Obsah:
- Čo je kýla?
- Typy hernie
- Príznaky hernií
- Príčiny a rizikové faktory
- Ako diagnostikovať kýlu
- Ako liečiť kýlu
- Ako zabrániť herniám
- Čo by ste mali jesť, ak máte kýlu?
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Vytvorila sa vám hrčka na bruchu alebo v slabinách? Bolí vás táto hrča, keď zdvíhate ťažký predmet alebo keď sa fyzicky namáhate iným spôsobom? Je pravdepodobné, že ste si vyvinuli kýlu.
Kýla je zvyčajne dôsledkom oslabenia alebo poranenia svalov, ktoré už nedokážu udržať vaše orgány na mieste. Jeho vzhľad je celkom bežný v oblasti brucha a slabín. Chceli by ste sa dozvedieť viac informácií o tomto stave a vašich šanciach bojovať s ním? Čítajte ďalej.
Čo je kýla?
Vaše orgány sú často držané pokope pomocou svalov alebo tkanív, ktoré ich obklopujú. Kýla je výsledkom toho, že niektorý z vašich orgánov tlačí cez otvor okolitého svalu alebo tkaniva.
Kýly sa najčastejšie vyskytujú v oblasti brucha. Môžu sa však objaviť aj na hornej časti stehna, oblasti slabín a brušnom gombíku. Aj keď kýly nie sú nevyhnutne život ohrozujúce, samy od seba nezmiznú. V niektorých prípadoch môžu vyžadovať chirurgický zákrok, aby sa predišlo komplikáciám.
Hernie možno rozdeliť na rôzne typy podľa oblasti, v ktorej sa vyskytujú.
Typy hernie
Bežné typy hernií sú (1):
- Inguinálna kýla
Toto je najbežnejší typ hernie a predstavuje asi 70% všetkých hernií. Vyskytuje sa, keď je črevo pretlačené cez slabé alebo roztrhané miesto v dolnej brušnej stene, zvyčajne v trieslovinovom kanáli. Tento kanál sa nachádza v slabinách. U mužov je inguinálny kanál oblasťou, kde semenná šnúra prechádza cez brucho do mieška a drží semenníky pohromade. Zatiaľ čo u žien inguinálny kanál pomáha držať maternicu na mieste. Inguinálne hernie sú bežnejšie u mužov ako u žien.
- Hiatálna kýla
Hiatálna kýla sa zvyčajne vyskytuje, keď časť vášho žalúdka končí vyčnievajúcou cez bránicu do hrudnej dutiny. Membrána je sval, ktorý sa sťahuje pri dýchaní, a pomáha pri nasávaní vzduchu do pľúc. Výsledkom je oddelenie orgánov vášho hrudníka od orgánov brucha. Ľudia, ktorí majú 50 rokov alebo viac, sú náchylnejší na vývoj hiatálnej hernie. Ak sa zistí, že dieťa má hiátovú herniu, je to pravdepodobne kvôli vrodenej vrodenej chybe. Ak chcete vedieť viac o hiatálnej kýle a jej možnostiach liečby, kliknite sem.
- Pupočná kýla
Často sa vyskytuje u detí a detí do 6 mesiacov. Tento typ hernie je zvyčajne výsledkom vypuknutia čreva z brušnej steny v blízkosti brušného gombíka. Toto vydutie je zvyčajne zrejmé, keď dieťa plače.
Ako sa svaly brušnej steny zosilňujú, pupočníková kýla sa zvyčajne zmierňuje a odchádza sama. Zvyčajne sa to stane v čase, keď sa dieťa stane rokom. V prípade, že kýla odmietne odísť, môže byť potrebný chirurgický zákrok.
- Priebežná kýla
Takéto kýly sa zvyčajne objavia po brušnej operácii. Vaše črevá sú vystavené vysokému riziku pretlačenia reznou jazvou alebo tkanivami, ktoré ich obklopujú.
- Stehenná kýla
Vyskytuje sa v hornej časti stehna, blízko slabín, v oblasti zvanej femorálny kanál. Zvyčajne je známe, že ovplyvňuje ženy.
- Epigastrická kýla
Je to výsledok toho, že tkanivo pichá cez medzeru v brušnej stene, ktorá sa nachádza medzi prsnou kosťou a brušným gombíkom.
- Diafragmatická kýla
Spravidla k tomu dôjde, keď sa ktorýkoľvek z otvorov v bránici rozšíri.
Pozrime sa teraz na bežné príznaky, ktoré vznikajú pri rôznych druhoch hernií.
Príznaky hernií
Prvým a najdôležitejším príznakom hernie je hrčka v postihnutej oblasti. Toto vydutie si môžete všimnúť na oboch stranách lonovej kosti, ak ide o trieslovú herniu. Je tiež dosť pravdepodobné, že budete pociťovať herniu, ak sa postavíte, skloníte alebo pokašliavate.
Ak má vaše dieťa herniu, budete môcť vidieť a / alebo cítiť výčnelok, keď plače. Toto vydutie je jediným príznakom spojeným s pupočnou kýlou.
Medzi ďalšie bežné príznaky spojené s inguinálnymi herniami patria (2):
- Bolesť alebo nepohodlie v postihnutej oblasti, najmä keď sa ohýbate, kašlete alebo zdvíhate čokoľvek ťažké
- Tlak alebo pocit ťažkosti v bruchu
- Bolesť alebo pocit pálenia v mieste hrčky
Príznaky, ktoré môžu byť spojené s hiatálnou kýlou, sú (3):
- Bolesť v hrudi
- Ťažkosti s prehĺtaním
- Kyslý reflux
V niektorých prípadoch kýly takmer nevykazujú žiadne príznaky a možno nebudete vedieť, že ich máte, iba ak by ste podstúpili rutinné fyzické alebo lekárske vyšetrenie.
Kýly sú zvyčajne spôsobené kombináciou oslabených svalov a námahy. V závislosti od spúšťača sa kýla môže objaviť rýchlo alebo v rozpätí času.
Príčiny a rizikové faktory
Svalová slabosť je jedným z najčastejších spúšťačov kýly.
Niekoľko bežných príčin svalovej slabosti môže zahŕňať:
- Vek - Novorodenci a starší dospelí majú slabšie svaly.
- Neschopnosť alebo zlyhanie svalov brušnej steny v správnom uzavretí v maternici (vrodená chyba)
- Chronické záchvaty kašľa
- Chirurgický zákrok alebo úraz
Niektoré faktory môžu tiež zvýšiť riziko vzniku hernie ďalším namáhaním slabých svalov. Sú nimi (1):
- Tehotenstvo
- Zápcha
- Ťažké vzpieranie
- Nahromadenie tekutín v bruchu
- Obezita
- Anamnéza chirurgického zákroku alebo poranenia v postihnutej oblasti
- Rodinná anamnéza hernií
- Fajčenie
- Zdravotné ťažkosti ako cystická fibróza
Ako diagnostikovať kýlu
Inguinálna a incízna kýla sa diagnostikuje pomocou fyzického vyšetrenia. Váš lekár môže najskôr vyhľadať hrčku, ktorá sa vydúva v bruchu / slabinách, keď stojíte, kašlete alebo namáhate.
Diagnostické postupy používané na detekciu hiatálnej hernie zahŕňajú röntgenové vyšetrenie lastovičníka bárnatého a endoskopia (4).
- Röntgenové vyšetrenie lastovičník bárnatý - kvôli tomu môžete byť požiadaní, aby ste vypili roztok obsahujúci bárium, a potom sa zaznamená rad röntgenových snímok vášho tráviaceho traktu. Spotreba bária pomáha röntgenovým snímkam ukázať sa dobre.
- Endoskopia - Zahŕňa zavedenie malej kamery (endoskopu), ktorá je pripevnená k trubici dolu hrdlom a potom cez pažerák do žalúdka. Tento test tiež umožňuje lekárovi vidieť vnútornú stranu vášho žalúdka.
Na diagnostiku pupočnej hernie u dieťaťa môže lekár vykonať ultrazvuk. Tento test využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytváranie obrazov vnútorných častí tela.
Liečba hernií závisí od ich veľkosti a závažnosti symptómov, ktoré sú s nimi spojené.
Ako liečiť kýlu
Možnosti liečby hernie môžu zahŕňať:
- Lieky
Lieky na kýlu sú zamerané na zmiernenie príznakov. Zahŕňajú voľnopredajné lieky na predpis, ako sú antacidá, blokátory receptorov H-2 a inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú príznaky žalúdočnej kyseliny a refluxu kyseliny (3).
- Chirurgia
Ak kýla spôsobuje veľké nepohodlie a bolesť, lekár vám môže odporučiť operáciu. Brušný otvor, cez ktorý vyčnieva orgán alebo tkanivo, môže byť zašitý a uzavretý (5).
Kýly sa najčastejšie opravujú otvorenou alebo laparoskopickou operáciou. Otvorené operácie majú dlhý čas na zotavenie a pacient nemusí byť schopný pohybu asi šesť týždňov. Na druhej strane laparoskopické operácie majú krátku dobu na zotavenie, ale pravdepodobnosť recidívy hernie je vyššia. Je tiež dôležité poznamenať, že všetky kýly nie sú vhodné na laparoskopickú opravu.
Príznaky kýly môžete zvládnuť a zabrániť zhoršeniu svojho stavu vykonaním nasledujúcich zmien stravovania a životného štýlu.
Ako zabrániť herniám
- Dajte si menšie a časté jedlá namiesto troch veľkých jedál.
- Hneď po jedle sa vyhnite ležaniu alebo ohýbaniu.
- Stále sledujte svoju váhu.
- Vyvarujte sa namáhavých cvičení. Namiesto toho cvičte mierne cviky, aby ste sa pokúsili posilniť postihnuté svaly.
- Prestať fajčiť.
- Nepoužívajte korenené a kyslé jedlá, o ktorých je známe, že zhoršujú príznaky refluxu kyseliny.
Ako ste už určite pochopili, vaša strava skutočne hrá dôležitú úlohu pri liečbe hernie. Preto sa pozrime, čo by ste mali jesť a vyhnúť sa im pri riešení tohto stavu.
Čo by ste mali jesť, ak máte kýlu?
Konzumujte potraviny s nízkym obsahom kyselín, aby ste zvládli príznaky refluxu kyseliny a GERD spojené s herniemi. Potraviny s nízkym obsahom kyselín a vlákniny, ktoré môžete jesť, ak máte kýlu, sú (6):
- Jablká a banány
- Zelenina ako mrkva, brokolica, listová zelenina, hrášok a tekvica
- Kura chované na pastvinách
- Celé orechy a semená
- Jogurt a ďalšie probiotické jedlá, ako je kefír, kombucha a kimchi
Ak máte kýlu, vyhnite sa týmto potravinám:
- Cibuľa
- Cesnak
- Citrusové plody, ako sú pomaranče, paradajky, citróny, grapefruity atď.
- Pikantné alebo vyprážané jedlá
- Čokoláda
- Mäta pieporná
- Potraviny s vysokým obsahom sodíka
- Alkohol
- Kofeín
- Sýtené nápoje
- Plnotučné mlieko
V boji proti hernii vám môže pomôcť rýchle ošetrenie a vykonanie niekoľkých zmien životného štýlu. Akékoľvek oneskorenie liečby však môže viesť k komplikáciám, ako je uškrtenie hernie, ktoré sa môže dokonca ukázať ako život ohrozujúce.
Bol tento článok nápomocný? Nezabudnite sa s nami podeliť o svoje myšlienky a spätnú väzbu v sekcii komentárov nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Ako dlho trvá operácia hernie?
Chirurgický zákrok na nápravu hernií trvá zvyčajne 30 - 45 minút. Po operácii by ste sa mali vyhnúť ťažkému vzpieraniu a namáhavým činnostiam počas 4 - 6 týždňov.
Ako dlho môžete žiť s kýlou?
Hernia neprechádzajú samy. Ak však využijete lekárske ošetrenie, môžete tento stav úspešne zvládnuť. V zriedkavých prípadoch môže ponechanie hernií bez liečby viesť k život ohrozujúcim komplikáciám.
Čo nerobiť, keď máte kýlu?
Mali by ste sa vyhnúť namáhavým fyzickým činnostiam, ako je vzpieranie a intenzívne cvičenie, ak máte kýlu. Musíte tiež prestať fajčiť, pretože môže spôsobiť chronické vykašliavanie, čo opäť spôsobuje problém tým, ktorí majú kýlu.
Dokážete liečiť kýlu cvičením?
Aj keď by ste nemali robiť intenzívne cvičenia, mierne až mierne cviky zamerané na posilnenie postihnutých svalov môžu pomôcť zabrániť opakovaniu.
Čo je to športová kýla?
Športová kýla je bolestivé poranenie mäkkých tkanív, ktoré sa často vyskytuje v slabinách. Spravidla sa spúšťa pri všetkých športoch, ktoré zahŕňajú krútivé pohyby alebo náhle zmeny smeru.
Aká vážna je kýla?
Nechanie kýly bez liečby môže viesť k jej uškrteniu. To môže viesť k komplikáciám, ako je odumretie postihnutých tkanív.
Akým potravinám sa mám pri ingvinálnej kýne vyhnúť?
Niektoré potraviny môžu zhoršiť príznaky spojené s ingvinálnou kýlou, ako sú korenené, kyslé, vyprážané, kofeínové alebo sýtené jedlá a nápoje. Preto je lepšie sa takýmto potravinám vyhnúť.
Referencie
- „Hernias: Overview“ Institute for Quality and Efficiency in Health Care, US National Library of Medicine.
- “Hernia, Inguinal” StatPearls, Americká národná knižnica medicíny.
- „Klinický význam hiátovej hernie“, črevá a pečeň, Národná lekárska knižnica USA.
- "Predoperačná diagnostika hiatálnej hernie: röntgenové vyšetrenie lastovičníka bárnatého, manometria s vysokým rozlíšením alebo endoskopia?" European Surgery, US National Library of Medicine.
- „Hernias“ Mníchov: Zuckschwerdt, Americká národná knižnica medicíny.
- „Vláknina obohatená strava pomáha kontrolovať príznaky a zlepšuje pohyblivosť pažeráka u pacientov s neerozívnou gastroezofageálnou refluxnou chorobou“, World Journal Of Gastroenterology, Americká národná knižnica medicíny.