Obsah:
- V Spojených štátoch sa každý deň použije asi 32 000 pollitrov krvi. A 1 pinta krvi môže zachrániť 3 životy. To sú takmer 4 milióny životov za rok (1)! Takže nabudúce, keď darujete krv, pochopte, že máte vplyv.
- Aké sú výhody darovania krvi?
- 1. Darcovstvo krvi môže odhaliť potenciálne zdravotné problémy
- 2. Môže podporovať zdravie srdca
- 3. Môže znížiť riziko rakoviny
- 4. Môže pomôcť pri detoxikácii
- Čo robiť pred / po darovaní krvi?
- Aké sú bežné mylné predstavy o darcovstve krvi?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
V Spojených štátoch sa každý deň použije asi 32 000 pollitrov krvi. A 1 pinta krvi môže zachrániť 3 životy. To sú takmer 4 milióny životov za rok (1)! Takže nabudúce, keď darujete krv, pochopte, že máte vplyv.
Určite by ste darovali krv. Pravdepodobne nie s úmyslom vyvodiť akýkoľvek úžitok, ale zachrániť život blížneho. Vedeli ste však, že darovanie krvi má niektoré neuveriteľné výhody? Svojím spôsobom robíte aj sebe samému veľa dobrého. A v tomto príspevku si podrobne povieme, čo je to dobré.
Aké sú výhody darovania krvi?
1. Darcovstvo krvi môže odhaliť potenciálne zdravotné problémy
Shutterstock
Pred darovaním krvi sa podrobíte jednoduchému fyzickému vyšetreniu a krátkemu krvnému testu. To je dôležité, pretože sú odhalené všetky potenciálne zdravotné problémy, ktoré vám nie sú známe (2). Medzi také obavy patrí vysoký krvný tlak a nízky krvný obraz.
Ak nastanú vážne problémy, klinika vám neodoberie krv - a budete informovaní o dôvode. Môže to byť dobrá správa, pretože teraz máte čas na preventívne opatrenia.
Majte však na pamäti, že nikdy nesmiete darovať krv, aby ste si overili možnosť chorôb prenášaných krvou - vrátane hepatitídy B a C a HIV. To isté musíte konzultovať so svojím lekárom. Mini-fyzikálne vyšetrenie pred darovaním krvi nenahrádza úplnú zdravotnú prehliadku.
2. Môže podporovať zdravie srdca
Darcovstvo krvi znižuje viskozitu krvi a môže tak zabrániť infarktu. Nigérijská štúdia zistila, že pravidelné darcovstvo krvi znížilo hladinu celkového cholesterolu a dokonca aj LDL (zlý cholesterol), čím sa znížilo riziko kardiovaskulárnych chorôb (3).
Pravidelné darovanie krvi môže tiež znížiť riziko infarktu myokardu (zablokovanie prietoku krvi do srdca, čo spôsobí infarkt) u mužov stredného veku (4).
3. Môže znížiť riziko rakoviny
Štúdia z roku 2008 zistila mierny pokles rizika rakoviny u osôb, ktoré často darovali krv (5). Tieto druhy rakoviny súviseli s nadmernou hladinou železa v krvi a zahŕňajú rakovinu pečene, hrubého čreva, pažeráka, žalúdka a pľúc.
Časté darovanie krvi môže znížiť prebytočné hladiny železa v krvi, a tým znížiť riziko rakoviny. Je zaujímavé, že tento jav môže znížiť riziko srdcových chorôb tiež.
4. Môže pomôcť pri detoxikácii
Aj keď sú štúdie obmedzené, dá sa povedať, že pri detoxikácii hrá úlohu darcovstvo krvi. Pripravuje pôdu pre produkciu nových krviniek.
Toto sú hlavné výhody darovania krvi. Darovanie krvi je ušľachtilý čin. A veríme, že hlavným motívom jeho nosenia by mala byť záchrana niekoho života.
Aj keď je to bežné, väčšina z nás nevie, ako zabezpečiť úspešné darcovstvo krvi. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť.
Čo robiť pred / po darovaní krvi?
Ak budete mať na pamäti nasledujúce ukazovatele, môže to byť efektívnejšie. Darujete krv - a určite chcete zabezpečiť, aby ste odovzdali maximum.
- Držte sa konzumácie iba zdravých potravín bohatých na železo najmenej niekoľko dní pred darovaním (ak tak ešte neurobíte). Medzi tieto jedlá patrí špenát, fazuľa, ryby a obilniny obohatené železom. Nedostatok železa je jedným z bežných dôvodov odkladu.
- Doprajte si dobrý spánok, hlavne večer pred darovaním krvi.
- Doprajte si vyvážené jedlo najmenej 3 hodiny pred darovaním krvi. Vyhýbajte sa tučným jedlám, ako sú hranolky, hamburgery atď.
- Pred darovaním vypite vodu navyše (16 uncí). Dehydratácia je ďalším častým dôvodom odkladu.
- Noste košeľu s krátkym rukávom alebo košeľu s rukávmi, ktoré sa dajú ľahko zrolovať.
- Pamätajte, že na darovanie krvi musíte mať najmenej 17 rokov. Mali by ste vážiť najmenej 110 libier a byť v dobrom zdravotnom stave.
- Ak užívate lieky alebo máte akýkoľvek zdravotný stav, musíte o tom informovať zdravotnú sestru, pretože by to mohlo narušiť vašu schopnosť darovať krv.
- Počas nasledujúcich 24 až 48 hodín pite veľa tekutín. Takto doplníte tekutiny stratené počas darovania.
- Nasledujúcich 24 hodín sa vyvarujte fyzickej námahe. Snažte sa nezdvíhať žiadne závažia.
- V prípade, že sa cítite ľahko, pochopte, že je to normálne. Môžete si ľahnúť s vyvýšenými nohami a ten pocit pominie.
- Ak sa vám ani po chvíli niečo nezdá, zavolajte Centrum darcov a informujte ich. Možno budete tiež chcieť navštíviť centrum a skontrolovať, či vám niečo nie je v poriadku.
Okrem preventívnych opatrení si musíte uvedomiť aj bežné mylné predstavy a naučiť sa ich odlíšiť od faktov.
Aké sú bežné mylné predstavy o darcovstve krvi?
Mýtus 1: Ak ste vegetariáni, vaša krv nemá dostatok železa a nie je vhodná na darcovstvo.
Fakt: Vegetariáni môžu darovať krv, pretože primeraná hladina železa závisí od stravy človeka (6).
Mýtus 2: V tele je obmedzené množstvo krvi a jej rozdávanie môže byť nebezpečné.
Fakt: Vaše telo produkuje novú krv po darovaní. Krvné bunky vo vašom tele odumierajú a vaše telo neustále vytvára nové (7). Počas darovania tiež odoberie iba asi 350 - 450 ml krvi.
Mýtus 3: Ťažkí ľudia majú viac krvi, a preto majú nárok na darcovstvo.
Fakt: Byť ťažký je prejavom zlého zdravia. Vďaka tomu majú menší nárok na darcovstvo. Ťažkí ľudia nemajú viac krvi, pretože tuk obsahuje proporčne menej krvi ako svaly (8).
Mýtus 4: Užívanie liekov znamená, že nemôžete byť darcom krvi.
Fakt: Závisí to od liekov. Ak užívate lieky na akýkoľvek zdravotný stav, informujte centrum darcov. Niektoré lieky môžu vyžadovať odklad určitej doby (9).
Mýtus 5: Darcovstvo krvi môže viesť k HIV alebo iným závažným chorobám.
Fakt: V žiadnom prípade! Na odber krvi sa používajú nové, jednorazové a sterilné ihly. Tieto ihly neobsahujú žiadnu krv od HIV pozitívnej osoby alebo od osoby s akýmkoľvek ochorením (10).
Pre zdravých dospelých je darovanie krvi absolútne bezpečné. Môžu sa u vás vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky - ale tie sú väčšinou časté a po chvíli odznejú. Niektoré z vedľajších účinkov zahŕňajú:
- Pocit nevoľnosti alebo točenie hlavy
- Krvácanie v mieste vpichu ihly / modrina
- Bolesť alebo znecitlivenie paží
- Pocit mravčenia
Ak tieto účinky pretrvávajú aj po niekoľkých hodinách, obráťte sa na centrum darcov.
Záver
Vďaka darovaniu krvi sa môžete udržiavať zdraví - čo je pravdepodobne najdôležitejší dôvod, prečo by ste to mali robiť. Začnite darovať krv už dnes. Do poľa nižšie nechajte komentár a dajte nám vedieť, ako vám tento príspevok pomohol.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Môžete darovať krv každý mesiac?
Nie. Pred ďalším darovaním krvi musíte počkať najmenej osem týždňov.
Ako dlho trvá darovanie krvi?
Skutočný dar trvá len asi 10 až 15 minút. Celý proces, od fyzického testu až po občerstvenie po darovaní, trvá asi hodinu.
Ako rýchlo môžete darovať krv po narodení dieťaťa? Môžete darovať krv počas tehotenstva?
Čakacia doba sa môže pohybovať od 6 týždňov do 6 mesiacov, niekedy aj viac. Závisí to od vášho fyzického zdravia a oblasti, v ktorej žijete. Ďalšie informácie o tomto aspekte získate u lekára.
A nie, tehotné ženy by nemali darovať krv.
Čo jesť po darovaní krvi?
Prijímajte veľa tekutín vrátane vody a ovocného džúsu. Konzumujte tiež potraviny bohaté na železo (špenát a červené mäso), foláty (sušené fazule a zelená listová zelenina) a vitamín B6 (banány a zemiaky).
Vyhýbajte sa alkoholu a káve (alebo iným kofeínovým nápojom) po dobu najmenej 48 hodín, pretože môžu zhoršiť dehydratáciu a zhoršiť vás.
Aký je rozdiel medzi darovaním krvi a plazmy?
Pri darovaní krvi v zásade rozdávate krv spolu s jej zložkami (červené krvinky, plazma a krvné doštičky). Ale keď darujete plazmu, červené krvinky a krvné doštičky sa vrátia darcovi.
Referencie
- „56 faktov o krvi a darcovstve krvi“. Brookhavenské národné laboratórium.
- „Asociácie zdravotného stavu s následnými…“. PloS One. Univerzita VU, Amsterdam, Holandsko.
- „Lipidový profil pravidelných darcov krvi“. J Blood Med. University of Lagos, Lagos, Nigéria.
- "Darcovstvo krvi je spojené so znížením…". Am J Epidemiol. University of Kuopio, Finland.
- "Frekvencia darovania, strata železa a riziko…". Vestník Národného onkologického ústavu.
- "Hemoglobín a železo: informácie pre…". Svetová zdravotnícka organizácia. Národné centrum pre biotechnologické informácie.
- „Krv“. MedlinePlus. Americká národná knižnica medicíny.
- „Všeobecné hodnotenie darcu“. Svetová zdravotnícka organizácia. Národné centrum pre biotechnologické informácie.
- "Darcovia krvi na liekoch…". Eur J Clin Pharmacol. Medizinische Hochschule Hannover, Nemecko.
- „Vedomosti, mylné predstavy a motivácie…“. Pak J Med Sci. Univerzita kráľa Abdulaziza, Džidda, Arábia.