Obsah:
- Obsah
- Aké sú prínosy ovsa pre zdravie?
- 1. Zlepšite zdravie srdca
- 2. Pomoc pri liečbe cukrovky
- 3. Môže pomôcť zmierniť zápchu
- 4. Pomôžte bojovať proti rakovine
- 5. Pomôžte liečiť hypertenziu
- 6. Zlepšite imunitu
- 7. Môže pomôcť pri chudnutí
- 8. Podporujte zdravie kostí
- 9. Zvýšte kvalitu spánku
- 10. Zmiernte príznaky menopauzy
- 11. Zvýšte energiu
- Majú výhody aj pre pokožku?
- 12. Pomoc pri liečbe akné
- 13. Ošetrujte suchú a svrbiacu pokožku
- 14. Zvlhčite pokožku
- 15. Zosvetlite pokožku
- 16. Liečte jedovatý brečtan alebo kiahne
- 17. Pôsobte ako prírodný čistiaci prostriedok
- 18. Chráňte pokožku
- A vlasy?
- 19. Liečte lupiny
- 20. Pomôžte bojovať proti vypadávaniu vlasov
- 21. Zlepšite vzhľad vlasov
- 22. Pracujte skvele na blond vlasy
- Čo viac musím vedieť o ovse?
- Ich história?
- Aké sú živiny v ovse?
- A čo recepty?
- 1. Čokoládové ovsené vločky
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- 2. Smoothie z banánového ovsa
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- 3. Jablkový koláč Ovsené vločky
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- Výber a skladovanie
- Výber
- Skladovanie
- Akékoľvek ďalšie použitie ovsa? A ako variť?
- Stravovanie
- Varenie
- Zábavné fakty? Akýkoľvek?
- Kde môžem kúpiť ovos?
- Zaujímalo by ma, či má ovos tiež vedľajšie účinky
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Jedna z najslávnejších raňajkových možností - ovos. A sú tak z nejakého dôvodu. Ovos je druh obilného zrna známy pre svoje semeno. Okrem ľudskej spotreby sa ovos používa aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá. A ovsené vločky sú to, čo sa vyrába z ovsa - ovos, ktorý bol zomletý, mletý, valcovaný alebo rezaný oceľou.
Obsah
- Aké sú prínosy ovsa pre zdravie?
- Majú výhody aj pre pokožku?
- A vlasy?
- Čo viac musím vedieť o ovse?
- Ich história?
- Aké sú živiny v ovse?
- A čo recepty?
- Výber a skladovanie
- Akékoľvek ďalšie použitie ovsa? A ako variť?
- Zábavné fakty? Akýkoľvek?
- Kde môžem kúpiť ovos?
- Zaujímalo by ma, či má ovos tiež vedľajšie účinky
Aké sú prínosy ovsa pre zdravie?
Táto obilnina, ktorá sa bežne konzumuje ako raňajky, je nabitá výživnými látkami. Vláknina (najdôležitejšia je beta-glukán) a minerály obsiahnuté v ovse pomáhajú predchádzať mnohým nebezpečným stavom, ako sú srdcové choroby, cukrovka, obezita alebo dokonca rakovina. Zlepšujú tiež zdravie vašej pokožky a vlasov.
1. Zlepšite zdravie srdca
Oves obsahuje silné vlákno nazývané beta-glukán, ktoré pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Beta-glukán je hlavnou zložkou rozpustnej vlákniny v ovse a redukuje zlý cholesterol bez toho, aby ovplyvňoval hladinu dobrého cholesterolu (1). Antioxidanty v ovse (avenantramidy a fenolové kyseliny) pôsobia spolu s vitamínom C na zabránenie oxidácie LDL, ktorá môže tiež spôsobiť srdcové choroby (2).
Ovsené otruby tiež obsahujú vitamín E, ďalšiu živinu pre zdravie srdca. Zaujímavejšie je, že ovsené otruby obsahujú viac vlákniny (15 až 26 percent) ako ovsené vločky (7 percent). V jednej štúdii bol príjem ovsených otrúb spojený s 12-percentným poklesom priemerného celkového cholesterolu (3).
Podľa inej austrálskej štúdie je ovsená vláknina pri znižovaní hladiny cholesterolu účinnejšia ako pšeničná vláknina. Štúdia tiež uvádza, že ovsené vločky alebo otruby môžu skutočne znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb (4). Ovsené otruby tiež pomáhajú blokovaním vstrebávania tých látok v čreve, ktoré môžu prispieť k ochoreniu srdca (5).
Podľa Harvardskej lekárskej školy je ovos najlepšou formou celých zŕn na zníženie hladiny cholesterolu. Ak chcete do svojej stravy zahrnúť viac celozrnného ovsa, môžete vyskúšať verziu s oceľovým rezom (6). Podľa správy University of Wisconsin Madison účinkuje beta-glukán, ktorý je exkluzívny iba pre ovos, ako chemikália zdravá pre srdce (7).
2. Pomoc pri liečbe cukrovky
Ovos má nízky glykemický index a jeho vysoký obsah vlákniny pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Tiež ovos, ktorý je bohatý na vlákninu, sa trávi pomaly. Potraviny, ktoré sa rýchlo trávia, môžu spôsobiť rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi - čo sťažuje zvládnutie vysokých úrovní cukru v krvi. Ovsené vločky zväčšujú obsah žalúdka, vďaka čomu sa pomaly trávia. Podľa jednej štúdie môžu ovsené vločky tiež znížiť dávky inzulínu.
Podľa jednej štúdie má konzumácia ovsa priaznivý vplyv na glukózový a lipidový profil u pacientov s cukrovkou 2. typu (8). Zistilo sa tiež, že betaglukány v ovse znižujú koncentráciu glukózy v krvi pri konzumácii (9). Početné štúdie tiež naznačujú, že ovos alebo potraviny obohatené o ovos môžu významne znížiť postprandiálnu hyperglykémiu. Tiež nie všetky druhy ovsa sú dobré. Držte sa ďalej od ochutených alebo instantných odrôd - sú nabité cukrom a ponúkajú pravý opak toho, čo hľadáte (10).
Ovos môžete vo svojich receptoch použiť ako náhradu za omrvinky.
3. Môže pomôcť zmierniť zápchu
Obrázok: Shutterstock
Pretože ovsené vločky sú bohaté na vlákninu, môžu tiež pomôcť zmierniť zápchu. Zistilo sa tiež, že ovos zvyšuje hmotnosť stolice, a tým lieči zápchu. Môžu dokonca hrať ochrannú úlohu pred kolorektálnym karcinómom (11).
V inej štúdii sa zistilo, že ovsené otruby zlepšujú zápchu a biologickú dostupnosť B12 u starších dospelých (12).
Ovos je bohatý na nerozpustnú vlákninu. To platí najmä pre oceľový rezaný a staromódny valcovaný ovos. Nerozpustná vláknina je veľmi dobrá pre zdravie čriev, pričom jednou z jej výhod je liečba zápchy.
Niektorí jedinci však po ovsených vločkách hlásili príznaky zápchy. Dôvodom môže byť to, že ovsené vločky môžu za určitých okolností spôsobiť črevné plyny. Oves tiež obsahuje vysoké množstvo rozpustnej vlákniny, čo môže mať za následok nadmerné množstvo plynov.
4. Pomôžte bojovať proti rakovine
Antioxidanty v ovse môžu pomôcť v boji proti rakovine. A vláknina v ovse môže zabrániť rakovine konečníka a hrubého čreva (ako už bolo spomenuté). Aj keď existuje obmedzený výskum typu ovsených vločiek, ktoré pomáhajú v boji proti rakovine, je lepšie držať sa odrody, s ktorou sa cítite dobre.
Súbor 12 štúdií, do ktorých bolo zapojených viac ako 800 000 ľudí, odhalil, že konzumácia veľkej misky s kašou (iný názov pre ovos) denne môže znížiť riziko úmrtia na rakovinu až o 20 percent. Konzumácia vlákniny môže tiež znížiť riziko rakoviny čriev (13).
Tu opäť hovoríme o avenantramidoch, zvláštnych zlúčeninách prítomných v ovse. Majú protizápalové vlastnosti a sú súčasťou obranného mechanizmu rastliny ovos. Zistilo sa, že tieto zlúčeniny inhibujú rast rakovinových buniek bez poškodenia zdravých buniek (14).
5. Pomôžte liečiť hypertenziu
Zistilo sa, že konzumácia ovsa znížila systolický krvný tlak o 7,5 bodu a diastolický krvný tlak o 5,5 bodu. Znižuje nielen váš krvný tlak, ale aj znižuje riziko srdcových chorôb o 22 percent. Na tento účel si môžete zvoliť varené (nie instantné) a organické ovsené vločky.
Pridanie ovsa k bežnej strave pacientov s hypertenziou malo priaznivé účinky. Štúdia dospela k záveru, že rozpustný ovos bohatý na vlákninu by mohol byť účinnou diétnou terapiou na prevenciu a liečbu hypertenzie (15). Ďalšia štúdia naznačuje, že strava bohatá na ovos môže znížiť potrebu antihypertenzívnych liekov (16). Beta-glukán v ovse tiež vykazuje priaznivé účinky na metabolizmus uhľohydrátov a hladinu krvného tlaku u obéznych osôb (17).
Ovsené vločky sú tiež známe ako pohodlné jedlo. Znižuje hladinu stresových hormónov a zvyšuje hladinu serotonínu - to vyvoláva pocit upokojenia (18). To všetko prispieva aj k nízkemu krvnému tlaku.
6. Zlepšite imunitu
Beta-glukán v ovsených vločkách môže zvýšiť vašu imunitu. Väčšina imunitných buniek vo vašom tele má špeciálne receptory, ktoré sú navrhnuté tak, aby absorbovali beta-glukán. To naštartuje činnosť bielych krviniek a chráni pred chorobami. Ovos je tiež bohatý na selén a zinok, ktoré zohrávajú úlohu v boji proti infekciám.
Podľa nórskej štúdie je beta-glukán v ovse oveľa účinnejší ako echinacea (severoamerický kvet obľúbený pre svoje liečivé vlastnosti). Táto zlúčenina môže urýchliť hojenie rán a zvýšiť účinnosť antibiotík u ľudí.
Zistilo sa tiež, že príjem beta-glukánu zvyšuje imunitu po záťaži cvičením (19). Táto zlúčenina tiež pomáha kompenzovať infekcie dýchacích ciest po strese. Beta-glukány tiež zlepšujú schopnosť makrofágov, neutrofilov a buniek zabitých v prírode - vďaka čomu sú ďalej účinné v boji proti širokému spektru mikróbov, ako sú baktérie, vírusy a huby (20).
Beta-glukány sa tiež používajú na zlepšenie imunity u osôb trpiacich syndrómom chronickej únavy alebo fyzickým alebo emocionálnym stresom. Zlepšujú tiež imunitnú hladinu pri intenzívnej liečbe, ako je chemoterapia alebo ožarovanie (21).
Skoré zavedenie ovsa je tiež spojené so zníženým rizikom astmy (22). Ďalšia štúdia ukazuje, že deti kŕmené kašou môžu byť chránené pred astmou. Riziko detskej astmy sa dá znížiť o dve tretiny, ak sa deti kŕmia ovosom počas prvých piatich mesiacov po narodení. To možno pripísať protizápalovým vlastnostiam ovsa (23).
7. Môže pomôcť pri chudnutí
Obrázok: Shutterstock
Ovos ponúka výhody pri chudnutí - ešte viac, ak si kúpite obyčajný ovos bez akýchkoľvek dochucovadiel. Pretože balené ovsené vločky sú nabité cukrom.
Ovos, ako sme už videli, je plný vlákniny. Môže sa tak cítiť dlhšie nasýtený a odradiť vás od záchvatov bingingu. Podľa taiwanskej štúdie ovos zabraňuje obezite a distribúcii brušného tuku. Ak sa ovos berie ako doplnok výživy, môže dokonca pôsobiť ako pomocná liečba pri metabolických poruchách (24).
Zistilo sa tiež, že okamžité ovsené vločky zvyšujú sýtosť a energetický príjem v porovnaní s ovsenými raňajkovými cereáliami na konzumáciu. Preto môžete vo svojej strave nahradiť potraviny ovsenými vločkami a zostať dlhšie sýty (25). Jednoducho povedané, ovos vás môže zasýtiť.
Štúdie tiež zistili, že strava bohatá na celé zrná, ako je ovos, môže pomôcť regulovať telesnú hmotnosť. Vysoká spotreba celých zŕn je nepriamo spojená s indexom telesnej hmotnosti (26).
Ovos môže tiež nasávať vodu, čo ešte zvyšuje jeho sýtiace vlastnosti. A beta-glukán v ovse môže spomaliť vyprázdňovanie žalúdka.
Je známe, že aj voda z ovsených vločiek pomáha pri chudnutí. Potrebujete iba jeden pohár ovsa, pár škoricových tyčiniek a dva litre vody. Zmiešajte všetky. Môžete to konzumovať na prázdny žalúdok celý mesiac, až potom uvidíte výsledky. A samozrejme to musí byť sprevádzané správnou stravou a cvičením.
8. Podporujte zdravie kostí
Ovos ponúka množstvo minerálov nevyhnutných pre zdravie kostí. Pred valcovanou odrodou sa uprednostňuje ovos rezaný oceľou, pretože prvý má menšie vystavenie vzduchu a je menej pravdepodobné, že zatuchne. Snažte sa však vyhnúť okamžitým ovseným vločkám, pretože môžu veľmi rýchlo ochorieť.
Ďalším dôležitým minerálnym ovsom, ktorý je bohatý, je kremík. Tento minerál má úlohu pri tvorbe a údržbe kostí. Kremík môže tiež pomôcť pri liečbe postmenopauzálnej osteoporózy (27).
Podľa správy University of Pennsylvania by však ovos mohol brániť absorpcii vápnika (28). Predtým, ako začnete na tento účel brať ovos, poraďte sa so svojím lekárom.
9. Zvýšte kvalitu spánku
Aminokyseliny a ďalšie živiny v ovse pomáhajú produkovať melatonín, chemickú látku, ktorá indukuje spánok (29). A keď sa ovos zmieša s mliekom alebo medom, stane sa z neho úžasné občerstvenie pred spaním.
Celozrnný ovos tiež podporuje produkciu inzulínu, ktorý pomáha nervovým cestám prijímať tryptofán. Tryptofán je aminokyselina, ktorá pôsobí ako sedatívum na mozog. Ovos je tiež bohatý na vitamín B6, ktorý pomáha znižovať stres (jedna z hlavných príčin nespavosti). Kombinácia ovsa s mliekom a banánmi môže vášmu telu ešte viac pomôcť uvoľniť sa.
Sacharidy v ovse tiež uvoľňujú serotonín, hormón „dobrý pocit“, ktorý znižuje stres a dodáva vám pocit pokoja (30).
10. Zmiernte príznaky menopauzy
Zvýšený príjem vlákniny môže zmierniť podráždenosť spôsobenú počas menopauzy a ovos dokáže v tomto aspekte zázraky.
Má to však háčik - ovos obsahuje lignany, druh fytoestrogénov. A štúdie si nie sú isté, pokiaľ ide o priaznivé účinky fytoestrogénov počas menopauzy (31). Taktiež týždenné varenie ovsených vločiek môže u niektorých ľudí zvýšiť hlien a spomaliť metabolizmus. Ak sa u vás vyskytnú takéto účinky, prejdite na ryžu basmati a dusenú zeleninu a poraďte sa so svojím lekárom.
11. Zvýšte energiu
Pretože sacharidy sú primárnym zdrojom energie pre telo a ovos je bohatý na sacharidy, ponúka energiu, keď sa konzumuje hneď ráno. Ale nebojte sa - ovos sa v tele vstrebáva oveľa pomalšie, a tým získate dlhodobejšiu podporu (okrem toho, že nezvyšujete hladinu cukru v krvi). A vitamíny B v ovse (ako tiamín, niacín a kyselina listová) spolupracujú, aby vášmu telu pomohli metabolizovať energiu.
Späť na obsah
Majú výhody aj pre pokožku?
Veľmi. Ovos pomáha predchádzať akné a zlepšuje pleť. Pôsobia dokonca ako prírodný čistiaci prostriedok na pokožku. Vaša obľúbená kaša (alebo ovos) má pre vašu tvár vynikajúce výhody - tvárová maska z ovsených vločiek by to dokázala.
12. Pomoc pri liečbe akné
Obrázok: Shutterstock
Ovsené vločky môžu absorbovať prebytočný maz na pokožke a pomôcť pri liečbe akné. Musíte len uvariť pol šálky ovsených vločiek v jednej tretine vody a nechať ich vychladnúť. Naneste hustú pastu na postihnuté miesta na tvári. Nechajte pôsobiť asi 20 minút, potom ich môžete opláchnuť teplou vodou. Túto masku môžete pripraviť aj s paradajkami alebo bielkom alebo cibuľou. Nie je to nič iné ako ovsené vločky na tvár, ktoré si môžete pripraviť priamo u vás doma.
Ovsené vločky môžu tiež dobre pôsobiť pri liečbe akné. Peeling odstráni odumreté bunky pokožky a vyleští vašu pokožku. Znižuje tiež škvrny a zjemňuje vašu pokožku. Na peeling potrebujete po jednej polievkovej lyžici jemne mletých ovsených vločiek, jemne mletého hnedého cukru, surového medu a organického jojobového oleja. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek levanduľového alebo pelargónového éterického oleja. Všetky ingrediencie premiešajte. Naneste malé množstvo tohto krému na mokrú tvár a malými krúživými pohybmi masírujte. Môžete ho nechať pôsobiť asi 10 minút a potom opláchnuť teplou vodou. Pat suché.
Pomôcť môže aj mydlo z ovsených vločiek. Môžete si buď kúpiť vopred pripravené mydlo, alebo si vyrobiť vlastné (roztopiť neparfumované mydlo, zmiešať ovsené vločky a nechať vychladnúť). Mydlo funguje ako prírodný píling a absorbuje prebytočný olej bez toho, aby pokožku nadmerne vysušilo.
Ovsené vločky obsahujú zinok, ktorý zmierňuje zápal a zabíja baktérie spôsobujúce akné. Suplementácia zinku môže tiež pomôcť znížiť výskyt lézií na akné (32).
Niektoré správy však tvrdia, že ovos môže akné zhoršovať. Pred použitím ovsa na ošetrenie vášho stavu sa poraďte s dermatológom (33).
13. Ošetrujte suchú a svrbiacu pokožku
Ovsené vločky podľa štúdie vykazujú priame antioxidačné a protizápalové vlastnosti - a to môže pomôcť pri liečbe svrbenia spojeného so suchou a podráždenou pokožkou (34).
Pomôcť môže aj kúpeľ z ovsených vločiek. Posypte si vodu do kúpeľa sódou bikarbónou a nevarenými ovsenými vločkami. Môžete tiež použiť koloidné ovsené vločky - čo sú najemno zomleté ovsené vločky špeciálne vyrobené pre vaňu. Namočte do kúpeľa asi na 15 minút a potom sa osušte. Naneste hydratačný krém, keď je vaša pokožka vlhká (35).
Ovsené vločky v prášku alebo ovsená múka dokážu s vašou pokožkou tiež zázraky. Ovos môžete jednoducho zmiešať na prášok a potom ho zmiešať s horúcou vodou, aby vznikla pasta. Naneste ho na pokožku a nechajte pôsobiť 15 minút. Opláchnite bežnou vodou.
A potom máme aj ovsené mlieko - čo nie je nič iné ako ovsené vločky ponorené v horúcej vode (ktorá sa zmení na krémové ovsené mlieko). Toto ovsené mlieko môžete použiť na pokožku.
14. Zvlhčite pokožku
Oves môže odstrániť odumreté bunky pokožky a pôsobiť ako prírodný zvlhčovač. A beta-glukán, ktorý obsahujú, vytvára na pokožke jemný film. Preniká tiež hlboko do pokožky a ponúka potrebnú vlhkosť.
Jednoducho zmiešajte 2 šálky ovsa s 1 šálkou mlieka a 1 lyžicou medu. Naneste na pokožku a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Opláchnite studenou vodou.
Môžete tiež použiť extrakt z ovsa na pokožku.
15. Zosvetlite pokožku
Skutočnosť, že sa ovos používa v produktoch, ako sú napríklad telové peelingy, mydlá a pílingové krémy, nám hovorí, aké môžu byť prospešné. Na zosvetlenie pleti môžete každé ráno použiť ovos na tvári (zmes ovseného prášku a mlieka).
16. Liečte jedovatý brečtan alebo kiahne
Ovsené vločky sa už tisíce rokov používajú na liečbu jedovatého brečtanu a prejavov kuracích kiahní. Na zmiernenie svrbenia spôsobeného jedovatým brečtanom alebo kiahňami nalejte na gázu ovsenú múku. Zviažte to okolo vaňového kohútika a pravidelne vytláčajte vodu na vlažný kúpeľ. Vrecko môžete tiež trieť o svrbiace miesta na pokožke.
17. Pôsobte ako prírodný čistiaci prostriedok
Ovos obsahuje zlúčeniny nazývané saponíny, ktoré pôsobia ako prírodné čistiace prostriedky a odstraňujú nečistoty a olej z pórov. A mimochodom, nespôsobujú podráždenie.
Môžete si pripraviť ovsené mlieko (máčaním ovsa vo vode), ktoré funguje ako prírodný čistiaci prostriedok a toner. Po umytí tváre si pomocou vatovej podložky naneste mlieko na tvár.
Na čistenie pleti môžete tiež použiť kúpeľ z ovsených otrúb. Položte pol pohára vyvaľkaného ovsa do látky a zaviažte ju do malého vrecka. Vložte tento vak do vane a stlačte, kým nevytečie všetko mlieko. Môžete ho použiť na svoje telo a tvár (namiesto mydla) na jemné čistenie.
18. Chráňte pokožku
Proteíny v ovsených vločkách udržiavajú prirodzenú bariéru pokožky. Chráni vašu pokožku dokonca pred škodlivými škodlivinami a chemikáliami. Mazacie tuky v ovse pomáhajú pri ochrane pred UV žiarením.
Späť na obsah
A vlasy?
Prekvapivo má ovos výhody aj pre vaše vlasy. Vďaka výživným látkam sú vaše vlasy silnejšie a pokožka hlavy zdravšia. Vďaka nim je tiež lesklejšia a hodvábnejšia.
19. Liečte lupiny
Obrázok: Shutterstock
Potrebujete len 1 šálku ovsených vločiek. Nalejte ovsené vločky do mixéra a rozomlejte ich na strednom stupni (až kým nezískate jemný prášok). Túto mletú ovsenú kašu zmiešajte s 2 šálkami vriacej vody. Miešajte, kým sa ovsené vločky úplne nerozpustia. Zmes nechajte odstáť asi 10 minút. Túto zmes prelejte cez sitko do stredne veľkej misy.
Do tejto zmesi pridajte 1 lyžicu citrónovej šťavy a 1 čajovú lyžičku jablčného octu. Dobre premiešajte. Ak máte vlasy upravené farebne, môžete citrónovú šťavu vynechať. Teraz pridajte do misky asi 20 kvapiek vášho obľúbeného éterického oleja a premiešajte. Celú zmes môžete naliať do prázdnej fľaše od šampónu. Na jeho použitie navlhčite vlasy vlažnou vodou a zapracujte produkt do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 2 minúty a opláchnite ako obvykle.
Tento šampón z ovsených vločiek tiež lieči svrbivú pokožku hlavy a zabraňuje nadmernému množstvu oleja a nečistôt.
20. Pomôžte bojovať proti vypadávaniu vlasov
Vlastnosti ovsa, ktoré pomáhajú pri liečbe lupín, tiež pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov. Na výrobu ovsenej vločky na vlasy, ktorá lieči vypadávanie vlasov, potrebujete po 1 polievkovej lyžici ovsených vločiek, čerstvého mlieka a mandľového mlieka. Všetky ingrediencie zmiešajte, aby vznikla hladká pasta. Pred použitím tejto masky sa musíte uistiť, že vaše vlasy nie sú zamotané. Jemne naneste na vlasy a nechajte pôsobiť asi 20 minút. Opláchnite vlažnou vodou.
Táto maska posilňuje vlasové folikuly a robí vaše vlasy pevnejšími.
Ovos je tiež bohatý na omega-6 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú napraviť poškodené vlasy (36).
21. Zlepšite vzhľad vlasov
Vzhľad vašich vlasov je rovnako dôležitý ako sila. Na zlepšenie vzhľadu vlasov použite ovos, všetko, čo potrebujete, sú 3 lyžice obyčajného ovsa, ½ šálky mlieka a 1 polievková lyžica kokosového oleja a medu. Všetky suroviny dobre premiešame. Masku si naneste na vlasy a pokožku hlavy a nechajte ju pôsobiť 30 minút. Vlasy umyte šampónom ako obvykle.
Táto maska rozžiari vaše vlasy a dodá vašim vlasom hodvábnosť. Zvlhčí aj vaše vlasy.
22. Pracujte skvele na blond vlasy
Nebojte sa, ak máte blond vlasy. Mletý ovos môže fungovať ako vynikajúci šampón pre blond krásky. Musíte si len trocha mletého ovsa pretrieť pokožku hlavy a pomocou štetiny štetiny prebytočný ovos jemne vykefovať.
To je dlhý zoznam výhod. Určite však nie je na škodu vedieť o ovse niečo viac!
Späť na obsah
Čo viac musím vedieť o ovse?
Musíte tiež vedieť o rôznych druhoch ovsa:
Ovsené otruby - toto je prvá časť ovseného zrna, ktorá sa spracováva. Je zomletý z trupu, ktorý je plný vlákniny, bielkovín, železa a horčíka. Je dosť nízkokalorický a veľmi ľahko sa varí.
Ovsené krúpy - to sú tie, ktoré sa nachádzajú vo vnútri šupky ovseného zrna. Jeho textúra je podobná hrubšiemu ryžovému zrnu.
Ovos rezaný oceľou - Nie sú to nič iné ako ovsené krúpy nakrájané na kúsky. Tiež sa im hovorí írsky ovos, varenie na sporáku im trvá asi 20 minút. Štvrtina šálky ovsa rezaného oceľou má rovnakú výživovú hodnotu ako pol šálky nevareného ovseného vločky (o tom si ešte povieme).
Škótsky ovos - Jedná sa o jemnejšie brúsený oceľovo rezaný ovos. Majú najchutnejšiu príchuť a prírodnú sladkosť všetkých druhov.
Valcovaný ovos (tiež sa nazýva staromódny ovos) - Aj keď je tento výrobok zo všetkých druhov najspracovanejší, stále si zachováva dobrú výživovú hodnotu. Toto je typ ovsených vločiek, ktorý by ste zvyčajne našli v balíčkoch zakúpených v obchode (pokiaľ nie je uvedené inak). Po uvarení sa stanú menej žuvacími kvôli tomu, ako tenko boli vyvaľkané.
Ovsená múka - Jedná sa o múku zomletú z celých ovsených krupíc, škótskeho ovsa alebo z ovsa nakrájaného na oceľ. Je zomletý do úplného mäkka.
Rozdiel medzi oceľovo rezaným ovseným a valcovaným ovosom (dva bežné typy) je ten, že prvý sa krája na kúsky, varí sa mu najdlhšie a má zubatú a žuvaciu textúru. Posledné z nich vyzerajú ploché a nepravidelne guľaté a môžu sa variť rýchlejšie.
Pokiaľ ide o suchý ovos vs. varený ovos, na výrobu jednej šálky druhého stačí pol šálky. Šálka varených ovsených vločiek spĺňa asi 12 percent vašej dennej potreby tiamínu, zatiaľ čo jedna šálka suchých ovsených vločiek vám dáva asi 25 percent.
Suché ovsené vločky obsahujú vyššie koncentrácie ďalších minerálov, ako je železo, horčík, fosfor, zinok, meď, mangán a selén.
Pekný. Ale čo…
Späť na obsah
Ich história?
Ľudia, ktorí prvýkrát začali s chovom pšenice a jačmeňa (už v roku 12000 pred n. L.), Neboli na ovos ohromení. Boli iba považované za nepríjemnú plodinu. Ale bolo to v roku 2000 pred naším letopočtom v Škandinávii a Poľsku, kde si ľudia všimli, že ovos rástol oveľa lepšie ako tamojšia pšenica. Okolo roku 1500 pred n. L. Začali poľnohospodári v severnej Európe (ktorá je chladnejšia a vlhšia, a teda vedie k rastu ovsa), zámerne pestovať ovos.
Počas rímskej ríše ľudia tiež pestovali a jedli ovos v Taliansku. V stredoveku cestoval ovos do Veľkej Británie. Škótski osadníci priniesli ovos do Severnej Ameriky v roku 1600 nášho letopočtu, kde ľudia spočiatku pestovali ovos pre kone. Potom sa plodina rozšírila do zvyšku sveta.
Výhody, ktoré ste práve videli, sú z dôvodu obsahu živín, ktoré ovos obsahuje.
Späť na obsah
Aké sú živiny v ovse?
Výživové fakty Veľkosť dávky 156g | ||
---|---|---|
Množstvo na porciu | ||
Kalórie 607 | Kalórie z tukov 90 | |
% Denná hodnota* | ||
Celkový tuk 11g | 17% | |
Nasýtené tuky 2g | 9% | |
Trans-tuky | ||
Cholesterol 0mg | 0% | |
Sodík 3 mng | 0% | |
Sacharidy spolu 103g | 34% | |
Vláknina 17g | 66% | |
Cukry | ||
Bielkoviny 26g | ||
Vitamín A | 0% | |
Vitamín C | 0% | |
Vápnik | 8% | |
Žehliť | 41% | |
Vitamíny | ||
Sumy na vybratú dávku | % DV | |
Vitamín A | 0,0IU | 0% |
Vitamín C | 0,0mg | 0% |
Vitamín D | - | - |
Vitamín E (alfa tokoferol) | - | - |
Vitamín K | - | - |
Tiamín | 1,2 mg | 79% |
Riboflavín | 0,2 mg | 13% |
Niacín | 1,5 mg | 7% |
Vitamín B6 | 0,2 mg | 9% |
Folát | 87,4 mcg | 22% |
Vitamín B12 | 0,0 mcg | 0% |
Kyselina pantoténová | 2,1 mg | 21% |
Cholín | - | |
Betaín | - | |
Minerály | ||
Sumy na vybratú dávku | % DV | |
Vápnik | 84,3 mg | 8% |
Žehliť | 7,4 mg | 41% |
Horčík | 276mg | 69% |
Fosfor | 816mg | 82% |
Draslík | 669mg | 19% |
Sodík | 3,1 mg | 0% |
Zinok | 6,2 mg | 41% |
Meď | 1,0 mg | 49% |
Mangán | 7,7 mg | 383% |
Selén | - | - |
Fluorid | - |
Pokiaľ ide o celý ovos a celú pšenicu, prvá odroda obsahuje endosperm, otruby a klíčky - zatiaľ čo druhá je pšeničná forma celozrnného produktu. Oba sú plné výživných látok.
A pokiaľ ide o hnedú ryžu a ovsené vločky, hoci sú obe zdravé, existujú určité oblasti, kde každá má navrch. Oves má nižší obsah kalórií (1 šálka vareného ovsa obsahuje 145 kalórií) ako hnedá ryža (1 šálka obsahuje 216 kalórií). Ovos tiež ponúka menej sacharidov. Hnedá ryža však ponúka väčšie množstvo niacínu a B6, zatiaľ čo ovos obsahuje dvojnásobné množstvo železa. Hnedá ryža obsahuje o niečo vyššie hladiny horčíka a mangánu.
Ovos obsahuje veľmi menej cukru (0,5 gramu cukru na každých 100 gramov ovsa). A každých 100 gramov ovsa obsahuje asi 7 gramov tuku.
A teraz…
Späť na obsah
A čo recepty?
Ovsené recepty sú jednoducho vynikajúce. A zdravé. Medzi naše najobľúbenejšie výbery patria čokoládové ovsené vločky, banánové ovsené smoothie a ovsené vločky jablkový koláč.
1. Čokoládové ovsené vločky
Obrázok: Shutterstock
Čo potrebuješ
- ½ šálky čokoládových lupienkov
- 1 šálka pšeničnej múky
- 1/3 šálky kondenzovaného mlieka bez tuku
- ½ čajovej lyžičky prášku do pečiva
- ½ šálky staromódneho ovsa
- ½ čajovej lyžičky sódy bikarbóny
- ¼ lyžička soli
- ¼ šálky repkového alebo sójového oleja
- ¾ šálky hnedého cukru
- 1 lyžička vanilky
- 1 vajce
- 2 lyžice staromódneho ovsa
- 2 lyžičky zmäkčeného masla
Pokyny
- Čokoládové lupienky a mlieko zahrejte v ťažkom kastróle na miernom ohni. Stále miešajte, kým sa čokoláda nerozpustí. Odložte ho nabok. Teraz rúru vyhrejte na 350 ° F. Postriekajte štvorcovú panvicu sprejom na varenie.
- Múku, pol šálky ovsa, prášok do pečiva, sódu bikarbónu a soľ zmiešame vo veľkej mise. Odložiť. Olej, hnedý cukor, vanilku a vajíčko premiešajte vidličkou v stredne veľkej miske, kým nie je zmes hladká. Toto vmiešajte do múkovej zmesi, kým nie je všetko dobre zmiešané. Na polevu si odložte polovicu pohára cesta.
- Zvyšné cesto poklepte na panvicu a natrite ním čokoládovú zmes. Do odloženého cesta pridáme 2 lyžice ovsa a maslo. Vidličkou premiešame, kým nebude zmes drobivá. Po čokoládovej zmesi rovnomerne nakvapkajte malé lyžice ovsenej zmesi.
- Pečieme asi 20 minút alebo kým nebude vrch pevný a zlatistý. Necháme asi 1 ½ hodiny vychladnúť.
- Podávame.
2. Smoothie z banánového ovsa
Čo potrebuješ
- ¼ pohár staromódneho ovsa
- ½ šálky obyčajného nízkotučného jogurtu
- 1 banán, nakrájaný na tretiny
- ½ šálky odtučneného mlieka
- ¼ lyžička mletej škorice
- 2 lyžičky medu
Pokyny
- Kombinujte všetky ingrediencie a pyré, kým nezískate hladkú zmes.
- Podávame ihneď.
3. Jablkový koláč Ovsené vločky
Čo potrebuješ
- 1 šálka staromódneho ovsa
- 2 šálky mandľového mlieka
- 1 natenko nakrájané jablko
- 2 čajové lyžičky škorice a javorového sirupu
- 1 šálka nesladenej jablkovej omáčky
Pokyny
- Na stredne veľkom kastróle zmiešajte ovos, mandľové mlieko, škoricu a javorový sirup. Zahrievajte na miernom plameni, kým sa väčšina mlieka nevstrebe.
- Pridajte jablkovú omáčku a dobre premiešajte.
- Počkajte, kým sa celé mlieko a jablkové omáčky absorbujú (môže to trvať asi 20 minút).
- Odstavíme z ohňa a podávame.
Toto je jeden recept na ovsené vločky na chudnutie. Podporuje váš metabolizmus a pomáha pri redukcii hmotnosti.
A teraz smerujeme k dôležitej časti…
Späť na obsah
Výber a skladovanie
Výber
Správny výber je nevyhnutný pre zaistenie maximálneho úžitku z tejto obilniny.
- Odporúča sa nakupovať ovos v malom množstve, pretože toto zrno má vyšší obsah tuku ako iné zrná, a preto rýchlejšie chradne.
- V súčasnosti je ovos k dispozícii v predbalených nádobách aj v hromadných nádobách.
- Pri nákupe ovsených vločiek sa vždy pozrite na zoznam prísad na obale, aby ste sa ubezpečili, že výrobok neobsahuje soľ, cukor alebo iné prísady.
- Vždy radšej kupujte ovos alebo ovsené vločky v obchodoch so zdravou výživou.
- Pri nákupe z hromadných košov sa uistite, že sú zakryté a bez nečistôt a vlhkosti. Obchod by mal mať dobrý obrat produktu, aby bol produkt čerstvý.
Skladovanie
Správne skladovanie je tiež dôležitým faktorom, ktorý zaisťuje, že si výrobok zachováva svoju sviežosť a chuť až do okamihu jeho použitia.
- Valcované ovsené vločky, rovnako ako všetky ostatné zrná, by sa mali uchovávať vo vzduchotesnej nádobe, aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti a škodcov.
- Skladovať by sa malo v chladnej a tmavej skrini až tri mesiace alebo v chlade až šesť mesiacov.
- Ovsené otruby majú vysoký obsah oleja, a preto by mali byť chladené.
- Ovsená múka má v porovnaní s pšeničnou múku o niečo dlhšiu trvanlivosť, pretože ovos obsahuje prírodný antioxidant, ktorý odrádza od žluknutia
- Ovsená múka by mala byť v chlade a použitá do troch mesiacov. Zaistite použitie vašich ovsených vločiek do dátumu exspirácie vyznačeného na obale.
A…
Späť na obsah
Akékoľvek ďalšie použitie ovsa? A ako variť?
Ďalej uvádzame ďalšie tipy na konzumáciu a varenie ovsa.
Stravovanie
Oceľový rezaný ovos: Považovaný za najvhodnejší na raňajky, sú to v podstate celé ovsené krúpy, ktoré boli sparené a nakrájané na kúsky. Tento ovos, ktorý nie je sploštený, oceľový, je hrubý. Môžu byť preto namočené na noc v horúcej vode a ráno varené, aby sa pripravili perleťové, žuvacie a celozrnné raňajky. Môžu byť tiež zmiešané a sú najvýživnejšie z ovsa.
Okamžitý ovos: Sú bežne dostupné v obchodoch v malých baleniach a sú považované za najmenej výživné kvôli cukru a prísadám. Majú konzistenciu podobnú múke a sú intenzívne spracované, dusené, valcované, dehydrované a opekané. Keďže sa dajú ľahko zmiešať, dajú sa uvariť za minútu alebo dve. Vždy uprednostňujte obyčajný instantný ovos, pretože ochutený má vysoký obsah cukru. Obyčajný ovos pridal živiny, pretože boli zbavené pôvodných živín.
Ovsený chlieb: Pripravený z ovsenej múky, je ovsený chlieb mimoriadne výživný a rovnako dobrý ako bežný toast. Môžete si vyskúšať pripraviť chlieb z ovsených vločiek doma.
Ovsené vločky: Tieto vynikajúce sušienky sú dokonalou kombináciou chuti a výživy. Môžu sa konzumovať s arašidovým maslom alebo čokoládovými kúskami a pripraviť na občerstvenie. Sú obľúbencami detí.
Ovsené otruby: Toto je v podstate mletý ovos so stále pripevnenou šupkou. Je ťažko stráviteľný a pred použitím by mal byť namočený. Spravidla sa pridávajú do smoothies a sú veľmi vláknité a výživné.
Varenie
Varený ovos je relatívne sladší ako nevarený. Rôzne odrody ovsa vyžadujú rôzne spôsoby varenia a trvá ich varenie rôzne dlho.
Valcovaný ovos trvá asi 15 minút, zatiaľ čo ovsený oceľový ovos sa dá uvariť asi za 30 minút.
Ovsené krúpy, ktoré sú tvrdšie, vyžadujú viac času a vody a môžu byť uvarené za 50 minút. Najlepším spôsobom je pridať ovos do studenej vody a dusiť. Môžu byť zahrnuté v mnohých jedlách.
- Plniace jedlo alebo občerstvenie: Do vašich smoothie alebo zeleného smoothie môžete pridať ovos, ktorý pripraví sýte jedlo alebo občerstvenie.
- Výživné raňajky: Chutné a výživné raňajky môžu byť horúcou miskou z ovsených vločiek s ovocím a orechmi.
- Ako prostriedok na zahustenie polievky: Na zahustenie omáčok a polievok sa namiesto kukuričnej múky môže použiť ovsená múka. Môže sa pridať, keď sa polievka zahrieva, aby zhustla. Strúhanku je možné nahradiť ovosom.
- Povlak na tofu: Môže sa použiť ako povlak na tofu. Tofu môžeme namáčať do mlieka a potom do ovsených vločiek a vyprážať, aby boli chrumkavejšie.
- Príprava palaciniek alebo kaše: Z ovsených vločiek sa dajú pripraviť palacinky alebo kaša. Za týmto účelom môžete ovsenú kašu namočiť na noc do chladničky a hneď na druhý deň zjesť.
- Ako posypový prostriedok na obilniny: Ovsené otruby môžete posypať na svoje teplé alebo studené cereálie.
- Príprava chleba, cestovín alebo muffinov : Na výrobu chleba alebo vdolkov môžete použiť celý ovos alebo ovsenú múku. Ovos je mimoriadne pružný a môže nahradiť rýchle a spracované potraviny a dá sa ľahko použiť na výrobu cestovín, muffinov a croissantov.
A teraz tá zábavná časť…
Späť na obsah
Zábavné fakty? Akýkoľvek?
- Ovos je jednoročná tráva, rovnako ako pšenica.
- Okrem výroby obilnín je druhým hlavným využitím ovsa v potravinách ako ovsené sušienky.
- Podľa prieskumu je ovos na prvom mieste medzi jedlami na raňajky.
- 29.října th je Národný Oatmeal Day v USA.
- Zistilo sa, že takmer 75 percent amerických domácností malo v skriniach ovsené vločky.
- Najobľúbenejšie polevy z ovsených vločiek sú mlieko, cukor a ovocie.
Tiež…
Späť na obsah
Kde môžem kúpiť ovos?
Môžete naskočiť do najbližšieho supermarketu. Alebo skontrolujte ovos online na Amazone alebo Bigbasket. Niektoré z najlepších značiek (vrátane odkazu na nákup) sú -
Quaker (niektorí ľudia používajú ovos Quaker na zlepšenie pokožky), Saffola, Kellogg's a Bagrry's.
Máte na mysli ešte niečo iné, však?
Späť na obsah
Zaujímalo by ma, či má ovos tiež vedľajšie účinky
Aj keď je ovos pre väčšinu ľudí bezpečný (vrátane tehotných a dojčiacich žien), u niektorých ľudí môže spôsobiť plynatosť a nadúvanie. Aplikácia ovsa na pokožku môže tiež spôsobiť vyrážky. Niekoľko ďalších vedľajších účinkov zahŕňa:
- Môže zablokovať črevo
- Problémy s trávením
Ak máte nejaké zažívacie ťažkosti, vyhýbajte sa konzumácii ovsených výrobkov. U niektorých ľudí by sa mohli zhoršiť. Poraďte sa so svojím lekárom.
Záver
Ovos je taký neuveriteľne dobrý, že sme vám ani nemuseli povedať, že taký je. Už ste to všetko vedeli, však? Doprajte si toto pravidelné raňajky a sledujte, ako sa váš život zlepšuje - s každým ďalším dňom.
A počkajte, povedzte nám, ako vám tento príspevok vylepšil deň. Zanechajte komentár nižšie.
Späť na obsah
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je ovsená múka bezlepková?
Zvyčajne áno. Je bezpečný pre ľudí s neznášanlivosťou lepku. Ale ak ide o balík ovsa, ktorý je komerčne spracovaný alebo kontaminovaný, môže obsahovať lepok.
Môžete jesť surový ovos?
Áno, ale je lepšie, aby ste ich nejedli suché. Pretože je ovos bohatý na vlákninu, jeho konzumácia v suchu môže spôsobiť črevné problémy. Nevarený ovos môžete zaliať mliekom alebo ho dokonca rozmiešať vo vode. Aj keď suchý ovos obsahuje vyššie koncentrácie niektorých živín, je lepšie ho konzumovať s tekutinou.
Aký je najlepší čas na konzumáciu ovsa?
Väčšina ľudí dáva na raňajky radšej ovos, ale môžete si ich dať kedykoľvek budete chcieť.
Ovplyvňujú ovsené vločky z mikrovlnky jej glykemický index?
Nie, nebude.
Referencie
- " Ovsený beta-glukán znižuje koncentráciu cholesterolu v krvi... ". Mestská nemocnica v Ottawe, University of Ottawa, Kanada. 1994 júl.
- „ Avenantramidy a fenolové kyseliny z ovsa sú biologicky dostupné... “. Tufts University, Boston, USA. 2004 jún.
- „ Ovos a cholesterol: Vyhliadky na prevenciu srdcových chorôb “. Americká národná knižnica medicíny.
- „ Obilné zrná a srdcové choroby “. University of Sydney, Sydney, Austrália. 2002 január.
- „ Ovos “. Americká národná knižnica medicíny.
- „ Celozrnný ovos: Najlepšie na zníženie hladiny cholesterolu “. Harvardská lekárska škola. 2015 október.
- „ PRÍPRAVA OvesU AJ VIAC ZDRAVÉHO SRDCA “. Wisconsinská univerzita v Madisone. 2012 máj.
- „ Metabolické účinky príjmu ovsa u pacientov s diabetom 2. typu “. S'-čchuanská univerzita v Číne. 2015 december.
- „ Beta-glukány pri liečbe cukrovky... “. Austrálska národná univerzita v Austrálii. 2008 december.
- „ 4 superpotraviny pre ľudí s cukrovkou “. Univerzita zdravia v Utahu. 2015 marec.
- „ Ovos a črevá: systematický prehľad literatúry “. University of Aberdeen, Scotland. 2014 október.
- „ Stav vitamínov B6, B12, folátov a homocysteínu v geriatrickej domácnosti… “. Viedenská univerzita, Rakúsko. 2010 marec.
- „ Kaša môže chrániť pred rakovinou, naznačuje štúdia Harvard “. The Telegraph. 2016 jún.
- „ Hľadanie potravín, ktoré upokojujú “. Tufts University. 2012 október.
- „ Požitie ovsa znižuje systolický a diastolický krvný tlak u pacientov... “. Americká národná knižnica medicíny. 2002 apríl.
- " Celozrnné ovsené cereálie znižujú potrebu antihypertenzívnych liekov... ". Lekárska fakulta University of Minnesota, Minneapolis, USA. 2002 apríl.
- „ Účinky konzumácie potravín obsahujúcich ovsený beta-glukán na krvný tlak... “. Radiant Research, Chicago, USA. 2007 jún.
- „ Jedzte správne, dobre pite, menej stresujte: potraviny znižujúce stres, bylinné doplnky a čaje “. Preskúmajte integrovanú medicínu.
- „ Účinky ovseného betaglukánu na vrodenú imunitu... “. Arnoldova škola verejného zdravia, USA. 2004 august.
- „„. Università degli Studi di Pavia, Taliansko. 2009 jún.
- „ Príprava, charakterizácia a biologické vlastnosti β-glukánov “. BIS College of Pharmacy, India. 2011 apríl.
- „ Včasné zavedenie ovsa spojené so zníženým rizikom pretrvávajúcej astmy... “. Národný inštitút zdravia a dobrých životných podmienok, Helsinki, Fínsko. 2010 január.
- „ Bábätká kŕmené kašou„ chránené pred astmou “ “. The Telegraph. 2010 január.
- " Ovos zabraňuje obezite a distribúcii tuku v bruchu... ". Lekárska univerzita Chung-Shan, Taiwan. 2013 marec.
- „ Okamžité ovsené vločky zvyšujú sýtosť a znižujú príjem energie... “. Štátna univerzita v Louisiane, Louisiana. 2016 január.
- " Účinky ovsa na obezitu, reguláciu hmotnosti a sýtosť... ". Knižnica Wiley Online. 2013 november.
- „ Silicon: A review of its Potential Role in the Prevention and Treatment of Postmenopausal Osteoporosis “. Orlandské zdravotné oddelenie ortopedickej chirurgie, Orlando, USA. 2013 máj.
- „ Vápnik pre zdravie kostí “. Pensylvánska univerzita.
- „ Zlepšite svoj nočný spánok pomocou týchto šiestich jedál “. The Telegraph. 2015 jún.
- „ Lepší spánok: Jedzte týchto 5 jedál “. Fox News. 2010 november.
- " Fytoestrogény v postmenopauze... ". Univerzita v Bologni, Taliansko. 2014 február.
- „ Akné “. University of Toronto.
- „ Avena fatua L “. Prírodná história okresu Orange v Kalifornii.
- „ Protizápalové aktivity koloidných ovsených vločiek (Avena sativa)... “. Americká národná knižnica medicíny. 2015 január.
- „ Atopická dermatitída (ekzém) “. MayoClinic.
- „ Top 10 potravín, ktoré zlepšujú vaše vlasy “. Fox News. 2012 november.