Obsah:
- Hlavné prvky článku
- Čo je to divoká strava a ako funguje?
- Pokyny pre divokú stravu
- Stravovací plán pre divokú stravu
- Potraviny na jedenie
- Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
- Rozdiel medzi divokou stravou a paleo stravou
- Divoké stravovacie recepty
- 1. Orechy nad špenátom a vajcami
- Zloženie
- Ako sa pripraviť
- 2. Pikantná ryža z tuniaka
- Zloženie
- Ako sa pripraviť
- 3. tekvicové šošovicové kari
- Zloženie
- Ako sa pripraviť
- Je divoká strava zdravá?
- Prevencia
- Záver
Nie je nič ako schudnúť bez diéty. Divoká strava je predovšetkým o slobode jesť nespracované prírodné jedlá. Dietéri, ktorí nasledovali divokú stravu, stratili zhruba 20 až 50 kilogramov! Takže zahoďte reštriktívny stravovací plán a dozviete sa viac o divokej strave, o tom, ako funguje, o potravinách, ktorým sa treba vyhýbať, o stravovacom pláne a preventívnych opatreniach. Potiahnite hore!
Hlavné prvky článku
- Čo je to divoká strava a ako funguje?
- Pokyny pre divokú stravu
- Stravovací plán pre divokú stravu
- Potraviny na jedenie
- Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
- Rozdiel medzi divokou stravou a paleo stravou
- Divoké stravovacie recepty
- Je divoká strava zdravá?
- Prevencia
Čo je to divoká strava a ako funguje?
Shutterstock
Divoká strava je stratégia chudnutia, ktorá podporuje čisté stravovanie bez potravinových obmedzení a obmedzení. Vytvoril ho Abel James, ktorý schudol 20 kíl za pouhých 40 dní vylúčením všetkých spracovaných potravín a konzumáciou celých organických potravín.
Podľa Ábela Jamesa: „Prioritou jedál vo voľnej prírode vrátite svoje telo do optimálneho stavu spaľovania tukov.“ To znamená, že musíte vylúčiť zo svojej stravy všetky spracované potraviny, začať konzumovať potraviny s vysokým obsahom živín a prestať počítať kalórie - a začnete chudnúť prirodzene.
Ak chcete začať, postupujte podľa základných pokynov divokej stravy uvedených nižšie.
Späť na obsah
Pokyny pre divokú stravu
- Vyhoďte všetky spracované sacharidy - Vyhoďte všetky spracované sacharidy, ako je rafinovaná múka, kukuričná sója, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, priemyselné oleje zo semien a biely cukor.
- Konzumujte výživné jedlá - výživné jedlá, ako sú zelenina, ovocie, ryby lovené v divočine a vajcia z voľného chovu, sú nabité vlákninou, vitamínmi, minerálmi a bielkovinami. Ich konzumácia vám pomôže cítiť sa nasýtený, potlačiť hlad, zlepšiť metabolizmus a udržať vás aktívnym po celý deň.
- Prestaňte počítať kalórie - Mnoho dietetov, ktorí chudnú, stále počíta kalórie ako jedinú metriku na rozhodnutie, či sa dobre najedli. Počítanie kalórií však nemusí fungovať, keď skonzumujete predávané potraviny s „nulovým obsahom kalórií“, ktoré neobsahujú žiadnu výživovú hodnotu, vďaka čomu budete mať behom niekoľkých minút hlad a oslabíte imunitu. Namiesto počítania kalórií teda skontrolujte výživovú hodnotu a začnite konzumovať jedlá, ktoré vám pomôžu udržať vás na dlhšiu dobu sýtu.
- Konzumujte slaninu, maslo, avokádo atď. Na chudnutie - Konzumácia potravín bohatých na tuky vám umožní chudnúť - a videli sme to aj na výsledkoch populárnej ketogénnej stravy. Teraz sme si vedomí, že tuky nie sú zlé, ak sa konzumujú v medziach. Takže v obmedzenom množstve môžete konzumovať slaninu, hovädzie mäso, maslo, avokádo, olivový olej a ďalšie zdravé tuky. Ak máte ťažkosti so srdcom alebo pečeňou, obráťte sa na svojho lekára.
- Jesť na chudnutie - Je častou mylnou predstavou, že konzumácia menšieho množstva jedla vám pomôže schudnúť. Ale je to presne naopak. Jedzte, keď máte hlad, jedzte čisto a zdravo. To pomôže udržať váš metabolizmus aktívny a zabráni telu ukladať energiu vo forme tuku.
- Chocolate Rush is Good - Vyhýbanie sa čokoláde na chudnutie a stále nechudnutie? Možno by ste sa nemali vyhnúť čokoláde! Ak túžite po čokoláde, skonzumujte 80% tmavej čokolády. Pomáha znižovať trávenie a vstrebávanie tukov a sacharidov, čím potláča váš hlad (1).
- Doprajte si jedlo so svojou rodinou a priateľmi - keď sa chystáte obmedzovať diétu, ovplyvní to najskôr váš spoločenský život. Ale s divokou stravou si budete môcť vychutnať všetky jedlá so svojou rodinou a na večerách so svojimi blízkymi priateľmi.
Významným posolstvom je tu, aby ste si užívali konzumáciu biopotravín a vylúčili zo svojej stravy všetky spracované a umelé potraviny. Teraz sa pozrite na nasledujúcu ukážku stravovacieho plánu divokej stravy, aby ste získali predstavu o tom, ako by mal váš stravovací plán vyzerať.
Späť na obsah
Stravovací plán pre divokú stravu
Jedlá | Čo jesť |
---|---|
Skoro ráno (6:00 - 6:30) | 2 čajové lyžičky semien senovky gréckej namočené v 1 pohári vody cez noc |
Raňajky (7:00) | 1 toastový pšeničný chlieb + 2 vajcia, praženicu + 1 šálku čiernej kávy / zeleného čaju + 4 mandle |
Pol rána (10:00) | 1 jablko |
Obed (12:30) | 3 oz šalát z kuracích pŕs bez kože + 1 šálka cmaru alebo 1 stredná misa s krémom z hubovej polievky + 1 malá šálka surovej zeleniny |
Občerstvenie (15:30) | 1 šálka zeleného čaju / čiernej kávy + 2 slané krekry alebo 1 banán |
Večera (18:00) | 1 šálka zeleninovej polievky dahl + 1 kúsok tmavej čokolády Alebo 3 oz grilované ryby, 1 šálka šalátu + 1 kúsok doma upečeného koláča |
Ale ste to jediné jedlo, ktoré máte dovolené konzumovať? Nie! Tu je zoznam nákupov divokej stravy, ktorý obsahuje potraviny, ktoré môžete konzumovať, a potraviny, ktorým sa musíte úplne vyhnúť.
Späť na obsah
Potraviny na jedenie
- Vegetariáni - špenát, kel, reďkovka, zelina, reďkovka, ružičkový kel, švajčiarska mangold, paradajka, uhorka, zelená paprika, rebarbora, kapusta, baklažán, karfiol, brokolica, bok choy, pažítka, cibuľa, jarná cibuľka, zeler, fenikel a fialová kapusta.
- Ovocie - jablko, muškátový oriešok, avokádo, banán, vodný melón, hruška, kivi, limetka, citrón, pomaranč, surové mango, grapefruit, mandarínka, jahody, java slivka, čučoriedky, bobule acai a egreše.
- Bielkoviny - kuracie prsia bez kože, huby, vajcia, ryby lovené v divočine, šošovica, fazuľa, klíčky, sója, tofu, mletý moriak, slanina a mleté hovädzie mäso.
- Mliečne výrobky - plnotučné mlieko, plnotučné syry ricotta, cmar, čedar, tvaroh, feta a maslo.
- Tuky a oleje - olivový olej, avokádový olej, olej z ryžových otrúb, slnečnicové maslo a ghí.
- Orechy a semená - mandle, vlašské orechy, pistácie, píniové oriešky, makadamia, slnečnicové semená, ľanové semiačka a melónové semená.
- Byliny a korenie - kôpor, rozmarín, tymián, koriander, oregano, badián, kardamón, škorica, klinček, zázvor, cesnak, kmín, karambol, nigella, čierne a biele korenie, šafran, muškátový oriešok, muškátový oriešok, koriandrový prášok, kurkuma, čili vločky, čili prášok a kajenské korenie.
- Nápoje - voda, voda namočená z pískavice gréckej, limetková voda, detoxikačná voda, čerstvo lisovaný ovocný / zeleninový džús a víno.
Späť na obsah
Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
- Spracované potraviny - zemiakové lupienky, vyprážané kuracie mäso, hranolky, pizza, hamburger, raňajkové cereálie, tuky, klobása, saláma a mrazené jedlá.
- Tuky a oleje - Bravčová masť, dalda a rastlinný olej.
- Nápoje - balené ovocné a zeleninové džúsy, sóda a energetické nápoje.
Zoznam potravín, ktorým sa treba vyhnúť, obsahuje všetky spracované a nezdravé jedlá, aby bola úroveň zápalu vo vašom tele udržiavaná na dobrej úrovni a váš metabolizmus bežal stabilným tempom bez spomalenia.
Teraz je veľa ľudí zmätených medzi diétou Wild Paleo a diétou Paleo, pretože základný princíp oboch diét je rovnaký - jedzte celé organické potraviny, ktoré jedli naši predkovia. Tu je však príklad, ako sa Paleo a divoká strava navzájom líšia:
Späť na obsah
Rozdiel medzi divokou stravou a paleo stravou
Divoká strava | Paleo diéta |
---|---|
|
|
|
|
Teraz, keď ste si vedomí základných a výrazných rozdielov medzi týmito dvoma diétami, prejdime k vareniu niekoľkých super rýchlych a ľahkých receptov divokej stravy na raňajky, obed a večeru.
Späť na obsah
Divoké stravovacie recepty
1. Orechy nad špenátom a vajcami
Shutterstock
Zloženie
- 2 veľké vajcia z voľného chovu
- 1 šálka baby špenátu
- Hrsť píniových orieškov
- 2 lyžice olivového oleja
- ½ čajovej lyžičky čerstvo rozdrveného korenia
- Podľa chuti osolíme
Ako sa pripraviť
- Zahrejte lyžicu olivového oleja a vhoďte doň baby špenát.
- Osolíme, okoreníme a špenát povaríme asi 2 - 3 minúty. Nenechajte to vädnúť.
- Špenát vyberte z panvice a pridajte ďalšiu lyžicu olivového oleja.
- Prasknite vajcia a urobte dva slnečné lúče.
- Na špenát položte vajcia.
- Posypeme trochou drveného korenia a niekoľkými píniovými orieškami.
- A vaše raňajky sú pripravené.
2. Pikantná ryža z tuniaka
Shutterstock
Zloženie
- ½ šálky údeného tuniaka
- ¼ šálka nakrájanej paradajky
- 2 strúčiky cesnaku, mleté
- ½ malej cibule, nasekanej
- ¼ hrnček hnedej ryže, namočený cez noc
- 1 šálka vody
- ½ sušeného červeného čili
- Šťava z polovice limetky
- ½ čajovej lyžičky sušeného oregana
- ½ čajovej lyžičky sušenej bazalky
- 4 lyžice olivového oleja
- Podľa chuti osolíme
- Hrsť listov bazalky
- Koriander na ozdobu
Ako sa pripraviť
- Do polievkového hrnca pridáme lyžicu olivového oleja.
- Hodíme nasekanú cibuľu a mletý cesnak.
- Premiešajte a povarte, kým nezmizne surová vôňa cibule aj cesnaku.
- Pridajte hnedú ryžu, soľ a korenie. Premiešame a povaríme 2 minúty.
- Pridajte pohár vody, zakryte ju a varte ju, kým ryža nezmäkne.
- Medzitým si pripravíme dresing zmiešaním olivového oleja, soli, korenia, bazalkového oregana, sušenej bazalky, nasekaného sušeného červeného čili a limetkovej šťavy.
- Skontrolujte, či je ryža uvarená.
- Primiešajte údeného tuniaka a pridajte čerstvé lístky bazalky.
- Tuniakovú ryžu preložíme do misy.
- Zalejeme dressingom a ozdobíme koriandrom.
3. tekvicové šošovicové kari
Shutterstock
Zloženie
- ½ šálky zmiešanej šošovice
- 2 šálky vody
- ½ šálky tekvice na kocky
- ½ palcová škoricová tyčinka
- ½ strednej cibule, nasekané
- 1 stredná paradajka, nasekaná
- 1 bobkový list
- ½ čajovej lyžičky kurkumového prášku
- ½ čajovej lyžičky rascového prášku
- ½ čajovej lyžičky červeného čili prášku
- 3 lyžice olivového oleja
- Podľa chuti osolíme
- ½ čajovej lyžičky garam masala
- Listy koriandra na ozdobu
Ako sa pripraviť
- V polievkovom hrnci rozohrejeme olivový olej.
- Pridajte škoricovú tyčinku, bobkový list a nakrájanú cibuľu.
- Varte minútu a potom pridajte nakrájanú cibuľu, soľ, kurkumu, prášok z červeného čili a rascu.
- Premiešame a povaríme 5 minút na miernom plameni.
- Pridajte štvrtú šálku vody a povarte ju, kým voda nevyschne a nezačne sa olej oddeľovať.
- Pridáme tekvicu a šošovicu.
- Osolíme a pridáme dve šálky vody.
- Prikryjeme a varíme, kým nie je šošovica uvarená.
- Navrch posypte garam masala.
- Preložíme ho do dvoch misiek a ozdobíme koriandrom.
Podľa pokynov pre divokú stravu upravujte rýchle a chutné jedlá a budete chudnúť ako kúzla. Je však divoká strava zdravá? Dozviete sa ďalej.
Späť na obsah
Je divoká strava zdravá?
Áno, divoká strava je zdravá. Musíte si však nacvičiť kontrolu porcií. Táto diéta neobmedzuje tuky a sacharidy z celých zŕn, zeleniny a ovocia. Ak sa však týchto jedál prejedáte, nebudete môcť schudnúť, čo zvýši pravdepodobnosť obezity a chorôb súvisiacich s obezitou. Porozprávajte sa teda so svojím dietetikom a naplánujte si jedlo tak, aby ste nepriberali. Tu je niekoľko preventívnych opatrení, ktoré musíte urobiť, ak sa chystáte držať diétu Wild.
Späť na obsah
Prevencia
Najlepšie je držať sa tejto diéty, iba ak vám váš lekár a dietetik dajú zelený signál - najmä ak máte nadváhu, podstúpili ste bariatrickú operáciu, máte problémy so srdcom a pečeňou, máte antidepresíva, máte PCO a / alebo či máte prediabetiku alebo diabetik.
Späť na obsah
Záver
Záverom je, že koncept divokej stravy je zameraný na výsledky a pomôže vám zbaviť sa tuku. Ľudia, ktorí stratili dodržiavanie tejto diéty, zmenili svoj život. A budete šokovaní, ako ľahko schudnete bez toho, aby ste hladovali. Preto sa dohovorte so svojím lekárom a vyskúšajte túto diétu ešte dnes. Na zdravie!