Obsah:
- # 1 - Hatha joga
- # 2 - Vinyasa Flow
- # 3 - Iyengar jóga
- # 4 - Bikram jóga
- # 5 - Aštanga joga
- # 6 - Jivamukti jóga
- # 7 - Kundaliní jóga
- # 8 - Anusara jóga
- # 9 - Yin jóga
Na svete existujú dva druhy ľudí - tí, ktorí pracujú, a tí, ktorí nie.
Ak si však zacvičíte, tu je na zamyslenie. Mnohoročné tréningy spojené s dobrou a čistou stravou sú prospešné vo váš prospech. Vaše telo ale potrebuje viac, a preto musíte prijať jogu. Jóga nie je len cvičenie; je to spôsob života. Spája vaše telo, myseľ a dušu s univerzálnym vedomím.
Aj keď joga so sebou prináša zákruty, pretiahnutia a ohyby, spolu so zložitou a intenzívnou dýchacou rutinou, sú to iba povrchné stránky tohto krásneho vyjadrenia života. Podnecuje disciplínu a milosť a vyvažuje naše energie a emócie.
Sadhguru Jaggi Vasudev z Isha Yoga hovorí: „Veda jogy nie je iba ohýbaním tela, ale poskytuje aj konečný nástroj na zlepšenie ľudských schopností a fungovania na najvyššom vrchole tela a mysle.“
Ak vás to všetko dosť inšpirovalo k tomu, aby ste sa začali venovať joge, pozrite sa na rôzne typy jogových postupov a na to, čo by ste mali od triedy očakávať. Jóga je taká všestranná - nájde sa v nej niečo pre každého.
# 1 - Hatha joga
Obrázok: Shutterstock
Hatha je sanskrtské slovo, ktoré znamená sila. Zvyčajne zahŕňa fyzické aspekty praxe. Je matkou všetkých jogových praktík. Všetky ostatné podskupiny patria do tejto kategórie.
Trieda hatha jogy je zvyčajne pomalá a neriadi sa žiadnym prúdom. Táto trieda je ideálna pre začiatočníkov, pretože vás jemne prevedie na jogu. Ak ste ostrieľaní jogíni, táto trieda funguje ako skvelý odpočinok. Táto trieda je predovšetkým o základoch. Učí vás, ako dýchať; naučí vás to aj držanie tela, meditačné a relaxačné techniky. Ak ste v joge nováčikom, mali by ste sa najskôr začať kurzom Hatha jogy.
# 2 - Vinyasa Flow
Obrázok: Shutterstock
Tento štýl jogy vyžaduje, aby ste koordinovali dych s pohybom, a kladie dôraz na vytvorenie toku postojov s plynulými prechodmi z jedného do druhého. Vinyasa znamená doslova spojenie. Musíte spojiť svoje pohyby s nádychom alebo výdychom. Tento štýl môžete použiť cez Surya Namaskar, balančné pózy, backbendy alebo sediace pózy. Cvičenie končí Savasanou.
Táto hodina je založená na tvorivosti učiteľa a nemá tvrdú a rýchlu štruktúru. Do týchto kurzov je niekedy včlenená duchovnosť s trochou meditácie a spevu. Iní inštruktori veria v jeho udržanie atletiky. Keď sa zaregistrujete do tejto triedy, môžete si vybrať, čo vás zaujíma.
Táto kategória môže byť pomalá a jemná, alebo rýchla a intenzívna, v závislosti od vašej úrovne. Ako začiatočník by ste mali spočiatku hľadať pomalšiu triedu a potom prejsť na rýchlo sa rozvíjajúcu.
# 3 - Iyengar jóga
Obrázok: Shutterstock
Tento štýl jogy sa zameriava na zosúladenie. Trieda nemá celkom plynulý priebeh, ako napríklad štýl Vinyasa. Každá póza v Iyengare je intenzívna a musíte ju dlho držať a rozširovať sa, keď dýchate. Tento štýl jogy pracuje s mnohými rekvizitami, ako sú remene, bloky a prikrývky.
Pre tých, ktorí radi idú do detailov a intenzívne cítia a učia sa pózu, je to váš výber! Táto trieda funguje aj pre tých, ktorí majú zranenia a chronické problémy. Tento štýl má sklon vyhovieť všetkým obmedzeniam a zase vás robí stabilnými, flexibilnými a silnými.
# 4 - Bikram jóga
Obrázok: Shutterstock
Tento štýl jogy je horúci - horúci - horúci! Ak to vyskúšate, určite to vypotíte. Bikram jóga sa zvyčajne vykonáva v miestnosti, ktorá je vyhrievaná na 40 stupňov Celzia a 40% vlhkosť. Ide o to, aby ste to vypotili. Rozvetvuje sa z vinyasového štýlu. Takže na hodine Bikram jógy budete v podstate cvičiť ásany v koordinácii s dychom.
Zakladateľ, Bikram Choudhury, formuloval postupnosť 26 postojov s vierou, že systematicky napáda každú a každú časť tela, či už sú to svaly, žily, väzy alebo orgány.
# 5 - Aštanga joga
Obrázok: Shutterstock
Tento štýl jogy sa ľudovo nazýva Power Yoga a považuje sa za súčasnú verziu klasickej jogy. Táto forma jogy, ktorú inicioval K. Pattabhi Jois, tiež prepája pohyb s dychom, ale pohyby sú definované viac. S každou ásanou postupujete jemne a každá činnosť sa cvičí s obrátením.
Začínate so sériou Primárne a po jej zvládnutí postúpite do ďalšej úrovne. Pokrok trvá roky, ale vždy sa treba sústrediť na držanie tela a nie na postup.
Ak je vaša vec v štruktúrovanom a nabitom cvičení, tento štýl je pre vás.
# 6 - Jivamukti jóga
Obrázok: Shutterstock
Táto forma jogy je oveľa viac ako prax - je to životný štýl. Zahŕňa etické, duchovné a fyzické aspekty. Tento štýl jogy, ktorý vytvorili Sharon Gannon a David Life, hovorí aj o ohľaduplnosti k životnému prostrediu, takže musíte byť láskaví k zvieratám a stať sa vegánom. Päť najdôležitejších aspektov tejto metódy je Shastra (písmo), Bhakti (oddanosť), Ahimsa (nepoškodzujúci), Nada (hudba) a Dhyana (meditácia).
Na typickej hodine by ste začali stanovením zámeru, následným spievaním a potom dýchaním. Zahŕňa pohyby vinyasy a končí relaxáciou a meditáciou. Tento štýl jogy je kompletný balíček, ktorý obsahuje duchovnosť s fyzickými výhodami. Ak to znie zaujímavo, musíte to vyskúšať!
# 7 - Kundaliní jóga
Obrázok: Shutterstock
Táto forma jogy nachádza svoje korene v čakrách. Zameriava sa na jadro práce a dychu, teda na pránájámu. Jeho cieľom je otvoriť myseľ a lepšie si uvedomiť svoju myseľ a telo.
Toto je jeden z duchovných štýlov jogy, ktorý zahŕňa aj veľa meditácie. Spievanie, meditácia, mudry a dýchanie tvoria jadro tohto štýlu jogy. Táto trieda býva fyzicky náročná. Je to aj psychicky náročné. Ale akonáhle sa dostanete do drážky, Kundaliní joga vám určite zmení život.
# 8 - Anusara jóga
Obrázok: Shutterstock
Tento štýl jogy je mimoriadne pozitívny. Zameriava sa na pozdvihnutie a je zo všetkých jogových techník najduchovnejšia. Zosobňuje to „oslava srdca“. Je to relatívne nová forma jogy, ktorú začal v roku 1997 John Friend. Zameriava sa na hľadanie svetla vo vašom vnútri.
# 9 - Yin jóga
Obrázok: Shutterstock
Tento štýl jogy je plynulý. Očakáva sa, že každú pózu budete držať najmenej päť minút. Hovorí sa, že tým stresujete spojivové tkanivá v tele, čo pomáha pri zvyšovaní cirkulácie a flexibility. Tento štýl jogy má zlepšiť qi (životnú energiu) v tele. Typicky by ste tento štýl cvičili vo vykurovanej miestnosti, aby vám pomohli rozšíriť svaly a zvýšiť ich pružnosť. Je zaujímavé, že túto formu jogy inicioval taoistický učiteľ jogy a expert na bojové umenia Paulie Zink.
Jóga tohto druhu je určená pre tých, ktorí radi napádajú svoju myseľ. Stanete sa trpezlivejšími a sústredene sa sústredíte na svoje dýchanie. Tento štýl jogy je neuveriteľne relaxačný.
Tu dúfame, že prehľad rôznych druhov jogy vás dostatočne inšpiroval k tomu, aby ste si niektorú vybrali. Výber najlepšej formy, v závislosti od vášho záujmu, bude nielen zábavná, ale prinesie vo vás aj to najlepšie, a to po fyzickej aj psychickej stránke. Takže bez ďalších okolkov prijímajte jogu do svojich životov nielen ako tréning, ale ako spôsob života!