostí. Váš terapeut by mal byť schopný pomôcť vám vyrovnať sa s akýmikoľvek traumatickými udalosťami, ktoré vás ovplyvňujú. Môžu vám tiež pomôcť navrhnúť plán, ktorý vám umožní postupne prekonať strach.
Bez ohľadu na to, že sa poradíte s terapeutom, existujú určité veci, ktoré musíte urobiť, aby ste prekonali svoj strach z intimity. Musíte čeliť negatívnemu postoju, ktorý k sebe zaujímate, čeliť mu, prijať neistotu a pokúsiť sa prehodnotiť svoj život. Posúďte, ako a prečo ste si vyvinuli tento strach.
Tí, ktorí sa boja intimity, sa obávajú následkov vzťahu, ktorý môže spôsobiť zlomenie srdca. Je dôležité akceptovať, že v živote neexistujú žiadne záruky. Každý vzťah, do ktorého vstúpite s inou osobou, je koniec koncov hazard. Ak budete trénovať na to, aby ste boli odvážni, môže to zmeniť váš život. Skúste sa sústrediť na to, aby ste svoj život prežili každý deň a nie aby ste boli posadnutí konkrétnym výsledkom.
Aby ste sa vyrovnali so strachom z intimity, musíte sa naučiť byť so sebou pohodlná. Ak poznáte a prijmete svoju vlastnú hodnotu ako človek, uvedomíte si, že akékoľvek odmietnutie nie je také srdcervúce, ako by sa mohlo zdať. Cvičenie sebalásky a súcitu môže pre väčšinu znieť ľahko, ale pre niekoho nie vždy.
Strach, prečo mám problémy s intimitou? potom zisti, čo v živote naozaj chceš. Chcete mať s niekým dlhodobý intímny vzťah? Ak áno, tlačili ste v minulosti ľudí preč? Skontrolujte, aké sú vaše ciele vo vzťahu a ako vám vaše činy pomáhajú alebo im bránia. Prekonať strach z intimity sa nestane zo dňa na deň. Buďte k sebe zhovievaví a hovorte láskavo so svojím krásnym vnútrom. Váš strach nie je chybou postavy. Je to jednoducho niečo, čo pramení z vašej ťažkej minulosti. Môžete sa tým prepracovať a dať si bezpodmienečnú lásku k lepšej budúcnosti.
Dajte nám vedieť, ako plánujete bojovať proti svojmu strachu z intimity. Podeľte sa s nami o svoje názory a nechajte komentár v poli nižšie.
2 zdroje
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Strach z intimity v romantických vzťahoch počas rozvíjajúcej sa dospelosti: Vplyv minulej rodičovskej a separačnej individuácie, Victoria University.
vuir.vu.edu.au/19409/1/Marianne_Lloyd.pdf
- Sexuálne problémy pri liečbe osôb, ktoré prežili traumu, aktuálne správy o sexuálnom zdraví, SpringerLink.
link.springer.com/article/10.1007%2Fs11930-014-0034-6