Obsah:
- Vedľajšie účinky jablčného octu
- 1. Môže spôsobiť gastrointestinálne problémy
- 2. Môže spôsobiť problémy s trávením
- 3. Môže spôsobiť hypokaliémiu
- 4. Môže spôsobiť zubný kaz
- 5. Môže spôsobiť popáleniny v krku
- 6. Môže spôsobiť popáleniny kože
- 7. Môže interagovať s určitými drogami
- 8. Môže spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi
- Ako bezpečne konzumovať jablčný ocot
- Dávkovanie
Jablčný ocot sa extrahuje z fermentovaných jabĺk (1). Je obľúbenou prísadou do mnohých potravinových dresingov a konzervantov. Mierny príjem tohto zdravého tonika má veľa zdravotných výhod. Nadmerná konzumácia však môže spôsobiť niektoré nepriaznivé účinky, ako sú gastrointestinálne ťažkosti, zažívacie ťažkosti, nižšia hladina draslíka (hypokaliémia) a zubný kaz.
Tento článok pojednáva o možných vedľajších účinkoch jablčného octu. Taktiež sa pozrieme na bezpečnejšie spôsoby spotreby a dôsledky nadmernej spotreby. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Vedľajšie účinky jablčného octu
1. Môže spôsobiť gastrointestinálne problémy
Nadmerná konzumácia jablčného octu môže spôsobiť gastrointestinálne ťažkosti. Môže to spomaliť proces absorpcie potravy v krvi. Štúdia vykonaná na univerzite v Lunde zistila, že jablčný ocot spomalil rýchlosť vyprázdňovania žalúdka (2). Aj keď to môže byť v niektorých prípadoch prospešné, môže to u niektorých jedincov spôsobiť tráviace ťažkosti.
Zvýšený príjem jablčného octu môže tiež zhoršiť príznaky gastroparézy, bežného stavu u ľudí s cukrovkou 1. typu (3). Na dosiahnutie ďalších záverov je však potrebných viac štúdií v tejto oblasti.
2. Môže spôsobiť problémy s trávením
Jablčný ocot môže pomôcť znížiť chuť do jedla. Štúdia ukazuje, že jablčný ocot pôsobí ako látka potlačujúca chuť do jedla a podporuje pocity sýtosti, čo vedie k prirodzenému zníženiu príjmu potravy. Aj keď to môže byť užitočné pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, ocot môže tiež spôsobiť následnú nevoľnosť (4).
Na ďalšie pochopenie tohto nežiaduceho účinku jablčného octu je však potrebných viac štúdií.
3. Môže spôsobiť hypokaliémiu
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že nadmerné používanie jablčného octu môže znížiť hladinu draslíka v tele. Môže tiež znížiť kostnú minerálnu hustotu, čo následne robí kosti krehkými. Preto môžu ľudia s osteoporózou pravdepodobne znížiť alebo sa vyhnúť konzumácii jablčného octu.
Prípad hypokaliémie bol pozorovaný u 28-ročnej ženy, ktorá údajne užila pravidelne 250 rokov ACV počas 6 rokov (5). V tejto súvislosti je potrebný ďalší výskum.
4. Môže spôsobiť zubný kaz
Vysoká kyslosť neriedeného jablčného octu môže pri nadmernej konzumácii poškodiť zubnú sklovinu. Okrem toho, že ocot dodá vašim zubom žltkastý odtieň, môže tiež zvýšiť vašu citlivosť zubov.
Štúdia tvrdí, že jablčný ocot môže mať erozívny potenciál, ktorý môže spôsobiť zubný kaz (6). Ďalšia štúdia uvádza prípad 15-ročného dievčaťa, ktoré zažilo eróziu zubov po dennom príjme jablčného octu (7).
5. Môže spôsobiť popáleniny v krku
Zvýšená konzumácia jablčného octu môže spôsobiť popáleniny v krku. Mnoho štúdií dospelo k záveru, že nadmerné užívanie jablčného octu môže viesť k podráždeniu hrdla. Kyselina octová v octe môže byť hlavnou príčinou (8).
Štúdia vykonaná na univerzite v Arkansase zistila, že tablety z jablčného octu môžu tiež viesť k poraneniu pažeráka (8). Je to silná žieravá látka a náhodné požitie octu môže viesť k léziám pažeráka u detí (9).
6. Môže spôsobiť popáleniny kože
Silne kyslá povaha jablčného octu môže spôsobiť popáleniny pokožky. Aplikácia jablčného octu priamo na pokožku môže spôsobiť popáleniny a podráždenie, najmä ak je ocot neriedený.
V štúdii sa 14-ročnému dievčaťu vytvorili popáleniny na nose po aplikácii niekoľkých kvapiek jablčného octu, aby sa odstránili dva znamienka (10). Existuje niekoľko ďalších neoficiálnych štúdií, ktoré naznačujú, že jablčný ocot spôsobuje popáleniny pokožky.
7. Môže interagovať s určitými drogami
V tejto súvislosti nie sú k dispozícii dostatočné informácie. Pretože je kyslý, jablčný ocot môže ľahko reagovať s niektorými liekmi vrátane preháňadiel a diuretík.
Jablčný ocot môže mať priamy vplyv na hladinu inzulínu a hladinu cukru v krvi. Užívanie spolu s liekmi na krvný tlak a cukrovkou môže spôsobiť škodu. Na dosiahnutie ďalších záverov je však potrebných viac štúdií v tejto oblasti. Ak užívate nejaké lieky, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať jablčný ocot.
8. Môže spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi
Nadmerné používanie jablčného octu môže znížiť hladinu cukru v krvi. Ocot má antiglykemický účinok (5), (11). Užívanie spolu s liekmi na cukrovku však môže spôsobiť príliš nízku hladinu cukru v krvi. Ak to nebude liečené, môže to viesť k bezvedomiu alebo dokonca ku kóme. Na ďalšie pochopenie tohto javu je potrebný ďalší výskum.
Jablčný ocot sa tiež neodporúča pre tehotné / dojčiace ženy a ženy podstupujúce chemoterapiu. Môže to spôsobiť komplikácie. V tejto súvislosti však nie sú k dispozícii dostatočné informácie.
Toto sú potenciálne nepriaznivé účinky jablčného octu. Väčšina z nich si vyžaduje ďalší výskum, ktorý musí byť dôsledne overený. To však neznamená, že sa človek musí úplne vyhnúť ACV. Existuje spôsob, ako ho konzumovať minimalizovaním rizika vedľajších účinkov.
Ako bezpečne konzumovať jablčný ocot
Denný príjem prebytočného a neriedeného jablčného octu môže spôsobiť možné nepriaznivé účinky.
Ak chcete minimalizovať tieto účinky, môžete vyskúšať:
- Zriedenie jablčného octu vodou.
- Zníženie množstva príjmu octu.
- Obmedzenie kontaktu so zubami pitím octu cez slamku.
- Zníženie množstva času, ktorý sa ocot dotkne pokožky.
- Po konzumácii si vypláchnite ústa vodou, aby ste zabránili ďalšiemu poškodeniu zubov.
Môžete sa tiež uistiť, že konzumujete ACV v odporúčaných dávkach, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom.
Dávkovanie
The