Obsah:
- Aké sú výhody ľubovníka bodkovaného?
- 1. Môže pomôcť pri liečbe depresie
- 2. Môže kontrolovať príznaky menopauzy
- 3. Môže pomôcť pri hojení rán
- 4. Môže liečiť poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
- 5. Môže liečiť úzkostnú poruchu
- 6. Môže liečiť atopickú dermatitídu
- 7. Môže liečiť somatoformné poruchy
- 8. Môže znížiť riziko rakoviny
- 9. Môže liečiť preťaženie sínusov
- 10. Môže znížiť krvný tlak
- Účinnosť pre rok 2006 nie je dostatočná
- What Are The Potential Side Effects Of St. John’s Wort?
- Possible Drug Interactions
- Conclusion
- Expert’s Answers for Readers Questions
- 61 zdrojov
Ľubovník bodkovaný je vedecky známy ako Hypericum perforatum. Je to kvitnúca rastlina pôvodom z Európy. V ľudovom liečiteľstve sa po celé storočia používa na liečbu mnohých chorôb. Výťažky z ľubovníka bodkovaného obsahujú účinné látky ako hypericín a hyperforín. Hovorí sa, že táto rastlina má protizápalové, antimikrobiálne, antioxidačné a protirakovinové vlastnosti. Tento bylinný liek môže pomôcť pri liečbe depresie, pri kontrole menopauzálnych symptómov, pri hojení rán, pri zlepšení poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a pri liečbe úzkostných porúch.
V tomto článku sa budeme zaoberať zdravotnými výhodami, dávkovaním a potenciálnymi vedľajšími účinkami ľubovníka bodkovaného. Čítajte ďalej.
Aké sú výhody ľubovníka bodkovaného?
1. Môže pomôcť pri liečbe depresie
Ľubovník bodkovaný môže pomôcť pri liečbe depresie. Na liečbu tohto psychologického problému sa spravidla používajú lieky ako antidepresíva. Antidepresíva majú zvyčajne ďalšie vedľajšie účinky. Ľubovník bodkovaný údajne obsahuje niektoré účinné látky ako hyperforín, adhyperforín a hypericín, ktoré môžu zvyšovať hladinu chemických poslov v mozgu (1).
Štúdia uviedla, že u účastníkov, ktorí užívali ľubovník bodkovaný, bola oveľa menšia pravdepodobnosť výskytu nežiaducich udalostí ako u tých, ktorí užívali antidepresíva (2). Užívanie ľubovníka bodkovaného navyše zmierňuje príznaky depresie v podobnom rozsahu ako antidepresíva (3).
Ďalšia štúdia uskutočnená na University of Queensland podporila použitie ľubovníka bodkovaného pri liečbe miernej depresie (4). Prehľad 29 medzinárodných štúdií naznačuje, že ľubovník bodkovaný môže byť lepší ako placebo a rovnako účinný ako rôzne štandardné antidepresíva na predpis, ktoré sa používajú na liečbu depresie (5).
2. Môže kontrolovať príznaky menopauzy
Na zmiernenie psychologických a vegetatívnych príznakov menopauzy sa môže použiť extrakt z ľubovníka bodkovaného. Mohlo by to zlepšiť kvalitu života a návaly horúčavy u perimenopauzálnych žien. Na ďalšie pochopenie tohto mechanizmu sú potrebné ďalšie rozsiahlejšie klinické skúšky (6).
V inej štúdii došlo u 111 žien s doplnkom 900 mg ľubovníka bodkovaného denne počas 12 týždňov k zlepšeniu ich menopauzálnych symptómov (7). Ďalšia štúdia uvádza, že rastlinu možno použiť ako účinnú liečbu vazomotorických symptómov perimenopauzálnych alebo postmenopauzálnych žien (8).
Taktiež výťažky z ľubovníka bodkovaného a ich kombinácia s bylinkami preukázali menej vedľajších účinkov u žien po menopauze (9). Denná liečba ľubovníkom bodkovaným bola účinnejšia pri liečbe predmenštruačného syndrómu (PMS) (10).
3. Môže pomôcť pri hojení rán
Ľubovník bodkovaný sa tradične používa na ošetrenie rán a popálenín (11, 12). Výťažky z tejto byliny sa tiež používajú ako ľudový liek na podporu hojenia kožných rán (13). Ľubovník bodkovaný tiež viedol k rýchlejšej zápalovej reakcii a pomáhal pri hojení diabetických chirurgických rán (14).
Zistilo sa, že tento bylinný liek a jeho metabolit (hyperforín) pomáhajú pri liečbe zápalových kožných porúch (15). Zistilo sa, že ľubovník bodkovaný ošetruje rany ako výsledok syntézy kolagénu a migrácie fibroblastov (16).
4. Môže liečiť poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)
Ľubovník bodkovaný môže pomôcť pri liečbe poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Štúdia vykonaná regionálnou nemocnicou v Bozene v Bolzane zistila, že ľubovník bodkovaný preukázal mierne zlepšenie priemerného skóre faktorov hyperaktivity a nezrelosti pacientov (17).
Štúdia, ktorá používala extrakt z ľubovníka bodkovaného na liečbu detí a dospievajúcich s ADHD, však nezlepšila ich príznaky (18). Preto je potrebný ďalší dlhodobý výskum, aby sa lepšie pochopila táto výhoda ľubovníka bodkovaného.
5. Môže liečiť úzkostnú poruchu
Ľubovník bodkovaný má niektoré priaznivé terapeutické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe úzkostných porúch. Rastlina má antidepresívne vlastnosti, ktoré sa používajú pri liečbe depresívnej poruchy (MDD) s komorbidnou úzkosťou (19). Štúdia vykonaná na myšiach západnou Illinoisskou univerzitou zistila, že ľubovník bodkovaný pomohol pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy (ktorá zahŕňa úzkostnú poruchu) (20).
V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
6. Môže liečiť atopickú dermatitídu
Hyperforín, hlavná zložka ľubovníka bodkovaného, má protizápalový účinok. Topická aplikácia krému z ľubovníka bodkovaného môže pomôcť pri liečbe atopickej dermatitídy (21).
Zložky rastliny, ako je hyperforín a hypericín, majú antioxidačné, protizápalové, protirakovinové a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré by mohli pomôcť pri liečbe atopickej dermatitídy (22). Hypericín je tiež fotosenzibilizátor, ktorý sa môže použiť na selektívne liečenie nemelanómovej rakoviny kože (22).
V tejto súvislosti je potrebný ďalší výskum.
7. Môže liečiť somatoformné poruchy
Somatoformné poruchy sú duševné poruchy, ktoré sa prejavujú ako fyzické zranenia. Počiatočné štúdie preukázali, že ľubovník bodkovaný môže mať určitú účinnosť u pacientov so somatoformnými poruchami (23). V inej štúdii bolo podávanie 600 mg extraktu z ľubovníka denne účinné pri liečbe somatoformných porúch (24).
8. Môže znížiť riziko rakoviny
Hyperforín a jeho deriváty (ako aristoforín) sú prírodné produkty ľubovníka bodkovaného, ktoré majú niekoľko farmakologických vlastností. Hyperforín je považovaný za silné protirakovinové činidlo (25). Hovorí sa, že línia zárodočnej plazmy bohatej na melatonín má antioxidačné vlastnosti. Pomáhajú inhibovať rast rakovinových buniek (26).
Hyperforín tiež podporuje programovanú bunkovú smrť rôznych rakovinových buniek a inhibuje ich migračnú kapacitu (27, 28). Hyperforín a jeho deriváty majú významné postavenie ako protirakovinové lieky s nízkou toxickou povahou a protinádorovými vlastnosťami (29). Štúdia uviedla, že hyperforín môže v prípade leukémie indukovať smrť rakovinových buniek (30, 31).
9. Môže liečiť preťaženie sínusov
Niektoré štúdie naznačujú, že ľubovník bodkovaný môže pôsobiť proti sinusitíde a sezónnej afektívnej poruche (SAD) (32). Ľubovník bodkovaný má antibiotické a antivírusové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť prekrvenie hlienu, infekciu dutín, chrípku a príznaky bronchitídy. Na pochopenie tejto výhody ľubovníka bodkovaného pre ľudí je však potrebný ďalší výskum.
10. Môže znížiť krvný tlak
Ľubovník bodkovaný má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak. Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že táto liečivá bylina minimalizuje zápal v kardiovaskulárnom systéme a znižuje stres na srdci. V tejto súvislosti je však potrebný ďalší výskum.
Účinnosť pre rok 2006 nie je dostatočná
Ľubovník bodkovaný má v ľudovej medicíne dlhú históriu liečby rôznych chorôb, ktoré zahŕňajú zápal, rany, bakteriálne a vírusové infekcie, peptické vredy a poruchy dýchania (33). Hovorí sa, že ľubovník bodkovaný má analgetické a antinociceptívne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe bolesti (34). Roztrúsená skleróza (MS) je porucha centrálneho nervového systému, ktorá je charakterizovaná axonálnym poškodením a zápalom. Ľubovník bodkovaný má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe roztrúsenej sklerózy (MS) (35).
Vďaka silným protizápalovým vlastnostiam ľubovníka bodkovaného je ideálne riešenie pre silné bolesti kĺbov, dnu a svalové kŕče. Etylacetátový extrakt z ľubovníka bodkovaného by mohol vykazovať antihyperglykemickú aktivitu u diabetických potkanov (36). Štúdie na zvieratách tvrdia, že ľubovník bodkovaný má hepatoprotektívne účinky, ktoré by mohli pomôcť pri liečbe pečeňovej ischémie u potkanov (37). Ľubovník bodkovaný môže pomôcť v boji proti cukrovke. Podávanie jeho extraktov (125 a 250 mg / kg) vyvolalo významné zníženie vysokých hladín glukózy v krvi u diabetických potkanov (38).
Nasledujú niektoré údajné výhody ľubovníka bodkovaného, ktoré nemajú dostatok dôkazov:
- Mozgový nádor (glióm) John's Wort môže pomôcť pri liečbe gliómu intravenóznou injekciou (39). Na preukázanie tohto tvrdenia však nie sú k dispozícii dostatočné údaje.
- Herpes
Recent studies have shown that St. John’s Wort contains certain antiviral properties. This herb is believed to be helpful in the treatment of herpes, AIDS, hepatitis B, and several other serious viral conditions (40), (41).
- Smoking cessation
St. John’s Wort could attenuate nicotine withdrawal signs in mice. The plant was also used as a natural antidepressant in mice. More studies in humans are needed (42). St. John’s Wort proves to be effective in larger controlled studies. It could represent a less expensive, more readily accessible, and well-tolerated agent to promote tobacco cessation (43). However, further studies are necessary to understand the possibility of St. John’s wort in the treatment of smoking cessation in humans.
- Helps create a hormonal balance
St. John’s Wort is a widely popular treatment for hormonal imbalances. Its chemical composition is especially shown to lower the hormonal imbalances in a menopausal woman. It may reduce mood swings, the severity of the cramps, irritation, depression, and anxiety levels (44). However, further evidence is needed to confirm its effectiveness.
Other potential benefits of St. John’s Wort that lack any research include the following:
- Migraine headache
- Obsessive-compulsive disorder (OCD)
- Skin redness and irritation (plaque psoriasis)
- Tooth pulling
- Nerve pain
- Burning mouth syndrome
- Post-operative pain
Though more research is warranted, the plant does have some benefits. In the following section, we will look at the ideal dosage of the plant.
Dosage*
For Children and young adults (>18 years)
- For ADHD – 300 mg St. John’s Wort, three times daily for eight weeks (18)
- For depression – 150-1800 mg St. John’s Wort, three times daily for eight weeks (41)
For Adults
- For anxiety – 900 mg St. John’s Wort, twice daily for twelve weeks (45)
- For cancer – 05-0.50 mg per kg of hypericin, for two months (46)
- For mild to moderate depression – 20-1800 mg St. John’s Wort, three times for 4 to 52 weeks
- For severe depression – 900-1800 mg, once daily for 8 to 12 weeks (47)
- For obsessive-compulsive disorder (OCD) – 450-1800 mg, once daily for 12 weeks (48)
- For premenstrual syndrome (PMS) – 300-900 mg daily for two menstrual cycles (49)
- For smoking cessation – 300 mg, once or twice daily for three months (50)
* These values are taken only from randomized clinical trials. They are for reference only. None of them have been proven to treat any particular ailment. Consult your doctor for more information.
Though St. John’s Wort is generally safe for consumption, it also may have some side effects. We will explore them in the following section.
What Are The Potential Side Effects Of St. John’s Wort?
The uncontrolled and unprescribed dosage of St. John’s Wort may cause several side effects. These include allergic reactions, sedation, gastrointestinal symptoms, headache, skin reactions, dry mouth, tiredness/restlessness, and dizziness. The majority of these reactions were generally considered to be mild, moderate, or transient (51), (52), (53).
Some research has indicated that taking certain herbal supplements, including St. John’s Wort, may increase your risk of complications if you are put under anesthesia. You should not take St. John’s Wort at least two weeks before a scheduled surgery (54).
Photosensitivity reactions affecting the skin are other serious adverse reactions associated with St. John’s Wort. Recent data suggest that photosensitivity reactions are dose-related, with increased sensitivity associated with higher doses. Extracts of St. John’s Wort are used in the treatment of depression. They contain various substances with naphthodianthrones hypericin and pseudohypericin as characteristic ingredients. These compounds may lead to phototoxicity in animals and humans (55), (56).
Also, St. John’s Wort may cause liver injury, tingling, and erectile or sexual dysfunction. However, limited research is available in this regard.
Possible Drug Interactions
St. John’s Wort may react with certain drugs. Generally, most herbs interact with prescribed drugs and have the potential to influence metabolic reactions (56), (57).
In a study, drug interactions with St. John’s Wort had affected the organ systems and the central nervous system. St. John’s Wort and fluoxetine have a similar profile, and this demonstrates that herbal preparations can result in adverse drug reactions that are similar to those of prescription medications (58). In another study, St. John’s Wort interacted with cyclosporin A metabolism. The drug is involved in the careful monitoring of blood levels in a patient after liver transplantation (59).
St. John’s Wort may interact with medicines such as warfarin, phenprocoumon, cyclosporine, oral contraceptives, theophylline, digoxin, indinavir, and lamivudine (60).
Also, it may interact with other drugs. These include:
- Antibiotics, antidepressant SSRIs, and Triptans
St. John’s Wort may interact with selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs). This interaction may lead to agitation, nausea, confusion, and diarrhea (56).
- Oral contraceptives
St. John’s Wort may interact with oral contraceptives. This results in breakthrough bleeding among women who are taking birth control pills along with St. John’s Wort (56).
- Immunosuppressants and blood thinners such as warfarin
Warfarin may interact with St. John’s Wort, which can lead to severe adverse reactions that are sometimes life-threatening (61).
- Sedatives and medications used to treat generalized anxiety disorder; drugs used to treat cancer, heart conditions, and HIV/AIDS
From one study, patients with HIV experienced an increase in HIV RNA viral load following the use of St. John’s Wort (56).
- Over-the-counter medications (for sleep, cough, and cold)
St. John’s Wort also interacts with anticonvulsants such as carbamazepine, phenobarbitone and phenytoin, theophylline, cyclosporin, phenprocoumon, and digoxin. However, more long-term research is needed to further understand these drug interactions.
Conclusion
St. John’s Wort is an effective dietary supplement and medicinal herb for treating various nervous system related disorders. It is said to possess anti-inflammatory, antimicrobial, antioxidant, and anticancer properties and helps to treat many ailments. It may help treat depression, control menopausal symptoms, help in wound healing, and treat anxiety disorders. However, excess and unprescribed usage of this herbal drug may lead to some adverse reactions. Hence, limit its usage and consult your health care provider in case of any medical emergencies.
Expert’s Answers for Readers Questions
How long does St. John’s Wort take to start working?
St. John’s Wort may take 3 to 6 weeks to show any effects. Do not stop taking it all at once, as you may otherwise experience side effects.
Should I take St. John’s Wort in the morning or night?
St. John’s Wort works best if taken twice a day. In the third and fourth weeks of your treatment, take 300 mg in the morning and 600 mg in the evening. In the fifth week, consider increasing the dose to 600 mg twice a day. Like all antidepressants, it can take four to six weeks before you feel any benefits. Consult your doctor for more information on the use and dosage.
Does St. John’s Wort make you gain weight?
No. St. John’s Wort has the potential to prevent obesity and abnormalities with lipid metabolism. It does not lead to weight gain.
Is St. John’s Wort bad for your heart?
St. John’s Wort is well known to help treat depression in heart patients, with less negative side effects on the heart than traditional antidepressants.
Can St. John’s Wort damage the liver?
Ľubovník bodkovaný nebol spájaný s poškodením pečene. Kvôli mnohým interakciám a účinkom byliniek a liečiv môže bylinka ovplyvňovať funkciu pečene alebo spôsobiť nejaké poškodenie pečene. Vyhnite sa užívaniu spolu s liekmi na pečeň. Poraďte sa so svojím lekárom.
Môžete piť s ľubovníkom bodkovaným?
Počas liečby ľubovníkom bodkovaným by ste sa mali vyhnúť alebo obmedziť konzumáciu alkoholu. Alkohol môže zvýšiť vedľajšie účinky ľubovníka bodkovaného spojené s nervovým systémom, vrátane závratov, ospalosti a ťažkosti so sústredením.
61 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.-
- Butterweck V. Mechanism of action of St John’s wort in depression: what is known?. CNS Drugs . 2003;17(8):539‐562.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12775192/
- Apaydin, Eric A et al. “A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder.” Systematic reviews vol. 5,1 148. 2 Sep. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010734/
- Ng QX, Venkatanarayanan N, Ho CY. Clinical use of Hypericum perforatum (St John’s wort) in depression: A meta-analysis. J Affect Disord . 2017;210:211‐221.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28064110/
- Sarris J, Kavanagh DJ. Kava and St. John’s Wort: current evidence for use in mood and anxiety disorders. J Altern Complement Med . 2009;15(8):827‐836.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19614563/
- “St. John’s Wort and Depression: In Depth.” National Center for Complementary and Integrative Health , U.S. Department of Health and Human Services.
www.nccih.nih.gov/health/st-johns-wort-and-depression-in-depth.
- Al-Akoum M, Maunsell E, Verreault R, Provencher L, Otis H, Dodin S. Effects of Hypericum perforatum (St. John’s wort) on hot flashes and quality of life in perimenopausal women: a randomized pilot trial. Menopause . 2009;16(2):307‐314.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19194342/
- Grube, B., A. Walper, and D. Wheatley. “St. John’s Wort extract: efficacy for menopausal symptoms of psychological origin.” Advances in therapy 16.4 (1999): 177-186.
europepmc.org/article/med/10623319
- Abdali, Khadijeh, Marjan Khajehei, and Hamid Reza Tabatabaee. “Effect of St John’s wort on severity, frequency, and duration of hot flashes in premenopausal, perimenopausal and postmenopausal women: a randomized, double-blind, placebo-controlled study.” Menopause 17.2 (2010): 326-331.
journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2010/17020/Effect_of_St_John_s_wort_on_severity,_frequency,.20.aspx
- Liu, Y-R., et al. “Hypericum perforatum L. preparations for menopause: a meta-analysis of efficacy and safety.” Climacteric 17.4 (2014): 325-335.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13697137.2013.861814
- Canning, Sarah, et al. “The efficacy of Hypericum perforatum (St John’s Wort) for the treatment of premenstrual syndrome.” CNS drugs 24.3 (2010): 207-225.
link.springer.com/article/10.2165/11530120-000000000-00000
- Henderson, L., et al. “St John’s wort (Hypericum perforatum): drug interactions and clinical outcomes.” British journal of clinical pharmacology 54.4 (2002): 349-356.
bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2125.2002.01683.x
- Jarić, Snežana, et al. “Traditional wound-healing plants used in the Balkan region (Southeast Europe).” Journal of ethnopharmacology 211 (2018): 311-328.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874117321852
- Altıparmak, Mehmet, et al. “Skin wound healing properties of Hypericum perforatum, Liquidambar orientalis, and propolis mixtures.” European Journal of Plastic Surgery 42.5 (2019): 489-494.
link.springer.com/article/10.1007/s00238-019-01538-6
- Altıparmak, Mehmet, and Teoman Eskitaşçıoğlu. “Comparison of systemic and topical Hypericum perforatum on diabetic surgical wounds.” Journal of Investigative Surgery 31.1 (2018): 29-37.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08941939.2016.1272654
- Schempp, C. M., et al. “Topical application of St John’s wort (Hypericum perforatum L.) and of its metabolite hyperforin inhibits the allostimulatory capacity of epidermal cells.” British Journal of Dermatology 142.5 (2000): 979-984.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1365-2133.2000.03482.x
- Dikmen, Miriş, et al. “Evaluation of the wound healing potentials of two subspecies of Hypericum perforatum on cultured NIH3T3 fibroblasts.” Phytotherapy research 25.2 (2011): 208-214.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.3243
- Niederhofer H. St. John’s wort may improve some symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder. Nat Prod Res . 2010;24(3):203‐205.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20140799/
- Weber, Wendy et al. “Hypericum perforatum (St John’s wort) for attention-deficit/hyperactivity disorder in children and adolescents: a randomized controlled trial.” JAMA vol. 299,22 (2008): 2633-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2587403/
- Sarris, Jerome, et al. “St. John’s wort and Kava in treating major depressive disorder with comorbid anxiety: A randomised double‐blind placebo‐controlled pilot trial.” Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental 24.1 (2009): 41-48.
onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/hup.994?referrer_access_token=SEYySO25IalkWAh6KRs87k4keas67K9QMdWULTWMo8MZXS8VxgPOwhZwly8igFVJkGPoB9CfRWEVbwL6vi60QWzWjro1HmMkVX9C78_ZOikm1IFBCWtqO41vE-fhwcRrJ5BpfV0vJZsC3vrUd8Lslg%3D%3D
- McFadden SL, Hooker BL. Comparing Perika St. John’s Wort and Sertraline for Treatment of Posttraumatic Stress Disorder in Mice. J Diet Suppl . 2020;17(3):300‐308.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30773961/
- Schempp, Christoph M., et al. “Topical treatment of atopic dermatitis with St. John’s wort cream–a randomized, placebo controlled, double blind half-side comparison.” Phytomedicine 10 (2003): 31-37.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711304703499
- Wölfle, Ute, Günter Seelinger, and Christoph M. Schempp. “Topical application of St. Johnʼs wort (Hypericum perforatum).” Planta medica 80.02/03 (2014): 109-120.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/s-0033-1351019
- Volz, Hans-Peter, et al. “St John’s wort extract (LI 160) in somatoform disorders: results of a placebo-controlled trial.” Psychopharmacology 164.3 (2002): 294-300.
link.springer.com/article/10.1007/s00213-002-1171-6
- Müller, Thomas, et al. “Treatment of somatoform disorders with St. John’s wort: a randomized, double-blind and placebo-controlled trial.” Psychosomatic Medicine 66.4 (2004): 538-547.
journals.lww.com/psychosomaticmedicine/Abstract/2004/07000/Treatment_of_Somatoform_Disorders_With_St__John_s.12.aspx
- Gartner, Michael, et al. “Aristoforin, a novel stable derivative of hyperforin, is a potent anticancer agent.” Chembiochem 6.1 (2005): 171-177.
chemistry-europe.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/cbic.200400195
- Murch, Susan J., and Praveen K. Saxena. “A melatonin‐rich germplasm line of St John’s wort (Hypericum perforatum L.).” Journal of pineal research 41.3 (2006): 284-287.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-079X.2006.00367.x
- Quiney, C., et al. “Hyperforin, a new lead compound against the progression of cancer and leukemia?.” Leukemia 20.9 (2006): 1519-1525.
www.nature.com/articles/2404301
- Rothley, Melanie, et al. “Hyperforin and aristoforin inhibit lymphatic endothelial cell proliferation in vitro and suppress tumor‐induced lymphangiogenesis in vivo.” International journal of cancer 125.1 (2009): 34-42.
onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ijc.24295
- Schempp, Christoph M., et al. “Inhibition of tumour cell growth by hyperforin, a novel anticancer drug from St. John’s wort that acts by induction of apoptosis.” Oncogene 21.8 (2002): 1242-1250.
www.nature.com/articles/1205190
- Quiney, C., et al. “Hyperforin inhibits MMP-9 secretion by B-CLL cells and microtubule formation by endothelial cells.” Leukemia 20.4 (2006): 583-589.
www.nature.com/articles/2404134
- Quiney, C., et al. “Pro-apoptotic properties of hyperforin in leukemic cells from patients with B-cell chronic lymphocytic leukemia.” Leukemia 20.3 (2006): 491-497.
www.nature.com/articles/2404098
- Meesters, Ybe, and Marijke Cm Gordijn. “Seasonal affective disorder, winter type: current insights and treatment options.” Psychology research and behavior management vol. 9 317-327. 30 Nov. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5138072/
- Nicolussi, Simon, et al. “Clinical relevance of St. John’s wort drug interactions revisited.” British journal of pharmacology 177.6 (2020): 1212-1226.
bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/bph.14936
- Galeotti, Nicoletta. “Hypericum perforatum (St John’s wort) beyond depression: A therapeutic perspective for pain conditions.” Journal of ethnopharmacology 200 (2017): 136-146.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874116314799
- Nosratabadi, Reza. “St. John’s Wort and Its Component Hyperforin Alleviate Experimental Autoimmune Encephalomyelitis through Expansion of Regulatory T-Cells.” Taylor & Francis.
www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/1547691X.2015.1101512
- S, Arokiyaraj, et al. “Antihyperglycemic Effect of Hypericum Perforatum Ethyl Acetate Extract on Streptozotocin–Induced Diabetic Rats.” Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine , No Longer Published by Elsevier, 21 July 2011.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2221169111600853
- Bayramoglu, Gokhan, et al. “The hepatoprotective effects of Hypericum perforatum L. on hepatic ischemia/reperfusion injury in rats.” Cytotechnology 66.3 (2014): 443-448.
link.springer.com/article/10.1007/s10616-013-9595-x
- Can, Özgür Devrim, et al. “Effects of treatment with St. John’s Wort on blood glucose levels and pain perceptions of streptozotocin-diabetic rats.” Fitoterapia 82.4 (2011): 576-584.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X11000293
- Jendželovská, Zuzana et al. “Hypericin in the Light and in the Dark: Two Sides of the Same Coin.” Frontiers in plant science vol. 7 560. 6 May. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4859072/#B108
- Jacobson, J M et al. “Pharmacokinetics, safety, and antiviral effects of hypericin, a derivative of St. John’s wort plant, in patients with chronic hepatitis C virus infection.” Antimicrobial agents and chemotherapy vol. 45,2 (2001): 517-24.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC90321/
- Klemow, Kenneth M., et al. “11 Medical Attributes of St. John’s Wort (Hypericum perforatum).” Lester Packer, Ph. D. (2011): 211.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92750/
- Catania, Maria A., et al. “Hypericum perforatum attenuates nicotine withdrawal signs in mice.” Psychopharmacology 169.2 (2003): 186-189.
link.springer.com/article/10.1007/s00213-003-1492-0
- Lawvere, Silvana, et al. “A Phase II study of St. John’s Wort for smoking cessation.” Complementary therapies in medicine 14.3 (2006): 175-184.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229906000227
- Geller, Stacie E, and Laura Studee. “Botanical and dietary supplements for menopausal symptoms: what works, what does not.” Journal of women’s health (2002) vol. 14,7 (2005): 634-49.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1764641/
- Apaydin, Eric A et al. “A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder.” Systematic reviews vol. 5,1 148. 2 Sep. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010734/
- Couldwell WT, Surnock AA, Tobia AJ, et al. A phase 1/2 study of orally administered synthetic hypericin for treatment of recurrent malignant gliomas. Cancer . 2011;117(21):4905‐4915.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21456013/
- Cui, Yong-Hua, and Yi Zheng. “A meta-analysis on the efficacy and safety of St John’s wort extract in depression therapy in comparison with selective serotonin reuptake inhibitors in adults.” Neuropsychiatric disease and treatment vol. 12 1715-23. 11 Jul. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946846/
- Taylor LH, Kobak KA. An open-label trial of St. John’s Wort (Hypericum perforatum) in obsessive-compulsive disorder. J Clin Psychiatry . 2000;61(8):575‐578.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10982200/
- Canning S, Waterman M, Orsi N, Ayres J, Simpson N, Dye L. The efficacy of Hypericum perforatum (St John’s wort) for the treatment of premenstrual syndrome: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. CNS Drugs . 2010;24(3):207‐225.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20155996/
- Sood, Amit et al. “A randomized clinical trial of St. John’s wort for smoking cessation.” Journal of alternative and complementary medicine (New York, N.Y.) vol. 16,7 (2010): 761-7.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3110810/
- Ernst, E., et al. “Adverse effects profile of the herbal antidepressant St. John’s wort (Hypericum perforatum L.).” European journal of clinical pharmacology 54.8 (1998): 589-594.
link.springer.com/article/10.1007/s002280050519
- Woelk, H., G. Burkard, and J. Grünwald. “Benefits and risks of the hypericum extract LI 160: drug monitoring study with 3250 patients.” Journal of geriatric psychiatry and neurology 7.1_suppl (1994): 34-38.
journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/089198879400701s10
- Oliveira, Ana I., et al. “Neuroprotective activity of Hypericum perforatum and its major components.” Frontiers in plant science 7 (2016): 1004.
www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2016.01004/full#B80
- Wong, Adrian, and Stephen A. Townley. “Herbal medicines and anaesthesia.” Continuing education in anaesthesia, critical care & pain 11.1 (2011): 14-17.
academic.oup.com/bjaed/article/11/1/14/285726
- Brockmöller, J., et al. “Hypericin and pseudohypericin: pharmacokinetics and effects on photosensitivity in humans.” Pharmacopsychiatry 30.S 2 (1997): 94-101.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-2007-979527
- Henderson, L., et al. “St John’s wort (Hypericum perforatum): drug interactions and clinical outcomes.” British journal of clinical pharmacology 54.4 (2002): 349-356.
bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2125.2002.01683.x
- Mannel, Marcus. “Drug interactions with St John’s wort.” Drug safety 27.11 (2004): 773-797.
link.springer.com/article/10.2165/00002018-200427110-00003
- Hoban, Claire L., Roger W. Byard, and Ian F. Musgrave. “A comparison of patterns of spontaneous adverse drug reaction reporting with St. John’s Wort and fluoxetine during the period 2000–2013.” Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology 42.7 (2015): 747-751.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1440-1681.12424
- Karliova, Marc, et al. “Interaction of Hypericum perforatum (St. John’s wort) with cyclosporin A metabolism in a patient after liver transplantation.” Journal of hepatology 33.5 (2000): 853-855.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168827800803219
- Belwal, Tarun, et al. “St. John’s Wort (Hypericum perforatum).” Nonvitamin and Nonmineral Nutritional Supplements . Academic Press, 2019. 415-432.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128124918000564
- Milić, Nataša, et al. “Warfarin interactions with medicinal herbs.” Natural product communications 9.8 (2014): 1934578X1400900835.
journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1934578X1400900835
- Butterweck V. Mechanism of action of St John’s wort in depression: what is known?. CNS Drugs . 2003;17(8):539‐562.