Obsah:
- Obsah
- Čo je to epilepsia?
- Aké sú typy záchvatov?
- 1. Ohniskové záchvaty
- 2. Generalizované záchvaty
- 3. Epileptický (alebo neznámy kŕč)
- Príznaky a príznaky epilepsie
- Čo spôsobuje epilepsiu?
- Rizikové faktory
- Kedy navštíviť lekára
- Ako sa diagnostikuje epilepsia?
- Ako liečiť epilepsiu
- Ako sa vyrovnať so záchvatmi prirodzene
- Prirodzené spôsoby, ako sa vyrovnať so záchvatmi
- 1. Kokosový olej
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- Ako často by ste to mali robiť
- Prečo to funguje
- 2. Kanabidiol (CBD) olej
- Budete potrebovať
- Čo musíte urobiť
- Ako často by ste to mali robiť
- Prečo to funguje
- 3. Vitamíny
- Aké potraviny sú dobré pre epilepsiu?
- Čo jesť
- Čo nejesť
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Asi 50 miliónov ľudí na celom svete má epilepsiu (1). V USA je každý rok diagnostikovaných 150 000 nových prípadov epilepsie (2). Táto neurologická porucha spôsobuje u postihnutých osôb opakované záchvaty.
Zistili ste, že príliš často hľadíte do prázdna alebo že vám záchvaty spôsobujú opakované trhanie rukami / nohami? Aj keď sa záchvat môže prejaviť viac ako jedným spôsobom, rozhodne ho nemožno ignorovať. Ak chcete vedieť, čo spôsobuje epilepsiu a záchvaty a ako sa dá tento stav liečiť, čítajte ďalej.
Obsah
- Čo je to epilepsia?
- Aké sú typy záchvatov?
- Príznaky a príznaky epilepsie
- Čo spôsobuje epilepsiu?
- Rizikové faktory
- Kedy navštíviť lekára
- Ako sa diagnostikuje epilepsia?
- Ako liečiť epilepsiu
- Ako sa vyrovnať so záchvatmi prirodzene
- Aké potraviny sú dobré pre epilepsiu?
Čo je to epilepsia?
Epilepsia je bežná neurologická porucha, ktorá spôsobuje abnormálnu činnosť vášho mozgu a spôsobuje záchvaty. Táto porucha centrálneho nervového systému môže vyvolať obdobia neobvyklého správania a vnímania a v niektorých prípadoch dokonca stratu vedomia.
Nervové bunky mozgu sú zvyčajne postihnuté a spôsobujú záchvaty. Príznaky záchvatu sa môžu u jednotlivých osôb líšiť. Zatiaľ čo niektorí ľudia môžu počas záchvatu tupo pozerať, iní môžu opakovane trhnúť rukami alebo nohami.
Ak však zažijete jediný záchvat, neznamená to, že máte epilepsiu.
Lekári zvyčajne klasifikujú záchvaty do dvoch typov podľa toho, ako začne abnormálna mozgová aktivita.
Aké sú typy záchvatov?
Záchvaty sa zvyčajne delia na dva typy (3). Zahŕňajú:
1. Ohniskové záchvaty
Keď sa záchvaty vyskytnú v dôsledku abnormálnej aktivity iba v jednej oblasti mozgu, sú známe ako ohniskové záchvaty. Takéto záchvaty sa ďalej klasifikujú do dvoch kategórií:
- Ohniskové záchvaty bez straty vedomia - v minulosti sa označovali ako jednoduché čiastočné záchvaty. Takéto záchvaty iba menia emócie alebo pocity - napríklad to, ako veci vonia, vyzerajú, chutia, znejú alebo cítia. Môžu tiež spôsobiť nedobrovoľné trhanie častí tela, ale nespôsobia stratu vedomia.
- Ohniskové záchvaty so zníženým vedomím alebo vedomím - Boli označované ako komplexné čiastočné záchvaty. Zahŕňajú zmenu alebo stratu vedomia / vedomia. Počas takýchto záchvatov môže postihnutý jedinec hľadieť tupo do vesmíru bez toho, aby normálne reagoval na svoje okolité prostredie. Postihnutí jedinci môžu tiež robiť opakujúce sa pohyby, ako napríklad trenie, prehĺtanie, žuvanie alebo chôdza v kruhu.
Najčastejšie sa príznaky ohniskových záchvatov zamieňajú s inými neurologickými poruchami, ako je narkolepsia, migréna alebo duševné choroby. Dôkladné testovanie pomôže dokázať opak.
2. Generalizované záchvaty
Záchvaty, ktoré zjavne postihujú takmer všetky oblasti mozgu, sa označujú ako generalizované záchvaty. Sú rozdelené do šiestich typov:
- Absencia záchvatov s - V minulosti sa označovali ako záchvaty malých zvierat. Tento typ sa vyskytuje u detí a vyznačuje sa zízaním do vesmíru alebo jemnými pohybmi, ako sú pleskanie pier alebo žmurkanie očí. Vyskytujú sa v zhlukoch a môžu mať za následok krátku stratu vedomia.
- Tonické záchvaty - spôsobujú stuhnutie svalov a zvyčajne postihujú svaly chrbta, paží a nôh, čo môže tiež spôsobiť pád na zem.
- Atonické záchvaty - Sú tiež známe ako záchvaty kvapiek. Takéto záchvaty môžu spôsobiť stratu kontroly nad svalom, čo môže viesť k tomu, že postihnutý jedinec náhle spadne alebo sa zrúti tvárou nadol.
- Klonické záchvaty - Sú spojené s opakovanými alebo rytmickými trhavými pohybmi svalov, ktoré majú tendenciu ovplyvňovať krk, tvár a ruky.
- Myoklonické záchvaty - Tento typ spôsobuje náhle a krátke trhnutie alebo šklbanie v rukách a nohách.
- Tonicko-klonické záchvaty - Predtým sa označovali ako záchvaty grand mal. Tento typ je najdramatickejším typom epileptického záchvatu. Môže to spôsobiť náhlu stratu vedomia, stuhnutie a trasenie tela a v niektorých prípadoch stratu kontroly nad močovým mechúrom alebo hryzenie jazyka.
3. Epileptický (alebo neznámy kŕč)
Pôvod tohto typu záchvatu zostáva neznámy a zvyčajne sa prejaví náhlym rozšírením končatín. Takéto záchvaty sa tiež zvyknú opakovať v zhlukoch.
Určite ste už pochopili, že hlavným príznakom epilepsie je záchvat, ktorého príznaky sa môžu líšiť v závislosti od typu.
Príznaky a príznaky epilepsie
Opakované záchvaty sú hlavným príznakom spojeným s epilepsiou. Záchvat sa môže prejaviť nasledujúcimi spôsobmi:
- Dočasná zámena
- Strata vedomia / vedomia
- Pozerajúce kúzlo, ktoré spôsobí, že postihnutý jedinec hľadí tupo do vesmíru
- Kŕč
- Nedobrovoľné trhanie rúk a / alebo nôh
- Psychotické príznaky ako strach, úzkosť alebo deja vu
- Náhle pády
Presná príčina epilepsie sa nepodarilo zistiť asi u polovice postihnutej populácie. V druhej polovici však môžu byť zodpovedné nasledujúce príčiny.
Čo spôsobuje epilepsiu?
Medzi bežné príčiny epilepsie patria (4):
- Genetika - rodinná anamnéza stavu
- Trauma hlavy v dôsledku úrazu
- Mozgové stavy, ako sú mozgové nádory a mozgové príhody
- Infekčné choroby ako meningitída, AIDS a vírusová encefalitída
- Prenatálne poranenie, ktoré môže mať za následok detskú mozgovú obrnu alebo epilepsiu
- Vývinové poruchy ako autizmus a neurofibromatóza
Niektoré faktory môžu tiež zvýšiť riziko vzniku epilepsie.
Rizikové faktory
Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku epilepsie, patria (5):
- Vek - Aj keď sa epilepsia môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, je častejšia u detí a starších dospelých.
- Dedičnosť - Rodinná anamnéza stavu zvyšuje vašu šancu na rozvoj epilepsie.
- Zranenia hlavy
- Demencia - Môže zvýšiť riziko epilepsie u starších dospelých.
- Predčasný pôrod
- Záchvaty v detstve - Tí, ktorí utrpeli v detstve dlhé záchvaty, sú vystavení zvýšenému riziku vzniku epilepsie.
Kedy navštíviť lekára
Okamžite musíte navštíviť lekára, ak:
- Vaše záchvaty trvajú viac ako 5 minút a vyskytli sa viackrát.
- Druhý záchvat nastáva bezprostredne po prvom.
- Vedomie a / alebo dýchanie sa nevráti ani po ukončení záchvatu.
- Máte vysokú horúčku.
- Cítite sa vyčerpaní kvôli teplu.
- Si tehotná.
- Máte cukrovku.
- Pri záchvate ste sa zranili.
Akonáhle navštívite lekára, môže vám pomôcť diagnostikovať váš stav pomocou nasledujúcich analýz a testov.
Ako sa diagnostikuje epilepsia?
Na diagnostikovanie epilepsie môže lekár najskôr skontrolovať vašu anamnézu a príznaky. Môžu vás tiež požiadať, aby ste absolvovali nasledujúce testy (6):
- Neurologické vyšetrenie, ktoré preverí vaše správanie, motorické schopnosti, duševné funkcie a ďalšie podobné oblasti s cieľom určiť typ epilepsie, ktorú máte.
- Krvné testy na zistenie príznakov infekcie, genetických stavov alebo iných zdravotných problémov, ktoré by mohli prispieť k rozvoju epilepsie.
- Na zistenie abnormalít mozgu môže váš lekár tiež navrhnúť testy ako elektroencefalogram (EEG), EEG s vysokou hustotou, skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT), zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) a funkčné MRI (fMRI).
- Spolu s týmito testami môže váš lekár tiež použiť kombináciu analytických techník, ako je štatistické parametrické mapovanie (SPM), kari analýza a magnetoencefalografia (MEG), aby určili oblasť v mozgu, kde mohol začať záchvat.
Len čo testy potvrdia pozitívnu diagnózu, môže lekár predpísať niektorú z nasledujúcich metód liečby v závislosti od typu epilepsie, ktorú máte.
Ako liečiť epilepsiu
Lekári zvyčajne začínajú liečbu epilepsie pomocou liekov. Väčšina ľudí, ktorí majú záchvaty, dostane jeden liek proti záchvatom, aby sa bez záchvatov dostali. Takéto lieky sa tiež bežne označujú ako antiepileptické lieky.
Nájsť správne dávkovanie a lieky môže byť ťažké, ale lekár vám s tým pomôže. Je pravdepodobné, že začnú s nízkou dávkou jedného lieku a budú dávku zvyšovať postupne, až kým nebudú vaše príznaky dobre zvládnuté (7).
Ak lieky nepomáhajú pri kontrole príznakov epilepsie, váš lekár prejde k ďalšej možnosti - chirurgickému zákroku. Epilepsia sa zvyčajne zameriava na odstránenie oblasti mozgu, ktorá spôsobuje záchvaty (7).
Po chirurgickom zákroku bude možno pacient musieť brať lieky proti záchvatom v malých dávkach, aby sa zabránilo ich opakovaniu. V niektorých prípadoch môže chirurgický zákrok viesť aj k trvalo zmeneným schopnostiam myslenia. Preto sa odporúča, aby ste sa predtým, ako sa rozhodnete pre operáciu, porozprávajte sa so svojím lekárom o ich skúsenostiach, miere úspešnosti a komplikáciách, ktoré s tým súvisia.
Niektoré alternatívne terapie pre epilepsiu zahŕňajú:
- Stimulácia vagových nervov pomocou stimulátora vagových nervov
- Dodržiavanie ketogénnej stravy s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov
- Hlboká stimulácia mozgu pomocou implantovaných elektród
- Riešenie a podpora - Postihnutí jedinci môžu ísť do podporných skupín, ktoré boli iniciované pre pacientov s epilepsiou, aby sa podelili o svoje pocity s ostatnými, ktorí majú rovnaký zdravotný problém.
Existuje tiež niekoľko prírodných spôsobov, ktoré môžu pomôcť kontrolovať opakujúce sa záchvaty. Nápravné kroky uvedené nižšie môžu pomôcť prebiehajúcim liekom dosiahnuť lepšie výsledky.
Ako sa vyrovnať so záchvatmi prirodzene
- Kokosový olej
- Kanabidiol (CBD) olej
- Vitamíny
Prirodzené spôsoby, ako sa vyrovnať so záchvatmi
1. Kokosový olej
Shutterstock
Budete potrebovať
Kokosový olej (podľa potreby)
Čo musíte urobiť
- Rafinované oleje nahraďte na varenie kokosovým olejom.
- Môžete tiež pridať kokosový olej do svojich obľúbených jedál a šalátov.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to robiť pravidelne.
Prečo to funguje
Zistilo sa, že silné antioxidačné vlastnosti mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom v kokosovom oleji sú účinné pri liečbe farmakorezistentnej epilepsie (8).
2. Kanabidiol (CBD) olej
Shutterstock
Budete potrebovať
10 mg kanabidiolu farmaceutickej kvality
Čo musíte urobiť
- Užívajte 10 mg kanabidiolu farmaceutickej kvality denne.
- Pred užitím sa poraďte s lekárom.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to urobiť raz denne.
Prečo to funguje
Jednotlivci, u ktorých nedošlo k zlepšeniu ich záchvatov po užití antiepileptík, preukázali významné zlepšenie ich záchvatov pri použití kanabidiolu ako doplnku (9).
3. Vitamíny
Shutterstock
Bolo pozorované, že vitamíny E, B6 a D3 zlepšujú príznaky epilepsie.
Nedostatok vitamínu B6 môže spôsobiť záchvaty a obnovenie hladín môže pomôcť pri ich prevencii alebo liečbe (10).
Antikonvulzívny účinok vitamínu D3 môže tiež pomôcť pri zvládaní príznakov záchvatov spojených s epilepsiou (11).
Súbežné podávanie vitamínu E spolu s antiepileptikami môže tiež pomôcť zlepšiť záchvaty (12).
Medzi potraviny bohaté na tieto vitamíny patrí hydina, ryby, vajcia, orechy a zelená zelenina. Ak si chcete vziať ďalšie doplnky niektorého z týchto vitamínov, poraďte sa so svojím lekárom.
Dôležitú úlohu pri zvládaní epilepsie hrá aj vaša strava. Tu je príklad, ako to môže pomôcť.
Aké potraviny sú dobré pre epilepsiu?
Dietológovia často odporúčajú stravu s nízkym obsahom sacharidov a tukov, aby sa znížil výskyt záchvatov epilepsie. Niektorí jedinci, ktorí majú epilepsiu, sú rezistentní na lieky proti záchvatom. Týmto jedincom sa predpisujú ketogénne a modifikované Atkinsove diéty (13).
Tu je to, čo musíte jesť a vyhnúť sa.
Čo jesť
- Slanina
- Vajcia
- Majonéza
- Maslo
- Hamburgery
- Ťažký krém
- Určité ovocie a zelenina
- Orechy
- Syr
- Ryby
Čo nejesť
- Rafinované sacharidy s vysokou hladinou glykémie, ako je pizza, nealkoholické nápoje, biela ryža / cestoviny, koláče, bagely a hranolky (14).
- Niektoré druhy ovocia a zeleniny s vysokým glykemickým indexom, ako sú mango, hrozienka, banány, zemiaková kaša a datle (14).
- Gingko biloba - O niektorých jedincoch je známe, že užívajú doplnky z gingko biloby na pomoc pri prejavoch epilepsie. Je však známe, že tento rastlinný extrakt interaguje s antikonvulzívami, a tým vyvoláva záchvaty (15).
- Alkohol
Nezabudnite, že na úspešné zotavenie z epilepsie musíte vyhľadať lekársku pomoc. Vyššie uvedené tipy a opravné prostriedky by sa mali používať iba v spojení s prebiehajúcou liečbou. Najlepšie je tiež poradiť sa so svojím lekárom skôr, ako začnete s ktorýmkoľvek z vyššie uvedených liekov, aby ste sa uistili, že žiaden z nich nezasahuje do vášho prebiehajúceho lekárskeho ošetrenia.
Epilepsia vás nemusí odradiť od toho, aby ste viedli normálny život. S náležitou starostlivosťou a starostlivosťou o svoju stravu môžete s týmto stavom bojovať pomerne ľahko. Bol tento článok nápomocný? Dajte nám vedieť v sekcii komentárov nižšie.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Je cvičenie dobré pri epilepsii?
Nedostatok pohybu bol spojený s príznakmi epilepsie, ako sú úzkosť a depresia. Cvičenie je preto dobré pre tých, ktorí majú epilepsiu. Môže tiež zlepšiť kontrolu záchvatov.
Môžete ochorieť na epilepsiu?
Áno, epilepsia môže spôsobiť zdravotné postihnutie, ak sú záchvaty ťažké a časté a nakoniec zasiahnu do vašich každodenných činností.
Môže epilepsia zmeniť vašu osobnosť?
Áno, epilepsia je spojená so zmenami kognitívnych schopností, osobnosti a ďalších prvkov správania.
Aký je najlepší vitamín pre epilepsiu?
Zistilo sa, že vitamíny B6 a E zlepšujú príznaky záchvatu. Vitamín B6 sa používa na liečbu zriedkavej formy epilepsie známej ako záchvat závislý od pyridoxínu. Tento typ sa zvyčajne vyvíja v maternici alebo hneď po narodení a je spôsobený neschopnosťou tela metabolizovať vitamín B6.
Môže vás epilepsia zabiť?
V zriedkavých prípadoch môže postihnutý jedinec náhle a bez jasného dôvodu zomrieť. V takýchto prípadoch sa nazýva Náhla neočakávaná smrť pri epilepsii (alebo SUDEP). Môže sa stať, že jedinec zomrel počas alebo po záchvate.
Čo je neriešiteľná epilepsia?
Ak niekto roky prežíval záchvaty bez toho, aby ich mal pod kontrolou, stav sa označuje ako neriešiteľná epilepsia.
Referencie
- Svetová zdravotnícka organizácia „Epilepsia“.
- „Epilepsia naprieč spektrom: podpora zdravia a porozumenia.“ National Academy of Science, US National Library of Medicine.
- „Záchvat, jednoduchý čiastočný“ StatPearls, Americká národná knižnica medicíny.
- „Neurobiológia epilepsie“, Aktuálne správy o neurológii a neurovede, Americká národná knižnica medicíny.
- „3 Epidemiológia a prevencia“, Národná akadémia vied, Národná lekárska knižnica USA.
- „Záchvaty a epilepsia: prehľad pre neurológov“ Perspektívy Cold Spring Harbor v medicíne, Národná lekárska knižnica USA.
- "Súčasná liečba epilepsie." Neurology, Americká národná knižnica medicíny.
- "Účinky ketogénnych diét na výskyt status epilepticus vyvolaný pilokarpínom." Metabolic Brain Disease, Americká národná knižnica medicíny.
- „Účinnosť a bezpečnosť kanabidiolu pri epilepsii: Systematický prehľad a metaanalýza“ Drugs, Americká národná knižnica medicíny.
- „Liečba nezvládnuteľných záchvatov vitamínom B (6)“ Brain and Development, Americká národná knižnica medicíny.
- „Vitamín D3 na liečbu epilepsie: základné mechanizmy, zvieracie modely a klinické skúšky“ Frontiers in Neurology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Účinky vitamínu E na frekvenciu záchvatov, nálezy elektroencefalogramu a stav oxidačného stresu refraktérnych epileptických pacientov“, Advanced Biomedical Research, Americká národná knižnica medicíny.
- „Účinok ketogénnej a Atkinsovej diéty na neodolateľnú epilepsiu: porovnanie“ Iranian Journal of Child Neurology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Účinnosť liečby nízkym glykemickým indexom u epileptických pacientov: systematický prehľad.“ Acta Neurologica Belgica, Národná lekárska knižnica USA.
- "Smrteľné záchvaty v dôsledku možných interakcií bylín a liekov s Ginkgo biloba."
Journal of analytical toxicology, US National Library of Medicine.