Obsah:
- Čo je čierny čaj?
- Výhody čierneho čaju pre zdravie
- 1. Môže zvýšiť zdravie srdca
- 2. Môže znížiť riziko rakoviny vaječníkov
- 3. Môže znížiť riziko cukrovky
- 4. Môže zvýšiť imunitu
- 5. Môže znížiť hladinu krvného tlaku
- 6. Môže zlepšiť duševnú bdelosť
- 7. Môže zlepšiť zdravie kostí
- 8. Môže znížiť Parkinsonovo riziko
- 9. Môže zlepšiť zdravie tráviaceho ústrojenstva
- 10. Môže znížiť hladinu cholesterolu
- 11. Môže pomôcť pri chudnutí
- 12. Môže znížiť riziko obličkových kameňov
- 13. Môže zmierniť príznaky astmy
- 14. mája môže bojovať proti voľným radikálom
- 15. Môže zabíjať baktérie
- 16. Môže pomôcť zmierniť stres
- 17. Môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby
- 18. Môže zlepšiť zdravie ústnej dutiny
- 19. Môže liečiť hnačku
- 20. Môže propagovať celkovú náladu
- Výhody čierneho čaju pre pokožku
- 21. Môže zabrániť infekciám pokožky
- 22. Môže znížiť opuchy
- 23. Môže spomaliť predčasné starnutie
- 24. Môže znížiť riziko rakoviny kože
- 25. Môže chrániť pred UV žiarením
- 26. Môže urýchliť regeneráciu pokožky
- 27. Môže zmierniť škvrny
- Výhody čierneho čaju na vlasy
- 28. Môže zabrániť vypadávaniu vlasov
- 29. Môže stimulovať rast vlasov
- 30. mája dodá vlasom lesk a lesk
- 31. mája môže pôsobiť ako prírodný farbiaci prostriedok
- Pôvod čierneho čaju
- Aké sú typy čierneho čaju?
- Fakty o výžive čierneho čaju
- Čierny čaj vs. Zelený čaj vs. Biely čaj
- Ako vyberať a skladovať čierny čaj?
- Ako variť čierny čaj z voľných listov?
- Recepty z čierneho čaju
- 1. Čierny čaj naplnený írskou kašou s Acai Berry
- 2. Recept na čaj Chai
- Tipy na používanie čierneho čaju
- Kde kúpiť čierny čaj?
- Vedľajšie účinky čierneho čaju
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 52 zdrojov
Čierny čaj bol objavený v Číne asi pred 4000 rokmi. Dnes patrí medzi najobľúbenejšie konzumované nápoje na svete. Čaj obsahuje antioxidanty a ďalšie fytonutrienty, ktoré pomáhajú vyplavovať toxíny a liečiť vaše telo (1). Má menej kofeínu ako káva (2).
V tomto článku sme vymenovali 31 dôležitých výhod čierneho čaju. Čaj môže zlepšiť vaše celkové zdravie, pokožku a vlasy. Čítajte ďalej.
Čo je čierny čaj?
Čierny čaj sa vyrába oxidáciou listu rastliny Camellia sinensis . Názov „čierny čaj“ možno pripísať farbe čaju. Technicky je to však tmavá jantárová alebo oranžová. Preto ho Číňania označovali ako červený čaj. Spôsob výroby čierneho čaju sa odlišuje od ostatných druhov čaju, ako je zelený čaj a čaj oolong.
Po odtrhnutí sú čajové lístky zvädnuté, aby sa z nich uvoľnila vlhkosť. Keď stratia maximum vlhkosti, listy sa valia buď ručne, alebo pomocou strojov vystavením vysokej teplote. Akonáhle sú listy úplne oxidované, sú triedené podľa ich veľkosti. Obsah kofeínu v akomkoľvek čaji je často dôvodom na obavy. Pokiaľ ide o čierny čaj, v jednej šálke čaju je asi polovičné množstvo kofeínu, aké sa nachádza v šálke kávy.
Výhody čierneho čaju pre zdravie
Čierny čaj môže podporovať zdravie srdca, liečiť hnačky a iné zažívacie ťažkosti, regulovať krvný tlak a znižovať riziko cukrovky 2. typu. Aby ste využili všetky jeho výhody, mali by ste ich konzumovať bez akýchkoľvek prísad, ako je mlieko alebo cukor.
1. Môže zvýšiť zdravie srdca
Flavóny v čiernom čaji môžu podporovať zdravie srdca. Vedci potvrdili, že pitie troch alebo viacerých šálok čierneho čaju denne môže znížiť riziko srdcových chorôb. Okrem toho je čierny čaj tiež spojený so zníženým rizikom infarktu myokardu, ischémie a kardiovaskulárnej úmrtnosti (3, 4).
2. Môže znížiť riziko rakoviny vaječníkov
Theaflavíny v čiernom čaji môžu inhibovať množenie buniek rakoviny vaječníkov (5). V štúdii uskutočnenej vedcami z Roswell Park Cancer Institute v USA bol pozorovaný 30% pokles rizika rakoviny vaječníkov u pacientok, ktoré vypili viac ako dve šálky čierneho čaju denne (6).
3. Môže znížiť riziko cukrovky
Vedci zistili, že pitie čaju môže pomôcť znížiť riziko cukrovky 2. typu. Čierny čaj obsahuje katechíny a teaflavíny (1). Nápoj môže pomôcť telu zvýšiť citlivosť na inzulín a tiež zabraňuje dysfunkcii beta buniek (beta bunky regulujú hladinu glukózy v krvi) (7).
4. Môže zvýšiť imunitu
Čierny čaj je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú zachytávať voľné radikály. Tieto voľné radikály majú tendenciu mutovať DNA a brzdiť normálnu funkciu buniek. To môže viesť k zápalu a dostať telo do stavu stresu. Čierny čaj pomáha vyplavovať kyslíkové radikály. Pomáha obnoviť normálne funkcie buniek a tela a tiež zvyšuje imunitu (8), (9).
5. Môže znížiť hladinu krvného tlaku
Konzumácia čierneho čaju môže pomôcť znížiť krvný tlak. Vedci z Holandska, Nemecka, Veľkej Británie a Talianska uskutočnili experiment, pri ktorom skupina ľudí dostala na týždeň čierny čaj a kontrolovali sa hodnoty systolického a diastolického tlaku. Na konci tohto experimentu sa zistilo, že účastníci, ktorí konzumovali čierny čaj, mali nižšiu hladinu krvného tlaku v porovnaní s kontrolnou skupinou (10).
6. Môže zlepšiť duševnú bdelosť
Vedci z Holandska zistili, že účastníci štúdie, ktorí pili čierny čaj, mali najväčšiu pozornosť a lepšiu sluchovú a vizuálnu pozornosť (11). Čaje všeobecne obsahujú l-theanín, ktorý moduluje mozgové funkcie a proces pozornosti človeka (12). Kofeín v čiernom čaji môže tiež zvýšiť bdelosť.
7. Môže zlepšiť zdravie kostí
Ako starnete, sila vašich kostí začne klesať. Vedci však pozorovali, že ľudia, ktorí pijú čierny čaj, môžu výrazne obnoviť hustotu kostí. Z tohto dôvodu môže pitie čierneho čaju tiež znižovať riziko zlomenín, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí v dôsledku osteoporózy. Zistilo sa, že potkany, ktorým sa podávali extrakty z čierneho čaju, majú lepšiu hustotu kostí (13). Preto, ak máte 30 rokov, pripravte si čierny čaj ako súčasť svojej stravy, aby ste zachovali hustotu kostí a zabránili osteoporóze a riziku zlomenín. Zistilo sa tiež, že pitie čaju vo všeobecnosti znižuje riziko zlomenín bedrového kĺbu (14).
8. Môže znížiť Parkinsonovo riziko
Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré väčšinou postihuje starších ľudí. Výskum naznačuje, že polyfenoly čierneho čaju majú neuroprotektívny účinok na mozog (15). V štúdii uskutočnenej na Singapurskej národnej univerzite vedci zistili, že kofeín v čiernom čaji bol nepriamo spojený s Parkinsonovou chorobou (16).
9. Môže zlepšiť zdravie tráviaceho ústrojenstva
Zdravé črevo vás môže chrániť pred rôznymi chorobami a poruchami. Konzumácia čierneho čaju môže pomôcť zlepšiť počet a rozmanitosť dobrých črevných mikróbov. Čajové polyfenoly môžu pôsobiť ako prebiotiká a pôsobiť ako krmivo pre dobré črevné baktérie. Tieto polyfenoly môžu tiež zabrániť množeniu ďalších škodlivých baktérií v čreve. Čierny čaj môže tiež pomôcť pri liečbe žalúdočných vredov a potenciálne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a pažeráka / žalúdka (17), (18). Je však potrebných viac štúdií na ľuďoch.
10. Môže znížiť hladinu cholesterolu
Nezdravý životný štýl a nepravidelné stravovacie návyky môžu zvýšiť hladinu zlého cholesterolu v krvi. Vysoký LDL cholesterol (zlý cholesterol) môže viesť k hromadeniu plakov v arteriálnych stenách. To obmedzuje prietok krvi a môže to viesť k infarktu, mŕtvici a ischemickému záchvatu. V štúdii sa preukázalo, že čierny čaj znižuje LDL cholesterol o 11,1%. Vedci tiež zistili, že čierny čaj (vrátane čínskeho variantu) mal antihypercholesterolemické účinky na ľudí, ktorí boli obézni a náchylní na srdcové choroby (19), (20).
11. Môže pomôcť pri chudnutí
Obezita je hlavnou príčinou rôznych chorôb, ako je cukrovka, srdcové choroby, PCOS, vysoký cholesterol atď. Rovnako ako zelený čaj, aj čierny čaj môže pomôcť pri redukcii hmotnosti, ak sa konzumuje popri správnych zmenách životného štýlu. Vedci z lekárskej fakulty Davida Geffena v Kalifornii v USA zistili, že čierny čaj pomohol redukovať viscerálny tuk znížením génov vyvolávajúcich zápal. Pretože dlhodobé zápaly v tele môžu spôsobiť obezitu, pitie čierneho čaju môže teoreticky pomôcť zabrániť obezite vyvolanej zápalom. Okrem toho môže čierny čaj tiež znižovať hladinu triglyceridov (21, 22).
12. Môže znížiť riziko obličkových kameňov
Obličkové kamene sú bolestivé a prevládajú. Vznikajú v dôsledku zvýšeného vylučovania telu tvoriacich kryštálov, ako sú šťaveľany, vápnik a kyselina močová, z tela. Zdá sa, že čierny čaj obsahuje oveľa nižšie hladiny oxalátu v porovnaní s inými bylinnými čajmi (23, 24). Aj keď niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že čierny čaj môže znížiť riziko obličkových kameňov, v tejto súvislosti nie je k dispozícii dostatočný výskum. Predtým, ako si za týmto účelom dáte čierny čaj, poraďte sa s lekárom.
13. Môže zmierniť príznaky astmy
Astma je spôsobená zápalom a opuchom dýchacích ciest alebo priedušiek. To sťažuje nádych a výdych. Neoficiálne dôkazy naznačujú, že pitie čierneho čaju alebo zeleného čaju pomáha zmierniť príznaky astmy. Niektoré štúdie tiež preukázali, že kofeín v čajoch môže pomôcť pri funkcii pľúc (25). Zistilo sa tiež, že flavonoidy v čaji prospievajú ľuďom s astmou (26).
14. mája môže bojovať proti voľným radikálom
Voľné kyslíkové radikály sú spôsobené faktormi ako znečistenie, fajčenie a stres. Sú toxické pre telo. Antioxidanty, osobitná skupina zlúčenín, pomáhajú bojovať proti týmto voľným radikálom. Čierny čaj je nabitý antioxidantmi, ktoré v tomto ohľade zohrávajú dôležitú úlohu (1). Pomôcť môže aj užívanie čierneho čaju s citrónom.
15. Môže zabíjať baktérie
Väčšina baktérií môže spôsobiť infekcie a môže tiež viesť k smrti. Antioxidanty a ďalšie fytonutrienty v čiernom čaji môžu mať antibakteriálne vlastnosti (27). Ďalšia štúdia uviedla, že čaje (vrátane čierneho) môžu pôsobiť proti baktériám, ktoré ich spôsobujú (28).
16. Môže pomôcť zmierniť stres
Podľa štúdie uskutočnenej na University College London môže čaj znížiť stresové hormóny v tele a uvoľniť nervy (29). Chytenie sladkosti (alebo cigarety) môžete pomaly nahradiť pitím šálky čierneho čaju, aby ste sa zbavili stresu.
17. Môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby
Alzheimerova choroba spôsobuje stratu pamäti a ovplyvňuje správanie a myslenie človeka. Antioxidanty z čierneho čaju môžu znížiť riziko ochorenia, aj keď v tejto súvislosti neexistujú žiadne konkrétne dôkazy.
18. Môže zlepšiť zdravie ústnej dutiny
Konzumácia čierneho čaju môže chrániť pred zubným povlakom, dutinami a zubným kazom (30). Môže tiež osviežiť váš dych. Čierny čaj má antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti, ktoré zabraňujú stafylokokovým infekciám (31). Fluorid v čiernom čaji tiež inhibuje zubný kaz (32). Štúdie navyše uvádzajú, že čierny čaj môže pomôcť predchádzať orálnej leukoplakii u pacientov s karcinómom ústnej dutiny (33).
Čierny čaj však môže skvrnu zafarbiť. V tejto súvislosti sa poraďte so svojím zubným lekárom.
19. Môže liečiť hnačku
Pitie čierneho čaju môže pomôcť pri liečbe hnačiek. V štúdiách mohli diéty, ktoré obsahovali čierny čaj, znížiť hnačkovú prevalenciu o 20% (34). V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
20. Môže propagovať celkovú náladu
Výskum je tu veľmi obmedzený. Antioxidanty v čiernom čaji môžu bojovať proti stresu. To by mohlo zlepšiť celkovú náladu. Čaj môže regulovať hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. To môže mať tiež pozitívny vplyv na vašu náladu.
Teraz sa pozrime, ako môže byť pitie čierneho čaju pre vašu pokožku prospešné.
Výhody čierneho čaju pre pokožku
Čierny čaj vám tiež môže pomôcť dosiahnuť zdravú pokožku. Môže pôsobiť proti kožným infekciám a škvrnám, oddialiť starnutie pokožky a znížiť opuchy očí. Polyfenoly a triesloviny v čiernom čaji súvisia s omladením kožných buniek. Pred použitím čierneho čaju na pokožku sa však poraďte s dermatológom.
21. Môže zabrániť infekciám pokožky
Koža je najväčší orgán v tele. Ale je to jemné a vyžaduje si náležitú starostlivosť. Väčšina kožných infekcií sa vyskytuje v dôsledku mikrobiálnej kolonizácie. Čajové katechíny a flavonoidy môžu pomôcť predchádzať kožným infekciám. Ak často trpíte kožnými infekciami, užívanie čierneho čaju spolu s vašimi liekmi môže urýchliť proces hojenia (35). V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
22. Môže znížiť opuchy
Opuchy pod očami sú vážnym problémom žien i mužov. Môže vás to unaviť a zvýšiť pravdepodobnosť predčasného zvrásnenia. Taníny a antioxidanty dostupné v čiernom čaji majú protizápalové vlastnosti (36). Môžu pomôcť napnúť pokožku a znížiť opuchy pod očami.
Môžete skúsiť použiť vrecúška na čierny čaj alebo jednoducho namočiť vatové tyčinky do studeného čierneho čaju a každý deň ich držať pod očami 20 minút. Viditeľné zníženie opuchov pod očami môžete vidieť už za niekoľko týždňov.
23. Môže spomaliť predčasné starnutie
Antioxidanty a polyfenoly obsiahnuté v čiernom čaji môžu chrániť pokožku pred predčasným starnutím a tvorbou vrások. V štúdii uskutočnenej na bezsrstých laboratórnych myšiach vedci zistili, že čierny čaj znížil expresiu génu, ktorý vytvára enzým degradujúci kolagén. Čierny čaj bol navyše v porovnaní s inými čajmi účinnejším prostriedkom proti vráskam (37).
24. Môže znížiť riziko rakoviny kože
Čierny čaj je bohatý na antioxidanty a môže byť účinný proti väčšine druhov rakoviny (vrátane rakoviny kože). Libanonskí vedci v štúdiách na myšiach potvrdili, že pitie čierneho čaju môže pomôcť znížiť riziko rakoviny kože (38). O ľuďoch však zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne významné údaje.
25. Môže chrániť pred UV žiarením
UV žiarenie je jednou z hlavných príčin pigmentácie kože, rakoviny kože a ďalších problémov súvisiacich s pokožkou. Vedci zistili, že pitie čierneho čaju môže pomôcť chrániť pokožku a znižovať riziko kožných problémov spôsobených nadmerným vystavením UV žiareniu (39, 40). Okrem pitia čierneho čaju, aby ste predišli poškodeniu pokožky, ho môžete nanášať aj lokálne. Predtým sa však poraďte so svojím lekárom.
26. Môže urýchliť regeneráciu pokožky
Vedci z Malajzie zistili, že aplikácia extraktu z čierneho čaju na poranenú pokožku laboratórnych potkanov môže urýchliť hojenie. Extrakt tiež spôsoboval menší zápal a vyššiu produkciu kolagénu (41). Neaplikujte si však čierny čaj priamo na rany. Neexistuje štúdia, ktorá by uvádzala, že je to bezpečné. Namiesto toho môžete piť čierny čaj.
27. Môže zmierniť škvrny
Chyby vám môžu spôsobiť vážne problémy so sebadôverou. Používanie bylín na ošetrenie škvŕn je vždy lepšie. Sú bezpečnejšie ako väčšina tvrdých chemikálií a silných liekov. Čierny čaj by mohol byť jedným z tých bylinných nápojov.
V štúdii vedci zistili, že čierny čaj mal na hnedé laboratórne morča vplyv na bielenie pokožky (42).
Čierny čaj má navyše antioxidant, ktorý môže vyplavovať toxíny, ktoré spôsobujú škvrny. V tejto súvislosti však existuje obmedzený výskum. Môžete buď piť čierny čaj, alebo si ho za studena namočiť na čistú vatu.
Výhody čierneho čaju na vlasy
Antioxidanty a kofeín v čiernom čaji môžu vašim vlasom prospieť. Čaj môže podporovať rast vlasov a dodávať vlasom ich prirodzený lesk.
28. Môže zabrániť vypadávaniu vlasov
Pitie čierneho čaju môže zabrániť vypadávaniu vlasov. Je nabitý antioxidantmi, ktoré pomáhajú zachytávať voľné radikály a zmierňujú stres. Tieto dva faktory sú dnes hlavnou príčinou vypadávania vlasov (43). Pitie čierneho čaju môže preto pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov.
29. Môže stimulovať rast vlasov
V štúdii na myšiach sa čínsky čierny čaj, ktorý bol fermentovaný s Aspergillus sp. (špecifický typ huby) stimuluje rast vlasov po 2 týždňoch lokálnej aplikácie (44). Je potrebných viac štúdií na ľuďoch. Stále sa môžete poradiť so svojím lekárom a natrieť si čierny čaj (pri izbovej teplote) na pokožku hlavy a po celej dĺžke vlasov. To môže pomôcť podporiť rast vlasov.
30. mája dodá vlasom lesk a lesk
V tejto súvislosti existuje obmedzený výskum. Niektoré neoficiálne dôkazy ukazujú, že čierny čaj môže vlasom dodať lesk. Po umytí vlasov šampónom (jemným šampónom) použite roztok čierneho čaju (izbová teplota), aby ste ich nakoniec opláchli. Urobte to niekoľko týždňov a vaše vlasy môžu byť jemnejšie a lesklejšie.
31. mája môže pôsobiť ako prírodný farbiaci prostriedok
Neoficiálne dôkazy ukazujú, že červenkastý čierny nádych čierneho čaju z neho robí vynikajúce prírodné farbivo na vlasy (najmä pre brunetky). Zmiešajte henu s čiernym čajom a naneste si ju na celú pokožku hlavy a vlasy. Nechajte pôsobiť 1 - 2 hodiny a umyte jemným šampónom. Môžete vidieť okamžité výsledky.
To sú výhody čierneho čaju. Väčšina z nich sa stále skúma. Čaj však môžete zaradiť do svojej pravidelnej rutiny. V nasledujúcich častiach sa budeme ďalej zaoberať čiernym čajom.
Pôvod čierneho čaju
Čierny čaj vznikol v Číne v roku 1590 okolo neskorej dynastie Ming a ranej dynastie Čching. Číňania predtým pili iba zelený čaj alebo čaj oolong. Legenda hovorí, že muži armády sa pri prechode provinciou Fujian uchýlili do čajovne, ktorá zastavila výrobu zeleného alebo oolong čaju. Medzitým čajové lístky na slnku vyschli a zoxidovali sa. Keď vojaci odišli, továreň pokračovala v príprave čaju, ale farba čaju bola červená alebo čierna a chutil viac omladzujúco a aromaticky.
Tak vznikol prvý čierny čaj, známy ako Lapsang Souchong - „Lapsang“ znamená vysoké hory a „Souchong“ znamená malé listy čajovníka. Pojem „čierny čaj“ zaviedli britskí a holandskí obchodníci. V roku 1610 priniesli Holanďania do Európy čierny čaj a v roku 1658 sa dostal do Anglicka. Keď začal byť čierny čaj obľúbený, rozhodli sa ho Briti pestovať v indických Darjeelingu a Assame.
V Číne a Indii sa pestuje celý rad čiernych čajov. V nasledujúcej časti si rozoberieme rôzne druhy čierneho čaju.
Aké sú typy čierneho čaju?
Z čierneho čaju sa dá vyrobiť akýkoľvek druh čaju, vrátane zeleného, žltého, bieleho alebo oolong. Rozdiel je iba v spracovaní čierneho čaju. Zatiaľ čo všetky druhy čierneho čaju sa v Číne vyrábajú z rastliny Camellia sinensis , čierny čaj v Indii sa vyrába z rôznych druhov čajovníkov známych ako Camellia assamica . Čierny čaj z Camellia assamica má silnejšiu chuť a väčšie listy ako ten z variantu Camellia sinensis . Tu je zoznam rôznych druhov čierneho čaju, ktoré musíte vyskúšať.
Zoznam čierneho čaju podľa produkčného regiónu
- Lapsang Souchong
- Fujian Minhong
- Anhui Keemun
- Yunnan Dianhong
- Čierny čaj Darjeeling
- Čierny čaj Assam
- Cejlónsky čierny čaj
- Čierny čaj Nilgiri
- Keňský čierny čaj
Zoznam čierneho čaju podľa populárnych zmesí
- Earl Grey Black Tea
- Anglické raňajky
- Írske raňajky
- Čajový čaj
- Poobedňajší čaj
- Ružový čierny čaj
- Ruský karavan
Fakty o výžive čierneho čaju
Čierny čaj je bohatý hlavne na antioxidanty známe ako polyfenoly. Má tiež minimálne množstvo sodíka, bielkovín a sacharidov. Tu je graf výživy čierneho čaju (45), (46).
Veľkosť porcie - 100 g
Kalórie 1
Aflavin-3 3'-digalát (antioxidant čierneho čaju) 0,06 - 4,96
Celkový tuk 0
Nasýtené mastné kyseliny 0
Mononenasýtené mastné kyseliny 0
Polynenasýtené mastné kyseliny 0
Omega-3-mastné kyseliny 3 mg
Omega-6-mastné kyseliny 1 mg
Trans Fats 0
Cholesterol 0
Vitamín A 0
Vitamín C 0
Sodík 5 mg
Draslík 37 mg
Fluorid 373 mcg
Vláknina 0
Sacharid spolu 0
Cukor 0
Bielkoviny 0
Vápnik 0
Čierne, zelené a biele čaje pochádzajú z tej istej rastliny Camellia sinensis. Medzi týmito troma odrodami čaju však existuje niekoľko rozdielov. Diskutovali sme o nich v nasledujúcej časti.
Čierny čaj vs. Zelený čaj vs. Biely čaj
Čierny čaj je úplne oxidovaný, zatiaľ čo listy bieleho čaju sa zbierajú v mladšom veku. Zelený čaj je trochu viac spracovaný ako biely čaj a čierny čaj je viac spracovaný ako zelený čaj. Spracovaním čaju sa ničia antioxidanty. Biely čaj preto obsahuje najviac antioxidantov a čierny najmenej. Najlepšie by však bolo piť rôzne čaje, aby ste využili výhody pre všetkých.
Biely čaj má v porovnaní so zelenými a čiernymi čajmi jemnú a sladšiu chuť. Čierny čaj je obľúbenejší u Indov a Britov, zatiaľ čo zelený čaj a biely čaj u čínskych.
Čierny čaj má v porovnaní s bielymi a zelenými čajmi najvyšší obsah kofeínu.
Ako vyberať a skladovať čierny čaj?
Výber čierneho čaju
- Čajové lístky by nemali obsahovať žiadnu vlhkosť.
- Vyberte si čaj s dlhými listami so striebornými alebo zlatými hrotmi.
- Pre ľahšiu variantu zvoľte čínsky čierny čaj, pre silnejšiu variantu čierny čaj Darjeeling alebo Assam.
- Farba varenia musí byť jasná a mala by skvelo voňať.
- Ak si chcete dať silný čierny čaj s mliekom, vyberte si čierny čaj CTC (rozdrvte, roztrhnite, zvlňte).
Skladovanie čierneho čaju
- Najlepším spôsobom skladovania čierneho čaju je chrániť ho pred vlhkosťou a vzduchom. Zabráňte nadmernému vystaveniu slnku alebo kolísaniu teploty.
- Čaj skladujte v plechových nádobách.
- Ak chcete uložiť čierny čaj na rok, pridajte ho do vrecka na zips a vložte ho do plechovky. Plech vložte do chladničky.
- Čierny čaj môžete skladovať aj vo vákuovej banke.
- Kus dreveného uhlia zabalte do látky a vložte do formy s čajom. Pomôže absorbovať nadmernú vlhkosť.
- Čierny čaj skladujte v hlinenej nádobe s malým vrecúškom vápenného prášku. To tiež pomáha absorbovať nadmernú vlhkosť.
Teraz viete, ako vyberať a skladovať čierny čaj. Aký je však správny spôsob jeho prípravy? Dozviete sa ďalej.
Ako variť čierny čaj z voľných listov?
Tu je jednoduchý spôsob prípravy čierneho čaju.
Čo potrebuješ
- Čajový nálevník - Potrebujete to na máčanie listov čierneho čaju. Infúzia udržuje čajové lístky voľne plávajúce.
- Čajová kanvica - Toto potrebujete na vloženie spařovača do hrnca s prevarenou vodou.
- Čajová kanvica - Toto potrebujete na prevarenie vody.
- Čierny čaj Loose Leaf - Na prípravu upokojujúcej a aromatickej šálky čierneho čaju.
Ako sa pripraviť
- Vezmite šálku vody na osobu a nechajte ju prejsť varom v kanvici na čaj.
- Medzitým pridajte ¼ lyžičky sypaného listového čaju na osobu do napúšťača čaju.
- Vložte čajový infuzér do čajovej kanvice.
- Nalejte prevarenú vodu do čajníka a zakryte ho.
- Čaj lúhujte štyri až päť minút.
- Vyberte nálevník z čajovej kanvice a nechajte ho bokom na druhý strmý pobyt.
- Nalejte čaj do šálky a pred dúškom sa nadýchnite arómy.
Takto si pripravíte základný čierny čaj. Ak vás však nudí pitie rovnakého čaju každý deň, môžete byť trochu inovatívni a pripraviť si niekoľko ďalších receptov na čierny čaj. Prezrite si nasledujúce recepty na čierny čaj.
Recepty z čierneho čaju
1. Čierny čaj naplnený írskou kašou s Acai Berry
Zloženie
Na kašu
- 2 vrecúška čierneho čaju
- ½ šálky obyčajného obyčajného ovsa
- 1 ½ šálky mandľového mlieka
- 2 lyžice organického medu
- 1 čajová lyžička semiačok vanilkového lusku
- Bobule a orechy na polevu
Pre Acai Berry Ripple
- ½ šálky mrazených bobúľ
- 1 polievková lyžica bio medu
- 2 lyžice prášku acai
Pistáciový krém
- ⅔ hrnček plnotučného kokosového mlieka
- ¼ šálka pražených pistácií bez škrupín
Ako sa pripraviť
- Vložte hrniec na stredný plameň. Pridajte ½ šálky vody, ovos, mandľové mlieko, semiačka vanilkového struku a čajové vrecúška so štipkou soli.
- Zmes podusíme. Premiešame a povaríme 20 až 30 minút.
- Vyberte čajové vrecúška a vanilkové zrná.
- Pridajte med a ďalšie mandľové mlieko, aby zmes mala kašovú konzistenciu.
- Aby sa acai zvlnilo, zmiešajte mrazené bobule, prášok z acai a organický med.
- Na prípravu pistáciového krému zmiešajte pistácie a plnotučné kokosové mlieko v kuchynskom robote do hladka.
- Na servírovanie pridajte veľké množstvo kaše do sklenenej nádoby a dolejte ju zvlnením bobúľ acai.
- Pridajte dollop alebo dva pistáciové krémy.
- Nakoniec to dozdobte bobuľami a orechmi a pochutnajte si.
2. Recept na čaj Chai
Zloženie
- ½ kardamónového struku
- 3 klinčeky
- ½ palca škoricovej kôry
- 4 čierne korenie
- ½ palca čerstvého zázvoru
- 2 čajové vrecúška Darjeeling
- 1 ½ šálky plnotučného mlieka
- 2 lyžice kokosového cukru
Ako sa pripraviť
- Maltou a paličkou rozdrvte klinček, kardamón, zázvor, čierne korenie a škoricu.
- Pridajte mlieko do hrnca a prihoďte rozdrvené korenie.
- Mlieko necháme prejsť varom. Varte to päť minút.
- Medzitým vložte čajové vrecúška do dvoch samostatných pohárov.
- Mlieko odstavte z plameňa a nalejte do pohárov obsahujúcich čajové vrecúška.
- Zakryte poháre a nechajte čajové vrecúška lúhovať štyri až päť minút.
- Pred pitím vyberte čajové vrecúška, pridajte cukor a dobre ich premiešajte.
Je úžasné, ako môžete použiť čierny čaj v rôznych iných receptoch. Musíte však vedieť, ako používať čierny čaj správnym spôsobom, aby recepty dopadli dobre. Tu by ste mali vedieť.
Tipy na používanie čierneho čaju
- Na prípravu pekného aromatického čierneho čaju použite ¼ až ½ čajovej lyžičky voľného listového čierneho čaju na osobu.
- Ak chcete využiť všetky výhody čierneho čaju na zdravie, vlasy a pokožku, pite ho bez mlieka a cukru.
- Čaj lúhujte štyri až päť minút.
- Počas máčania čaj zakryte.
- Listy nevarte.
Kde kúpiť čierny čaj?
- Dobrý čierny čaj si môžete kúpiť od čínskeho alebo indického predajcu čaju.
- Čierny čaj si môžete kúpiť aj online. Nakupujte u autentických predajcov a od známej značky.
Skôr ako sa rozhodnete kúpiť čierny čaj, mali by ste vedieť o jeho možných vedľajších účinkoch. Nasledujúca časť ich stručne pokrýva.
Vedľajšie účinky čierneho čaju
Čokoľvek navyše je pre vás zlé. Pitie nadmerného množstva čierneho čaju môže mať vplyv na vaše zdravie nasledujúcimi spôsobmi.
- Môže spôsobiť hnačku
Kofeín v čiernom čaji môže stimulovať tráviaci systém. Nadbytok kofeínu môže spôsobiť hnačku (47).
- Môže spôsobiť zápchu
Čierny čaj môže spôsobiť zápchu (48). Za tento efekt môžu byť triesloviny v čiernom čaji. V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
- Môže spôsobiť úzkosť
Nadmerný čierny čaj môže spôsobiť úzkosť a rýchlejšie dýchanie. Kofeín v čaji môže spôsobiť tieto problémy. Je tiež známe, že kofeín stimuluje nervový systém (49). To môže viesť k nespavosti a nepokoju.
- Môže viesť k častému močeniu
Kofeín môže spôsobiť, že váš močový mechúr bude nadmerne aktívny, čo môže spôsobiť, že budete mať nutkanie často používať toaletu (50).
- Môže zvýšiť riziko záchvatov
Kofeín v čiernom čaji môže zvýšiť riziko záchvatov. Môže tiež znížiť účinok liekov, ktoré pomáhajú predchádzať záchvatom (51).
- Môže spôsobiť glaukóm
Je známe, že kofeín zvyšuje tlak vo vnútri oka (52). Podľa niektorých anekdotických dôkazov môže k tomuto zvýšeniu tlaku dôjsť do 30 minút a zostáva do 90 minút po pití čierneho čaju. Preto ak máte akékoľvek problémy so zrakom, poraďte sa so svojím očným lekárom skôr, ako budete piť čierny čaj.
Záver
Čierny čaj ponúka niekoľko výhod. Malo by sa však konzumovať s mierou, aby sa zabránilo nežiaducim účinkom a zdravotným komplikáciám. Získajte dnes balíček čierneho čaju od dôveryhodnej značky. Dajte si šálku alebo dva čaju za deň a získajte množstvo zdravotných výhod, ktoré ponúka.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Koľko šálok čierneho čaju za deň je bezpečných?
Väčšina ľudí toleruje pitie 3 až 4 šálok čierneho čaju denne. Určite neprekračujte 5 šálok čierneho čaju denne. Nadmerné množstvo kofeínu môže byť nebezpečné. Určite tiež nekonzumujte čierny čaj, ak užívate nejaké lieky na predpis. Čaj môže interagovať s určitými liekmi.
Koľko kofeínu obsahuje šálka čierneho čaju?
Šálka čierneho čaju obsahuje 47,4 mg kofeínu. To je takmer polovica z toho, čo je obsiahnuté v šálke čiernej kávy (ktorá obsahuje 95 mg kofeínu).
Môžem vo vlasoch nechať opláchnuť čierny čaj?
Áno, vo vlasoch môžete nechať opláchnuť čierny čaj. Môže stimulovať rast a hrúbku vlasov. Štúdie sú však v tejto súvislosti obmedzené.
Je čaj oolong rovnaký ako čierny čaj?
Zelený čaj, čierny čaj a čaj oolong pochádzajú z rastlinných druhov Camellia sinensis alebo Camellia assamica . Jediný rozdiel medzi oolongom a čiernym čajom je v tom, že čierny čaj je úplne oxidovaný, zatiaľ čo čaj oolong je čiastočne oxidovaný.
Čo je to fermentovaný čierny čaj?
Fermentovaný čierny čaj je čaj vyrobený fermentáciou čajových lístkov mikróbmi niekoľko mesiacov alebo rokov. Fermentovaný čaj je jemnej chuti a má horkú dochuť. Slávnym príkladom fermentovaného čaju je Pu-erh vyrobený v provincii Yunnan v Číne.
Spaľuje čierny čaj tuk?
Teoreticky áno. Polyfenoly a teaflavíny v čiernom čaji môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a zlepšiť citlivosť na inzulín. To môže nepriamo pomôcť pri metabolizácii tukov. Je ale veľmi nepravdepodobné, že by ste si všimli akékoľvek výrazné zníženie hmotnosti alebo spaľovanie tukov iba z čaju.
Je čierny čaj s mliekom pre vás dobrý?
Čierny čaj s mliekom môže zabrániť absorpcii antioxidantov prítomných v čiernom čaji. Preto, ak chcete využívať všetky výhody čierneho čaju, nepridávajte doň mlieko alebo cukor. Ak však máte radi svoj čaj s mliekom a nemáte žiadne zdravotné problémy, môžete napiť čierny čaj s mliekom.
Ktorý čierny čaj je najlepší?
Závisí to od vašich preferencií vkusu.
Aké sú výhody aplikácie čierneho čaju na tvár?
Ak si na tvár nanesiete čierny čaj, antioxidanty môžu chrániť vašu pokožku pred predčasným starnutím, poškodením fotkami, vráskami a akné. Pred použitím čierneho čaju na tento účel sa však poraďte so svojím dermatológom.
Ako používať prášok z čierneho čaju na vlasy?
Ak chcete použiť prášok z čierneho čaju na vlasy, ponorte ich do prevarenej vody po dobu 5 minút. Pred namočením do pokožky hlavy nechajte čaj vychladnúť. Môžete si tiež vlasy opláchnuť čiernym čajom. Pred použitím čierneho čaju na tento účel sa však poraďte s odborníkom na starostlivosť o vlasy.
Existujú nejaké výhody pitia čierneho čaju so soľou?
Čierny čaj so soľou nemá žiadne ďalšie výhody. Soľ môže v skutočnosti spôsobovať problémy tým, ktorí sa zaoberajú hypertenziou.
Je čierny čaj s citrónom dobrý?
Citrón je bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je antioxidantom. Preto by mohlo byť dobré vziať si čierny čaj s citrónom.
Môžeme použiť čierny čaj ako pleťový toner?
Áno, čierny čaj môžete použiť ako pleťový toner. Polyfenoly v čiernom čaji môžu pomôcť omladiť, napnúť a chrániť pokožku. Poraďte sa s dermatológom.
Pomáha použitie čierneho čaju na sivé vlasy?
Čierny čaj je prírodné farbivo. Používajte ho však s henou, aby ste dosiahli efektívny a okamžitý výsledok pre šedivé vlasy. Poraďte sa s dermatológom.
Môžeme použiť čierny čaj na umývanie tváre?
Čierny čaj môžete použiť ako toner na tvár, ale nie ako prostriedok na umývanie tváre. Ďalšie informácie získate u dermatológa.
Môžeme piť čierny čaj s lístkami mäty?
Áno, môžete piť čierny čaj s lístkami mäty. Pridajte do čaju pár lístkov mäty a dajte si to.
52 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Łuczaj, W. a E. Skrzydlewska. "Antioxidačné vlastnosti čierneho čaju." Preventívna medicína 40.6 (2005): 910-918.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15850895/
- Bunker, Mary Louise a Margaret McWilliams. "Obsah kofeínu v bežných nápojoch." Journal of the American Dietetic Association 74.1 (1979): 28-32.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/762339/
- Gardner, EJ, CHS Ruxton a AR Leeds. "Čierny čaj - užitočný alebo škodlivý?" Preskúmanie dôkazov. “ Európsky vestník klinickej výživy 61.1 (2007): 3-18.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16855537/
- Deka, Apranta a Joseph A. Vita. "Čaj a kardiovaskulárne choroby." Farmakologický výskum 64,2 (2011): 136-145.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3123419/
- Gao, Ying a kol. "Inhibičné účinky štyroch hlavných derivátov theaflavínu nachádzajúcich sa v čiernom čaji na bunky rakoviny vaječníkov." Protirakovinový výskum 36.2 (2016): 643-651.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26851019
- Baker, JA a kol. "Spotreba čierneho čaju alebo kávy a riziko rakoviny vaječníkov." International Journal of Gynecologic Cancer 17.1 (2007).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17291231/
- Odegaard, Andrew O. a kol. „Káva, čaj a cukrovka 2. typu: Singapurská čínska zdravotná štúdia.“ Americký časopis pre klinickú výživu 88,4 (2008): 979-985.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737528/
- Pandey, Kanti Bhooshan a Syed Ibrahim Rizvi. "Rastlinné polyfenoly ako diétne antioxidanty pre ľudské zdravie a choroby." Oxidačný liek a bunková dlhovekosť 2 (2009).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835915/
- Hendricks, Rahzia a Edmund John Pool. "In vitro účinky rooibosu a čierneho čaju na imunitné cesty." Journal of Immunoassay and Immunochemistry 31.2 (2010): 169 - 180.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20391028/
- Greyling, Arno a kol. "Účinok čierneho čaju na krvný tlak: systematické preskúmanie s metaanalýzou randomizovaných kontrolovaných štúdií." PLoS One 9.7 (2014): e103247.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4117505/
- De Bruin, EA a kol. "Čierny čaj zlepšuje pozornosť a bdelosť, ktorú hlási sám." Appetite 56.2 (2011): 235-240.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21172396/
- Nobre, Anna C., Anling Rao a Gail N. Owen. "L-theanín, prírodná zložka čaju, a jeho vplyv na psychický stav." Ázijsko-tichomorský vestník klinickej výživy 17 (2008).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18296328/
- Das, Asankur Sekhar, Maitrayee Mukherjee a Chandan Mitra. "Dôkazy o prospektívnom anti-osteoporóznom účinku extraktu z čierneho čaju (Camellia Sinensis) na bilaterálne ovarektomizovanom modeli potkanov." Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition 13.2 (2004): 210-216.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15228990/
- Huang, Chenshu a Rongrui Tang. "Zvyky pri pití čaju a osteoporotické zlomeniny bedrového kĺbu / stehennej kosti: štúdia prípadovej kontroly." Pakistan journal of medical sciences 32.2 (2016): 408.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4859033/
- Caruana, Mario a Neville Vassallo. "Čajové polyfenoly pri Parkinsonovej chorobe." Prírodné zlúčeniny ako terapeutické činidlá pre amyloidogénne choroby. Springer, Cham, 2015. 117-137.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26092629/
- Tan, Louis C. a kol. "Diferenciálne účinky čierneho a zeleného čaju na riziko Parkinsonovej choroby v singapurskej čínskej štúdii o zdraví." Americký časopis pre epidemiológiu 167,5 (2008): 553-560.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2737529/
- Banerjee, Debashish a kol. "Komparatívne liečivé vlastnosti čaju kombucha a čierneho čaju proti žalúdočnej ulcerácii vyvolanej indometacínom u myší: možný mechanizmus účinku." Jedlo a funkcia 1.3 (2010): 284-293.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21776478/
- Nechuta, Sarah a kol. „Perspektívna kohortná štúdia konzumácie čaju a rizika rakoviny tráviaceho systému: výsledky zo Šanghajskej štúdie zdravia žien.“ Americký časopis pre klinickú výživu 96,5 (2012): 1056-1063.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3471195/
- Davies, Michael J. a kol. "Spotreba čierneho čaju znižuje celkový a LDL cholesterol u mierne hypercholesterolemických dospelých." The Journal of Nutrition 133.10 (2003): 3298S-3302S.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14519829/
- Fujita, Hiroyuki a Tomohide Yamagami. "Antihypercholesterolemický účinok extraktu z čínskeho čierneho čaju na ľudské subjekty s hraničnou hypercholesterolémiou." Výživový výskum 28.7 (2008): 450-456.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19083445/
- Heber, David a kol. "Zelený čaj, čierny čaj a polyfenoly čaju oolong znižujú viscerálny tuk a zápaly u myší kŕmených obezitou s vysokým obsahom tukov a sacharózy." The Journal of výživy 144,9 (2014): 1385-1393.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25031332
- Oi, Yasuyuki a kol. „Antiobezitné účinky extraktu z čínskeho čierneho čaju (čaj Pu-erh) a kyseliny gallovej.“ Phytotherapy Research 26.4 (2012): 475-481.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22508359/
- Charrier, Marina JS, Geoffrey P. Savage a Leo Vanhanen. "Obsah oxalátov a schopnosť vápnika viazať čaj a bylinné čaje." Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition 11.4 (2002): 298-301.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12495262/
- Rode, Julie a kol. "Denné infúzie zeleného čaju u pacientov s hyperkalciurickým obličkovým kameňom: neexistujú dôkazy o zvýšených rizikových faktoroch pre kamene alebo kameňoch závislých od oxalátov." Nutrients 11.2 (2019): 256.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6412450/
- Köroğlu, Özge A. a kol. „Protizápalový účinok kofeínu súvisí so zlepšenou funkciou pľúc po amnionitíde vyvolanej lipopolysacharidmi.“ Neonatology 106,3 (2014): 235-240.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4123217/
- Tanaka, Toshio a Ryo Takahashi. "Flavonoidy a astma." Nutrients 5.6 (2013): 2128-2143.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3725497/
- Chan, Eric WC a kol. "Antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti zelených, čiernych a bylinkových čajov z Camellia sinensis." Výskum farmakognózy 3.4 (2011): 266.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249787/
- Falcinelli, Shane D. a kol. "Zelený čaj a epigalokatechín-3-gallát sú baktericídne proti Bacillus anthracis." Mikrobiologické listy FEMS 364.12 (2017).
academic.oup.com/femsle/article/364/12/fnx127/3866595
- Steptoe, Andrew a kol. "Účinky čaju na psychofyziologickú odpoveď na stres a zotavenie po strese: randomizovaná dvojito zaslepená štúdia." Psychopharmacology 190.1 (2007): 81-89.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17013636/
- Goenka, Puneet a kol. „Camellia sinensis (Tea): Implications and role in prevent zubný kaz.“ Recenzie o farmakognózii 7.14 (2013): 152.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841993/
- Naderi, N. Jalayer a kol. "Antibakteriálna aktivita iránskeho zeleného a čierneho čaju na streptokoka mutanta: štúdia in vitro." Journal of Dentistry (Tehran, Iran) 8.2 (2011): 55.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184736/
- Sarkar, S. a kol. "Účinok čierneho čaju na zuby." Časopis Indickej spoločnosti pre pedodonciu a preventívne zubné lekárstvo 18.4 (2000): 139 - 140.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11601182/
- Halder, Ajanta a kol. "Čierny čaj (Camellia sinensis) ako chemopreventívny prostriedok pri orálnych prekanceróznych léziách." Journal of Environmental Pathology, Toxicology and Oncology 24.2 (2005).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15831086/
- Dubreuil, J. Daniel. "Antibakteriálne a antidiarrheálne účinky rastlinných produktov proti enterotoxinogénnej Escherichia coli." Toxins 5.11 (2013): 2009-2041.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847712/
- Friedman, Mendel a kol. "Antimikrobiálne účinky čajových katechínov a teaflavínov a čajových extraktov proti Bacillus cereus." Vestník ochrany potravín 69.2 (2006): 354-361.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16496576/
- Chatterjee, Priyanka a kol. „Hodnotenie protizápalových účinkov zeleného a čierneho čaju: komparatívna štúdia in vitro.“ Časopis pokročilých farmaceutických technológií a výskumu 3.2 (2012): 136.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3401676/
- Lee, Kyung Ok, Sang Nam Kim a Young Chul Kim. "Účinky vodných extraktov z čajov u bezsrstých myší proti vráskam." Toxikologický výskum 30.4 (2014): 283-289.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289929/
- Rees, Judy R a kol. „Spotreba čaju a rakovina kože bazálnych a dlaždicových buniek: výsledky prípadovej kontrolnej štúdie.“ Journal of the American Academy of Dermatology zv. 56,5 (2007): 781-5.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1955322/
- Korać, Radava R a Kapil M Khambholja. "Potenciál bylín pri ochrane pokožky pred ultrafialovým žiarením." Pharmacognosy reviews zv. 5,10 (2011): 164-73.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/
- Zhao, J a kol. "Fotoprotektívny účinok výťažkov z čierneho čaju proti fototoxicite pokožky vyvolanej UVB." Fotochémia a fotobiológia zv. 70,4 (1999): 637-44.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10546558
- Hajiaghaalipour, Fatemeh a kol. "Účinok Camellia sinensis na potenciál hojenia rán na zvieracom modeli." Dôkazom podložená doplnková a alternatívna medicína: eCAM zv. 2013 (2013): 386734.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705756/
- Choi, So-Young a Young-Chul Kim. "Bieliaci účinok vodného extraktu z čierneho čaju na hnedú pokožku morčaťa." Toxikologický výskum zv. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Yesudian, Patrick. "Môžu z nápojov narásť vlasy na plešatých hlavách?" Medzinárodný časopis trichológie zv. 4,1 (2012): 1-2.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3358932/
- Hou, I-Ching a kol. "Účinok čínskeho extraktu z čierneho čaju na myši podporujúci rast vlasov." Bioscience, biotechnology and biochemistry zv. 77,7 (2013): 1606-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832356/
- Flavonoidové zloženie čaju: Porovnanie čierneho a zeleného čaju, USDA.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.195.6410&rep=rep1&type=pdf
- Čaj, varený, pripravený z vodovodnej vody Nutričné hodnoty a kalórie.
nutritiondata.self.com/facts/beverages/3967/2
- Willson, Cyril. "Klinická toxikológia kofeínu: prehľad a prípadová štúdia." Toxikologické správy zv. 5 1140-1152. 3. novembra 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6247400/
- Müller-Lissner, Stefan A a kol. "Vnímaný vplyv rôznych jedál a nápojov na konzistenciu stolice." Európsky vestník gastroenterológie a hepatológie, zv. 17,1 (2005): 109-12.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15647650/
- Lara, Diogo R. „Kofeín, duševné zdravie a psychiatrické poruchy.“ Časopis Alzheimerovej choroby: JAD zv. 20 Suppl 1 (2010): S239-48.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20164571/
- Sun, Shenyou a kol. „Príjem kávy a kofeínu a riziko močovej inkontinencie: metaanalýza pozorovacích štúdií.“ BMC urológia zv. 16,1 61. 6. októbra 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052721/
- van Koert, Rick R a kol. "Kofeín a záchvaty: Systematický prehľad a kvantitatívna analýza." Epilepsia a správanie: E&B zv. 80 (2018): 37-47.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29414557/
- Huber-van der Velden, K. K. „Einfluss von Genussmitteln auf das Glaukom“. Klinische Monatsblatter fur Augenheilkunde zv. 234,2 (2017): 185-190.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28142165/