Obsah:
- Čo je to ricínový olej?
- Výhody použitia ricínového oleja na tvár a pokožku
- 1. Môže znížiť zápal
- 2. Môže pomôcť zabrániť akné
- 3. Môže pomôcť znížiť plesňovú infekciu
- 4. Udržuje pokožku hydratovanú
- 5. Môže upokojiť úpal
- 6. Môže znížiť opuchy
- Ako používať ricínový olej na tvár a pokožku
- 1. Zmiešajte to s nosnými olejmi
- 2. Zmiešajte to s maslom
- Vedľajšie účinky používania ricínového oleja na tvár
- Preventívne opatrenia pred použitím ricínového oleja
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 5 zdrojov
Ricínový olej sa už celé roky populárne používa ako preháňadlo. Ale dnes je široko používaný v kozmetických výrobkoch. Ricínový olej je vhodný nielen pre vaše vlasy, ale aj pre tvár a pokožku. Výskum je extrémne obmedzený, pokiaľ ide o topickú aplikáciu ricínového oleja, ale podľa neoficiálnych dôkazov je jeho prínos pre pokožku. V tomto článku preskúmame všetky tieto výhody a spôsoby použitia ricínového oleja na tvár a pokožku. Pokračuj v čítaní.
Čo je to ricínový olej?
Ricínový olej je druh rastlinného oleja extrahovaného zo semien rastliny Ricinus communis. Semená sa tiež nazývajú ricínové bôby a obsahujú vysoké hladiny ricínu, druhu toxického enzýmu (1). Ricín sa však z oleja odstráni pri jeho spracovaní. Spracovaný ricínový olej je bezpečný na použitie.
Tento olej sa už roky používa v tradičných terapiách. Starí Egypťania používali ricínový olej na prevenciu podráždenia očí (1).
Existuje niekoľko výhod topickej aplikácie ricínového oleja. Pozrime sa.
Výhody použitia ricínového oleja na tvár a pokožku
Kyselina ricinolejová je hlavná mastná kyselina nachádzajúca sa v ricínovom oleji (2). Je zodpovedný za liečivý účinok ricínového oleja. Ďalej sú uvedené dôvody, prečo je tento olej vhodný pre vašu pokožku:
1. Môže znížiť zápal
Štúdia na myšiach zistila, že protizápalové a analgetické vlastnosti kyseliny ricínolejovej prispeli k potlačeniu zápalu. Podobné účinky boli pozorované aj u morčiat (2).
2. Môže pomôcť zabrániť akné
Zistilo sa, že ricínový olej má antibakteriálne vlastnosti a v inej štúdii na myšiach inhiboval rast baktérií S. aureus (3).
3. Môže pomôcť znížiť plesňovú infekciu
Štúdia vykonaná na skúmavke zistila, že ricínový olej môže inhibovať rast Candida albicans (4). Táto huba môže spôsobiť orálne infekcie, plesne nechtov, nôh športovca, vyrážky plienky a svrbenie.
Neoficiálne dôkazy tvrdia, že ricínový olej môže pomôcť aj nasledujúcimi spôsobmi.
4. Udržuje pokožku hydratovanú
Akýkoľvek rastlinný olej má zvlhčovacie vlastnosti. Ricínový olej teda pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a zdravú.
5. Môže upokojiť úpal
Hydratačné vlastnosti ricínového oleja môžu pomôcť upokojiť podráždenie a bolesť spojenú s úpalom. Za túto vlastnosť sa považuje aj protizápalová vlastnosť ricínového oleja.
6. Môže znížiť opuchy
Masírovanie oblasti pod očami ricínovým olejom môže pomôcť znížiť opuchy, udržať jemnú pokožku hydratovanú a zmierniť jemné vrásky.
Nanesenie ricínového oleja na tvár je dobré pre udržanie zdravia pokožky a jej žiarivosť. Takto to môžete urobiť.
Ako používať ricínový olej na tvár a pokožku
Ricínový olej je v prírodnom stave hustý, a preto má väčšina z nás často problém s jeho hladkým nanášaním na pokožku. Takto môžete na svoju pokožku bez problémov aplikovať ricínový olej.
Poznámka: Nezabudnite si kúpiť za studena lisovaný a organický ricínový olej, aby ste mali všetky výhody.
1. Zmiešajte to s nosnými olejmi
Pred aplikáciou ricínového oleja na tvár alebo pokožku si ho pridajte do ďalších nosných olejov, ako je napríklad olivový olej, kokosový olej, jojobový olej a mandľový olej. Zmiešajte každú lyžicu ricínového oleja a nosného oleja a potom si zmes naneste na svoju tvár.
2. Zmiešajte to s maslom
Môžete tiež zmiešať bambucké alebo kakaové maslo s ricínovým olejom a vmasírovať si ho na pokožku. Zmiešajte lyžicu masla a ricínového oleja a naneste si ich na pokožku.
Olej môžete nechať na pokožke pôsobiť cez noc, aby ste dosiahli maximálny úžitok, alebo 1 - 2 hodiny pred zmytím.
Pred použitím ricínového oleja na pokožku si však musíte byť vedomí jeho vedľajších účinkov.
Vedľajšie účinky používania ricínového oleja na tvár
Ricínový olej môže spôsobiť podráždenie pokožky . V štúdii spôsobil ricínový olej (neriedený) silné podráždenie králičej kože. Spôsobilo to však mierne podráždenie kože morčiat a potkanov (5).
Pokusy na ľuďoch zistili, že ricínový olej nedráždi pokožku. Avšak tí, ktorí majú profesionálne dermatózy (typ zápalu kože), môžu mať podráždenie pokožky (5).
Ricínový olej môže tiež spôsobiť podráždenie očí a mierne nepohodlie, ak sa dostane do oka (5). Preto pri používaní ricínového oleja na pokožku musíte byť opatrní.
Preventívne opatrenia pred použitím ricínového oleja
- Urobte patchový test: Ľudia môžu byť alergickí na ricínový olej. Pred použitím oleja je preto povinná skúška náplasti.
- Poraďte sa s lekárom: Ak máte kožné problémy, alergiu alebo zápal, pred použitím ricínového oleja sa poraďte s lekárom, pretože by to mohlo zhoršiť váš stav.
- Skontrolujte štítok: Konzervačné látky v ricínovom oleji môžu tiež spôsobiť podráždenie. Prečítajte si štítok a skontrolujte zoznam prísad. Vyberte si oleje od renomovaných značiek alebo použite za studena lisovaný organický olej bez akýchkoľvek prísad. Pred zakúpením si tiež skontrolujte dátum spotreby.
Poznámka: Ak ste tehotná alebo dojčíte, pred použitím ricínového oleja sa poraďte so svojím lekárom.
Aj keď veľa ľudí využíva ricínový olej na kožu, mnohé z týchto tvrdení ešte lekársky výskum nedokáže overiť. Ricínový olej sa používa v širokej škále kozmetických prípravkov, je však potrebných viac štúdií, aby sa stanovili výhody a bezpečnosť ricínového oleja pre tvár. Pri používaní ricínového oleja buďte opatrní. Ak sa u vás vyskytne akékoľvek podráždenie alebo reakcia, okamžite sa poraďte s lekárom.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Ako dlho necháte ricínový olej na tvári?
Môžete ho nechať pôsobiť cez noc.
Môže ricínový olej pokožku tmavnúť?
Nie, ricínový olej nespôsobí tmavšiu pokožku.
Je ricínový olej bezpečný pre pokožku?
Áno, ak nemáte žiadne kožné problémy alebo ak nie ste alergický na ricínový olej.
Môžem si každý deň použiť ricínový olej na tvár?
Áno môžeš.
5 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Prípad otravy ricínovými bôbmi, lekársky vestník univerzity Sultan Qaboos, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3087745/
- Účinok kyseliny ricínolejovej na akútne a subchronické experimentálne modely zápalu. Mediators of Inflammation, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1781768/
- Charakterizácia a hodnotenie antibakteriálnych a antiproliferatívnych aktivít extraktov surových bielkovín izolovaných zo semien Ricinus communis v Bangladéši, BMC Complementary and Alternative Medicine, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4942971/
- Antimikrobiálna aktivita in vitro pomocných chemických látok a prírodných extraktov na Candida albicans a Enterococcus faecalis v koreňových kanáloch. Journal of Applied Oral Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23739849
- Záverečná správa o hodnotení bezpečnosti Ricinus Communis (ricínový) olej, hydrogenovaný ricínový olej, glyceryl ricinolát, glyceryl ricinoleát SE, kyselina ricinolejová, draselný ricinoleát, ricinoleát sodný, ricinolealeát ricinoleát, cetyl ricinoleát, Metyl-ricinoleát a oktyldodecyl-ricinoleát. International Journal of Toxicology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18080873