Obsah:
- Je bezpečné používať zubnú pastu na pupienkoch? Funguje to?
- Alternatívne možnosti liečby
- 1. Lieky a voľnopredajné lieky
- 2. Prírodné domáce opravné prostriedky
- často kladené otázky
- 11 zdrojov
Zubná pasta je jedným z populárnych domácich liekov na pupienky. Neoficiálne dôkazy tvrdia, že vďaka zubnej paste pupienok zmizne, ak zostane cez noc. Neexistuje však žiadny vedecký dôkaz na podporu tohto tvrdenia. V skutočnosti môže zubná pasta spôsobiť viac škody ako úžitku. Šokujúce?
Tento článok vysvetľuje vedu, prečo zubná pasta nemusí byť tou správnou voľbou na ošetrenie pupienkov. Má tiež alternatívy, ktoré vám môžu pomôcť problém vyriešiť.
Je bezpečné používať zubnú pastu na pupienkoch? Funguje to?
Zubná pasta nie je pre vašu pokožku bezpečná. Je formulovaný pre zuby a nie pre pokožku . Zubná pasta by mohla vašej pokožke ublížiť z nasledujúcich dôvodov:
- Obsahuje triclosan
Triclosan je antimikrobiálne činidlo široko používané v zubných pastách. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) však túto chemikáliu v roku 2017 zakázal, pretože môže ovplyvňovať hladinu hormónov štítnej žľazy (1). Triclosan môže tiež spôsobiť rozvoj rakoviny kože (pri testovaní na zvieratách) (2).
Poznámka: Takmer žiadna zo zubných pást teraz nepoužíva vo svojich receptúrach triclosan. Colgate bola jediná značka obsahujúca triclosan (pre Colgate Total), ktorá bola povolená na americkom trhu. Začiatkom roku 2019 však spoločnosť Colgate-Palmolive vylúčila triclosan zo svojho vzorca pre Colgate Total (podľa spravodajských správ) .
Ani po odstránení triklosanu nie je zubná pasta pre vašu pokožku bezpečnou voľbou. V zubnej paste sú ďalšie zložky, ktoré môžu poškodiť vašu pokožku, napríklad:
- Laurylsulfát sodný (SLS)
- Sorbitol
- Hydrogenuhličitan sodný (sóda bikarbóna)
- Mentol
- Peroxid vodíka
- Alkohol
- Esenciálne oleje
V štúdii hodnotiacej štyri rôzne značky zubných pást s rôznym chemickým zložením sa zistilo, že tri z nich dráždia pokožku 16 z 19 ľudských účastníkov. Značky zubných pást spôsobili mierne až závažné kožné reakcie (3).
Žiadna z vyššie uvedených zložiek nie je pre vašu pokožku vhodná. Môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Zubná pasta má tiež základnú hladinu pH, zatiaľ čo pH našej pokožky je kyslé. Aplikácia zubnej pasty na pokožku môže preto narušiť jej prirodzené pH, čo vedie k vyrážkam a podráždeniu.
Zubná pasta nie je dobrou možnosťou liečby pupienkov. Môže to vašu pokožku vysušiť a naopak zhoršiť jej stav. Existujú však aj iné alternatívy, ktoré fungujú lepšie a sú bezpečnejšie.
Alternatívne možnosti liečby
1. Lieky a voľnopredajné lieky
- Benzoylperoxid (4)
- Kyselina salicylová (5)
- Síra (6)
- Tretinoín (alebo retinoidy) (7)
Zatiaľ čo OTC lieky fungujú efektívne pri miernych až stredne závažných prípadoch pupienkov, v závažných prípadoch sú potrebné lieky s vyššou dávkou zložiek. V takýchto prípadoch sa poraďte s dermatológom.
Lekár vám môže predpísať aj perorálne lieky, ako napríklad:
- Antikoncepčné alebo antikoncepčné pilulky
- Perorálny izotretinoín (tiež nazývaný Accutane)
- Perorálne antibiotiká
- Klindamycín (topický alebo perorálny)
2. Prírodné domáce opravné prostriedky
- Čajovníkový olej
Štúdia zistila, že použitie 5% oleja z čajovníkového oleja pomáha liečiť mierne až stredne závažné akné (8). Pri používaní oleja z čajovníkového oleja (alebo iného éterického oleja) však buďte opatrní. Vždy ho riedte nosičovým olejom (najlepšie jojobovým, olivovým alebo sladkým mandľovým olejom). Zmiešajte 2 - 3 kvapky éterického oleja s lyžicou nosného oleja. Aplikujte ako bodové ošetrenie.
- Extrakty z vŕbovej kôry
Zistilo sa, že výťažky z bielej vŕbovej kôry sú účinné pri prevencii akné a pupienkov. Tiež nemôžu spôsobovať žiadne vedľajšie účinky (9). Môžete použiť tonery a výrobky na starostlivosť o pleť obsahujúce výťažky z vŕbovej kôry. Prípadne si môžete kúpiť vŕbovú kôru, ponoriť ju (napríklad čaj) do horúcej vody, preceďte a použite vodu ako prírodný toner.
- Aloe Vera
Výťažky z aloe vera majú na vašu pokožku účinky proti akné. Pomáhajú tiež udržiavať vašu pokožku hydratovanú a stimulujú produkciu kolagénu (10). Môžete nabrať gél z listu a naniesť ho priamo na pupienok.
- Probiotiká
Jesť a aplikovať probiotiká (tvaroh alebo jogurt) môže pomôcť opraviť (a udržať) vašu bariérovú funkciu pokožky. Môžu tiež zabrániť akné. Predbežné štúdie zistili, že príjem probiotík môže zakázať rast baktérií P. acnes produkciou antibakteriálnych proteínov (11).
Aj keď sú prírodné lieky bezpečnejšie, je dôležité vopred si urobiť záplatový test. Týmto sa kontroluje, či vaša pokožka znesie konkrétnu zložku.
Chemikálie v zubnej paste môžu bojovať proti mikróbom v ústnej dutine, ale nemusia byť účinné pri liečbe kožných problémov. Zubná pasta môže spôsobiť nadmerné vysušenie, svrbenie a zhoršenie existujúcich pupienkov alebo môže viesť k novým. Vyskúšajte alternatívne prostriedky, ktoré sme spomenuli. Určite sa poraďte s dermatológom.
často kladené otázky
Pomáha zubná pasta Colgate liečiť pupienky?
Nie. Zubná pasta (alebo akákoľvek zubná pasta) môže stav ešte viac zhoršiť. Môže pokožku vysušiť a spôsobiť podráždenie.
Ako dosiahnete rýchle hojenie pupienkov?
Vyskúšajte OTC lieky s benzoylperoxidom, kyselinou salicylovou alebo sírou. Môžu pomôcť rýchlo znížiť zápal.
11 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Expozícia triclosanu, transformácia a účinky na ľudské zdravie, Journal of Toxicology and Environmental Health, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126357/
- 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o lieku Triclosan, US Food and Drug Administration.
www.fda.gov/consumers/consumer-updates/5-things-know-about-triclosan
- Kožné reakcie a potenciál podráždenia štyroch komerčných zubných pást. Acta Odontologica Scandinavia, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9176662
- Aká je úloha čistiacich prostriedkov na báze benzoylperoxidu v liečbe akné? The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3016935/
- Liečba akné vulgaris vankúšikmi s kyselinou salicylovou. Clinical Therapeutics, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1535287
- Aktualizácia riadenia akné vulgaris, Klinická, kozmetická a vyšetrovacia dermatológia, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047935/
- Tretinoín: Prehľad jeho protizápalových vlastností pri liečbe akné, Časopis klinickej a estetickej dermatológie, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225141/
- Účinnosť 5% topického gélového oleja z čajovníkového oleja pri miernom až stredne závažnom akné vulgaris: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia., Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314442
- Pleiotropné účinky kôry bielej vŕby a 1,2-dekándiolu na dospelé ľudské keratinocyty, farmakológia a fyziológia kože, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/320932312_Pleiotropic_Effects_of_White_Willow_Bark_and_12-Decanediol_on_Human_Adult_Keratinocytes
- Aloe Vera: Krátky prehľad, Indian Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Účinok probiotík na imunitnú reguláciu, akné a fotostarnutie, International Journal of Women's Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/