Obsah:
- Druhy nočného pomočovania
- Príčiny a rizikové faktory nočného pomočovania
- Najlepšie spôsoby, ako obmedziť nočné pomočovanie u detí
- 1. Sledujte príjem tekutín vašim dieťaťom
- 2. Podporujte nácvik kontroly močového mechúra
- 3. Podporujte častejšie používanie loo
- 4. Pomôžte im prispôsobiť sa prebudeniu prestávok
- 5. Požiadajte o pomoc bez toho, aby ste boli trestní
- 6. Prestaň s plienkami
- 7. Buďte podporní a trpezliví
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Podľa Národnej nadácie pre spánok je normálne, že deti počas spánku vlhnú posteľ. Asi 2% detí vo veku päť rokov si každý večer namočia posteľ (1).
Nie je sa čoho obávať, pretože väčšina prípadov nočného pomočovania u batoliat je normálna a nie je dôsledkom základného zdravotného stavu. Ak však vaše dieťa naďalej mokrá vo svojej posteli aj po dosiahnutí veku 7 rokov, vzbudzuje to obavy a musíte zistiť jeho príčinu a problém vyriešiť pomocou pediatra.
Čítajte ďalej a dozviete sa viac o príčinách nočného pomočovania u detí a o tom, ako môžete svojmu malému dieťaťu zabrániť a zabrániť mu.
Druhy nočného pomočovania
Nočné pomočovanie je úplne bežné u väčšiny detí vonku. Viac ako 15% päťročných detí si neuvedomuje, že ich močový mechúr je plný, kým si nenamočia posteľ alebo už nedokážu zvládnuť nutkanie na cikanie (2).
Nočné pomočovanie možno rozdeliť do dvoch typov: primárny a sekundárny (3).
Primárne zmáčanie v posteli znamená, že dotyčné dieťa máčalo posteľ od raného detstva bez prestávky. Deti postihnuté týmto typom nemuseli mať nijakú významnú dobu ani jednu suchú noc.
Sekundárne nočné pomočovanie je typ, pri ktorom vaše dieťa začne posteľ znova namáčať po značnej medzere, povedzme 6 a viac mesiacov, keď tak neurobí.
Zaujíma vás, čo by mohlo spôsobiť, že vaše dieťa zmočí posteľ? Poďme zistiť.
Príčiny a rizikové faktory nočného pomočovania
Bežné faktory, ktoré prispievajú k primárnemu nočnému pomočovaniu, môžu byť ktorékoľvek, alebo ich kombinácia:
- Dieťa nie je schopné zadržať moč celú noc.
- Dieťa si počas spánku neuvedomuje, kedy sa močový mechúr naplní.
- Dieťa nakoniec produkuje príliš veľa moču večer a v noci.
- Dieťa záchod počas dňa takmer nepoužíva a ignoruje nutkanie alebo ho odkladá na čo najdlhší čas.
Sekundárne nočné pomočovanie môže byť príznakom závažného lekárskeho alebo emocionálneho problému (2).
Medzi bežné príčiny a rizikové faktory sekundárneho nočného pomočovania patria:
- Infekcia močových ciest alebo UTI: Spôsobuje príznaky ako zvýšená frekvencia močenia, bolesť / podráždenie počas močenia a nutkanie na močenie. Tento stav u detí môže byť tiež znakom iného zdravotného problému - anatomickej abnormality.
- Cukrovka: Zvýšená frekvencia močenia je príznakom cukrovky.
- Štrukturálne alebo anatomické abnormality: Akákoľvek abnormalita vo vašich orgánoch, svaloch alebo nervoch, ktorá sa podieľa na močení, môže spôsobiť inkontinenciu alebo nočné pomočovanie.
- Neurologické problémy: Abnormality v nervovom systéme v dôsledku úrazu alebo choroby môžu narušiť neurologickú rovnováhu, ktorá kontroluje močenie.
- Emočné problémy: Za sekundárne nočné pomočovanie u detí môžu byť tiež zodpovedné traumatické alebo stresujúce zážitky počas detstva. Podmienku môžu vyvolať aj ďalšie veľké zmeny, ako je zmena školy, nový súrodenec alebo presťahovanie miest.
- Dedičné: Nočné pomočovanie má tendenciu prebiehať aj v rodinách. U detí, ktorých rodičia mali v minulosti nočné pomočovanie, je pravdepodobnejšie, že posteľ sami namočia.
Vaše dieťa by mohlo zmáčať posteľ z dôvodu mnohých faktorov. Ak chcete vedieť, či vaše batoľa trpí základným ochorením, dôkladne skontrolujte jeho čas a frekvenciu nočného pomočovania. Ak príznaky naznačujú sekundárne nočné pomočovanie, nestrácajte čas vyhľadaním lekára, aby ste vylúčili pravdepodobnosť ďalších zdravotných ťažkostí. Využívanie lekárskeho ošetrenia v správnom čase môže zabrániť ďalším komplikáciám.
Ak ste si však práve uvedomili, že vaše dieťa zmáčalo posteľ tak dlho, ako si len pamätáte, môže byť načase, aby ste natiahli ruku a pomohli vášmu drobcovi vyrovnať sa s týmto zvykom.
Nasleduje niekoľko účinných spôsobov, ako pomôcť dieťaťu prestať nočné pomočovanie.
Najlepšie spôsoby, ako obmedziť nočné pomočovanie u detí
1. Sledujte príjem tekutín vašim dieťaťom
Dôsledne sledujte množstvo tekutín, ktoré vaše dieťa vypije, najmä večer. Nechajte ho / jej piť viac tekutín počas dňa, aby ste mu pomohli napnúť močový mechúr a zvýšiť jeho kapacitu. Skúste tiež večer obmedziť príjem tekutín a kofeínu dieťaťu (4).
2. Podporujte nácvik kontroly močového mechúra
Môžete tiež presvedčiť svoje dieťa, aby sa pokúsilo zadržať moč na niekoľko minút zakaždým, keď chce použiť toaletu. Cvičenie počas dňa môže pomôcť zlepšiť kontrolu močového mechúra a nakoniec zastaviť nočné pomočovanie.
3. Podporujte častejšie používanie loo
Nechajte svoje dieťa častejšie cikať, najmä pred spaním. To zabráni tomu, aby vaše dieťa navlhčilo posteľ (4).
4. Pomôžte im prispôsobiť sa prebudeniu prestávok
Ďalším spôsobom, ako zastaviť nočné pomočovanie u detí, je urobiť ich prispôsobenými na prebudenie prestávok medzi spánkom, najmä v noci. Zakaždým, keď sa v noci zobudíte zo spánku, dávajte pozor, aby ste svojho drobca jemne zobudili a opýtali sa ho, či chce použiť toaletu. Postupne sa naučia, ako rozpoznať nutkanie na močenie počas spánku. Z tohto dôvodu môžete tiež nechať alarm.
5. Požiadajte o pomoc bez toho, aby ste boli trestní
Ďalším spôsobom, ako pomôcť batoľaťu poraziť nočné pomočovanie, je spolupracovať s ním pri výmene bielizne zakaždým, keď posteľ namočíte. Táto práca by však mala byť zábavná a v tejto súvislosti by ste mali byť opatrní. Neprichádzajte ako trestajúci. Zapojenie dieťaťa do tejto činnosti môže nakoniec zvýšiť jeho pocit kontroly.
6. Prestaň s plienkami
Jedným z hlavných dôvodov, prečo deti napriek tomu, že prekročili päťročnú hranicu, stále nočné pomočovanie je ten, že si príliš zvykli na svoje plienky. Prestaňte plienky používať postupne. Namiesto toho postupujte podľa ďalších rád, ktoré vášmu dieťaťu pomôžu prekonať nočné pomočovanie.
7. Buďte podporní a trpezliví
Ďalším dôležitým faktorom pri riešení nočného pomočovania u detí je podpora a trpezlivosť. Buďte pokojní a ubezpečte svoje dieťa, že to je častý problém detí a dá sa to časom prekonať.
Nenechajte sa prepracovať, pokiaľ ide o zvyk pomočovania vášho drobca v posteli. Je to úplne bežný jav u väčšiny batoliat, ktorý sa s pribúdajúcim vekom časom zastaví. Medzitým sa môžete pokúsiť pomôcť dieťaťu vyrovnať sa s týmto stavom tak, že bude po jeho boku a bude sa riadiť vyššie uvedenými tipmi.
Dúfam, že vám tento článok pomôže vyriešiť nočné pomočovanie vášho dieťaťa. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom sekcie komentárov nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Kedy navštíviť lekára na nočné pomočovanie u detí?
Okamžite by ste mali navštíviť lekára, ak sa u vášho dieťaťa vyskytnú nasledujúce príznaky spolu s nočným pomočovaním. Zahŕňajú:
• horúčku
• bolesť žalúdka
• bolesť počas močenia
Aký je priemerný vek detí, aby prestali vlhnúť posteľ?
Priemerný vek dieťaťa, ktoré má byť vyškolené na toaletu, je medzi 2 a 4 rokmi. V čase, keď deti dovŕšia 5-6 rokov, môže zhruba 85% z nich zostať v suchu.
Čo znamená nočné pomočovanie psychologicky?
Ako už bolo spomenuté, sekundárne nočné pomočovanie môže byť spôsobené základnými stavmi vrátane psychologických problémov. Traumatické alebo stresujúce zážitky počas detstva môžu byť tiež jedným z dôvodov, prečo má dieťa navlhčené lôžko aj po dosiahnutí veku 5 rokov.
Aké sú dôvody zmáčania postele u dospelých?
Medzi hlavné príčiny nočného pomočovania dospelých patria:
• Cukrovka
• Infekcia močových ciest
• Kamene v močových cestách
• Neurologické poruchy
• Zväčšenie
prostaty
• Rakovina prostaty • Rakovina močového mechúra
• Obštrukčné spánkové apnoe
• Hyperaktívny močový mechúr
Referencie
- "Liečba nočnej enurézy u detí v primárnej starostlivosti." Praktik, Národná lekárska knižnica USA.
- „Bedwetting: Overview“ Inštitút pre kvalitu a efektívnosť v zdravotníctve, Americká lekárska knižnica.
- „Primárna nočná enuréza: prehľad“ Nefrourologická mesačník, Národná lekárska knižnica USA.
- „7Redukcia tekutín a stravy na zvládnutie nočného pomočovania“ National Clinical Guideline Center, US National Library of Medicine.