Obsah:
- Obsah
- Čo je to taurín? Ako to funguje?
- Aké sú výhody taurínu?
- 1. Taurín môže pomôcť v boji proti obezite
- 2. Podporuje zdravie srdca
- 3. Pomáha pri liečbe cukrovky
- 4. Bojuje proti stresu a podporuje zdravie mozgu
- 5. Podporuje zdravie pečene
- 6. Taurín zvyšuje víziu
- 7. Zvyšuje výkon pri cvičení
- 8. Bojuje proti zápalu
- Aké sú potravinové zdroje taurínu?
- A čo doplnky taurínu (a energetické nápoje)?
- Aké sú vedľajšie účinky taurínu?
- Záver
- Referencie
Taurín je považovaný za jednu z najdôležitejších aminokyselín. Často sa pridáva do energetických nápojov a ponúka niekoľko zdravotných výhod. To, kvôli čomu sa taurín oplatí pozerať, je rozsiahly súbor podporného výskumu. Mnoho štúdií označuje aminokyselinu za veľmi dôležitú (1). Čo je s taurínom, vďaka ktorému je taký dôležitý v jedálničku človeka? Tento článok to preskúma.
Obsah
- Čo je to taurín? Ako to funguje?
- Aké sú výhody taurínu?
- Aké sú potravinové zdroje taurínu?
- A čo doplnky taurínu (a energetické nápoje)?
- Aké sú vedľajšie účinky taurínu?
Čo je to taurín? Ako to funguje?
Taurín je aminokyselina nachádzajúca sa v tele. Je rozhodujúci pri väčšine metabolických procesov. A na rozdiel od väčšiny aminokyselín sa taurín nepoužíva na tvorbu bielkovín. Musí hrať úplne inú úlohu.
Vaše telo môže produkovať určité množstvo taurínu, a preto sa mu hovorí aj „podmienená“ aminokyselina. Niektoré z nich môžete získať prirodzene prostredníctvom potravín. Pomôcť môže aj užívanie doplnkov výživy.
Hlavné funkcie taurínu sa vyskytujú v centrálnom nervovom systéme. Pomáha pri jeho vývoji a ponúka cytoprotekciu (kde chemické zlúčeniny chránia bunky pred škodlivými zlúčeninami). Nedostatok taurínu môže viesť ku kardiomyopatii, renálnej dysfunkcii, vážnemu poškodeniu sietnicových nervov a dokonca k vývojovým problémom (2). Taurín je tiež významný pre vývoj a prežitie buniek a je jednou z najhojnejších látok v očných tkanivách.
Taurín tiež funguje ako antioxidant, bojuje s oxidačným stresom a starnutím buniek.
To všetko nás iba núti uvažovať o silných výhodách taurínu. Pozrime sa, ako vám môže pomôcť žiť lepší život - podrobne.
Späť na obsah
Aké sú výhody taurínu?
1. Taurín môže pomôcť v boji proti obezite
Taurín má úlohu pri vstrebávaní a odbúravaní tukov. Štúdia uskutočnená na 30 študentov univerzity ukázala, ako suplementácia taurínom významne znížila triglyceridy a aterogénny index (pomer triglyceridov k HDL cholesterolu) (3). Štúdia sa skončila konštatovaním, že taurín môže pozitívne ovplyvniť metabolizmus tukov a dokonca znížiť riziko srdcových chorôb u obéznych jedincov.
Zistilo sa tiež, že hladiny taurínu v tkanivách sa počas obezity u ľudí znižovali. To by mohlo vytvoriť vzťah medzi nedostatkom taurínu a obezitou (4).
2. Podporuje zdravie srdca
Shutterstock
Japonská štúdia ukazuje súvislosť medzi zvýšeným príjmom taurínu a zníženým rizikom srdcových chorôb (5).
Taurín tiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a krvný tlak. Zistilo sa tiež, že suplementácia tejto aminokyseliny zmenšuje zhrubnutie tepien, čo môže spôsobiť infarkty. Týmto spôsobom tiež znižuje hypertenziu - hlavnú príčinu srdcového zlyhania.
V ešte ďalšej štúdii mala suplementácia taurínu zníženú hladinu homocysteínu. Pretože vysoké hladiny homocysteínu sú spojené so srdcovými chorobami, dokáže taurín v tomto aspekte zázraky (6).
3. Pomáha pri liečbe cukrovky
Zistilo sa, že dlhodobá suplementácia taurínom znižuje hladinu cukru v krvi u diabetických potkanov. Je zaujímavé, že k tomu došlo bez akýchkoľvek zmien v stravovaní (7).
Liečba taurínom tiež zabránila vzniku cukrovky, pretože potlačila hroziacu hyperglykémiu (8). A podľa správ American Diabetes Association je cukrovka charakterizovaná nedostatkom taurínu. Tento nedostatok súvisí aj s diabetickou retinopatiou, neuropatiou a nefropatiou (9).
4. Bojuje proti stresu a podporuje zdravie mozgu
Čínska štúdia ukazuje, ako môže taurín vykazovať antidepresívne účinky. Môže tiež prispieť k rozvoju mozgu a pomôcť zlepšiť pamäť a poznávanie (10).
Zistilo sa tiež, že taurín aktivuje receptory GABA v mozgu - tieto receptory interagujú s niektorými kľúčovými neurotransmitermi, ktoré podporujú vývoj mozgu (11).
5. Podporuje zdravie pečene
Štúdie ukazujú, že taurín môže zvrátiť poškodenie pečene spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu. V testoch uskutočňovaných na potkanoch vykazovali osoby požité s taurínom zníženú rýchlosť odbúravania tukov a zápalu (12).
Výživové doplnky taurínu tiež znižovali poškodenie pečene u pacientov s chronickou hepatitídou (13).
Taurín tiež chráni vašu pečeň pred oxidačným stresom a poškodením voľnými radikálmi. V štúdii 2 gramy taurínu užívané trikrát denne znížili poškodenie pečene v dôsledku oxidačného stresu (14).
6. Taurín zvyšuje víziu
Skutočnosť, že taurín je najpočetnejšou aminokyselinou v sietnici, vysvetľuje veľa. Taurín má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zlepšiť zdravie sietnice a zabrániť ochoreniam zraku (15).
Deplécia taurínu bola tiež spojená s poškodením sietnicových kužeľov a gangliových buniek sietnice. Aminokyselina môže tiež zabrániť šedému zákalu a suchým očiam - čo z neho robí dôležitú živinu pre zdravie očí (16).
7. Zvyšuje výkon pri cvičení
Shutterstock
Štúdie ukazujú, ako taurín zvyšuje výkonnosť pri cvičení. Aminokyselina tiež pomáha znižovať únavu svalov vyvolanú cvičením (17).
U potkanov požitých taurínom sa doba behu do vyčerpania významne zvýšila - čo znamená, že taurín môže pomôcť človeku vykonávať fyzickú aktivitu po dlhšiu dobu bez toho, aby sa vyčerpal.
8. Bojuje proti zápalu
Primárna úloha taurínu v ľudskom systéme je ako antioxidant - čo je jeden z dôvodov, prečo pomáha v boji proti zápalom v tele. Štúdie tiež propagujú použitie taurínu v liekoch na boj proti chronickým zápalovým ochoreniam (18).
Taurín tiež pomáha pri liečbe paradentózy, čo je zápal tkanív okolo zubov (19).
To je o výhodách. Ako sme videli, taurín nie je ako väčšina ostatných aminokyselín. Má to iný účel. To nás vedie k ďalšej otázke - ako prijímate dostatok taurínu? Aké sú zdroje potravy?
Späť na obsah
Aké sú potravinové zdroje taurínu?
Dospelí sú schopní do istej miery syntetizovať taurín - pomocou metionínu a cysteínu, dvoch esenciálnych aminokyselín. Okrem toho sa musíme pozrieť na zdroje potravy, ako sú:
- Ryby - Obsahujú vysoké množstvo taurínu. Patria sem celý huňáčik severný (6,17 gramu na 1 kilogram), varený krab dungeness (5,94 gramu na 1 kilogram), celá makrela (9,29 gramu na 1 kilogram) a filé z lososa aljašského (4,40 gramu na 1 kilogram).
- Mäso - vykostené hovädzie mäso (197 mg na 1 kilogram), hovädzia pečeň (2,35 gramu na 1 kilogram), jahňacie mäso (3,67 gramu na 1 kilogram) a kuracia pečeň (6,67 gramu na 1 kilogram).
- Morské riasy a rastliny - Morské riasy obsahujú určitý obsah taurínu, hoci zelenina vypestovaná na súši žiaden neobsahuje.
Ľudské materské mlieko má tiež vynikajúci prísun taurínu, takže pre kojencov to môže byť vynikajúci zdroj (pretože ich telo zatiaľ nedokáže vytvárať taurín). Taurín sa tiež pridáva do mlieka a sušeného mlieka pre dojčatá, vzhľadom na jeho význam pre rast a vývoj.
Čo ak ste vegetarián? Čo ak nemáte prístup k týmto obmedzeným potravinovým zdrojom taurínu? Potom by ste mali skontrolovať doplnky.
Späť na obsah
A čo doplnky taurínu (a energetické nápoje)?
Ale keď hovoríme o doplnkoch, nemusíme nevyhnutne myslieť energetické nápoje. Aj keď energetické nápoje obsahujú vysoké množstvo taurínu, obsahujú aj ďalšie zložky (ako kofeín a cukor) v nežiaduco nadmernom množstve. Príliš veľa kofeínu môže zvýšiť krvný tlak a prebytočný cukor môže spôsobiť katastrofu pre vaše zdravie. Ak je vaším jediným cieľom uspokojenie vašich každodenných potrieb taurínu, odporúčame vám, aby ste sa vyhýbali energetickým nápojom.
Je pravdepodobné, že budete trpieť nedostatkom taurínu v nasledujúcich prípadoch:
- Ste prísny vegetarián alebo vegán.
- Máte nedostatok metionínu alebo cysteínu, čo telo používa na syntézu taurínu.
- Máte nedostatok vitamínu B6, ktorý telo potrebuje aj na syntézu taurínu,
- Zdravotné podmienky ako rakovina, vysoký krvný tlak, cukrovka, ochorenie pečene a epilepsia.
Vaša dávka taurínu by nemala presiahnuť 3 000 mg denne. Inak by mohli nastať komplikácie.
Späť na obsah
Aké sú vedľajšie účinky taurínu?
- Problémy s tehotenstvom a dojčením
V tejto súvislosti nie je dostatok informácií. Zostaňte v bezpečí a vyhnite sa použitiu.
- Môže sa zhoršiť bipolárna porucha
Niektoré zdroje naznačujú, že taurín môže zhoršiť bipolárnu poruchu. Ľudia s týmto ochorením by sa mali vyhnúť jeho použitiu.
- Interakcie s lítiom
Späť na obsah
Záver
Či už zvyšuje váš športový výkon alebo bojuje proti stresu, taurín má množstvo výhod. Ale keďže ho z potravy nedostávate v dostatočnom množstve, pozrite sa na doplnky. Vyberte si múdro. Budeš rád, že si to urobil.
Povedzte nám, ako vám tento príspevok pomohol. Zanechajte komentár v poli nižšie.
Referencie
- „Recenzia: taurín:„ veľmi podstatná “aminokyselina“. Molekulárne videnie, Americká národná knižnica medicíny.
- „Recenzia: taurín:„ veľmi podstatná “aminokyselina“. Molekulárne videnie, Americká národná knižnica medicíny.
- "Priaznivé účinky taurínu…". Aminokyseliny, Americká národná knižnica medicíny.
- „Úloha taurínu v patogenéze obezity“. Molekulárna výživa a výskum potravín, Americká národná knižnica medicíny.
- „Taurín a ateroskleróza“. Aminokyseliny, Americká národná knižnica medicíny.
- "Účinok doplnku taurínu na plazmu…". Advances in Experimental Medicine and Biology, US National Library of Medicine.
- "Taurín zmierňuje hyperglykémiu…". Experimentálna a molekulárna medicína, Americká národná knižnica medicíny.
- "Potenciálna užitočnosť taurínu pri cukrovke…". Aminokyseliny, Americká národná knižnica medicíny.
- "Črevná absorpcia taurínu a obličky…". Americká asociácia pre cukrovku.
- "Antidepresívny účinok taurínu…". Scientific Reports, Americká národná knižnica medicíny.
- "Vedci sa približujú k taurínu…". Weill Cornell Medicine.
- "Účinok taurínu na alkoholické ochorenie pečene…". Advances in Experimental Medicine and Biology, US National Library of Medicine.
- "Diétna aminokyselina taurín zlepšuje poškodenie pečene…". Aminokyseliny, Americká národná knižnica medicíny.
- "Ochranný účinok taurínu proti…". Advances in Experimental Medicine and Biology, US National Library of Medicine.
- "Taurín: návrat…". Pokrok vo výskume sietnice a očí, Americká lekárska knižnica.
- "Taurín je malá aminokyselina síry…". Príručka výživy, výživy a očí. ScienceDirect.
- „Účinky podávania taurínu na cvičenie“. Advances in Experimental Medicine and Biology, US National Library of Medicine.
- „Taurín a zápalové ochorenia“. Aminokyseliny, Americká národná knižnica medicíny.
- „Vyhodnotenie účinnosti taurínu ako antioxidantu pri…“. Dental Research Journal, Americká národná knižnica medicíny.