Obsah:
- Aké sú zdravotné výhody okrúhlice?
- 1. Môže zmierniť črevné problémy
- 2. Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie
- 3. Môže znížiť riziko rakoviny
- 4. Môže chrániť pečeň a obličky
- 5. Môže mať antidiabetické vlastnosti
- 6. Môže podporovať chudnutie
- 7. Môže podporovať zdravú pokožku a vlasy
- 8. Môže pomôcť znížiť anémiu
- 9. Môže pomôcť predchádzať osteoporóze
- 10. Môže pomôcť vylepšiť pamäť
- 11. Môže pomôcť počas tehotenstva
- 12. Môže mať antimikrobiálne vlastnosti
- Nutričné hodnoty*
- How To Eat Turnips?
- Side Effects Of Turnips
- Conclusion
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 38 zdrojov
Repík (Brassica rapa) patrí medzi najstaršiu pestovanú zeleninu na svete. Táto sýtofialová kónická koreňová zelenina má štipľavú chuť. Je obľúbený z hľadiska výživy, ktorú poskytuje.
Tradične sa používa na liečbu rôznych chorôb, ako je reumatoidná artritída, opuchy, bolesti hlavy a pohlavne prenosné infekcie. Ľudové liečiteľstvo tiež používalo okrúhlice na liečbu žltačky, hepatitídy a bolesti v krku (1).
Repa je bohatá na glukozinoláty a izotiokyanáty, ktoré majú protinádorové vlastnosti. Zelenina obsahuje aj ďalšie bioaktívne zlúčeniny, ako sú flavonoidy a fenoly, ktoré sú antioxidanty. Tvrdí sa o nich, že majú antimikrobiálne, hepatoprotektívne a antidiabetické vlastnosti (2), (3).
Ďalšou hlavnou zložkou repky, nazývanou arvelexín, je protizápalová, antihypertenzívna (znižuje krvný tlak) a hypolipidemická (znižuje hladinu cholesterolu v krvi) charakter (1), (4).
O mnohých výživových výhodách okrúhlice sa hovorí nižšie. Pozrime sa na ne podrobne.
Aké sú zdravotné výhody okrúhlice?
1. Môže zmierniť črevné problémy
Pravidelná konzumácia okrúhlice môže pomôcť správnemu tráveniu, pretože je bohatá na vlákninu. Zelenina sa tradične používa na liečenie rôznych gastrointestinálnych ochorení. Výskum naznačuje, že konzumácia väčšieho množstva vlákniny môže znížiť riziko divertikulárneho ochorenia, pretože pomáha pri vyprázdňovaní (5). Na druhej strane niekoľko štúdií naznačuje, že vysoký príjem vlákniny nemusí byť užitočný proti asymptomatickej divertikulóze (6).
Novšie štúdie však uvádzajú, že vysoký príjem vlákniny v potrave môže znížiť riziko divertikulárnej choroby. Jedinci konzumujúci 30 g vlákniny denne môžu znížiť riziko ochorenia o 41% (7).
Diéta s vysokým obsahom vlákniny je ustanovená ako prospešná pre zlepšenie populácie črevných baktérií (8). Tieto probiotické baktérie pomáhajú pri zabezpečovaní výživy tela a tiež pomáhajú znižovať zápal (8). Črevné baktérie môžu tiež pomôcť pri vyprázdňovaní. Podrobnejší výskum v tejto oblasti umožní lepšie pochopenie tejto výhody.
Repa tiež preukázala boj proti Helicobacter pylori, čo sú baktérie, ktoré spôsobujú žalúdočné vredy (9). Zahrnutie okrúhlice do vašej stravy by pomohlo zlepšiť zdravie čriev. Môžu tiež poskytnúť úľavu od žalúdočných problémov, ako sú nadúvanie, plyn a zápcha.
2. Môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie
Repík má antidiabetické, protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych chorôb (10, 11). Zelenina má vysoký obsah zdravých tukov, ktoré môžu pomôcť pri regulácii hladiny cholesterolu.
Štúdie na zvieratách uviedli, že repa môže zvýšiť metabolizmus glukózy a lipidov (12). Tento účinok by mohol tiež podporiť kardiovaskulárne zdravie.
3. Môže znížiť riziko rakoviny
Glukozinoláty a izotiokyanáty v repe majú protirakovinové vlastnosti (13).
Výskum uvádza, že repa môže mať ochranné účinky proti rakovine vaječníkov, hrubého čreva, močového mechúra, pľúc, prostaty a prsníkov (14), (15), (16).
Štúdie na ľudských bunkách rakoviny pľúc hlásili protirakovinovú aktivitu okrúhlice (17).
4. Môže chrániť pečeň a obličky
Repík tiež vykazoval hepatoprotektívnu aktivitu u myší (18).
V inej štúdii na potkanoch sa zistilo, že etanolový extrakt z repíka koreňového poskytuje ochranu pred poškodením pečene (19).
Zistilo sa tiež, že vodný extrakt z okrúhlice chráni pred pečeňovou fibrogenézou (tvorbou veľkého množstva jazvového tkaniva v pečeni) (20).
Celkovo tieto štúdie naznačujú, že repa má dôležitú úlohu pri ochrane pečene. Podobná úloha okrúhlice bola pozorovaná v obličkách. Zelenina mala ochranný účinok pred poškodením obličiek u potkanov (21). Tento renoprotektívny účinok bol tiež pozorovaný u potkanov v inej štúdii (22).
5. Môže mať antidiabetické vlastnosti
Štúdie preukázali, že extrakty z okrúhlice majú antidiabetické účinky (12). Uvádza sa, že zelenina môže pomôcť regulovať hladinu glukózy zvýšením pomeru inzulínu / glukagónu (12).
Je však potrebných viac štúdií na ďalšie pochopenie antidiabetických vlastností okrúhlice.
6. Môže podporovať chudnutie
Repa môže pomôcť pri úprave hmotnosti. Extrakt z okrúhlice by mohol inhibovať ukladanie lipidov v tukových bunkách stimuláciou receptorov, ktoré sa podieľajú na metabolizme lipidov (23).
V štúdiách na zvieratách mohol extrakt z okrúhlice výrazne znížiť telesnú hmotnosť, hladinu glukózy v krvi, peroxidáciu lipidov, oxid dusnatý a celkové triglyceridy a hladinu cholesterolu. Tieto účinky sa pozorovali u potkanov s metabolickým syndrómom indukovaným fruktózou (24).
Repa je nízkokalorická a má tiež nízky glykemický index. Surová repa má glykemický index 30 (zatiaľ čo varená varianta má GI 85) (25). Vysoký obsah vlákniny v okrúhlice tiež zvyšuje sýtosť a pomáha udržiavať bolesti na uzde. Tieto účinky môžu pomôcť pri chudnutí.
7. Môže podporovať zdravú pokožku a vlasy
Repa je bohatým zdrojom vitamínov A a C a železa. Všetky z nich sú nevyhnutné pre zdravú pokožku a vlasy. Vitamín A je dôležitý pre fyziológiu pokožky (26). Môže pomôcť pri tvorbe kožného mazu a pri prevencii akné (27, 28, 29). V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
Vitamín C podporuje produkciu kolagénu. Kolagén dodáva pokožke štruktúru (30). Môže tiež udržiavať pokožku mladú a pružnú.
Železo pomáha pri produkcii melanínu vo vlasoch (31). Nedostatok železa údajne spôsobuje vypadávanie vlasov a predčasné šedivenie vlasov (31). Konzumácia surovej okrúhlice a iných potravín bohatých na železo môže pomôcť znížiť vypadávanie vlasov.
8. Môže pomôcť znížiť anémiu
Nedostatok železa je jednou z hlavných príčin anémie (32). Železo je hlavnou zložkou hemoglobínu prítomného v červených krvinkách (32). Je nevyhnutný na prenos kyslíka do všetkých častí tela (32). Repík je bohatý na železo a jeho zahrnutie do stravy môže pomôcť v boji proti únave z anémie. Repík je tiež bohatý na vitamín C, ktorý pomáha pri vstrebávaní železa.
9. Môže pomôcť predchádzať osteoporóze
Repa obsahuje glukozinoláty, o ktorých sa uvádza, že pomáhajú pri tvorbe kostí u potkanov (33).
Táto zelenina má tiež vitamín K. Tento vitamín pomáha znižovať riziko zlomenín, podporuje vstrebávanie vápnika a zvyšuje hustotu kostí (34).
10. Môže pomôcť vylepšiť pamäť
Repa obsahuje cholín. Cholín je nevyhnutný pre mnoho životne dôležitých funkcií (35). Je to štrukturálna súčasť bunkových membrán, ktorá pomáha pri pamäti (36). Je tiež súčasťou neurotransmiterov a pomáha znižovať zápal (36).
11. Môže pomôcť počas tehotenstva
Repa je dobrým zdrojom kyseliny listovej aj železa. Sú nevyhnutné pre ženy počas tehotenstva (37), (38). Pravidelná konzumácia tejto koreňovej zeleniny, spolu s ďalšou listovou zelenou zeleninou, môže pomôcť tehotným ženám s ich každodennými výživovými požiadavkami.
12. Môže mať antimikrobiálne vlastnosti
Repa obsahuje špecifickú zlúčeninu zvanú β-fenyletylizotiokyanát. Táto zlúčenina vykazovala antimikrobiálnu aktivitu proti patogénom prenášaným potravinami, ako sú Vibrio parahaemolyticus , Staphylococcus aureus a Bacillus cereus (13). Na potvrdenie tohto tvrdenia sú potrebné ďalšie štúdie.
Toto sú zdravotné výhody okrúhlice. V nasledujúcej časti preskúmame výživové fakty zeleniny.
Nutričné hodnoty*
- 90% surovej okrúhlice (100 g) obsahuje vodu. Má iba 28 kcal. Ďalej obsahuje bielkoviny (2,5 g), tuky (0,8 g), uhľohydráty (24,7 g) a vlákninu (1,8 g).
- Vápnik (30 mg), železo (0,3 mg), horčík (11 mg), fosfor (27 mg) a draslík (191 mg)
- Sodík (67 mg), zinok (0,27 mg), meď (0,085 mg), selén (0,7 µg)
- Vitamin C (21 mg), thiamin (0.04 mg), riboflavin (0.03 mg), niacin (0.4 mg), vitamin B6 (0.09 mg), folate (15 µg), choline (11.1 mg)
- 20 glucosinolates and 16 isothiocyanates have been reported from turnip (progoitrin, gluconasturtiin, gluconapin, 4- hydroxyglucobrassicin, glucobrassicanapin, gluconapoleiferin, glucobrassicin, and neoglucobrassicin) (2)
How To Eat Turnips?
Turnips can be eaten cooked or raw. They can be baked into chips for a healthy snack. Roasted or grilled baby turnips can also be added to a side dish. They are popular in salads and coleslaw. Adding them to mashed potatoes can improve their nutritional value. Simple mashed turnips are also a popular side dish. Turnip juice is consumed as a healthy alternative to beverages. It can be added to smoothies or yogurt for flavor.
Turnips are usually safe for most people. But they may cause certain adverse effects in some. We will briefly explore them in the following section.
Side Effects Of Turnips
Turnips belong to the cruciferous family. As per anecdotal evidence, eating them in excess may cause bloating, gas, and stomach pain.
Glucosinolates and isothiocyanates in turnips may have a goitrogenic activity (2). They may interact with the thyroid hormone. Individuals with thyroid issues may need to consult their doctor before consuming turnips.
Turnips may also cause complications in people with kidney stones. However, there is no research to back this up. Though turnips may benefit kidney health, those with kidney issues must consult their doctor before consuming turnips.
Conclusion
Turnips are nutrient dense vegetables with low calories. They have traditionally been used for treating many ailments. They help in managing sugar and fat levels in the body. They also may promote heart health and reduce cancer risk.
However, they may cause certain side effects in people with thyroid imbalances. Keep these effects in mind.
You can otherwise include this versatile and antioxidant-rich vegetable in your diet and reap its health benefits.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
Are turnips better for you than potatoes?
According to the calorific value, turnips are better than potatoes as they have fewer calories. But in terms of nutrition value, both have their own advantages.
Are turnips good for those with diabetes?
Yes. Turnips are antidiabetic and can help lower blood sugar levels.
Are turnips good for lowering cholesterol?
Áno. Repa reguluje metabolizmus lipidov alebo tukov. Predbežné štúdie na potkanoch preukázali, že môžu znižovať hladinu cholesterolu.
Spôsobuje repík plyn?
Repa je krížová zelenina a obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu spôsobiť plynatosť a nadúvanie.
Považuje sa repa za škrobovú zeleninu?
Repa obsahuje oveľa menej škrobu. Preto sa nepovažujú za škrobovú zeleninu.
Sú okrúhlice dobré pre obličkové kamene?
Repík má renoprotektívny účinok. Niektorí sa však domnievajú, že môžu spôsobiť obličkové kamene. Informácie sú zmiešané. Poraďte sa so svojím lekárom.
38 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Shin, Ji-Sun, et al. “Arvelexin from Brassica Rapa Suppresses NF-ΚB-Regulated pro-Inflammatory Gene Expression by Inhibiting Activation of IκB Kinase.” British Journal of Pharmacology, vol. 164, no. 1, 1 Sept. 2011, pp. 145–158,
- Paul, Swastika, et al. “Phytochemical and Health‐Beneficial Progress of Turnip (Brassica rapa).” Journal of food science 84.1 (2019): 19-30.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1750-3841.14417
- Ali Esmail Al-Snafi. “The Pharmacological Importance of Brassica Nigra and Brassica Rapa Grown in Iraq.” ResearchGate, ResearchGate, 2015, www.researchgate.net/publication/313698262
- H.J. Choi, et al. “Hepatoprotective Effects of Brassica Rapa (Turnip) on d-Galactosamine Induced Liver Injured Rats.” ResearchGate, Korean Journal of Pharmacognosy, Dec. 2006,
www.researchgate.net/publication/286612009
- Crowe, Francesca L, et al. “Source of Dietary Fibre and Diverticular
Disease Incidence: A Prospective Study of UK Women.” Gut, vol. 63, no. 9, 2 Jan. 2014, pp. 1450–1456, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24385599
- Peery, Anne F., et al. “A high-fiber diet does not protect against asymptomatic diverticulosis.” Gastroenterology 142.2 (2012): 266-272.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724216/
- Aune, Dagfinn, et al. “Dietary fibre intake and the risk of diverticular disease: a systematic review and meta-analysis of prospective studies.” European journal of nutrition (2019): 1-12.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31037341
- Makki, Kassem, et al. “The Impact of Dietary Fiber on Gut Microbiota in Host Health and Disease.” Cell Host & Microbe, vol. 23, no. 6, June 2018, pp. 705–715,
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S193131281830266X
- Kim, Ah-young, et al. Anti-Helicobacter Pylori Activity of Phytochemicals from Brassica Rapa L. 2016, www.semanticscholar.org/
www.semanticscholar.org/paper/Anti-Helicobacter-pylori-activity-of-phytochemicals-Kim-Ki/e6e2e85fc8a8684af30f5519dfee58f171137545
- Berdja, Sihem, et al. “Glucotoxicity Induced Oxidative Stress and InflammationIn VivoandIn VitroinPsammomys Obesus: Involvement of Aqueous Extract OfBrassica Rapa Rapifera.” Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, vol. 2016, 2016, pp. 1–14,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27047569
- Author, Corresponding, et al. “ORIGINAL ARTICLE Effect of Ethanol Extract of Root Turnip (Brassica Rapa) on Changes in Blood Factors HDL, LDL, Triglycerides and Total Cholesterol in Hypercholesterolemic Rabbits.” Advances in Environmental Biology, vol. 6, no. 10, 2796, pp. 2796–2801,
- Jung, Un Ju, et al. “Effects of the ethanol extract of the roots of Brassica rapa on glucose and lipid metabolism in C57BL/KsJ-db/db mice.” Clinical Nutrition 27.1 (2008): 158-167.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17996336
- Hong, Eunyoung, and Gun-Hee Kim. “Anticancer and Antimicrobial Activities of β-Phenylethyl Isothiocyanate in Brassica rapa L.” Food science and technology research 14.4 (2008): 377-377.
www.jstage.jst.go.jp/article/fstr/14/4/14_4_377/_article/-char/ja/
- Q, Wu, et al. “A New Phenanthrene Derivative and Two Diarylheptanoids From the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris Inhibit the Growth of Cancer Cell Lines and LDL-Oxidation.” Archives of Pharmacal Research, 1 Apr. 2013
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23435947
- “Antioxidant and Anticancer Activities of Brassica Rapa: A Review.” MOJ Biology and Medicine, vol. 3, no. 4, 2018, 10.15406/mojbm.2018.03.00094. Accessed 25 June 2019.
medcraveonline.com/MOJBM/MOJBM-03-00094.pdf
- Wu, Qian, et al. “Carbohydrate Derivatives from the Roots of Brassica Rapa Ssp. Campestris and Their Effects on ROS Production and Glutamate-Induced Cell Death in HT-22 Cells.” Carbohydrate Research, vol. 372, May 2013, pp. 9–14, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23507511
- Hind Hussein. “CYTOTOXICITY EFFECT OF AQUEOUS EXTRACT OF BRASSICA RAPA ROOTS ON CANCER CELL LINES IN VITRO.” ResearchGate, unknown, 15 Aug. 2019, https://www.researchgate.net/publication/335188683_CYTOTOXICITY_EFFECT_OF_AQUEOUS_EXTRACT_OF_BRASSICA_RAPA_ROOTS_ON_CANCER_CELL_LINES_IN_VITRO
- Syed Rafatullah, et al. “Preliminary Phytochemical and Hepatoprotective Studies on Turnip Brassica Rapa L.” ResearchGate, International Journal of Pharmacology, June 2006, www.researchgate.net/publication/45947905
- M. Daryoush, et al. “Protective Effect of Turnip Root (Brassica Rapa. L) Ethanolic Extract on Early Hepatic Injury In…” ResearchGate, Australian Journal of Basic and Applied Sciences, July 2011,
www.researchgate.net/publication/285861674
- Li, Lan, et al. “Anti-Hepatofibrogenic Effect of Turnip Water Extract on Thioacetamide-Induced Liver Fibrosis.” ResearchGate, ResearchGate, 2010, www.researchgate.net/publication/273723094
- Daryoush Mohajeri, et al. “Preventive Effects of Turnip (Brassica Rapa L.) on Renal Ischemia-Reperfusion Injury in Rats.” ResearchGate, Life Science Journal, Mar. 2013, www.researchgate.net/publication/287265971
- Kim, Yang-Hee, et al. “Protective Effect of the Ethanol Extract of the Roots of Brassica Rapa on Cisplatin-Induced Nephrotoxicity in LLC-PK1 Cells and Rats.” Biological & Pharmaceutical Bulletin, vol. 29, no. 12, 2006, pp. 2436–2441,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17142978
- An, Sojin, et al. “Ethanolic Extracts of Brassica Campestris Spp. Rapa Roots Prevent High-Fat Diet-Induced Obesity via Β3-Adrenergic Regulation of White Adipocyte Lipolytic Activity.” Journal of Medicinal Food, vol. 13, no. 2, Apr. 2010, pp. 406–414,
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20132043
- Abo-youssef, Amira, and R Mohammed. “Effects of Brassica Rapa on Fructose-Induced Metabolic Syndrome in Rats: A Comparative Study.” ResearchGate, unknown, July 2013, https://www.researchgate.net/publication/286495718
- Anderson, G. Harvey, et al. “White Vegetables: Glycemia and Satiety.” Advances in Nutrition, vol. 4, no. 3, 1 May 2013, pp. 356S-367S,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650508/
- Gilbert, Clare. “What Is Vitamin A and Why Do We Need It?” Community Eye Health, vol. 26, no. 84, 2013, p. 65, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936685/
- Picardo, Mauro, et al. “Sebaceous Gland Lipids.” Dermato-Endocrinology, vol. 1, no. 2, 2009, pp. 68–71, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835893/
- GREENBERG, RUVEN. “Conversion of Carotene to Vitamin A by Sebaceous Glands.” Archives of Dermatology, vol. 76, no. 1, 1 July 1957, p. 17, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/525073
- Michaëlsson, Gerd. “Effects of Oral Zinc and Vitamin A in Acne.” Archives of Dermatology, vol. 113, no. 1, 1 Jan. 1977, p. 31, jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/536705
- “The Roles of Vitamin C in Skin Health.” Nutrients, vol. 9, no. 8, 12 Aug. 2017, p. 866, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Kumar, AnaghaBangalore, et al. “Premature Graying of Hair: Review with Updates.” International Journal of Trichology, vol. 10, no. 5, 2018, p. 198, 10.4103/ijt.ijt_47_18. Accessed 13 Oct. 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6290285/
- Miller, J. L. “Iron Deficiency Anemia: A Common and Curable Disease.” Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine, vol. 3, no. 7, 23 Apr. 2013, pp. a011866–a011866,
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685880/
- J, Jeong, et al. “Effects of Glucosinolates From Turnip (Brassica Rapa L.) Root on Bone Formation by Human Osteoblast-Like MG-63 Cells and in Normal Young Rats.” Phytotherapy Research : PTR, 1 June 2015, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25809011
- Weber, Peter. “Vitamin K and Bone Health.” Nutrition, vol. 17, no. 10, Oct. 2001, pp. 880–887, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11684396
- “Office of Dietary Supplements – Choline.” Nih.Gov, 2017, ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/.
ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/
- Zeisel, Steven H, and Kerry-Ann da Costa. “Choline: An Essential Nutrient for Public Health.” Nutrition Reviews, vol. 67, no. 11, Nov. 2009, pp. 615–623, 10.1111/j.1753-4887.2009.00246.x.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/
- “Daily Iron and Folic Acid Supplementation during Pregnancy.” World Health Organization, 13 Sept. 2018, https://www.who.int/elena/titles/guidance_summaries/daily_iron_pregnancy/en/
- Ogundipe, Olukemi, et al. “Factors Associated with Prenatal Folic Acid and Iron Supplementation among 21,889 Pregnant Women in Northern Tanzania: A Cross-Sectional Hospital-Based Study.” BMC Public Health, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3438116/