Obsah:
- Obsah
- Čo je kyselina kaprylová?
- Aké sú výhody kyseliny kaprylovej?
- 1. Ponúka antimykotické a antimikrobiálne výhody
- 2. Môže zvýšiť zdravie pokožky
- 3. Podporuje tráviace zdravie
- 4. Môže znížiť hmotnosť a hladinu cholesterolu
- 5. Znižuje riziko rezistencie na antibiotiká
- Aké ďalšie potraviny obsahujú kyselinu kaprylovú?
- Doplnky kyseliny kaprylovej - aké je dávkovanie?
Kokosový olej je dnes jedným z najhorúcejších trendov na svete. Od zlepšenia celkového zdravia po zlepšenie vzhľadu pokožky má rôzne využitie. Zložkou v oleji, ktorá prispieva k väčšine z nich, je kyselina kaprylová. Ale prečo by sme mali vedieť o tejto kyseline? Aký je na tom veľký problém? Tento článok vrhne na to trochu svetla. Čítajte ďalej.
Obsah
- Čo je kyselina kaprylová?
- Aké sú výhody kyseliny kaprylovej?
- Aké ďalšie potraviny obsahujú kyselinu kaprylovú?
- Aké sú vedľajšie účinky kyseliny kaprylovej?
Čo je kyselina kaprylová?
Kyselina kaprylová je jednou z troch mastných kyselín v kokosovom oleji (ďalšie dve sú kyselina kaprínová a kyselina laurová). Nedávne štúdie preukázali, že kyselina kaprylová je zvlášť prospešná pre tráviaci a reprodukčný systém. Kyselina má tiež silné antimykotické vlastnosti a pomáha v boji proti infekciám, ako je napríklad kandida.
Existujú aj iné spôsoby, ako táto kyselina môže zlepšiť váš život. Poďme sa na ne pozrieť teraz.
Späť na obsah
Aké sú výhody kyseliny kaprylovej?
1. Ponúka antimykotické a antimikrobiálne výhody
Kyselina kaprylová funguje výborne pri liečbe kandidových a kvasinkových infekcií. Niektoré z týchto infekcií zahŕňajú drozd ústny, plesne nechtov, lišaje a vaginálne kvasinkové infekcie.
Štúdia z roku 2011 nám hovorí, ako môže byť kyselina kaprylová pri liečbe plesňových infekcií oveľa účinnejšia ako Diflucan (antimykotický liek) (1).
Odborníci sa domnievajú, že kyselina kaprylová to môže dosiahnuť rozkladom membrán buniek candida. Mastná kyselina sa vloží do hubových membrán a narúša membránu - čím zvyšuje jej tekutosť a vedie k jej prípadnému odumretiu (2).
Kyselina kaprylová, ak sa užíva perorálne, tiež znižuje rast kvasiniek v zažívacom trakte. Pomáha tiež prospievať prospešným baktériám súčasne. A ako je to prirodzené, kyselina nepredstavuje žiadne riziko ani nespôsobuje vedľajšie účinky ako iné syntetické antibiotiká.
Štúdie tiež ukazujú, ako môže kyselina kaprylová ponúknuť antibakteriálne účinky. Kyselina deaktivuje škodlivé baktérie vytváraním kyslého prostredia okolo nej (3).
2. Môže zvýšiť zdravie pokožky
Antimikrobiálne vlastnosti kyseliny kaprylovej pomáhajú liečiť kožné infekcie. Jednou z takýchto infekcií je dermatofilóza, bakteriálna infekcia, ktorá vedie k bolestivým a suchým chrastám. Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam kyseliny môže zabíjať baktérie žijúce v pokožke a pomáhať pri liečbe tohto stavu.
Kyselina kaprylová môže tiež pomôcť v boji proti akné. Taiwanská štúdia ukazuje, ako môžu antimikrobiálne vlastnosti kyseliny pomôcť v boji proti akné (4).
3. Podporuje tráviace zdravie
Shutterstock
Protizápalové vlastnosti kyseliny kaprylovej môžu pomôcť pri liečbe zápalových ochorení čriev, bolestivých zažívacích ochorení (5). Tento stav zvyčajne zahrnuje vnútorný zápal a bakteriálne infekcie - obidve môžu byť liečené kyselinou kaprylovou.
Štúdie tiež naznačujú, že mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, ako je kyselina kaprylová, potláčajú vylučovanie zápalových enzýmov. To pomáha liečiť ťažké tráviace ťažkosti, ako je Crohnova choroba, nadúvanie a krvácanie (6).
Mastné kyseliny so stredným reťazcom tiež chránia epitel, ktorý je prvou obrannou líniou čreva.
4. Môže znížiť hmotnosť a hladinu cholesterolu
Je tu potrebný ďalší výskum - pokiaľ ide o chudnutie. Existujúce štúdie tvrdia, že kyselina kaprylová môže znížiť hladinu grelínu v sére (grelín je hormón vylučovaný v žalúdku, ktorý je zodpovedný za zvýšenú chuť do jedla) (7).
A keďže kyselina kaprylová je mastná kyselina so stredne dlhým reťazcom, môže pomôcť znížiť celkový cholesterol. Štúdia z roku 2006 zistila, že príjem triglyceridových olejov so stredným reťazcom mal porovnateľne nižšiu hladinu cholesterolu (8). To môže viesť k zníženému riziku aortálnej akumulácie cholesterolu, čím sa zabráni srdcovým chorobám.
5. Znižuje riziko rezistencie na antibiotiká
Antibiotická rezistencia predstavuje rastúci problém - kde mikrób odoláva antibiotickým liekom, ktoré ich kedysi úspešne liečili. Kyselina kaprylová môže znížiť riziko rezistencie na antibiotiká. V štúdii by kyselina mohla redukovať päť rôznych druhov baktérií v kontaminovanom mlieku, vrátane nebezpečnej E. coli (9).
Toto sú spôsoby, ako môže kyselina kaprylová optimalizovať vaše zdravie. Aké potraviny obsahujú túto kyselinu? Kokosový olej je jedným z nich. Nejaké iné jedlá?
Späť na obsah
Aké ďalšie potraviny obsahujú kyselinu kaprylovú?
Okrem kokosového oleja patria medzi ďalšie zdroje kyseliny kaprylovej plnotučné kravské mlieko, mlieko z palmových plodov, arašidové maslo a dokonca aj ľudské materské mlieko. Kokosový olej však odporúčame pre kyselinu kaprylovú, pretože je najbohatším zdrojom.
Najlepším spôsobom, ako užívať kyselinu kaprylovú, je požitie kokosového oleja alebo jeho aplikácia na pokožku. Môžete začať pridaním čajovej lyžičky kokosového oleja (alebo menej) do vašej stravy. Možno ho budete chcieť pridať aj k iným receptom.
Alebo môžete ísť na doplnky s kyselinou kaprylovou.
Späť na obsah
Doplnky kyseliny kaprylovej - aké je dávkovanie?
Poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Zdroje naznačujú, že kyselina kaprylová môže byť v kapsulách oveľa účinnejšia ako v tekutej forme. Je to preto, že kapsuly pomaly uvoľňujú kyselinu do krvi, takže sa dostanú do črevného traktu bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Keď už hovoríme o dávkovaní, nie