Obsah:
- Čo je to žihľava dvojdomá?
- Aké sú zdravotné výhody žihľavy?
- 1. Môže zvýšiť rast a silu vlasov
- 2. Môže liečiť sennú nádchu, astmu a alergie
- 3. Môže pomôcť pri riešení problémov s prostatou
- 4. Môže znížiť zápal
- 5. Môže znížiť krvný tlak
- 6. Môže pomôcť pri kontrole krvného cukru
- 7. Môže monitorovať zdravie srdca a pečene
- 8. Môže pomôcť pri liečbe menštruačného zdravia, PCOS a obáv o plodnosť
- 9. Môže urýchliť hojenie rán
- Výživový profil žihľavy dvojdomej
- Ako to konzumovať
- Ako si pripraviť čaj zo žihľavy
- Aké sú vedľajšie účinky žihľavy?
- Viete, ako žihľava uštipne?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Žihľava (tiež známa ako žihľava) je základom tradičnej bylinnej medicíny a používa sa hlavne na liečbu alergií, zápalov a problémov s plodnosťou. Starí Egypťania údajne používali túto všadeprítomnú bylinu na liečbu artritídy a bolesti krížov (1). Pre svoje liečivé vlastnosti sa používa už celé veky.
Pitie čaju zo žihľavy môže pomôcť pri liečbe mnohých chorôb. Tento bylinkový čaj má množstvo zdravotných výhod, ako je podpora rastu vlasov, znižovanie alergií a astmy, podpora riadenia hladiny cukru v krvi a podpora zdravia močových ciest.
Poďme sa v tomto článku dozvedieť niečo viac o výhodách žihľavy.
Čo je to žihľava dvojdomá?
Žihľava dvojdomá ( Urtica dioica ) je odpradávna základným rastlinným liekom (2). Má exotický biochemický profil. Rastie v miernom až miernom podnebí po celom svete - najmä na miestach s dostatkom vlahy. Určité druhy žihľavy nájdete často v lesoch, pri riekach alebo potokoch a na cestách.
Jeho vedecký názov Urtica dioica pochádza z latinského slova uro, čo znamená „spáliť“, pretože jeho listy môžu pri kontakte spôsobiť dočasný pocit pálenia. Tieto rastliny (alebo buriny) sú pôvodom z Mexika, Talianska, Nepálu, Indie, Číny, Ruska, Holandska, Severnej Ameriky a časti Afriky. Niektoré druhy žihľavy, najmä žihľava dvojdomá, majú na listoch a nadzemných častiach chĺpky. Niektoré z nich tiež bodajú! Preto aj meno (1).
Listy sú husto pokryté bodavými chĺpkami, ktoré uvoľňujú toxíny potenciálne spôsobujúce bolesť (1).
Keď ľudská pokožka príde do styku s listom alebo stonkou žihľavy, rýchlo sa jej vytvoria červenkasté škvrny, ktoré svrbia a horia. Chĺpky alebo trichómy rastliny sú prirodzene určené na ochranu rastliny pred hmyzom.
Konzumácia tejto čarovnej byliny po spracovaní je však bezpečná. Nasledujúca časť pojednáva o výhodách žihľavových listov. Začnite rolovať!
Aké sú zdravotné výhody žihľavy?
1. Môže zvýšiť rast a silu vlasov
Tradičná medicína používala na stimuláciu rastu vlasov druhy urtica. Štúdia skúmala túto vlastnosť žihľavy dvojdomej ( Urtica dioica ) s kombináciou bylinných extraktov. Tento bylinný prípravok zvyšoval množenie ľudských dermálnych buniek papily (3).
Β-sitosterol v žihľave spúšťa tvorbu nových krvných ciev (angiogenéza). Podporuje syntézu vaskulárneho endoteliálneho rastového faktora (VEGF) a podporuje rast nových vlasov (3).
Listy a korene žihľavy regulujú činnosť pohlavných hormónov a ich substrátov. Pomáhajú regulovať vypadávanie vlasov (alopéciu) u mužov a žien s hormonálnou nerovnováhou (4).
2. Môže liečiť sennú nádchu, astmu a alergie
Senná nádcha alebo alergická nádcha sú spôsobené peľom, roztočmi, plesňami, spórami húb, švábmi a perím. Medzi ďalšie príčiny patrí citlivosť na jedlo, metabolické choroby a niektoré lieky. Medzi jeho príznaky patrí kýchanie, upchatie nosa, svrbenie, slzenie (neustále slzenie), bolesti hlavy, sucho v ústach, ospalosť, únava a srdcová arytmia (5).
To je miesto, kde môže prísť na pomoc alternatívna medicína (5, 6). Žihľava dvojdomá ( Urtica dioica ) obsahuje nikotínamid, synefrín a osthole so silnými protizápalovými a antialergénnymi vlastnosťami.
Tieto fytochemikálie vykazujú antagonistickú aktivitu proti prozápalovým histamínovým receptorom, blokujú produkciu a uvoľňovanie histamínu (5). Tiež interferujú s aktivitou prozápalových buniek, chemických poslov a kontrolných génov (5).
Zdravotníci by sa mali zaoberať využitím alternatívnej medicíny na liečbu akútnych a chronických porúch, ako je astma, alergie na dýchacie cesty atď., Ako alternatívy k bežným liekom (6).
3. Môže pomôcť pri riešení problémov s prostatou
Premnoženie prostaty (benígna hyperplázia prostaty) zvyšuje tlak na močovú trubicu. To deaktivuje močový systém a spôsobuje niekoľko chronických porúch starnutia (7).
V štúdiách na potkanoch sa u žihľavy preukázalo zlepšenie problémov s prostatou. Výťažky z koreňa žihľavy inhibujú aromatázu, enzým, ktorý premieňa testosterón na estrogén. Estrogén úzko súvisí s poruchami prostaty (7).
Ďalšie štúdie demonštrujú antiproliferatívne vlastnosti koreňa žihľavy v ľudských rakovinových bunkách. 20% alkoholový extrakt z koreňa žihľavy znížil počas siedmich dní rast rakovinových prostatických epiteliálnych buniek (8).
4. Môže znížiť zápal
Extrakt zo žihľavy obsahuje protizápalovú látku, ktorá dokáže potlačiť niekoľko cytokínov pri zápalových ochoreniach kĺbov (9).
Podľa inej štúdie sa zdá, že aplikácia listu žihľavy zmierňuje osteoartritické bolesti (10). Žihľava znížila hladinu viacerých zápalových hormónov ovplyvnením ich produkcie (11).
Je však potrebných viac výskumov a štúdií na ľuďoch, aby sa žihľava odporučila ako protizápalová liečba.
5. Môže znížiť krvný tlak
Žihľava sa tradične používala na liečbu vysokého krvného tlaku (12). Zistilo sa, že extrakt zo žihľavy má antihypertenzívne účinky.
Môže pomôcť znížiť krvný tlak tým, že nechá krvné cievy relaxovať a zníži silu srdcových kontrakcií. Na potvrdenie týchto účinkov je potrebných viac štúdií na ľuďoch.
6. Môže pomôcť pri kontrole krvného cukru
Žihľava vykazuje niektoré sľubné účinky na hladinu glukózy v krvi. Tradičná medicína používa listy žihľavy na liečbu diabetes mellitus kvôli ich antihyperglykemickým vlastnostiam (13).
Na zaistenie bezpečnosti a účinnosti listov žihľavy pri kontrole hladiny cukru v krvi je však potrebný ďalší výskum.
7. Môže monitorovať zdravie srdca a pečene
V štúdii na potkanoch z roku 2018 sa podávaním extraktu zo žihľavy 150 mg / kg / deň zlepšil lipidový profil v krvi. Extrakt zo žihľavy fungoval oveľa lepšie ako jeho komerčný náprotivok so syntetickými drogami (14).
Extrakt zo žihľavy zvyšuje antioxidačné mechanizmy v tele, čím zabraňuje (a končí) peroxidácii lipidov. Vyvážený lipidový profil a zdravá pečeň znižujú riziko chorôb vyvolaných hypercholesterolémiou (15).
Hypercholesterolémia súvisí s aterosklerózou a inými zápalovými ochoreniami. Podľa štúdií na potkanoch list žihľavy pomáha predchádzať ateroskleróze a hypertenzii. Je to teda silná hepato- a kardioprotektívna doplnková látka v potrave (16).
8. Môže pomôcť pri liečbe menštruačného zdravia, PCOS a obáv o plodnosť
Asi 10% - 15% žien v reprodukčnom veku má oligomenoreu a 3% - 4% z nich má amenoreu.
Oligomenorea a amenorea sú zmeny v pravidelných menštruačných cykloch, ktoré spôsobujú dlhé menštruačné cykly, respektíve absenciu menštruácie. Zatiaľ čo najbežnejším liekom je hormonálna substitučná liečba, v takýchto prípadoch sa osvedčuje bylinná medicína (17).
Bylinné extrakty zo žihľavy, mäty piepornej, cibule a nigely preukázali pozitívny účinok na syndróm polycystických vaječníkov (PCOS). Môžu regulovať menštruačné krvácanie, zmierňovať menštruačné nepravidelnosti, vyvážiť hyperandrogenizmus a podporovať plodnosť (17).
Tieto byliny obsahujú fytochemikálie vrátane flavonoidov, fenolov, fytosterolov a terpenoidov, ktoré môžu napodobňovať prirodzenú hormonálnu funkciu a obmedzovať krvácanie. Preto časti rastlín zo žihľavy môžu zvyšovať dozrievanie folikulov, znižovať koagulačné faktory, uvoľňovať svaly maternice a uľahčovať zotavenie maternice (17, 18).
9. Môže urýchliť hojenie rán
Hojenie rán sa môže predĺžiť v prítomnosti voľných radikálov a niekoľkých fyziologických stresov. Oneskorenie môže ovplyvniť jeden alebo všetky kroky kontrakcie rany, obnovy buniek epidermy (reepitelizácia) a obnovenia prívodu krvi (neovaskularizácia) (18).
Používanie rastlinného lieku na hojenie rán je starodávnym liekom. Niekoľko kvitnúcich rastlín, ako je žihľava dvojdomá, bolo chválené pre svoje citlivé a antioxidačné vlastnosti.
List žihľavy má antihemoragický účinok kvôli svojim flavonoidom, minerálom, vitamínom a obsahu mastných kyselín (18).
Použitie extraktu z žihľavy na rany by znížilo čas krvácania a podporilo zrážanie krvi. Tiež eliminuje patogény, zachytáva prozápalové voľné radikály a skracuje priemerný čas hojenia na modeloch potkanov (18).
Stručne povedané, list, koreň a ďalšie časti žihľavy majú silné antioxidačné, citlivé, antihemoragické, protizápalové, antiaterosklerotické, antihypercholesterolemické, kardioprotektívne, hepatoprotektívne, antialergické a antidiuretické vlastnosti.
Nemalo by byť v častiach rastliny žihľava niečo, čo im dodáva tieto vlastnosti?
Absolútne! Viac sa o nich dozviete v nasledujúcej časti.
Výživový profil žihľavy dvojdomej
Rastlina žihľavy obsahuje množstvo fytochemikálií. Čerstvé listy obsahujú β-karotén, violaxantín, xantofyly, zeaxantín, luteoxantín a luteín epoxid, ktoré tejto bylinke dodávajú tieto ohromujúce výhody.
Žihľava obsahuje aj fenolové kyseliny, vrátane kyseliny uhličitej, kávovej, kávovej, jablčnej, chlorogénnej, mravčej, kremičitej, citrónovej, fumarovej, glycerovej, jablčnej, ellagickej, šťaveľovej, fosforečnej a jantárovej (19).
Flavonoidy sú kvercetín, myricetín, izorhamnetín, kaempferol atď. Acetylcholín, betaín, cholín, lecitín, histamín, skololeptín, rutín, rosinidín a naringín sú niektoré ďalšie fytochemikálie prítomné v liste, koreňoch a stonkách žihľavy (19).
Táto liečivá bylina má dobré skóre aj vo výžive. Listy obsahujú veľké množstvo draslíka, vápnika, kyseliny listovej, vitamínov A a K, jednoduchých sacharidov, bielkovín a základných prekurzorov.
Nutričná hodnota listov žihľavy | ||
---|---|---|
Živina | Jednotka | Veľkosť dávky (1 šálka 89 g) |
Voda | g | 78,03 |
Energie | kcal | 37 |
Energie | kJ | 156 |
Bielkoviny | g | 2.41 |
Celkový lipid (tuk) | g | 0,10 |
Popol | g | 1,81 |
Sacharid, podľa rozdielu | g | 6,67 |
Vláknina, celková strava | g | 6.1 |
Cukry, spolu | g | 0,22 |
Minerály | ||
Vápnik, Ca | mg | 428 |
Železo, Fe | mg | 1,46 |
Horčík, Mg | mg | 51 |
Fosfor, P | mg | 63 |
Draslík, K. | mg | 297 |
Sodík, Na | mg | 4 |
Zinok, Zn | mg | 0,30 |
Meď, Cu | mg | 0,068 |
Mangán, Mn | mg | 0,693 |
Selén, Se | ug | 0,3 |
Vitamíny | ||
Tiamín | mg | 0,007 |
Riboflavín | mg | 0,142 |
Niacín | mg | 0,345 |
Vitamín B-6 | mg | 0,092 |
Folát, celkom | ug | 12 |
Folát, jedlo | ug | 12 |
Kyselina listová, DFE | ug | 12 |
Cholín, celkom | mg | 15.5 |
Betaín | mg | 19.0 |
Vitamín A, RAE | mg | 90 |
Karotén, beta | ug | 1024 |
Karotén, alfa | ug | 101 |
Vitamín A, IU | IU | 1790 |
Luteín + zeaxantín | IU | 3718 |
Vitamín K (fylochinón) | IU | 443,8 |
Ako to konzumovať
Listy žihľavy sú veľmi všestranné a dajú sa pripraviť ako bylinkový čaj, vziať ako doplnok a aplikovať ako masť.
Môžete si kúpiť sušené / mrazom sušené listy, kapsuly, tinktúry a krémy. Na zmiernenie príznakov artrózy sa často používajú masti zo žihľavy.
Štúdie naznačujú, že nasledujúce dávky sú najúčinnejšie za určitých podmienok (20):
- Alergie: 600 mg lyofilizovaných listov denne
- Zväčšená prostata: 360 mg koreňového extraktu denne
Je k dispozícii v mnohých obchodoch. Zo sušených listov a kvetov sa dá pripraviť bylinkový čaj, zatiaľ čo jeho listy, korene a stonky sa dajú uvariť a pridať do polievok, smoothies a dusených pokrmov.
Blanšírovaná žihľava môže byť dobrým doplnkom vášho šalátu. Skúste si do šalátu dať pár listov žihľavy. Ak to neznie príťažlivo, môžete si uvariť šálku čerstvého čaju so žihľavou.
Ako si pripraviť čaj zo žihľavy
Čo potrebuješ
- Čerstvé alebo sušené listy žihľavy - 1 voľný pohár (asi 250 ml)
- Voda - 1-2 šálky
- Varný kotlík alebo rýchlovarná kanvica
Poďme na to!
- Vodu priveďte do varu v kanvici alebo v hrnci.
- Pridajte listy žihľavy do vriacej vody.
- Vypnite oheň. Necháme asi 5-10 minút lúhovať.
- Obsah preceďte do pohára (pohárov).
- Do tohto čaju môžete pridať med alebo stéviu. Ak je to možné, nepridávajte cukor alebo sladidlo.
- Podávame teplé alebo teplé!
Možno vám to spočiatku bude chutiť trpko a drevito. O pár šálok alebo dni dolu si prídete na svoje sviežosť.
Prípadne zelenú žihľavu blanšírujte v slanej vode a použite ju do šalátov alebo pesta. Zeleninu môžete tiež restovať na oleji, masle alebo inom tuku na varenie. Toto si môžete vychutnať s červeným alebo bielym mäsom a pridať do šalátov.
Požitie žihľavy zelenej je populárny a efektívnejší spôsob, ako získať ich výhody. Ale sú to plané rastliny a hovorí sa im „žihľava“. Mali by ste mať obavy?
Absolútne! Skontrolujte nepriaznivé účinky používania listov žihľavy.
Aké sú vedľajšie účinky žihľavy?
No, na rozdiel od svojej divokosti, sú žihľavy považované za bezpečné. Existuje len veľmi málo vedľajších účinkov, ale nie sú smrteľné alebo toxické (21).
Vlasové ostne listov žihľavy môžu pokožke ublížiť. Tieto ostne môžu vstreknúť rôzne chemikálie, ako napríklad (19):
- Acetylcholín
- Histamín
- Serotonín
- Moroidín
- Kyselina mravčia
Tieto zlúčeniny môžu spôsobiť pálenie a vyrážky.
Vedci zistili, že korene žihľavy môžu u niektorých jedincov spôsobiť poruchy gastrointestinálneho traktu, silné potenie a alergie. Čerstvo odtrhnuté listy žihľavy môžu spôsobiť lokálne pichanie, vyrážku, svrbenie a opuch jazyka (21).
Ale keďže pôsobia ako emmenagógy, môžu mať vlastnosti stimulujúce maternicu. Ak tehotné ženy vezmú žihľavu bez lekárskeho dohľadu, mohli by predčasne pôrodiť.
Varená a sušená žihľava je bezpečná na konzumáciu. Jesť čerstvé listy však môže spôsobiť podráždenie.
Viete, ako žihľava uštipne?
- Pichľavé chĺpky žihľavy majú malú rúrkovitú štruktúru. Tento má na konci tvrdú guľatú žiarovku a na základni mäkšiu nádobu.
- Cibuľa praskne, keď narazí na pokožku, a odhalí ihlovitý výčnelok.
- Keď tento hrot prepichne pokožku, vyvíja tlak na mäkkú bazálnu nádobu.
- Toto uvoľňuje dráždivé látky (napr. Acetylcholín a histamín) hlboko do pokožky. Na exponovaných miestach sa tak tvoria červené, nahnevané, svrbiace a horiace škvrny.
Záver
Žihľava dvojdomá môže znižovať zápal, napomáhať cukru v krvi a riadeniu krvného tlaku a zvyšovať rast a silu vlasov.
Listy sú plné obrovského množstva flavonoidov, polysacharidov, vitamínov a hormonálnych prekurzorov. Žihľava sa v skutočnosti považuje za jedinú rastlinu, ktorá obsahuje cholín acetyl-transferázu - enzým syntetizujúci acetylcholín.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Pomáha vám žihľavový čaj pri spánku?
Áno. Žihľavový čaj podporuje lepší spánok bez zvýšenia hladiny cukru v krvi, čo spánok prehĺbi.
Koľko žihľavového čaju by ste mali vypiť denne?
Maximálne odporúčané použitie žihľavového čaju sú štyri šálky denne.
Obsahuje žihľavový čaj oxid kremičitý?
Áno, listy žihľavy obsahujú oxid kremičitý (22).
Je žihľava prospešná pre obličky?
Áno. Žihľava môže mať terapeutické účinky na choroby močových ciest a obličkové kamene. Flavonoidy, antokyány a saponíny prítomné v žihľave môžu pomôcť zabrániť ukladaniu vápnika a oxalátu (23).
Interaguje žihľava s liekmi?
Áno. Používanie bylinných liekov, ako sú listy žihľavy, s protizápalovými liekmi nie je