Obsah:
- Čo je Stevia?
- Stevia pre diabetikov - čo hovorí veda?
- Sladenie so Steviou
- Stevia pre diabetikov - je to bezpečné?
- Stevia dezerty pre diabetikov
- 1. Červená tekvica Halwa
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- 2. Torta z citrónu a tvaroh z červeného zenu
- Čo potrebuješ
- Pokyny
- Prečo sú určité výrobky zo stévie zmiešané s inými sladidlami?
- Kto iný môže mať zo Stevie úžitok?
- Stévia a cukrovka - varovania
Čo tak osladiť si jedlo napriek tomu, že máte cukrovku?
Nie. Toto nie je dej pripravovaného hollywoodskeho sci-fi filmu.
Je to pravda.
Neviem, či ste už počuli o stévii. Ale to nevadí. Pretože stévia…
..tak, prečítajte si sami.
Čo je Stevia?
Cukrovy bratranec. Ale bez škodlivých účinkov.
Je to tak preto, lebo takmer všetky náhrady cukru sa vyrábajú synteticky. Ale nie stevia. Stevia je odvodená z rastliny. Preto je to dobrý bratranec z cukru.
A hádaj čo?
Stevia je cenená za to, čo nerobí. Napríklad stévia nepridáva kalórie.
Rastlina stévia súvisí s rastlinami sedmokrásky a ambrózie. Niekoľko druhov stévie pochádza z Arizony, Nového Mexika a Texasu.
Najcennejší druh však rastie v Brazílii a Paraguay. Ľudia v týchto oblastiach používajú listy tejto rastliny na sladenie jedla už stovky rokov. Tradičná medicína v týchto regiónoch tiež podporuje stéviu ako liečbu popálenín, žalúdočných problémov a niekedy dokonca ako antikoncepciu. V poslednej dobe sa na ňu pozerá ako na potenciálnu liečbu SIBO, známu ako premnoženie tenkého čreva.
Je úžasné, že stévia je 250 až 300-krát sladšia ako cukor (1). Ale neobsahuje žiadne sacharidy, kalórie ani umelé prísady.
Stevia pre diabetikov - čo hovorí veda?
Veda hovorí veľa vecí. A jedným z nich je toto - stévia môže mať výhody - nielen pre diabetikov, ale aj pre ďalších jedincov. Podľa Massachusetts General Hospital je stevia sľubná pre ľudí trpiacich hypertenziou a cukrovkou 2. typu.
Stevia je vyrobená z listu príbuzného populárnych záhradných kvetov, ako sú chryzantémy a astry (2). Je schválený FDA a je známe, že má antioxidačné a antidiabetické vlastnosti. Môže potlačiť hladinu glukózy v plazme a pomôcť zlepšiť príznaky.
Medzi ďalšie výhody stévie pre diabetikov patria:
- Stabilizácia hladiny cukru v krvi
- Zvyšovanie produkcie inzulínu
- Zvyšovanie účinku inzulínu na bunkové membrány
- Boj proti účinkom cukrovky 2. typu
Všetko dobré. Ako však môžete použiť stéviu na osladenie jedla?
Sladenie so Steviou
Obrázok: iStock
Existuje dôvod, prečo je sladenie stéviou správna vec. Pretože ak nepoužívate stéviu a stále chcete, aby vaše jedlo bolo sladké, možno budete musieť siahnuť po umelých sladidlách. A to by mohlo byť vyslovene nebezpečné. To platí aj pre umelé sladidlá, ktoré tvrdia, že sú „bez cukru“ alebo „priateľské k cukrovke“.
Takéto umelé sladidlá majú podľa štúdií skutočne opačné účinky, ako tvrdia (3). A podľa správy zverejnenej v časopise Journal of Nutrition (4) môžu umelé sladidlá stále zvyšovať hladinu glukózy v krvi. Ďalšia štúdia zistila, že tieto sladidlá môžu zmeniť zloženie vašich črevných baktérií. Táto zmena môže viesť k intolerancii glukózy, ktorá nakoniec vedie k cukrovke.
V skutočnosti môžu umelé sladidlá tiež prispievať k priberaniu na váhe a ďalším súvisiacim komplikáciám (5, 6).
Zaradenie stévie do vašej stravy je jednoduché. Najprv to môžete vyskúšať vo svojej rannej káve alebo si ju posypať ovsenými vločkami, aby ste skontrolovali chuť. Nielen to - existujú aj iné spôsoby.
- Čerstvé listy stévie môžete použiť do limonády alebo omáčok. Môžete tiež listy máčať v šálke vriacej vody a pripraviť si tak osviežujúci bylinkový čaj.
- Suché listy stévie môžete použiť na prípravu práškového sladidla. Zväzok čerstvých listov stévie zaveste na suchom mieste hore dnom, kým listy úplne nevyschnú. Potom listy zbavte stoniek. Mlynček na kávu (alebo kuchynský robot) naplňte suchými listami do polovice. Spracujte niekoľko sekúnd pri vysokej rýchlosti a máte práškové sladidlo. Toto sladidlo môžete uložiť do vzduchotesnej nádoby a použiť ho v receptoch, ktoré potrebujú sladidlo.
- Niečo na zapamätanie - 2 lyžice prášku z listov stévie sa rovnajú 1 šálke cukru.
- Môžete si tiež vyrobiť sirup zo stévie na sladenie nápojov alebo iných sirupov. Do šálky (štvrtiny) čerstvých a najemno rozdrvených listov stévie pridajte teplú vodu. Zmes skladujte vo vzduchotesnej nádobe a nechajte ju stranou 24 hodín. Zmes môžete precediť a povariť na miernom ohni - aby ste dostali koncentrovanejší sirup.
Tento sirup skladujte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke. Môže to trvať roky.
A teraz k veľkej otázke
Stevia pre diabetikov - je to bezpečné?
Je stévia dobrá pre diabetikov? Toto je skutočná dohoda, však?
Nezistilo sa, že by použitie prípravkov stévie v malom množstve malo nejaký významný vplyv na hladinu glukózy v krvi. Jedna štúdia z Brazílie zverejnená v roku 1986 v skutočnosti ukázala, že užívanie prípravkov zo stévie každých 6 hodín počas 3 dní pomohlo zlepšiť intoleranciu glukózy.
Veda tvrdí, že stévia je dobrá pre diabetikov.
V jednej iránskej štúdii sa dospelo k záveru, že stévia pôsobí na tkanivo pankreasu a stimuluje pozitívne účinky na hladinu inzulínu. To má priaznivé hypoglykemické účinky na jednotlivca (7).
Vedci z celého sveta sa zhodujú na antidiabetických účinkoch stévie (8). Ďalšia štúdia uvádza, že stévia môže znížiť hladinu glukózy v krvi a inzulínu, a tým pomôcť pri regulácii glukózy (9). A okrem toho, že bojuje proti škodlivým účinkom cukru, stévia tiež pomáha zvyšovať výživové vlastnosti potravín, do ktorých sa pridáva (10).
Podľa správy zverejnenej vermontským ministerstvom verejného zdravia je jediným problémom s náhradami cukru to, že je pravdepodobnejšie, že sa prejedajú, ak sú obsiahnuté v strave (11). Ale so stéviou to nemusí byť problém - pretože neobsahuje žiadne kalórie ani sacharidy.
V štúdii publikovanej v časopise Journal of Regulatory Toxicology and Pharmacology sa zistilo, že stevia je dobre tolerovaná (a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov) u pacientov s cukrovkou 1. a 2. typu.
Ďalšia štúdia publikovaná v roku 2005 zistila, že steviozid, jedna zo zlúčenín stévie, môže znižovať plazmatické koncentrácie glukózy, zlepšovať citlivosť na inzulín a rozvíjať nástup inzulínovej rezistencie. Aj keď sa testy robili na potkanoch, podobné možnosti sa očakávali aj u ľudí.
Stevia dezerty pre diabetikov
1. Červená tekvica Halwa
Obrázok: iStock
Čo potrebuješ
- 500 gramov červenej tekvice
- 1 polievková lyžica čistého ghí
- 10 mandlí
- 5 gramov stévie
- ½ lyžice kardamónového prášku
- 2 pramene šafranu (namočené v troške mlieka)
- ¼ liter vody
Pokyny
- Olúpte šupku tekvice a vyberte jadierka. Nastrúhajte to.
- Mandle opečieme v tlakovom hrnci (na niektorých ghí). Necháme ich vychladnúť a necháme ich bokom.
- Pridajte nejaké ghí a tekvicu. Na miernom ohni dusíme 10 - 15 minút.
- Pridajte vodu a zatvorte veko tlakového hrnca. Po dvoch píšťalkách stíšime oheň a necháme asi 15 minút povrieť na miernom plameni.
- Keď tekvica dostatočne zmäkne, môžete ju na želanie tiež roztlačiť. Pridajte k tomu prášok zo stévie, kardamón a šafran. Dôkladne premiešajte.
- Zvýšte teplotu tak, aby odtekala všetka prebytočná voda.
- Na vrch môžete pridať mandľu (alebo mandľové plátky) ako ozdobu.
- Podávajte a pochutnávajte si.
2. Torta z citrónu a tvaroh z červeného zenu
Čo potrebuješ
- ¼ lyžička stévie
- 2 lyžice krupice
- 1 čajová lyžička ovsených vločiek
- 3 lyžice nesoleného masla
- Štipka soli
- ½ čajovej lyžičky želatíny
- ½ citrónovej kôry
- 1 lyžičku citrónovej šťavy
- 1/5 žĺtka
- ¼ pohár zavesený tvaroh
- 1 lyžica čučoriedok
- 1 jarná mäta
- 1/8 lyžičky škoricového prášku
- ½ vrecka čaju Red Zen
Pokyny
- Z masla, ovsa a krupice vypracujeme krátke cesto. Na tento účel môžete trochu pokropiť vodou. Cesto stočíme a nakrájame. Upečte to.
- Vyšľahajte žĺtok, stéviu, mlieko, citrónovú šťavu a kôru, kým nie je hustá a spenená. K tomu pridať zavesený tvaroh. Opäť šľahajte.
- Želatínu rozpustíme v teplej vode. Zložte ho do vaječnej zmesi.
- Pridajte ju do slepo upečenej kôry a nechajte ju niekoľko hodín v chladničke.
- Čaj Red Zen lúhujte 2 minúty pri 90 stupňoch a zmiešajte ho so želatínou.
- Navrch dajte do rezačky zmes s tvarohovým koláčom a mix Red Red.
- Znova ho nastavte na 3 hodiny.
- Vyberte ho a demolujte.
- Môžete podávať s niekoľkými čučoriedkami a na vrchu s vetvičkou mäty.
- Môžete tiež poprášiť trochu škoricového prášku na bočnej strane taniera.
A teraz druhá veľká otázka
Prečo sú určité výrobky zo stévie zmiešané s inými sladidlami?
Keď hovoríme „stévia pre cukrovku“, máme na mysli čerstvý list stévie. A nie výrobky zo stévie, ktoré sa nachádzajú na trhu. Za jeho sladkosť sú zodpovedné dve zlúčeniny v prírodnej stévii, steviozid a rebaudiozid A.
Ale pokiaľ ide o prášky a sladidlá stévie, ktoré nájdete na trhu - je tu nevýhoda. Tieto sladidlá obsahujú pridanú dextrózu, erytritol (z kukurice) a prípadne niekoľko ďalších umelých sladidiel.
Mnoho z týchto výrobkov zo stévie, ktoré nájdete na trhu, je spracovaných. Najobľúbenejšie značky v skutočnosti prechádzajú mnohými krokmi spracovania - od bielenia po chemické zmeny.
A vieme, prečo to robia - pravdepodobne preto, aby zvýšili produkciu. Alebo čokoľvek. Ale v konečnom dôsledku ide o peniaze, nie?
Nasleduje zoznam ďalších umelých sladidiel, ktoré môžu obsahovať sladidlá stevia:
- Dextróza, čo je iný názov pre glukózu (jednoduchý cukor). Zvyčajne sa vyrába z geneticky modifikovanej kukurice. Pokiaľ výrobca necertifikuje, že je ekologický, nie je to také zdravé.
- Maltodextrín, čo je škrob. Pochádza buď z kukurice alebo pšenice. Maltodextrín z pšenice by mohol spôsobiť obavy u jedincov, ktorí netolerujú lepok. A aj inak je maltodextrín vysoko spracovanou zložkou. Pri tomto procese sa odstráni väčšina jeho bielkovín. Takto by mohol byť bezlepkový, ale aj tak je ťažké povedať, či je zdravý.
- Sacharóza, čo je v podstate cukor. Stolný cukor, ktorý používate každý deň. Jedinou výhodou, ktorú sacharóza poskytuje, je energia pre bunky. Ale inak môže nadmerné množstvo sacharózy spôsobiť zubný kaz a ďalšie problémy, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a obezita.
- Cukorné alkoholy, čo sú sacharidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ovocí a iných rastlinách. Dajú sa tiež vyrobiť. Aj keď neobsahujú kalórie ani uhľohydráty, sú v týchto dvoch liekoch nižšie v porovnaní so stolovým cukrom. Cukorné alkoholy musia brať diabetici alebo osoby s prediabetom opatrne - vzhľadom na to, že ide o formu sacharidov.
Dobre. Prírodná stévia je teda prospešná pre diabetikov. Existuje však niekto, kto môže mať úžitok z tejto čarovnej byliny?
Kto iný môže mať zo Stevie úžitok?
Stevia je vo veľkej miere prospešná pre diabetikov a jedincov trpiacich hypertenziou. Okrem toho môže pomôcť aj jednotlivcom s rizikom srdcových chorôb. Jedna štúdia ukázala, že steviozid v stévii môže znižovať LDL cholesterol, a tým predchádzať srdcovým chorobám (12).
V niektorých ďalších štúdiách sa preukázalo, že stevia má tiež protirakovinové a protizápalové vlastnosti (13).
Všetko sa týkalo toho, ako stévia prospieva cukrovke. Výhody sú veľké. Vždy je však dôležité poznamenať si aj tieto varovania.
Stévia a cukrovka - varovania
- Tehotenstvo alebo dojčenie
V tejto súvislosti sú k dispozícii obmedzené informácie. Preto sa vyhnite použitiu.
- Nízky krvný tlak
- Nadúvanie a iné problémy
Niektorí ľudia, ktorí užívajú stéviu alebo užívajú steviozid, môžu mať nadúvanie alebo nevoľnosť. Medzi ďalšie účinky môže patriť pocit závratu, bolesti svalov alebo necitlivosť.
- Problémy s plodnosťou
V jednej štúdii na zvieratách sa zistilo, že nadmerná konzumácia stévie znižuje plodnosť samcov potkanov (14). Ale pretože k tomu dôjde iba vtedy, keď sa stévia konzumuje vo vysokých dávkach, podobné možnosti sa u ľudí nemusia javiť.
Na záver, ale tiež je dôležité zohľadniť obmedzenie každého sladidla, ktoré trénuje mozog tak, aby túžil po menšej sladkosti v potravinách. Hlavným cieľom vo všetkých zdravotných podmienkach je naučiť sa mať rád horkú a kyslú spolu s náznakom sladkosti!
Svojpomoc je najlepšia pomoc. Ale nie, pokiaľ ide o osobné zdravie. Nie vždy.
Povedzte nám, ako vám tento príspevok o stévii pre diabetikov uľahčil deň. Dajte nám vedieť komentárom v poli nižšie.