Obsah:
- Výhody pšeničnej trávy
- 1. Môže znížiť hladinu cholesterolu
- 2. Môže minimalizovať riziko rakoviny
- 3. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
- 4. Môže zmierniť zápal
- 5. Môže pomôcť pri chudnutí
- 6. Môže zlepšiť zdravie tráviaceho ústrojenstva
- 7. Môže zvýšiť metabolizmus
- 8. Môže zvýšiť imunitu
- 9. Môže znížiť krvný tlak
- 10. Môže vylepšiť kognitívne funkcie
- 11. Môže liečiť artritídu
- 12. Môže zvýšiť hladinu energie
- 13. Môže liečiť problémy s obličkami
- 14. Môže zlepšiť zdravie pokožky
- Aká je nutričná hodnota pšeničnej trávy?
- Aké sú vedľajšie účinky pšeničnej trávy?
- 1. Môže spôsobiť bolesť hlavy
- 2. Môže spôsobiť nevoľnosť
- 3. Môže spôsobiť alergie
Pšeničná tráva je známa aj ako zelená krv. Je pripravený z čerstvo naklíčených listov rastliny pšenice (Triticum aestivum) . Je považovaná za superpotravinu s jej bohatým výživovým profilom.
Pšeničná tráva sa zvyčajne konzumuje ako džús, ale je dostupná aj vo forme kapsúl, prášku a piluliek. Môže byť použitý ako tonikum na každodenné zdravie. Hovorí sa, že pšeničná tráva má antioxidačné, antibakteriálne, protizápalové a neuroprotektívne vlastnosti. Šťava môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, minimalizovať riziko rakoviny, liečiť cukrovku, zmierňovať zápaly a pomáhať pri chudnutí.
Tento článok pojednáva o zdravotných výhodách, výživových údajoch a možných vedľajších účinkoch pšeničnej trávy. Zahrnuli sme tiež niekoľko tipov na používanie a konzumáciu pšeničnej trávy. Začnite posunutím nadol.
Výhody pšeničnej trávy
1. Môže znížiť hladinu cholesterolu
Niektoré štúdie zistili, že pšeničná tráva môže znižovať hladinu cholesterolu v tele. V štúdiách na zvieratách dostali králiky s vysokou hladinou cholesterolu stravu z pšeničnej trávy. Antioxidačný účinok pšeničnej trávy by mohol pomôcť znížiť ich hladinu cholesterolu (1).
Ďalšia štúdia vykonaná na potkanoch zistila, že šťava z čerstvej pšeničnej trávy môže vykazovať hypolipidemický účinok (znižujúci hladinu cholesterolu) (2).
V tejto súvislosti je však potrebných viac štúdií.
2. Môže minimalizovať riziko rakoviny
Hovorí sa, že pšeničná tráva má protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti rakovinovým bunkám (3). Rakovinovým bunkám sa darí v prostredí s nízkym obsahom kyslíka. Pšeničná tráva dodáva vysoký kyslík do všetkých tkanív tela, čo môže pomôcť v boji proti rakovine (4).
Zistilo sa tiež, že pšeničná tráva vykazuje cytotoxické a antiproliferačné účinky (5). Ďalšia štúdia uskutočnená na 60 pacientoch s rakovinou prsníka zistila, že šťava z pšeničnej trávy môže pomôcť znížiť riziko toxicity krvi v dôsledku chemoterapie (6). Na dosiahnutie ďalších záverov je však potrebných viac štúdií v tejto oblasti.
3. Môže pomôcť pri liečbe cukrovky
Pšeničná tráva môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Štúdia na potkanoch s cukrovkou 2. typu zistila, že oxidačné enzýmy glukózy v pšeničnej tráve môžu pomôcť znížiť hladinu glukózy v krvi (7).
V inej štúdii malo ošetrenie diabetických potkanov etanolovými extraktmi z pšeničnej trávy po dobu 30 dní za následok zníženie hladín glukózy v krvi (8).
Na pochopenie tejto výhody pšeničnej trávy pre ľudí je však potrebných viac štúdií.
4. Môže zmierniť zápal
Pšeničná tráva môže pomôcť zmierniť chronický zápal. Štúdia zistila, že šťava z pšeničnej trávy môže pomôcť pri liečbe zápalových gastrointestinálnych stavov (9).
Pšeničná tráva je bohatá na chlorofyl. Výskum ukazuje, že chlorofyl má protizápalové vlastnosti (10). Ďalšia štúdia zistila, že zlúčeniny spojené s chlorofylom môžu inhibovať zápal v ľudských bunkách aorty (11).
5. Môže pomôcť pri chudnutí
Konzumácia pšeničnej trávy môže podporovať chudnutie v dôsledku prítomnosti tylakoidov. Štúdia vykonaná na hlodavcoch zistila, že tylakoidy môžu spomaliť vyprázdňovanie žalúdka. Ich pridanie do jedla s vysokým obsahom sacharidov môže tiež potlačiť hlad. Tieto faktory môžu pomôcť znížiť telesnú hmotnosť (12).
Ďalšia štúdia tiež uvádza, že tylakoidy potláčajú chuť do jedla zvyšovaním hladiny cholecystokinínu (hormónu, ktorý stimuluje uvoľňovanie žlče). To by mohlo mať za následok nižší príjem potravy (13).
Tylakoidy tiež ovplyvňujú ďalšie hormóny chuti do jedla, ako je grelín, čo môže zvýšiť pocit sýtosti (14).
6. Môže zlepšiť zdravie tráviaceho ústrojenstva
Príjem pšeničnej trávy môže zlepšiť zdravie trávenia. Pšeničná tráva obsahuje veľa tráviacich enzýmov, ktoré podporujú trávenie (15). Šťava tiež zvyšuje pohyby čriev (16).
Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že pšeničná tráva môže čistiť črevá a tiež zmierňovať problémy ako nadúvanie, plynatosť a brušné ťažkosti. Na podporu tohto tvrdenia je však potrebných viac štúdií v tomto odbore.
7. Môže zvýšiť metabolizmus
Príjem pšeničnej trávy môže pomôcť zvýšiť metabolizmus a telesnú hmotnosť (3). Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že prášok z pšeničnej trávy môže pomôcť pri regulácii telesnej hmotnosti stimuláciou štítnej žľazy. To môže zlepšiť metabolizmus a zabrániť tráviacim ťažkostiam. Na podporu tohto tvrdenia je však k dispozícii veľmi obmedzený výskum.
8. Môže zvýšiť imunitu
Štúdie naznačujú, že pšeničná tráva môže zlepšiť imunitné zdravie. Pomáha zvyšovať počet červených krviniek (RBC) a bielych krviniek (WBC). Má tiež antivírusové a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zvýšiť imunitu (8).
Na dosiahnutie ďalších záverov je však potrebných viac štúdií v tejto oblasti.
9. Môže znížiť krvný tlak
Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že pšeničná tráva môže znižovať krvný tlak. Chlorofyl v pšeničnej tráve môže zvýšiť produkciu krvných buniek. To môže pomôcť regulovať krvný tlak. Na podporu tohto bodu je však k dispozícii obmedzený výskum.
10. Môže vylepšiť kognitívne funkcie
Neuroprotektívne účinky pšeničnej trávy môžu podporovať kognitívne funkcie u jedincov so syndrómom chronickej únavy (17).
Štúdia uskutočnená na univerzite Daegu Haany v Kórei zistila, že pšeničná tráva môže pomôcť zabrániť zhoršeniu pamäti (18).
11. Môže liečiť artritídu
Pšeničná tráva môže liečiť reumatoidnú artritídu (3, 8). V tomto ohľade môžu hrať úlohu protizápalové vlastnosti pšeničnej trávy (17).
Na dosiahnutie ďalších záverov je však potrebný ďalší výskum.
12. Môže zvýšiť hladinu energie
Proteíny v pšeničnej tráve môžu predchádzať chorobám a zlepšovať proces energetických mechanizmov v tele (19).
Oslabený imunitný systém spôsobuje, že sa cítite unavení. Obsah chlorofylu v pšeničnej tráve má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu bojovať proti mnohým infekciám. To by mohlo posilniť váš imunitný systém a potenciálne podporiť hladinu energie. Zatiaľ však neexistuje priamy výskum, ktorý by toto tvrdenie dokázal.
13. Môže liečiť problémy s obličkami
Výskum je v tejto oblasti obmedzený. Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že príjem prášku z pšeničnej trávy môže pomôcť v boji proti problémom s obličkami.
Pravidelná konzumácia prášku z pšeničnej trávy zmierňuje následné príznaky obličkových cýst (ako sú silné bolesti chrbta a bolesti brucha). Pšeničná tráva tiež môže pomôcť spomaliť rýchlosť rastu cýst.
14. Môže zlepšiť zdravie pokožky
Vitamín A v pšeničnej tráve zvyšuje lesk pokožky a poskytuje prirodzený lesk. V štúdiách na potkanoch mohla pšeničná tráva liečiť kožné lézie podobné atopickej dermatitíde (20).
Pitie šťavy z pšeničnej trávy môže pomôcť v boji proti kožným problémom, ako je psoriáza a ekzémy. V tejto súvislosti je však k dispozícii obmedzený výskum.
To sú výhody pšeničnej trávy. V nasledujúcej časti sme sa podrobne zaoberali jej výživovým profilom.
Aká je nutričná hodnota pšeničnej trávy?
Pšeničná tráva je vynikajúcim zdrojom niekoľkých vitamínov a minerálov. Podľa ministerstva poľnohospodárstva USA pozostáva 100 g prášku z pšeničnej trávy z (21):
- Energia - 312 kcal
- Bielkoviny - 12,5 g
- Sacharid - 75 g
- Celková vláknina - 50 g
- Vápnik - 300 mg
- Železo - 12,5 mg
Pšeničná tráva je dobrým zdrojom bielkovín, antioxidantov, bioflavonoidov a aminokyselín. Pšeničná tráva sa skladá zo 17 rôznych aminokyselín a 8 z nich je pre ľudí nevyhnutných (naše telo si ich nedokáže vyrobiť) (22). Obsahuje tiež druh zeleného pigmentu, známy ako chlorofyl, ktorý má veľa zdravotných výhod (23).
Pšeničná tráva má tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť oxidačné poškodenie buniek (24).
Aj keď je pšeničná tráva všeobecne bezpečná na konzumáciu, má niekoľko vedľajších účinkov, ktoré musíte mať na pamäti. Skontrolujte ich v nasledujúcej časti.
Aké sú vedľajšie účinky pšeničnej trávy?
Aj keď sa zvyčajne považuje za bezpečnú, po jej konzumácii sa vyskytli prípady nepriaznivých účinkov. Pretože sa pšeničná tráva pestuje v pôde a konzumuje sa surová, má tiež zvýšené riziko kontaminácie. Medzi bežné nepriaznivé účinky pšeničnej trávy patrí bolesť hlavy, nevoľnosť a alergie.
1. Môže spôsobiť bolesť hlavy
Nadmerný príjem šťavy z pšeničnej trávy môže viesť k bolestiam hlavy (25). Precitlivení jedinci môžu tiež pocítiť opuch hrdla (26). Niektorí sa domnievajú, že bolesť hlavy môže byť tiež znakom všeobecnej neznášanlivosti vášho tela na šťavu.
Užívanie šťavy v menšom množstve môže znížiť riziko bolesti hlavy. Zistilo sa, že metanolový extrakt zo šťavy je bezpečný pri dávke 2 000 mg na kg telesnej hmotnosti (27).
Kontamináciu pšeničnej trávy údajne spôsobuje organizmus nazývaný Listeria monocytogenes. Tento organizmus môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky a jedným z nich je silná bolesť hlavy (28).
2. Môže spôsobiť nevoľnosť
Niektorí veria, že pšeničná tráva obsahuje lepok. To by mohlo spôsobiť nepriaznivé príznaky vrátane nevoľnosti u ľudí trpiacich neznášanlivosťou lepku (29). Avšak výskumná práca dospela k záveru, že pšeničná tráva neobsahuje žiadny lepok (30). Preto je potrebný ďalší výskum, aby sa pochopil tento konkrétny vedľajší účinok pšeničnej trávy.
3. Môže spôsobiť alergie
Niektorí jedinci môžu byť alergickí na pšeničnú trávu, najmä keď ju konzumujú vo forme tabliet alebo džúsu. Ak ste alergický na pšeničné výrobky, odporúča sa vyhýbať sa tiež pšeničnej tráve (31).
Príznaky alergie na pšeničnú trávu sa ešte musia skúmať. Podľa anekdotických dôkazov môže alergia spôsobiť nevoľnosť, kŕče, zvracanie a hnačky. Vaša pokožka sa môže zapáliť a prasknúť v žihľavke. Medzi ďalšie alergické reakcie môže patriť dýchavičnosť a preťaženie.
Ako už bolo spomenuté, pšeničná tráva neobsahuje lepok. Je to tak preto, lebo je vyrobený zo stonky a listov, zatiaľ čo lepok sa nachádza v jadre semena. Ak je však náhodou semeno niektorého zo semien, mohlo by dôjsť ku kontaminácii lepkom. Z tohto dôvodu sú to ľudia s intoleranciou lepku