Obsah:
- Príčiny migrény podľa ajurvédy
- Čo skutočne vedie k migréne?
- 1. Širolepa
- 2. Širodhara
- 3. Kavala Graha
Trpíte migrénami a bolesťami hlavy pomerne často? Beriete lieky na bolesť hlavy, ale nemajú dlhotrvajúci účinok?
Migréna sa stala bežným zdravotným problémom a postihuje viac ako 10 ľudí zo 100. Migrénová bolesť hlavy je závažný typ bolesti hlavy, ktorý sprevádzajú senzorické varovné signály, ako sú slepé škvrny, nevoľnosť, vracanie, záblesky svetla a zvýšená citlivosť na zvuk a svetlo.
Kedykoľvek dostanete záchvat migrény, úroveň bolesti sa zvýši po obočí alebo sa vaša bolesť hlavy môže zhoršiť, keď zostanete dlhší čas na slnečnom svetle. Môžete tiež pocítiť pulzujúcu bolesť. Táto bolesť sa zvyšuje s každým pulzom a môže vyžarovať do krku a pliec tej istej strany. Bolesť hlavy trvá dve až tri hodiny, v najhorších prípadoch však bolesť pretrváva aj dva až tri dni.
Tento stav sa v ajurvéde nazýva Sooryavarta, kde soorya označuje slnko a avarta znamená upchatie alebo trápenie. Je to spôsobené nadmernou stimuláciou krvných ciev a mozgu. Príznaky migrény sa môžu líšiť od človeka k človeku, ale stav sa všeobecne zhoršuje počas východu slnka alebo poludnia a do večera sa upokojuje.
Príčiny migrény podľa ajurvédy
1. Nadmerný príjem mastných, korenených alebo slaných jedál
2. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu
3. Potlačenie prírodných nutkaní
4. Príliš veľa stresu
5. Poruchy trávenia
6. Nadmerná konzumácia alkoholu alebo fajčenie
7. Fyzický alebo psychický stres
8 Náhle zastavenie príjmu kofeínu (vo forme čaju alebo kávy)
9. Pôst
10. Hormonálne zmeny, najmä v období alebo v dôsledku nadmerného užívania antikoncepčných tabliet
11. Zmena spánkových návykov
Existujú určité druhy potravín, ktoré vyvolávajú záchvaty migrény. Tieto jedlá spôsobujú náhle zvýšenie pitta dosha alebo kapha dosha , ako sú napríklad spracované potraviny, mliečne výrobky, pečené jedlá, fermentované potraviny, arašidy, cibuľa alebo ťažko stráviteľné mäso.
Čo skutočne vedie k migréne?
Obrázok: Shutterstock
Vďaka vyššie uvedeným faktorom prekáža pitta dosha prietoku vata dosha v mozgu. To spôsobuje pulzujúcu bolesť alebo silnú bolesť hlavy. Pretože pitta je dominantná popoludní, intenzita bolesti hlavy je na vrchole pri survyavartovom type bolesti hlavy. Táto bolesť sa do večera pomaly zmierňuje.
Ajurvéda odporúča niekoľko terapií na liečbu migrénového záchvatu. Sú to tieto:
1. Shirolepa
2. Shirodhara
3. Kavala graha
4. Shirovasti
5. Sneha nasya
1. Širolepa
Shirolepa sa považuje za vysoko účinnú pri liečbe migrény a psychického vyčerpania spôsobeného stresom. Je to špecifická technika, pri ktorej sa určité bylinky zmiešajú a vytvoria sa z nich pasty, ktoré sa nanášajú na hlavu pacientov. Ale pred aplikáciou bylinnej pasty sa na hlavu a telo nanáša liečivý olej. Pasta sa udržuje nad vrcholom (hlavou) a na hodinu sa zakrýva listom plantain. Potom sa pasta a olej zotrú.
Hlava a telo sú potom opäť potreté liečivým olejom a nasleduje kúpeľ s teplou vodou.
Tieto bylinné pasty pomáhajú pri upokojení pitta dosha .
2. Širodhara
Obrázok: Shutterstock
Širodhara je vynikajúca ajurvédska terapia, ktorá má výrazný vplyv na nervový systém.
Tenký prúd kvapaliny (väčšinou teplý olej) sa kontinuálnym prúdom nalieva cez ajnu marma (čelo), oblasť, kde sú naše nervy vysoko koncentrované. Pri nepretržitom nalievaní oleja vytvára tlak oleja vibrácie na čele, čo umožňuje našej mysli a nervovému systému zažiť hlboký duševný odpočinok. Pocit je takmer podobný ako pri meditácii.
Podľa ajurvédy je terapia shirodhara prospešná pre pittu a vata doshas . Je vhodný pre každú doshu. Existuje však niekoľko kontraindikácií.
Zahŕňajú nedávne poranenie krku alebo hlavy, nádor na mozgu, horúčku, úpal, nevoľnosť a zvracanie. Tiež sa neodporúča poskytovať liečbu shirodharou dámam, ktoré sú tehotné a sú v treťom trimestri.
Kravské mlieko sa môže použiť aj na vykonávanie shirodhary . Robí sa to, keď je zapojenie pitty väčšie, a tento proces sa nazýva ksheera dhara .
Ďalšou použitou tekutinou je cmar. Vykonáva sa to, ak prekáža priechod vata, ktorý sa musí odstrániť. Tento proces sa nazýva takra dhara .
3. Kavala Graha
Kavala graha alebo ťahanie oleja je vysoko