Obsah:
- Čo je alopécia?
- Aké sú typy alopécie?
- Príčiny alopécie
- Aké sú najlepšie prírodné liečby alopécie?
- Príznaky alopécie
- Liečby
- 13 zdrojov
Podľa Národnej nadácie pre alopéciu (Alopecia Areata Foundation) má alebo bude v určitom období svojho života alopécia areata asi 147 miliónov ľudí na celom svete (1). Tento stav môže spôsobiť vypadávanie vlasov v škvrnách a spôsobiť strach. Ak ste si pri pohľade do zrkadla všimli na kefke ďalšie chlpy alebo zvláštne plešiny, môže sa u vás objaviť alopécia. Čo je to alopécia? Existujú nejaké možnosti liečby? Posunutím nadol nájdete ďalšie odpovede.
Čo je alopécia?
Alopécia je autoimunitný stav, ktorý vedie k vypadávaniu vlasov na pokožke hlavy a ďalších častiach tela, ako je obočie, mihalnice a tvár (1). Spôsobuje vypadávanie vlasov v škvrnách a môže viesť k úplnému vypadávaniu vlasov alebo dokonca k vypadávaniu celého tela.
Aké sú typy alopécie?
Existuje niekoľko druhov alopécie, v závislosti od rozsahu vypadávania vlasov a prejavených symptómov (2). Zahŕňajú:
- Patchy alopecia areata: Vyznačuje sa niekoľkými samostatnými alebo spojenými škvrnami vypadávania vlasov.
- Alopecia totalis: Tento stav zahŕňa takmer alebo úplné vypadávanie vlasov na pokožke hlavy.
- Alopecia universalis: Zahŕňa to úplné vypadávanie vlasov na všetkých vlasových povrchoch tela.
- Alopecia incognita: Pre jej nástup je charakteristické náhle a intenzívne vypadávanie vlasov. To zvyčajne nezahŕňa nerovnomerné rozloženie vypadávania vlasov.
- Ofiáza: V tomto stave dochádza k vypadávaniu vlasov po obvode hlavy, tj. Na hranici okcipitálnych a spánkových kostí.
- Sisaipho: Vypadávanie vlasov sa vyskytuje všade okrem periférie pokožky hlavy.
Poďme teraz pochopiť príčiny tohto stavu.
Príčiny alopécie
Alopéciu často spôsobuje genetika, oxidačný stres, chemikálie, vedľajšie účinky liekov alebo liečby, nedostatok živín, psychický stres alebo choroba (2).
- Genetika: Ak majú vaši rodičia problém s vypadávaním vlasov, je pravdepodobné, že budete mať tiež. Aj keď je to zrejmejšie u mužov, je pravdepodobné, že aj u žien sa vyvinie geneticky zdedená alopécia.
- Oxidačný stres: Nerovnováha v produkcii voľných radikálov spôsobuje oxidačný stres, ktorý spôsobuje vypadávanie vlasov. Oxidačný stres môžu ovplyvňovať vnútorné a vonkajšie faktory.
- Chemikálie: Aj keď každý chce, aby jeho vlasy boli neustále na očiach, preplnenie chemickými vlasovými kúrami a horúcimi stylingovými nástrojmi môže viesť k ich vypadávaniu.
- Vedľajšie účinky liekov: Niektoré zdravotné ťažkosti si vyžadujú liečbu a chirurgické zákroky. Zatiaľ čo tieto liečia váš stav, vedľajšie účinky liečby môžu často poškodiť vlasové folikuly a spôsobiť rýchly pokles vlasov. Liečba ako chemoterapia, steroidy a lieky na týfus, srdcové choroby, depresie atď. Môže spôsobiť extrémne vypadávanie vlasov.
Zistilo sa, že alopécia je jedným z bežných nežiaducich účinkov Vorikonazolu, antifungálneho lieku (3). Medzi ďalšie lieky, ktoré môžu spôsobovať vypadávanie vlasov ako vedľajší účinok, patria (4), (5), (6):
- Lieky na akné obsahujúce vitamín A (retinoidy)
- Antibiotiká a protiplesňové lieky
- Antidepresíva
- Antikoncepčné tabletky
- Lieky proti zrážaniu
- Lieky znižujúce hladinu cholesterolu
- Lieky, ktoré potláčajú imunitný systém
- Lieky, ktoré liečia rakovinu prsníka a iné druhy rakoviny
- Epilepsia (antikonvulzíva)
- Lieky na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva), ako sú betablokátory, ACE inhibítory a diuretiká
- Hormonálna substitučná liečba
- Stabilizátory nálady
- Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)
- Lieky na Parkinsonovu chorobu
- Steroidy
- Lieky na štítnu žľazu
- Lieky na chudnutie
- Nedostatok živín: Nedostatok červených krviniek v tele, náhla strata krvi a nedostatočná hladina železa môžu spôsobiť nielen únavu, slabosť a bolesti hlavy, ale aj vypadávanie vlasov (7). Nedostatočný príjem živín a nedodržiavanie nezdravej a nevyváženej stravy môže spôsobiť podvýživu tela. To vedie k dehydratácii pokožky hlavy a vlasov a môže spôsobiť nadmerné vypadávanie vlasov.
- Psychologický stres: Trvalé choroby, drastické a nadmerné chudnutie a extrémna fyzická práca môžu spôsobiť dehydratáciu a vyčerpanie tela. To môže spôsobiť, že vlasové folikuly budú podvyživené a oslabené a môže to spôsobiť ich rýchle vypadávanie.
- Hormonálne zmeny: Hormonálne zmeny v tele zvyšujú citlivosť vlasových folikulov, oslabujú vlasové korienky a spôsobujú nadmerné vypadávanie vlasov (8). Menopauza, cysty na vaječníkoch, hypotyreóza, hypertyreóza atď. Spôsobujú zmeny v hormonálnej rovnováhe vášho tela, ktoré môžu nakoniec viesť k vypadávaniu vlasov.
- Ochorenie: Niektoré choroby, ako sú autoimunitné ochorenia a poruchy štítnej žľazy, môžu spôsobiť vypadávanie vlasov.
Aj keď alopéciu nemožno liečiť, prírodné liečby a lieky môžu pomôcť spomaliť jej progresiu a urýchliť rast vlasov. Tu uvádzame niekoľko prírodných metód liečby alopécie.
Aké sú najlepšie prírodné liečby alopécie?
- Podpora výživy: Na udržanie zdravého rastu vlasov sú potrebné minerály ako vápnik, železo, meď, chróm, jód, zinok a horčík (9). Jogurt a sója, tmavozelená zelenina, celozrnné výrobky, esenciálne mastné kyseliny a orechy a semená sú zvyčajne najlepším zdrojom vitamínu E, antioxidantu a ochrancu nervov. Mrkva obsahuje vysoké množstvo vitamínu A. Je to antioxidant, ktorý pomáha produkovať zdravý maz vo pokožke hlavy. Príliš veľa vitamínu A môže viesť k vypadávaniu vlasov. Existuje mnoho ďalších potravín, ktoré pomáhajú podporovať rast vlasov a zabraňujú vypadávaniu vlasov, ako sú ovocie, vajcia, špenát a brokolica.
- Blokátory DHT a blokátory 5-α-reduktázy: Na liečenie alopécie je možné použiť bylinky, ktoré majú výraznú aktivitu blokujúcu DHT alebo 5-α-reduktázu (10).
- Aromaterapia: Aromaterapiu je možné použiť ako doplnok liečby alopécie (11). Používa vysoko koncentrované extrakty, ktoré pochádzajú z kvetov, listov, kôry a koreňov rôznych rastlín. Rovnako ako u bylín, ktoré sa užívajú perorálne, sa éterické oleje dostávajú do obehového systému (krvi), kde sa viažu na receptory a menia chemické zloženie. Tieto oleje pôsobia nielen na bunkovej úrovni, aby posilnili / upokojili nervový systém, ale aj na duchovnom, poskytujú pocit pohody. Lokálna bylinná terapia stimuluje vlasové folikuly a je najbezpečnejším spôsobom, ako zvládnuť rôzne typy vypadávania vlasov (alopécia).
V nasledujúcej časti sme vymenovali príznaky alopécie.
Príznaky alopécie
Tu sú niektoré príznaky alopécie. Ak spozorujete akékoľvek príznaky, obráťte sa na svojho lekára:
- Genetické vypadávanie vlasov v rodine
- Silné vypadávanie vlasov
- Riedenie vlasov
- Padanie vlasov v určitej oblasti pokožky hlavy
Liečby
Medzi liečebné procedúry schválené americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) pre androgénnu alopéciu patrí topický 2% minoxidil pre ženy a topický 5% minoxidil a perorálny inhibítor 5-α-reduktázy typu II (1 mg / deň) pre mužov (12)., (13). Perorálny inhibítor 5-α-reduktázy typu I a II, dutasterid, je tiež účinný v dávke 0,5 mg / deň, ale pre túto indikáciu nie je schválený.
Miestny minoxidil by sa mal aplikovať dvakrát denne a mal by sa používať najmenej 12 mesiacov pred rozhodnutím o jeho účinnosti.
Transplantácia vlasov, ktorá je chirurgickou metódou obnovy vlasov, je možnosťou pre mužov a ženy vo veku nad 25 rokov so značným vypadávaním vlasov. Mali by ste brať do úvahy stupeň a typ vypadávania vlasov, pretože ideálnymi kandidátmi na transplantáciu vlasov sú kandidáti s čelným a stredným čelným vypadávaním vlasov. Uprednostňuje sa transplantácia vlasov folikulárnou jednotkou, pretože zachováva prirodzenú architektúru vlasových jednotiek a poskytuje prirodzené výsledky.
So všetkými novými technológiami, starodávnymi prírodnými prostriedkami a vylepšením vášho režimu starostlivosti o vlasy sa riešenie alopécie môže uľahčiť. Porozprávajte sa s dermatológom alebo trichológom, ktorý vám navrhne správny spôsob liečby.
13 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Singh, Kuldeep a kol. "Alopécia: úvod a prehľad bylinnej liečby." Journal of Chemical and Pharmaceutical Research 8 (2016): 59-64.
www.researchgate.net/publication/307582836_Alopecia_introduction_and_overview_of_herbal_treatment
- Pratt, C Herbert a kol. "Alopecia areata." Recenzie na prírodu. Priméry chorôb 3 17011.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573125/
- Malani, Anurag N a kol. "Alopécia a zmeny nechtov spojené s liečbou vorikonazolom." Klinické infekčné choroby: oficiálna publikácia Americkej spoločnosti pre infekčné choroby 59,3 (2014): e61-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24855150/
- Ozlu, Emin a Karadag, Ayse Serap. (2017). "Telogen Effluvium."
www.researchgate.net/publication/317150995_Telogen_Effluvium
- Lesiak, Kendra & Bartlett, Jamen & Frieling, Gretchen. (2015). "Drogami vyvolaná alopécia."
www.researchgate.net/publication/292612874_Drug-Induced_Alopecia
- Tosti, Antonella a Massimiliano Pazzaglia. "Drogové reakcie ovplyvňujúce vlasy: diagnóza." Dermatologické kliniky 25,2 (2007): 223-31, vii.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17430759/
- Hosking, Anna-Marie, Margit Juhasz a Natasha Atanaskova Mesinkovska. „Doplnkové a alternatívne spôsoby liečby alopécie: komplexný prehľad.“ Poruchy kožných príveskov 2 (2019): 72-89.
www.karger.com/Article/FullText/492035
- Novak, Melinda A a Jerrold S. Meyer. "Alopécia: možné príčiny a liečby, najmä u zajatých primátov." Komparatívna medicína 59,1 (2009): 18-26.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2703143/
- Almohanna, Hind M a kol. „Úloha vitamínov a minerálov pri vypadávaní vlasov: recenzia.“ Dermatológia a terapia 9,1 (2019): 51-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/
- Dhariwala, Maria Yusuf a Padmini Ravikumar. "Prehľad bylinných alternatív v androgénnej alopécii." Časopis kozmetickej dermatológie 18,4 (2019): 966-975.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30980598/
- Kaushik, Rahul, Deepika Gupta a R. Yadav. "Alopécia: bylinné lieky." International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research 7 (2011): 1631.
www.researchgate.net/publication/215800523_ALOPECIA_HERBAL_REMEDIES
- Ho CH, Zito PM. Androgénna alopécia.. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 január.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430924/
- Varothai, Supenya a Wilma F. Bergfeld. "Androgenetická alopécia: aktualizovaná liečba založená na dôkazoch." Americký žurnál klinickej dermatológie 3 (2014): 217-230.
link.springer.com/article/10.1007%2Fs40257-014-0077-5