Obsah:
- Čo sú texturované vlasy?
- Aké sú výhody textúrovaných vlasov?
- Texturované vlasy - pred a po
- Texturizéry vs. Relaxátory
- Proces texturovania
- Ako sa starať o textúrované vlasy
Prírodné vlasy sú našou skutočnou identitou, ale sú stále vzrušujúce? Máte náladu experimentovať? Potom by vás mohlo zaujímať textúrovanie vlasov. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o texturovaní vlasov. Posunúť nadol!
Čo sú texturované vlasy?
Toto je častá otázka. Texturovanie vlasov nie je nový koncept. Existuje už od 90. rokov 20. storočia a väčšinou to robili afroamerické ženy. Farebné ženy sa rozhodli pre tento proces, aby uvoľnili svoje pevné kučery.
Vlasy s textúrou sa líšia od vlasov s textúrou. Pri texturovaní sa existujúci vzor zvlnenia prevedie na voľné zvlnenie bez úplného narovnania. Vytvára teda prirodzenejší vzhľad.
Aj keď je texturovanie procesom založeným na chemikáliách, je oveľa miernejší ako relaxácia vlasov. Texturizéry navyše nenarúšajú prirodzený zvlnenie úplne, na rozdiel od relaxácie, pri ktorej sa prirodzená textúra vašich vlasov úplne zmení (1).
Prečo by niekto chcel texturovať svoje vlasy? Ukázalo sa, že ponúka množstvo výhod. Poďme sa na ne pozrieť.
Aké sú výhody textúrovaných vlasov?
- Dodá vlasom objem.
- Redukuje odletujúce, krepovité a nepoddajné vlasy.
- Dodáva vašim zámkom lesk.
- Poskytne vám ľahšie a lepšie zvládnuteľné kučery.
- Pestovanie textúrovaných vlasov je jednoduchšie ako pestovanie vlasov uvoľnených.
- Uľahčuje česanie a rozčesávanie vlasov.
- Uľahčuje narovnávanie vlasov a skúšanie nových účesov.
Poznámka: Texturizér môže používať chemikálie, ktoré menia rovnováhu pH pokožky hlavy alebo vlasov. Môže to spôsobiť podráždenie alebo popáleniny. Preto pred použitím textúrovacieho prostriedku urobte test náplasti, aby ste sa uistili, že s nimi vaše vlasy dobre fungujú.
Texturované vlasy - pred a po
Ako už bolo spomenuté, texturovanie nemusí znamenať priekopnícky rozdiel, ale prinesie vám želaný výsledok. Ak máte vlasy typu 4 (A, B alebo C), ich štruktúrovanie ich môže spôsobiť, že ich upravíte na kudrlinky typu 3 s oveľa jemnejšou textúrou. Po texturovaní nebudú vaše vlasy odolné voči tvarovaniu.
Texturované krátke vlasy
ty trúbka
Textúrované stredné vlasy
Zdroj
Textúrované výstredné vlasy
Zdroj
Teraz sa pozrime na rozdiely medzi texturizérmi a relaxérmi.
Texturizéry vs. Relaxátory
Medzi textúrovačom a relaxátorom je menší rozdiel, čo môže byť dosť mätúce. Oba obsahujú chemikálie, ktoré natrvalo menia štruktúru vlasov. Jediný rozdiel spočíva v časovom faktore.
Účelom texturizéra je do istej miery kučery uvoľniť a nevyrovnať ich. Texturizéry uvoľňujú pevné kučery do vĺn a uľahčujú vám česanie vlasov. Relaxátor vaše vlasy úplne vyrovná. Relaxátory obsahujú hydroxid sodný, ktorý mení pH vašich vlasov a robí ich rovnými a elegantnými.
Poškodenie spôsobené relaxátorom je oveľa väčšie ako poškodením textúrovača. Texturizér obsahuje botanické zložky, ktoré sú na vašich vlasoch rozmazané po dobu 5 až 10 minút. Relaxátory zvyčajne zostávajú na vlasoch 15 až 20 minút a je potrebné ich ošetriť neutralizátorom a kondicionérom. Tieto silne zaťažené chemikálie v relaxéri môžu spôsobiť trvalé poškodenie vašich kaderí, ak sa robia pravidelne.
Výsledky sa drasticky líšia v obidvoch procesoch. Texturizér funguje najlepšie na krátkych kadeřiach v tvare písmena S, zatiaľ čo relaxátory najlepšie na kudrlinkách v tvare S a Z.
Textúrované vlasy a uvoľnené vlasy
Shutterstock
Teraz, keď viete, čo je texturizácia vlasov, pozrime sa na proces texturovania a na to, ako sa to vlastne robí.
Proces texturovania
Texturizér môže natrvalo zmeniť štruktúru vašich vlasov. Chemikálie v ňom upravujú keratín (bielkoviny) vo vlasoch, ktorý im dodáva pevnú štruktúru.
Vaše vlasy sú zložené z aminokyselín, ktoré im dodávajú ich kučeravosť. Keď sa použije texturizér, vodíkové väzby v aminokyselinách sa prerušia, čo má za následok voľnejšie zvlnenie.
Existujú dva typy texturizérov - jeden obsahuje lúhový vzorec a druhý nie. Lúhová zmes je škodlivá pre vaše vlasy a pri dôslednom používaní vám môže spáliť pokožku hlavy.
Na ukončenie chemického procesu je dôležité vypláchnuť texturizátor neutralizátorom. Majte na pamäti, že textúrovač môže byť pre vaše vlasy škodlivý, ak sa robí pravidelne. Na ochranu vlasov pred poškodením sa odporúča používať bylinné kondicionéry alebo proteínové kúry.
Pros
- Hodvábne, jemné a zvládnuteľné vlasy môžete získať okamžite.
- Na texturovanie nemusíte navštevovať drahé salóny. Tento proces je možné vykonať doma.
- Má dlhotrvajúce výsledky.
Zápory
- Výsledky nemusia byť jednotné pre každý typ vlasov.
- Texturizéry obsahujú škodlivé chemikálie.
Pretože texturovanie vlasov je chemická úprava, musíte sa o svoje vlasy po dokončení poriadne starať. Ďalej uvádzame niekoľko tipov na údržbu, ktoré musíte dodržiavať, aby ste svoje vlasy vyživili a udržali ich zdravo vyzerajúce.
Ako sa starať o textúrované vlasy
Original text
- Po texturovaní používajte výrobky, ktoré vyhovujú vašim vlasom. Pred zakúpením produktu sa obráťte na profesionálneho stylistu alebo svojho kaderníka. Kupujte výrobky, ktoré udržujú lesk a hladinu vlhkosti vašich vlasov.
- Spite s hodvábnou šatkou omotanou okolo hlavy. To pomáha pri znižovaní krepovatenia.
- Je dôležité vlasy si každý deň namočiť. To pomáha pri reštrukturalizácii vašich kaderí. Česanie mokrých vlasov odstráni zamotanie a krepatenie.
- Použite šampón a balzam