Obsah:
Cícer, ktorý sa v Indii bežne nazýva „ Kala chana “ (hindčina), je súčasťou indickej vegetariánskej stravy. Jedná sa v podstate o strukoviny patriace do rodiny Fabaceae. Rastliny sú krátkeho vzrastu a vyskytujú sa väčšinou v tropických a subtropických oblastiach. Semená sú vynikajúcim zdrojom bielkovín. Všeobecne existujú dve odrody cíceru, „desi“ a „kabuli“. Odroda „desi“ pozostáva z tmavších menších semien, ktoré majú drsný vonkajší kryt, zatiaľ čo odroda „kabuli“ sú porovnateľne väčšie svetlé fazule s hladšou srsťou.
Čierny cícer, tiež známy ako bengálske gramy, fazuľa Garbanzo alebo „kala chana“, patria do odrody „desi“ a majú oveľa vyšší obsah vlákniny a nižší glykemický index. Ako mimoriadne všestranná strukovina sa široko používa v rôznych pokrmoch Stredného východu a indických pokrmov, ako sú falafely, hummus a kari, rovnako ako šaláty, polievky a dusené jedlá alebo dokonca ako rýchle občerstvenie. Okrem svojej lahodnej orieškovej chuti a maslovej textúry je čierny cícer mimoriadne prospešný pre zdravie.
Výživová hodnota čierneho cíceru
Čierny cícer s nízkym obsahom tuku, vysokým obsahom vlákniny a bohatým na vitamíny a minerály môže byť skutočne zdravým doplnkom vašej stravy. Dve až tri polievkové lyžice týchto strukovín sa rovnajú jednej porcii denne