Obsah:
- Kostival: Podrobne
- Aké sú výhody kostihoja lekárskeho?
- 1. Urýchľuje hojenie rán
- 2. Zmierňuje bolesti chrbta
- 3. Hydratuje a opravuje pokožku
- 4. Zvyšuje zdravie kostí
- 5. Môže mať protirakovinové účinky
- Biochemické zloženie kostihoja lekárskeho
- Je kostival jedovatý pre vaše telo? Aké sú vedľajšie účinky?
- Ako používať kostival? Kde kúpiť?
- Ako si pripraviť čaj z kostihoja
- Aká je odporúčaná dávka kostihoja?
- V súhrne
Využitie kostihoja lekárskeho sa datuje do éry starých Grékov a Rimanov. Korene a nadzemné časti tejto rastliny sa v starej medicíne používali na liečenie vyvrtnutí, artritídy, zažívacích ťažkostí a kožných ochorení (1).
Prítomnosť jedinečnej biochemickej látky nazývanej alantoín robí z tejto byliny silný regenerátor tkanív. Avšak vysoké hladiny iného zhluku jedinečných fytochemikálií (alkaloidov) v kostihoji môžu spôsobiť poškodenie orgánov a rakovinu. Takže je pre vás kostival bezpečný? Čo hovoria vedci na používanie tejto rastliny? Aký je verdikt?
V tomto článku spolu s niekoľkými ďalšími preskúmame odpovede na tieto otázky.
Kostival: Podrobne
iStock
Kostihoj ( Symphytum officinale) je bylina, ktorá patrí do Boraginaceae rodine. Rastlina sa pestuje ako liečivá bylina od roku 400 pred n. L. V Európe a Ázii (1) (2).
Je to predovšetkým potravinárska a krmovinárska plodina. Výskum však preukázal svoje terapeutické vlastnosti. V skutočnosti starí Gréci, domorodí Američania a Rimania používali skorocel na zastavenie silného krvácania, liečenie problémov s prieduškami a liečenie zlomených kostí (1).
Na liečenie vonkajších rán sa použili obklady z kostihoja lekárskeho . Pitie jeho čaju by mohlo vyliečiť vnútorné choroby.
Časti rastlín majú aktívne biochemické látky, ako alantoín, kyselina rozmarínová, polysacharidy, alkaloidy, saponíny atď. Tieto molekuly sú zodpovedné za úľavu od bolesti, hojenie rán a protizápalové vlastnosti kostihoja lekárskeho (1), (2), (3).
Moderný výskum však vyvolal obavy o bezpečnosť tohto závodu. Skôr ako sa k tomu dostaneme, poďme sa rýchlo pozrieť na dokázané výhody kostihoja lekárskeho. Potiahnite hore!
Aké sú výhody kostihoja lekárskeho?
Kostihoj lekársky lieči rany, bolesti svalov, popáleniny, vredy, zlomeniny a zápaly. Urýchľuje zotavenie z týchto poranení vďaka svojim biochemickým zložkám.
1. Urýchľuje hojenie rán
Listy a ďalšie nadzemné časti kostivalu majú silné liečivé vlastnosti. Pri lokálnej aplikácii po dobu 2 - 3 dní vykazujú rany rýchlejšiu počiatočnú redukciu (3).
Štúdia hlási nárast v kolagénu vklad (asi 8%) v mieste ošetrenia. Tiež aktívne Biochemicals znížiť na migráciu (infiltrácie) v prozápalových zložiek do miesta postihnutej (4).
Podľa laboratórnych pokusov sa za najefektívnejšiu liečbu otvorených rán považuje olejo -vodná emulzia listov kostihoja lekárskeho (4).
2. Zmierňuje bolesti chrbta
Shutterstock
Bolesť v hornej a dolnej časti chrbta je prevládajúcim stavom. To narúša funkčný pohyb a kvalitu života v postihnutých jedincov. Bolesť / bolesť tejto povahy je typická a náročná na liečbu jednorazovo (5).
Na zvládnutie bolesti sa bežne podávajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Väčšina prijala tento prístup dobre. Bylinné lieky tiež preukázali porovnateľné výsledky (pri liečbe diklofenakom) pri liečbe akútnych bolestí chrbta. Byliny ako kostival môžu nahradiť NSAID alternatívnym prístupom (5, 6).
Niekoľko laboratórnych pokusov ukazuje významný rozdiel medzi subjektmi, ktoré sú liečené kostivalom, a tými, ktoré nie sú. Zistilo sa, že kostival lekársky znížil intenzitu bolesti asi o 33% iba v prvej hodine liečby (5, 6).
Účinok topických prípravkov kostivalu však vyžaduje ďalší výskum (5).
3. Hydratuje a opravuje pokožku
Extrakt z koreňa kostihoja lekárskeho obsahuje účinné látky. Zahŕňajú alantoín, kyselinu rozmarínovú, kyselinu kávovú, polysacharidy, sliz a bielkovinové komplexy. Alantoín stimuluje na proliferáciu zdravých buniek. Preto môže odstrániť jazvy a škvrny na pokožke (6), (7).
Kyselina rozmarínová a kyselina kávová inhibujú syntézu prozápalových zlúčenín. Polysacharidy a slizy hydratujú a zvlhčujú vašu pokožku. Ochladia vašu pokožku upokojením nervových zakončení (6), (7).
Preto tento extrakt lieči vredy a podráždenie. Asi 5 - 10% tohto extraktu môže účinne znižovať poškodenie pokožky spôsobené UV lúčmi (začervenanie, popáleniny od slnka atď.). Krémy s obsahom kostihoja lekárskeho sa používajú na ošetrenie bodnutí hmyzom a bolestivých vredov (abscesy, furunky, karbunky) (3), (6), (8).
4. Zvyšuje zdravie kostí
Tradičné postupy používajú čaj z koreňa lekárskeho ( Symphytum uplandica ) a extrakt z koreňa na podporu hojenia zlomenín kostí a vyvrtnutí. Používalo sa v omietkach a obkladoch na vyliečenie a vyliečenie zlomených kostí, čím sa dal jej názov „pletená kosť“ (9, 10).
Ukázalo sa, že homeopatické prípravky z tejto byliny (6CH) zvyšujú kostnú denzitu u študovaných osôb. Kostihoj lekársky môže tiež liečiť opuchy okolo kostí a titánové implantáty (11).
Kostival sa tiež aplikuje zvonka na zvládnutie zápalu kostných kĺbov. Vďaka ďalšiemu výskumu môže byť kostihoj použitý na liečenie chronických chorôb kostí, ako je reumatoidná artritída a osteoartritída (12).
Kvízový čas!
- Protizápalové vlastnosti kostihoja lekárskeho môžu pomôcť pri liečbe zažívacích, dýchacích a iných zápalových porúch (vrátane vredov, dny a podráždenia čriev) (13).
- Vedecké štúdie však zatiaľ neukázali zelenú vlajku. Kostival môže mať nepriaznivé účinky na vaše zdravie. Jeho použitie ako hlavného protizápalového činidla nemusí byť skvelý nápad (13).
- Účinná látka v tejto rastline, alantoín, je silným stimulátorom rastu. Výťažky z kostihoja lekárskeho nájdete v produktoch na starostlivosť o pokožku, vlasy a zuby (14).
- Účinnosť extraktu z kostihoju alantoínu v porovnaní s čistým alantoínom sa však stále skúma. Nie sú k dispozícii dostatočné údaje na preukázanie bezpečnosti kostihoja lekárskeho pri kozmetickom použití.
- V optimálnych koncentráciách možno túto bylinu zaradiť do veterinárnej medicíny. Na zvieratá môžete použiť aj obklady, náplasti a iné prípravky z kostihoja (1).
5. Môže mať protirakovinové účinky
Výskum spája kostival lekársky s niekoľkými druhmi rakoviny. Ale nedávne štúdie preukázali protirakovinové vlastnosti jeho extraktov. Výťažky majú tiež silné antioxidačné, protizápalové a imunitné účinky (15), (16).
Aktívne molekuly v kostihoji môžu indukovať bunkovú smrť v rakovinových bunkách prostaty, pečene a krvi. Taktiež interferujú v kritických štádiách vývoja rakoviny, ako je bunkové delenie a angiogenéza (15, 16).
Navyše extrakty z skorocelu nevykazovali u subjektov týchto skúšok žiadnu toxicitu. Ako je kostival schopný byť karcinogénom a napriek tomu lieči / lieči určité druhy rakoviny, zostáva záhadou. Prebieha výskum zameraný na pochopenie tohto duálneho mechanizmu (15), (16).
Podľa experimentálnych údajov sú takými výhodami jedinečný fytochemický profil kostihoja lekárskeho.
Jeho korene, listy a ďalšie časti majú rôzne množstvo polyfenolových zložiek. Viac informácií o týchto komponentoch nájdete v nasledujúcej časti.
Biochemické zloženie kostihoja lekárskeho
Korene kostihoja lekárskeho sú bohaté na alantoín a sliz, ktorý je vyrobený z molekúl fruktózy a glukózy. Kyseliny rozmarínová, kávová a chlorogénová boli identifikované v chemických analýzach. Prítomnosť saponínov, terpenoidy a alkaloidov je tiež boli popísané (3).
Tieto listy sú tiež rezerva alantoín a alkaloidov. V poslednej dobe sa alkaloidom venuje veľká pozornosť vedeckej komunity (17).
Pokusy s výťažkami z koreňa a listov kostihoja odhalili, že tieto aktívne molekuly (alkaloidy) môžu spôsobiť rakovinu.
Preto je divoký alebo obyčajný kostival obyčajný považovaný za toxický / nebezpečný pre ľudí (a zvieratá). Čítajte ďalej a dozviete sa podrobnosti o vedľajších účinkoch kostihoja lekárskeho.
Je kostival jedovatý pre vaše telo? Aké sú vedľajšie účinky?
Vzhľadom na prítomnosť pyrolizidínových alkaloidov je kostival lekársky považovaný za nevhodný na požitie ľuďmi (najmä orálnou cestou).
Tieto listy a korene z kostihoja majú symphytine, symlandine a echimidine, ktoré robia jedinečnú sadu pyrrolizidinu alkaloidov. Chronické požitie týchto molekúl spôsobuje toxicitu pečene, ochorenie obličiek, hypertenziu a kožné alergie (13).
Niekoľko prípadov navyše preukazuje karcinogénne (rakovinotvorné) vlastnosti kostihoja lekárskeho (12).
Vďaka takýmto účinkom je kostival a jeho výťažky nebezpečné pre tehotné a dojčiace ženy (17).
Niektoré krajiny ako Nemecko, Spojené kráľovstvo a Kanada buď zakázali alebo obmedzili použitie tejto byliny v medicíne alebo pri liečbe.
American Herbal Products Association odporúča, kostihoj, ktoré majú byť použité iba externe. V roku 2001, americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) odporúča diétne výrobca dodatok k odstráneniu kostihoja výrobkov z trhu (12).
Bezpečnosť kostihoja však zostáva nerozhodná. Niektoré krajiny do dnešného dňa nemajú žiadne obmedzenia týkajúce sa používania kostihoja lekárskeho.
Na internete a na trhu tiež nájdete doplnky z kostihoja v rôznych formách.
V nasledujúcej časti nájdete informácie o tom, ako tieto produkty získať.
Ako používať kostival? Kde kúpiť?
Najlepšie je použiť skorocel lokálne. Perorálna konzumácia nemusí byť pre vaše zdravie prospešná kvôli prítomnosti alkaloidov a iných toxických fytochemikálií.
Bežným produktom kostihoja sú krémy na zmiernenie bolesti (kupujte tu!), Kozmeceutické krémy, masti (kupujte tu!), Oleje (kupujte tu!), Bylinné masti (kupujte si tu!) Atď.)
Je k dispozícii aj v lekárni (OTC) ako prostriedok na podvrtnutie, poranenie, porezanie, vyrážku atď.
Kostihoj lekársky je obľúbeným produktom tejto rastliny. Môžete si variť sušené listy kostihoja lekárskeho a pripraviť z nich terapeutický čaj, o ktorom je známe, že zmierňuje bolesti kostí.
Ako si pripraviť čaj z kostihoja
- Pridajte 1 - 2 čajové lyžičky sušených listov skorocelu do čajovej kanvice.
- Listy zalejte 1 - 1½ šálky vriacej vody.
- Necháme lúhovať 10-20 minút.
- Preceďte do servírovacích pohárov a pite teplé.
Existuje vzhľadom na nepriaznivé účinky tejto rastliny odporúčaná dávka skorocelového čaju / extraktov? Prejdite nadol a dozviete sa to.
Aká je odporúčaná dávka kostihoja?
Ak je to skorocel čaj, rozdelte si z neho šálku na malé dávky. Užívajte ho štyrikrát denne (10).
Ak je to tinktúra, užívajte 5-20 kvapiek štyrikrát denne. Používajte iba čerstvé obklady zo sušených alebo čerstvých listov skorocelu lekárskeho (10).
Tiež musíte mať na pamäti dĺžku liečby. Dlhodobé používanie kostihoja by malo nepriaznivé účinky z dôvodu toxických alkaloidov.
Namiesto toho skúste použiť extrakty bez obsahu PA (bez pyrolizidínových alkaloidov). Alebo vyhľadajte výrobky z kostihoja, ktoré majú menej ako 10 µg týchto alkaloidov. Boli by v rámci / pod hranicou dennej dávky (3).
V súhrne
Kostival je tradičný liek na zlomeniny kostí, podvrtnutie členkov, otvorené rany a boľavý chrbát. Starí Rimania prisahali na svoje obklady, masti, krémy a čaje na liečbu chronických chorôb.
Ale vedci identifikovali aktívnych molekúl v kostihoja, ktoré môžu spôsobiť rakovinu a l Iver zranenia. Preto je