Obsah:
- 1. Hustota vlasov
- 2. Priemer vlasov
- 3. Pórovitosť
- 4. Mastnosť vlasov
- 5. Elasticita vlasov
- 6. Kučeravý vzor
- Typ 1: Rovné vlasy
- Typ 2: Vlnité vlasy
- Typ 3: Kučeravé vlasy
- Typ 4: Výstredné vlasy
- 2 zdroje
Často sa stáva, že si nie sme vedomí svojho typu vlasov. Či už je to nákup výrobkov na starostlivosť o vlasy alebo vyskúšanie nástrojov na úpravu vlasov, väčšina z nás čelí určitým problémom pri určovaní typu vlasov, ktorý máme.
Existuje veľa faktorov, ktoré určujú váš typ vlasov. Patria sem hustota, priemer, pórovitosť, mastnosť, pružnosť a zvlnenie vlasov. V tomto príspevku objasníme viac rôznych typov vlasov a toho, ako môžete identifikovať svoje.
1. Hustota vlasov
Hustota vlasov závisí od toho, koľko vlasov (počet jednotlivých prameňov) máte na pokožke hlavy. Hustota vlasov sa líši od priemeru vlasov. Môžete mať tenké vlasy s väčšou hustotou a naopak. Existujú tri úrovne hustoty vlasov, z ktorých ktorúkoľvek je možné určiť zrkadlovým testom.
Chyťte veľkú časť vlasov a odtiahnite ich nabok. To, do akej miery vidíte svoju pokožku hlavy, určuje hustotu vlasov.
- Tenká hustota: Ak ľahko vidíte svoju pokožku hlavy, máte tenkú hustotu vlasov. To znamená, že vaše vlasy sú sporo umiestnené.
- Stredná hustota: Ak čiastočne vidíte spodnú časť vlasov, máte strednú hustotu vlasov.
- Hustá hustota: Ak ťažko vidíte svoju pokožku hlavy, máte hustú hustotu vlasov.
2. Priemer vlasov
Priemer vašich vlasov sa vzťahuje na šírku jednotlivého prameňa vlasov. Toto je najpresnejší spôsob, ako zistiť typ vlasov. Vykonajte test prameňa, aby ste zistili, či sú vaše vlasy jemné, stredné alebo silné.
Medzi palcom a ukazovákom chyťte jediný prameň vlasov.
- Tenké vlasy: Ak sotva cítite prameň medzi prstami, máte tenké vlasy. V niektorých prípadoch môže byť prameň vlasov taký tenký, že to ani nie je vidieť.
- Stredné vlasy: Ak mierne cítite vlasy, ktoré pramenili, máte stredné vlasy.
- Husté vlasy: Ak zreteľne cítite prameň vlasov, máte husté vlasy.
Môžete tiež porovnať svoj prameň vlasov so šijacou niťou. Pozdĺž nite položte prameň vlasov. Ak je rovnako hrubá alebo dokonca hrubšia ako niť, máte hrubé alebo husté vlasy. Ak má viac-menej rovnakú hrúbku ako niť, máte stredné vlasy. Ak je vlasový prameň výrazne tenší ako niť, máte tenké alebo ochabnuté vlasy.
3. Pórovitosť
Pórovitosť sa vzťahuje na schopnosť vašich vlasov absorbovať a zadržiavať vlhkosť. Čím vyššia je pórovitosť, tým viac vlhkosti a produktu bude absorbovať. Vysoká pórovitosť môže spôsobiť poškodenie vlasov (1). To sa rozširuje aj na jeho schopnosť absorbovať výrobky.
Poznanie pórovitosti vašich vlasov môže byť užitočné pri výbere tých správnych produktov pre vaše vlasy. Ponorte jeden prameň vlasov do šálky vody, aby ste určili úroveň pórovitosti vlasov.
- Vysoká pórovitosť: Ak prameň vlasov klesne ku dnu, máte vysokú pórovitosť vlasov. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú náchylnejšie na poškodenie, pretože môžu ľahko absorbovať chemikálie z výrobkov. Ľahko sa tiež stane krepovitým a drsným. Po umytí môžu vlasy tiež rýchlo vyschnúť. Vysoký počet pórov vo vlasovej kutikule vedie k vysokej pórovitosti. Je to často spôsobené častým používaním chemikálií plnených výrobkov alebo úprav. Ak máte vysoko porézne vlasy, nikdy nie sú dostatočne hydratované.
- Medium O r normálne pórovitosť: Môžete nájsť prameň plávajúce medzi vodou a právom je dané, ak vaše má normálnu pórovitosť. Tento typ vlasov prijíma správne množstvo vlhkosti. Po umytí sú vaše vlasy mokré, ale nie lepivé. Nevyžaduje veľkú údržbu a bez námahy udrží akýkoľvek účes. Vlasy s normálnou pórovitosťou sú menej náchylné na poškodenie.
- Nízka pórovitosť: Ak máte nízku pórovitosť, vaše pramene vlasov budú plávať na povrchu. To znamená, že vaše vlasy vysušia dlho. Vlasové kutikuly majú menej pórov, ktoré minimalizujú schopnosť vlasov absorbovať vodu. Voda má tendenciu zostať na povrchu kutikuly a použité výrobky sa často usadia na vlasoch, a nie sa ponoriť dovnútra. Po umytí zostanú vaše vlasy mokré dlhé hodiny a budú sa cítiť lepkavé.
4. Mastnosť vlasov
Ak budete vedieť, aké sú vaše vlasy mastné, môžete pochopiť, ako často si ich musíte umývať. Budete tiež schopní správne zvoliť produkty, ako sú napríklad šampóny a kondicionéry, pretože mastné vlasy majú tendenciu rýchlejšie vytvárať zvyšky.
Pred nárazom do postele si vlasy dôkladne umyte a nechajte vyschnúť na vzduchu. Po prebudení si urobte test na pokožke hlavy. Môžete si tlačiť vreckovku na pokožku hlavy, najmä v blízkosti temena hlavy a za ušami. Množstvo oleja usadeného na tkanive bude určovať, ako mastné sú vaše vlasy.
- Mastné vlasy: Ak sú na tkanive silne mastné škvrny, máte mastné vlasy a pokožku hlavy. To znamená, že si musíte vlasy umývať 4 až 5-krát týždenne.
- Normálne vlasy: Ak existujú veľmi slabé stopy oleja, máte normálnu pokožku hlavy. Vlasy si môžete umývať 1 až 2 krát týždenne.
- Suché vlasy: Na tkanive sa neukladá žiadny olej. To naznačuje nedostatok hydratácie. Používajte výrobky, ktoré môžu pridávať a udržiavať vlhkosť vo vašich zámkoch.
- Kombinované vlasy: Ak sa na tkanive nachádza olej iba z určitých oblastí pokožky hlavy, znamená to zmiešané vlasy. Vlasy za ušami a nad spánkami často vylučujú vysoké množstvo oleja.
5. Elasticita vlasov
Elasticita vlasov predstavuje mieru, do akej sa môže jeden prameň vlasov natiahnuť pred návratom do normálneho stavu (1). Je to silný indikátor zdravia vlasov. Vlasy s vysokou pružnosťou majú dobrý lesk a odskakujú a považujú sa za najsilnejšie zo všetkých typov vlasov.
Ak chcete zistiť pružnosť vlasov, musíte si vytrhnúť prameň mokrých vlasov a čo najviac ich natiahnuť. Na základe výsledkov možno pružnosť vlasov rozdeliť do troch typov.
- Vysoká pružnosť: Ak sa váš vlasový prameň natiahne dlho bez toho, aby sa okamžite zlomil, znamená to vysokú pružnosť. To znamená silnejšie vlasy. Vlasy s vysokou pružnosťou (za mokra) sa môžu natrhnúť až o 50% svojej pôvodnej dĺžky, než sa zlomia. Hrubé vlasy sú často vysoko elastické.
- Stredná pružnosť: Ak sa vaše vlasy pred lámaním do istej miery roztiahnu, znamená to strednú pružnosť. Väčšina žien má strednú elasticitu vlasov. Vlasy môžete posilniť pomocou prírodných vlasových masiek a vlasových olejov.
- Nízka pružnosť: Vlasy, ktoré prasknú takmer okamžite po natiahnutí, majú nízku pružnosť.
Tento typ vlasov býva vláčny a krehký. Vyžaduje si osobitnú pozornosť, pokiaľ ide o výrobky na ňom použité. Tvrdé chemikálie môžu znížiť elasticitu vlasov. Preto je nevyhnutné zvoliť šampóny, ktoré posilňujú vlasové kutikuly.
6. Kučeravý vzor
Shutterstock
Pozorujte svoje vlasy. Je to kučeravé, zvlnené, rovné alebo výstredné? Existujú štyri typy vzorov vlasov. O tom, ako budú vlasy vyzerať, rozhoduje váš vlasový folikul a vlasová stopka. O vzore vlasov rozhoduje sklon vlasového folikulu a spôsob, akým rastie do pokožky hlavy.
Shutterstock
V nasledujúcej časti sa pozrieme na rôzne typy vlasov. Skúste určiť, ktoré z nich vás definujú.
Typ 1: Rovné vlasy
Shutterstock
Tento typ vlasov zostáva rovný bez ohľadu na akékoľvek zvlnenie (2). Zvyčajne leží plocho od koreňov po končeky. Jeho textúra je jemná a hodvábna a je mimoriadne lesklá. Nemá žiadne kučery. Ženy s rovnými vlasmi majú často vlasy jemné. Okrem toho, že sú jemné, môžete tiež vidieť vysoké množstvo sekrécie oleja v tomto prirodzene rovnom type vlasov.
Typ 2: Vlnité vlasy
Shutterstock
Vlnité vlasy nie sú ani rovné, ani kučeravé. Padá niekde medzi tieto dva. Vo vlnitých vlasoch môžete na spodnom konci vlasov (3) pozorovať mierny zvlnenie. Veľmi dobre dokáže držať účesy. Jeho štruktúra je dosť drsná a jeho priemer je silný. Typ 2 je rozdelený do troch podtypov:
- 2A sú tenké vlnité vlasy
- 2B sú stredne vlnité vlasy
- 2C sú husté vlnité vlasy
Typ 3: Kučeravé vlasy
Shutterstock
Najlepším spôsobom, ako zistiť, či máte kučery typu 3, je skontrolovať, či váš prameň vlasov sleduje vzor „S“ (3). Tento typ vlasov má výrazné kučery, ktoré zostanú kučeravé bez ohľadu na akékoľvek narovnanie. V porovnaní s vlnitými a rovnými vlasmi má vyššiu hustotu. Je náchylnejšie na krepovatenie a môže sa rýchlo zamotať. Typ 3 je opäť rozdelený do troch podtypov:
- Typ 3A má voľné kučery
- Typ 3B má stredné kučery
- Typ 3C má pevné zvlnenie
Typ 4: Výstredné vlasy
Shutterstock
Výstredné vlasy vyzerajú hrubé a drsné, ale v skutočnosti sú dosť krehké a jemné. Ak sa oň nebudete starať, je ľahko náchylný na rozbitie a poškodenie. Výstredné vlasy majú vysokú hustotu s mimoriadne pevnými kučerami. Kučery pripomínajú tvar „Z“ (3). Tento typ vlasov je rozdelený do troch podtypov:
- Typ 4A je mäkký
- Typ 4B je drôtový
- Typ 4C je mimoriadne drsný
Teraz, keď ste lepšie informovaní o svojom type vlasov, pokračujte a preskúmajte správny druh výrobkov a starostlivosť o vlasy pre vaše zámky. Identifikácia správneho typu vlasov je polovica vyhratej bitky. Akonáhle to urobíte, starostlivosť o vlasy bude ľahká.
2 zdroje
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Vlasová kozmetika: Prehľad, International Journal of Trichology, Americká národná knižnica medicíny.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Smerom k vytvoreniu systému rozpoznávania zvlnenia, medzinárodná konferencia o spracovaní obrazu, počítačovom videní a rozpoznávaní vzorov, sémantická učenka.
pdfs.semanticscholar.org/fc7f/bbcd4f9a0e886013de1be35d24e32af6587d.pdf