Obsah:
- Čo obsahujú živiny marhuľové semienka?
- Zabije vás konzumácia semien marhúľ?
- Môžu marhuľové semienka pomôcť liečiť rakovinu?
- Ako jesť marhuľové semienka?
- Koľko marhuľových semiačok by ste mali zjesť denne?
Marhuľa ( Prunus armeniaca ) je členom rodiny Rosaceae a najobľúbenejšie sa pestuje v Turecku a Indii.
Semená marhúľ sa používajú na ťažbu oleja. Marhuľový olej sa používa v parfumoch, šampónoch a liekoch.
Marhuľové semienka sú bohaté na mastné kyseliny a bielkoviny (1). Existuje názor, že marhuľové semená môžu znížiť riziko rakoviny, avšak výskum v tejto oblasti je v súčasnosti nepresvedčivý.
V skutočnosti sú marhuľové semená v dôsledku prítomnosti zlúčenín ako amygdalín a laetril toxické. Používanie marhuľových semien na liečbu rakoviny je kontroverzné z dôvodu nedostatku vedeckých dôkazov a klinických štúdií na ľuďoch.
Pozrime sa na obsah živín, odporúčané dávkovanie a vedecké štúdie o účinku marhuľových semien na rakovinové bunky.
Čo obsahujú živiny marhuľové semienka?
- Marhuľové semienka sú bohaté na olej, ktorý tvorí 50% z ich celkového obsahu. Obsahuje tiež zdravé nenasýtené mastné kyseliny, ako je kyselina linolová, linolová a olejová (1).
- Asi 25% marhuľových semienok je bielkovina, ktorou je prevažne albumín (1).
- Celkový obsah vlákniny v marhuľových semiačkach je iba 5% (1).
- Marhuľové semiačka obsahujú amygdalín (vitamín B17) v najvyššej koncentrácii. Považuje sa za jeden z najdôležitejších enzýmov nachádzajúcich sa v marhuľových jadrách (1).
O konzumácii marhuľových semien sa vedie veľa debát. Predpokladá sa, že to môže byť smrteľné. Pozrime sa na fakty nižšie.
Zabije vás konzumácia semien marhúľ?
Uvádza sa, že chronické požitie marhuľového jadra spôsobuje toxicitu kyanidu (2). Marhuľové semená obsahujú rôzne toxíny, ako sú kyanid, amygdalín (kyanogén) a β-glukozidáza (enzýmový katalyzátor) (2), (3), (4).
Hryzenie na semená hydrolyzuje amygdalín a β-glukozidázu, čo zvyšuje toxicitu marhuľových jadier (5). Bolo opísaných niekoľko prípadov otravy kyanidom spôsobených požitím marhuľových jadier (5, 6).
Annals of Tropical Paediatrics tiež publikovali retrospektívnu diagnostickú štúdiu o intoxikácii kyanidom spôsobenej konzumáciou marhuľových semien u 13 detí (7).
Aj keď sa príznaky nemusia prejaviť okamžite, boli hlásené toxické účinky ako nevoľnosť, bolesti hlavy, letargia, nespavosť, zníženie krvného tlaku a bolesti svalov a kĺbov (8).
Bolo tiež hlásených niekoľko prípadov úmrtia, najmä u detí (9). FDA to považuje za nebezpečné ako potravina aj droga (10).
Takže, tu je najdôležitejšia otázka…
Môžu marhuľové semienka pomôcť liečiť rakovinu?
Laetril alebo vitamín B17 je syntetická forma amygdalínu. Je to kyanogénny glykozid prítomný v marhuľových semenách. Laetril sa používa na liečbu rakoviny ako alternatívna liečba (11).
V štúdii in vitro publikovanej v časopise Food Science and Biotechnology sa zistilo, že extrakty jadier sladkej marhule a horkých mandlí majú antioxidačné, antimikrobiálne a protinádorové vlastnosti. Uvádza sa v ňom, že marhuľové extrakty môžu zabrániť množeniu bunkových línií rakoviny prsníka, hrubého čreva a pečene (12).
Štúdia in vitro uviedla možnosť použitia marhuľových jadier ako súčasť protinádorových terapií diétou. Pozorovalo sa, že amygdalín prítomný v marhuľových semenách môže potlačiť vývoj rakoviny v bunkách rakoviny hrubého čreva HT-29 (13).
Bolo hlásené, že amygdalín indukuje apoptózu (bunkovú smrť) v rakovinových bunkách inhibíciou bunkového cyklu. Autori tvrdia, že je to „mylná viera“, že amygdalín spôsobuje toxicitu kyanidu (14). Na preukázanie týchto účinkov na človeka sú však stále potrebné klinické skúšky.
Systematický prehľad 36 štúdií zistil, že dostupné údaje o potenciálnych výhodách laetrilu (nachádzajúceho sa v marhuľových semenách) pre liečbu rakoviny nie sú presvedčivé (15).
Niekoľko článkov zameraných na prehľad výskumov tvrdilo, že protirakovinové účinky amygdalínu alebo laetrilu sú podvodné z dôvodu nedostatku platných klinických údajov (16, 17).
Pretože väčšina dostupných informácií o protirakovinovom účinku marhuľových semien je anekdotická, úspešnosť tejto terapie nebola vo verejnej sfére zaznamenaná.
Zmiešané výskumné tvrdenia a správy o toxicite marhuľových semien z nich robia menej ako ideálnu liečbu rakoviny. Neschvaľuje to ani Národný onkologický ústav (NCI) (18).
Aj keď existujú správy o kyanidovej toxicite marhuľových semienok zmiešané, môžete ich konzumovať v malom množstve. Ako sa dozviete v nasledujúcej časti.
Ako jesť marhuľové semienka?
Jama, ktorá sa nachádza v strede marhuľového ovocia, obsahuje semeno alebo jadro. Marhuľovú jamu vyberte z ovocia. Luskáčikom na otvorenie jamy a odkrytím semena. Vyhoďte jamu a zjedzte semená. Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, ako napríklad nevoľnosť alebo závrat, okamžite sa poraďte s lekárom.
Koľko marhuľových semiačok by ste mali zjesť denne?
Neexistuje presný údaj