Obsah:
- Antibiotiká na akné: Prečo sa používajú a ako fungujú?
- 2. Makrolidy (erytromycín a azitromycín)
- 3. Klindamycín
- 4. Trimetoprim
- 5. Ampicilín alebo amoxicilín
- Možné vedľajšie účinky perorálnych antibiotík
Príležitostný pupienok sa dá ľahko vyriešiť. Menší výskyt akné môžete tiež kontrolovať správnou starostlivosťou o pleť a voľnopredajnými liekmi. Keď však dôjde k problémom s výskytom vyrážok, môžu lekári predpísať antibiotiká. Ak lokálna liečba neposkytne úľavu, často sa predpisujú systémové antibiotiká. V tomto článku sme diskutovali o všetkom, čo potrebujete vedieť o používaní antibiotík na liečbu akné.
Antibiotiká na akné: Prečo sa používajú a ako fungujú?
Shutterstock
Na liečbu akné sa často používajú antibiotiká. Sú k dispozícii v dvoch formách:
- Aktuálne antibiotiká: Sú dostupné vo forme krémov, gélov, roztokov podobných tonerom, vložiek na akné, náplastí na akné a pleťových vody. Často sa používajú na liečbu mierneho akné.
- Perorálne alebo systémové antibiotiká: Sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl a elixírov. Perorálne antibiotiká sa používajú, keď lokálne a iné liečebné metódy neprinášajú výsledky. Väčšinou sa používajú na liečbu stredne ťažkého až ťažkého akné a iných foriem zápalového akné.
2. Makrolidy (erytromycín a azitromycín)
Používajú sa tiež na zvládnutie akné. V súčasnosti sa však nepoužívajú často kvôli ich zníženej citlivosti na baktérie P.acnes (4). Erytromycín sa často používa osobitne na zníženie rastu baktérií a na zníženie zápalu.
3. Klindamycín
Klindamycín pomáha zabíjať baktérie spôsobujúce akné a zmierňuje zápal. Nemal by sa však používať dlhší čas (ani ako monoterapia), pretože môže spôsobiť rast bakteriálnych kmeňov rezistentných na antibiotiká (4).
4. Trimetoprim
Toto sa často používa ako antibiotikum tretej línie. Liečba tretej línie sa používa, keď ošetrenie prvej línie (počiatočná) a druhá línia (následná) neprinášajú výsledky. Štúdia zistila významné zlepšenie lézií akné u pacientov, ktorí užívali toto antibiotikum osem mesiacov (5).
5. Ampicilín alebo amoxicilín
Tieto dva lieky sa používajú na potlačenie bakteriálnej infekcie a s ňou spojeného zápalu. Poskytujú počiatočnú úľavu od bolesti spôsobenej silným akné.
Monoterapia perorálnymi antibiotikami sa neodporúča a perorálne antibiotiká sa nesmú užívať dlhšie (zvyčajne nie dlhšie ako tri mesiace).
Možné vedľajšie účinky perorálnych antibiotík
Môžu to spôsobiť:
- Alergické reakcie: Viac ako 2% trimetoprimu môžu u citlivých osôb spôsobiť alergické reakcie.
- Fotocitlivosť: Doxycyklín často zvyšuje riziko poškodenia UV žiarením.
- Poruchy gastrointestinálneho traktu: Perorálne antibiotiká môžu tiež spôsobovať nevoľnosť a hnačky.
- Vaginálna kvasinková infekcia: Všetky antibiotiká (najmä tetracyklín) môžu spôsobiť toto u žien.
Perorálne antibiotiká môžu tiež znížiť účinnosť antikoncepčných tabliet . Ak užívate antikoncepčné tabletky, nezabudnite o tom informovať svojho lekára.
Antibiotiká samotné nemôžu liečiť akné; pretože existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú akné. Tie obsahujú:
- Nadmerná produkcia oleja
- Upchaté póry
- Rast baktérií
- Zápal
Antibiotiká pomáhajú iba zabíjať alebo znižovať množenie baktérií. Ak sa nezaoberáte inými faktormi, je nemožné liečiť a liečiť váš stav. Preto sa musíte zamerať na ďalšie aspekty liečby, vrátane použitia lokálnych liekov, a dodržiavania správneho a šetrného režimu starostlivosti o pokožku. Okrem toho musíte byť v súlade so svojím liečebným plánom.
Antibiotiká pomáhajú pri znižovaní akné, ale musíte ich brať nábožne a dodržiavať dávkovanie