Obsah:
- Obsah
- Čo je to Bulimia Nervosa?
- Druhy bulímie
- Príznaky a symptómy
- Aké sú príčiny a rizikové faktory?
- Anorexia Nervosa vs. Bulimia Nervosa
- Diagnóza
- Metódy liečby
- Najlepší diétny plán pre bulimiu nervovú
Podľa štúdie založenej na komunite sa predpokladá, že bulimia nervosa postihuje 0,5% až 1% mladých žien (1).
Bulimia nervosa je porucha stravovania. Spôsobuje, že postihnutý jedinec prejedá a potom nadmerne cvičí alebo vyvoláva zvracanie, aby vyrovnal kalórie navyše. Táto porucha je zvyčajne výsledkom základného psychotického problému a niekedy môže byť dokonca život ohrozujúca, ak sa nelieči príliš dlho. Ak chcete vedieť viac o bulímii a liečebných možnostiach jej liečby, pokračujte v čítaní.
Obsah
- Čo je to Bulimia Nervosa?
- Druhy bulímie
- Príznaky a symptómy
- Príčiny a rizikové faktory
- Anorexia Nervosa vs. Bulimia Nervosa
- Diagnóza
- Metódy liečby
- Najlepší diétny plán pre bulimiu nervovú
- Tipy na prevenciu
Čo je to Bulimia Nervosa?
Bulimia nervosa je porucha stravovania. Ide o závažné psychiatrické ochorenie, ktoré je potenciálne život ohrozujúce. Mentálna bulímia sa označuje aj ako bulímia. Tí, ktorí majú túto poruchu, majú tendenciu sa prejedať a potom si to vynahradiť nadmerným cvičením a očistením, buď zvracaním alebo preháňaním.
Prepichnutie zahŕňa konzumáciu veľkého množstva potravín s vysokým obsahom kalórií v krátkom období, zvyčajne do dvoch hodín. Dotknutá osoba môže skonzumovať 3000 kalórií alebo viac. Len čo sa toto správanie začne, je ťažké ho zastaviť a nemožno ho ovládať.
Po prepichnutí môže mať jednotlivec pocit nafúknutia, previnenia a nepríťažlivosti - to všetko súčasne. Tiež sa objavuje hroziaci strach z priberania. Tento strach vedie k činom, ako je zvracanie vyvolané samým sebou, nadmerné cvičenie, diéty a nadmerné užívanie diuretík a preháňadiel. Čistenie často vedie k vážnym komplikáciám a z dlhodobého hľadiska môže dokonca prispieť k priberaniu.
Bulímia je rozdelená do dvoch typov.
Druhy bulímie
- Typ očistenia - Tento typ predstavuje väčšinu prípadov bulímie. Vyznačuje sa samovoľným zvracaním alebo zneužívaním preháňadiel, diuretík a klystírov v snahe schudnúť po nadmernom jedle.
- Typ bez očistenia - Tento typ bulímie je charakterizovaný neprimeranými činnosťami nadmerného cvičenia alebo nadmerného hladovania po období flákania.
Jednotlivec s bulimiou nervosa má zvyčajne normálnu hmotnosť alebo by mohol byť mierne na ťažšej strane. Nasledujú niektoré príznaky, ktoré sú indikátormi správania bulímie.
Príznaky a symptómy
Známky a príznaky spojené s bulímiou sú (2):
- Jesť vždy sama
- Náhle zmiznutie jedla z taniera
- Posadnutosť jedlom
- Veľa peňazí utratených iba za jedlo
- Odchod z miestnosti skoro po jedle, zvyčajne do umyvárne
- Hromadenie alebo skrývanie jedla na neskoršie použitie
- Nadmerné cvičenie
- Sťažovať si na priberanie neustále
- Fázy pôstu, po ktorých nasleduje záchvatové prejedanie
Môžete si tiež všimnúť preháňadlá alebo diuretiká, ktoré sú skryté, aby vyvolali čistenie.
Fyzikálne príznaky, ktoré sa môžu vyčistiť očistením, sú (3):
- Dehydratácia
- Nedostatok živín
- Zmena telesnej hmotnosti
- Jazvy na kĺboch (označované tiež ako Russellov znak), ktoré sú výsledkom toho, že prsty sú tlačené po hrdle, aby vyvolali zvracanie
- Kyslý reflux
- Zapálené hrdlo
- Chronické rany
- Poškodené zuby
- Opuchnuté líca
- Nepravidelné obdobia
- Vzhľad porušených krvných ciev v očiach
Príznaky stresu, úzkosti a depresie tiež nie sú nezvyčajné u jedincov, ktorí majú bulímiu. Môže však byť ťažké identifikovať tieto príznaky, pretože bulimickí jedinci sa ich často pokúšajú skryť.
Postihnutí jedinci prejavujú neobvyklé stravovacie správanie, aby zvládli emočný stres súvisiaci s nežiaducim priberaním. Môžu tiež čeliť ďalším výzvam, ktoré by mohli prispieť k rozvoju bulímie. Ďalej sú uvedené niektoré z hlavných faktorov, ktoré môžu byť zodpovedné za vznik bulímie.
Aké sú príčiny a rizikové faktory?
Aj keď presná príčina bulímie nie je známa, vedci sa domnievajú, že za jej spustenie môže byť zodpovedná kombinácia nasledujúcich faktorov (4).
- Genetika - rodinná anamnéza stavu
- Psychologické faktory - strach z priberania
- Zdravotné stavy ako depresia, úzkosť, stres a poruchy osobnosti
- Hormonálne zmeny
- Problémy s rodičovstvom
- História šikanovania
- Faktory životného prostredia, ako napríklad vystavenie sa neužitečným vzorom prostredníctvom médií a módneho priemyslu
- Skoré tehotenstvo
Všetky tieto faktory môžu spustiť bulímiu a / alebo môžu tiež zvýšiť riziko vzniku jednotlivca.
Mnohí si mýlia bulimiu nervosa s mentálnou anorexiou, čo je tiež porucha stravovania, ale s rôznymi príznakmi. V nasledujúcej časti sú uvedené hlavné rozdiely medzi nimi.
Späť na obsah
Anorexia Nervosa vs. Bulimia Nervosa
- Táto porucha sa objavuje na základe skresleného obrazu tela, ktorý môže byť dôsledkom depresie, úzkosti alebo emočnej traumy.
- Medzi jej príznaky patrí vynechanie jedla alebo nezdravé stravovanie.
- Tí, ktorí majú anorexiu, majú zvyčajne podváhu.
- Je to porucha stravovania, ktorá môže byť výsledkom hlbokej emočnej traumy.
- Medzi jeho príznaky patrí nadmerné jesť a potom nadmerné cvičenie alebo čistenie, aby ste nahradili nadmerné stravovanie.
- Tí, ktorí majú bulímiu, zvyčajne vážia normálne alebo môžu byť mierne na ťažšej strane.
Diagnóza
Včasná diagnóza je dôležitá, pokiaľ ide o bulímiu, aby sa zvýšila pravdepodobnosť dobrého výsledku. Diagnostika bulímie môže byť dosť zložitá, pretože dotyčná osoba môže byť odmietnutá alebo robiť všetko pre to, aby svoj stav utajila.
Diagnóza tejto poruchy je preto zvyčajne zameraná na vylúčenie ďalších možných zdravotných stavov. Ak existuje podozrenie na bulímiu, dotknutá osoba môže byť odoslaná k špecialistovi na duševné zdravie.
Podľa Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch - piate vydanie musí byť pacient diagnostikovaný s bulimia nervosa (5), aby splnil kritériá uvedené nižšie.
- Nekontrolovateľné obdobia opakovaného záchvatového prejedania.
- Preplachovanie po nechcenom prepichnutí zvracaním, pôstom, nadmerným cvičením a zneužívaním preháňadiel a iných podobných liekov.
- K záchvatu záchvatu bánk a následnému očisteniu došlo posledné 3 mesiace raz týždenne.
- Tvar a váha tela pacienta ovplyvňujú jeho pocit vlastnej hodnoty.
- K tomuto správaniu nedochádza v dôsledku mentálnej anorexie.
Ak je u jednotlivca diagnostikovaná bulímia, mal by sa okamžite začať uplatňovať vhodný liečebný plán. Je to preto, lebo bola zaznamenaná včasná liečba, ktorá zvyšuje šance na zotavenie u postihnutých osôb. Nasledujú najbežnejšie liečebné postupy používané na boj proti bulímii.
Metódy liečby
Pokiaľ ide o bulímiu, jej liečba je dlhodobá. Liečba je často kombináciou rodinnej terapie, psychoterapie, výživového poradenstva a liekov.
Je tiež dôležité, aby pacient akceptoval potrebu liečby a zároveň súhlasil so spoluprácou a účasťou na procese obnovy.
Liečba môže zahŕňať:
- Behaviorálna a kognitívna terapia: Pomáhať pacientom meniť vnímanie jedla, stravovania, telesnej hmotnosti a vzhľadu. Zameriava sa tiež na pomoc pacientovi identifikovať, prečo je touto poruchou postihnutý (6).
- Interpersonálna psychoterapia: Pomáhať pacientom naučiť sa nové spôsoby riešenia konfliktov medzi rodinami a priateľmi (7).
- Poradenstvo v oblasti výživy: Pomôcť prelomiť záchvatový cyklus učením pacientov, ako majú tempovať jedlo a stanovovať ciele kalórií (8).
- Lieky: Fluoxetín (Prozac) je antidepresívum, ktoré sa často predpisuje na liečbu bulímie (9).
- Podpora priateľov a rodiny je tiež kľúčom k efektívnym a dlhodobým pozitívnym výsledkom (10).
V ojedinelých prípadoch, napríklad ak existuje riziko sebapoškodenia alebo samovraždy, bude možno potrebné pacienta hospitalizovať.
Po dokončení liečby je potrebné venovať osobitnú pozornosť stravovaniu bulimických pacientov. Ak je diétny plán už zavedený, pravdepodobnosť relapsu sa zníži.
Najlepší diétny plán pre bulimiu nervovú
Strava bulimických pacientov musí pozostávať z pravidelných jedál a občerstvenia. Váš dietetik bude pri príprave plánu venovať pozornosť vašim kalorickým a výživovým potrebám.
Typický plán obnovy bulímie by mal obsahovať 3 plné jedlá každý deň a okrem toho 2 alebo 3 občerstvenie medzi nimi. Jedlá a občerstvenie nebudú od seba vzdialené dlhšie ako 3 hodiny. Je to preto, že konzumácia pravidelných jedál bola spojená so znížením nadmerného stravovania a vylučovania (11).
Osoby postihnuté bulímiou musia dodržiavať vyváženú stravu, ktorá sa skladá z bielkovín, škrobu, zeleniny a tukov. Váš dietetik sa tiež môže pokúsiť zahrnúť do každého jedla aspoň jedno z vašich obľúbených jedál.
Je to tiež