Obsah:
- Jóga Baba Ramdev
- Očné cvičenia Baba Ramdeva
- 1. Otáčanie očí - hore a dole
- 2. Otáčanie očí - do strán
- 3. Otáčanie očí - v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek
- 4. Palming
- 5. Trataka
- 6. Bhastrika Pranayam
- 7. Kapalbhati Pranayama
- 8. Bahya Pranayam
- 9. Anuloma - Viloma Pranayama
- 10. Udgeeth Pranayama
- 11. Agnisara Kriya
- 12. Šavasana
Predtým si poďme zistiť jedinečnosť jogy Baba Ramdev.
Jóga Baba Ramdev
Baba Ramdev je indický jogový guru, ktorý prostredníctvom televízie a jogových táborov popularizoval koncept jogy v celej Indii a niekoľkých ďalších cudzích krajinách. Jeho joga zdôrazňuje Pranayamu a súbor jogových póz, ktoré liečia určité ochorenia v tele. Teraz poďme skontrolovať niektoré z nich týkajúce sa očí.
Očné cvičenia Baba Ramdeva
- Otáčanie očí - hore a dole
- Otáčanie očí - do strán
- Otáčanie očí - v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek
- Palming
- Trataka
- Bhastrika Pranayam
- Kapalbhati Pranayama
- Bahya Pranayam
- Anuloma - Viloma Pranayama
- Udgeeth Pranayama
- Agnisara Kriya
- Shavasana
1. Otáčanie očí - hore a dole
Autor: Bernarr MacFadden, William Bates, prostredníctvom Wikimedia Commons
Výhody: Neustále pohyby očí pomáhajú udržiavať zrakové poruchy na uzde a zlepšujú videnie.Postup: Ak chcete urobiť rotáciu očí hore a dole, posaďte sa na zem s roztiahnutými nohami. Chrbát a hlavu majte vzpriamené. Položte obe ruky na príslušné kolená. Zatvorte pravú päsť a položte ju na pravé koleno tak, aby palec smeroval nahor. Udržujte svoj zrak upretý na akýkoľvek predmet pred sebou. Teraz zhlboka vydýchnite a smerujte svoj zrak smerom hore a hlavu držte upretú. Dýchajte a vráťte svoj pohľad späť na objekt. To isté urobte od spodného pohľadu k hornému. Rovnaký postup opakujte s ľavou päsťou na ľavom stehne. Pred opakovaním cvičenia zatvorte oči na 15 sekúnd. Cvičte 10-krát.
Späť na obsah
2. Otáčanie očí - do strán
Výhody: Bočný pohyb očných buliev je dobrý pre ľudí s krátkozrakosťou a hypermetropiou.
Postup: Ak chcete urobiť rotáciu do strany, sadnite si do Padmasany a držte hlavu a chrbát vzpriamene. Pretiahnite ruky vpred so zovretými a zatvorenými päsťami a palcami smerom nahor, čím replikujete Linga mudru. Udržujte svoj pohľad upretý na palce. Zovreté päste si priblížte k očiam a vložte ich medzi obočie. Presuňte päste doprava a vaše očné bulvy sledujte cestu. Hlava by pri tom mala zostať rovná. Päste vráťte späť medzi obočie a oči sledujte dozadu. To isté zopakujte na ľavej strane. Celý postup opakujte desaťkrát a po každom opakovaní zatvorte oči na 10 sekúnd.
Späť na obsah
3. Otáčanie očí - v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek
Výhody: Rotácia v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek uvoľňuje oči a chráni ich pred akýmikoľvek chorobami a poruchami. Toto cvičenie je ideálne pre tých, ktorí trávia dlhé hodiny pred počítačom.
Postup: Aby ste vykonali túto rotáciu, sadnite si do Padmasany so vzpriamenou hlavou a chrbticou a rukami položenými na kolenách v jogovej mudre. Zdvihnite pravú päsť tak, aby palec smeroval nahor. Pri tom majte lakeť vystretý. Zamerajte oči na palec a hlavu držte vzpriamene. Pohybujte palcom v smere hodinových ručičiek a pohľad ho sledujte. Opakujte to päťkrát a to isté proti smeru hodinových ručičiek urobte ďalších päťkrát. Celý postup zopakujte posunutím pohľadu smerom k ľavému palcu.
Späť na obsah
4. Palming
Výhody: Palming ohrieva vaše oči pre lepšiu cirkuláciu. Je to rýchly a ľahký spôsob, ako uvoľniť oči. Zlepšuje krvný obeh a udržuje na uzde únavu a opuchy.
Postup: Pri dlaňovaní si sadnite do pohodlnej polohy. Dlane o seba energicky trite, až kým nebudete cítiť, ako z nich sála teplo. Dlane si dajte cez zavreté oči a cíťte, ako sa šíri teplo.
Späť na obsah
5. Trataka
Výhody: Trataka znamená pozerať sa na objekt nepretržite po stanovenú dobu. Tým sa zlepší vaša koncentrácia a videnie. Toto očné cvičenie znižuje vysoké myopické očné sily.
Postup: Pohodlne sa usaďte, buď v Padmasane alebo Vajrasana. Umiestnite sviečku asi na dve stopy od miesta, kde sedíte. Zapáľte sviečku a bez mihnutia oka pozerajte na plameň. Môžete si spočítať čísla v hlave, aby ste mali prehľad o čase a aby vaša myseľ nezaváhala. Vyzerajte tak dlho, ako len môžete. Čím dlhšie to robíte, tým lepšie.
Späť na obsah
6. Bhastrika Pranayam
Výhody: Bhastrika Pranayam zvyšuje krvný obeh v hlave a zlepšuje videnie. Osviežuje tiež vašu fyzickú a duševnú bytosť.
Postup: Sadnite si do Padmasany so vzpriamenou chrbticou. Pomocou pravého palca zatvorte pravú nosnú dierku. Silne a rýchlo sa nadýchnite a vydýchnite ľavou nosnou dierkou. Urobte to asi 20-krát. Počas cvičenia môžete cítiť, ako sa vám brušné steny ozývajú. Vykonajte posledný dych, dlhý a hlboký. Teraz opakujte rovnaký postup s pravou nosnou dierkou a ľavým palcom zatvorte ľavú nosnú dierku. Dokončenie cviku na oboch nosných dierkach vedie k jednej bhastrike. Uvoľnite sa asi 30 sekúnd a celý postup opakujte znova. Robte to asi 10 minút.
Späť na obsah
7. Kapalbhati Pranayama
Výhody: Pomocou tohto dychového cvičenia žiariaceho lebku si vyčistite pľúca a zlepšite krvný obeh pre lepšie videnie. Jedná sa o veľmi silné cvičenie, ktoré vám zabezpečí plochejšie bruško, lepšie videnie, lesklé vlasy a oveľa viac. Inhalácia je takmer nulová, zatiaľ čo výdychy sú silné a rýchle za sebou.
Postup: Sadnite si do pohodlnej polohy. Môže to byť Padmasana, Sukhasana alebo Vajrasana. Ak máte bolesti chrbta, môžete sa nechať oprieť o stenu, pretože toto dychové cvičenie je silné a začiatočníci sa môžu ocitnúť v bolestiach chrbta. Zatvorte oči a držte ruky v jogovej mudre. brucho, rýchlo sa nadýchnite a potom nasledujte silné a rýchle výdychy, začnite tým. Začiatočník môže držať ruku na bruchu, pretože by mohla byť pri úvodných opakovaniach ťažko sústredená. Pomaly zvyšujte počet cyklov. Pravidelným cvičením môžete dosiahnuť až 100 bodov.
Späť na obsah
8. Bahya Pranayam
Výhody: Spolu s vynikajúcim spôsobom, ako zlepšiť obeh a vyčistiť pľúca, pomáha tiež pri zmierňovaní porúch spojených s reprodukčnými orgánmi. Uistite sa, že sa táto pránájáma koná nalačno.
Postup: Pohodlne sa usaďte v Sukhasane alebo Padmasane. Zhlboka sa nadýchnite a vyprázdnite pľúca silným výdychom. Teraz držte dych za bradu hrudníkom. Toto je známe ako Jalandharova bandha. Vytiahnite brucho čo najviac dovnútra, aby sa priblížilo k vašej chrbtici. Toto je známe ako Udhiyana Bandha. Teraz držte svaly slabín smerom hore alebo sa držte v Mooladhara bandha. Začnite tým, že držíte Bandhas asi 10 až 15 sekúnd. Zhlboka sa nadýchnite a uvoľnite Bandhy. Opakujte najskôr asi 2 minúty, čím predĺžite čas z 5 na 7 minút.
Späť na obsah
9. Anuloma - Viloma Pranayama
cc licencia (BY) Flickr, ktorú zdieľa Mrityunjaya Yoga Studio
Výhody: Toto je najjednoduchšie z pránájámy a je tiež známe ako alternatívne dychové cvičenie nosovej dierky.
Postup: Sedieť v Padmasane alebo Sukhasane, natiahnuť ruky a položiť dlane na kolená v jogovej mudre. Pravú ruku zdvihnite v pránájámovej mudre. Pomocou palca zatvorte pravú nosnú dierku. Zhlboka sa nadýchnite ľavou nosnou dierkou. ľavú nosnú dierku, umožnite výdych cez pravú nosnú dierku. Teraz sa nadýchnite cez pravú nosnú dierku a umožnite výdych cez ľavú nosnú dierku. Týmto je dokončené jedno kolo Anuloma - Viloma Pranayama. Na začiatok opakujte 10 až 15-krát, zvýšenie na 50 až 75 krát, postupne.
Späť na obsah
10. Udgeeth Pranayama
Výhody: Toto je v podstate meditačné cvičenie, pri ktorom sa od vás očakáva, že budete spievať „OM“. To je ideálne pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť. Deti to môžu cvičiť, aby zvýšili svoju pamäť. Toto dychové cvičenie zahŕňa dlhodobejšie vdychovanie a výdych.
Postup: Pohodlne sa usaďte v Sukhasane alebo Padmasane. Zhlboka sa nadýchnite. Pri výdychu spievajte Om tak dlho, ako len môžete. Čím dlhšie dokážete zadržať dych, tým lepšie budú výsledky. Jedno skandovanie dokončí jedno kolo. Pred ďalším opakovaním relaxujte so zavretými očami a normálne dýchajte asi 15 sekúnd, potom pokračujte v ďalšom postupe. Na začiatok to opakujte 2 až 3 minúty, postupne zvyšujte čas na 10 minút.
Späť na obsah
11. Agnisara Kriya
Výhody: Agnisara je kombináciou dvoch sanskrtských slov - Agni (oheň) a Sara (čistenie alebo umývanie). Presnejšie povedané, toto cvičenie sa zameriava na očistenie ohňa alebo čakry manipury nachádzajúcej sa v blízkosti brušného gombíka.
Postup: Postavte sa s nohami od seba a zhlboka sa nadýchnite nosom.
Mierne pokrčte kolená. Ľahko pokrčte hlavu nadol a vydýchnite ústami. Dbajte na to, aby bol chrbát vždy vzpriamený, brušné svaly boli v uvoľnenej polohe. Vytiahnite pupok nahor a dovnútra tak, aby sa priblížil k vašej chrbtici. Zadržte dych na asi 15 impulzov a potom klapnite brušné svaly dopredu a dozadu 10-krát so zadržaným dychom.
Späť na obsah
12. Šavasana
cc licencia (BY) Flickr, ktorú zdieľa David Mezzo
Výhody: Mali by ste nechať svojmu telu relaxovať po každom tréningu a Corpse Pose je ideálna asana.
Postup: Ľahnite si do polohy na chrbte. Chodidlá majte pri sebe alebo natiahnuté podľa svojej úrovne pohodlia. Ruky nechajte odpočívať na oboch stranách tela dlaňami otočenými k zemi. Zatvorte oči. Nadýchnite sa a zhlboka vydýchnite telo úplne uvoľniť.
Späť na obsah
Cvičenie vyššie spomínanej jogy Ramdev Baba pre zrak vám zaručene ponúkne dobré výsledky. Napriek tomu by ste mali do svojho života začleniť kvalitnú stravu s dostatočným odpočinkom, aby ste mohli lepšie zožať výsledky!