Obsah:
- Čo robí serotonín?
- Ako vám prospieva serotonín?
- 1. Serotonín vyvoláva šťastie
- 2. Môže pomôcť pri liečbe depresie a úzkosti
- 3. Môže podporovať lepší spánok
- 4. Zlepšuje funkciu mozgu
- 5. Zvyšuje sexuálnu aktivitu
- 6. Môže podporovať tráviace zdravie
- 7. Môže pomôcť pri chudnutí
- 8. Pomáha zvládať bolesť
- 9. Môže pomôcť pri liečbe OCD
- Čo sa stane, keď sú hladiny serotonínu nízke?
- Ako prirodzene zvýšiť hladinu serotonínu?
- Poznámka o serotonínovom syndróme
- Záver
- Referencie
Serotonín je neurotransmiter produkovaný nervovými bunkami. Nazýva sa tiež šťastná chemikália - reguluje náladu a môže pomôcť zmierniť depresiu. Existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako tento hormón hrá vo vašom tele prospešnú úlohu. V tomto príspevku sa pozrieme na všetky tieto - a ešte trochu viac.
Čo robí serotonín?
Serotonín (vedecky nazývaný 5-hydroxytryptamín) je odvodený od tryptofánu, esenciálnej aminokyseliny. Tryptofán sa bežne nachádza v orechoch, červenom mäse a syroch - a jeho nedostatok je spojený s niekoľkými poruchami nálady.
Serotonín ovplyvňuje takmer každú časť vášho tela. Reguluje vaše emócie a stabilizuje náladu. Tento neurotransmiter tiež znižuje depresiu a reguluje úzkosť (1).
Má tiež svoju úlohu pri vyprázdňovaní a sexuálnej aktivite. Je predchodcom melatonínu - chemickej látky, ktorá reguluje cyklus spánku-bdenia v tele (2).
Niekoľko funkcií serotonínu v ľudskom tele osvetľuje jeho dôležitosť a ďalšie základné aspekty. Ale predtým, ako sa tam dostaneme, musíte vedieť viac o výhodách serotonínu - podrobne.
Ako vám prospieva serotonín?
Pretože je to šťastná chemikália, serotonín pomáha navodzovať šťastie a môže tiež zmierňovať príznaky depresie a úzkosti. Serotonín tiež zvyšuje mozgovú aktivitu a sexuálne funkcie.
1. Serotonín vyvoláva šťastie
Štúdie nám ukazujú, že neurotransmitery, podobne ako serotonín, hrajú úlohu v ľudskom šťastí (3). Serotonín (a dopamín) reguluje pozitívnu aj negatívnu náladu. V štúdiách tento neurotransmiter sprostredkoval šťastie, spokojnosť a optimizmus.
Ďalší výskum nám tiež hovorí, že zvýšené hladiny serotonínu môžu súvisieť s pozitívnou náladou (4).
2. Môže pomôcť pri liečbe depresie a úzkosti
Shutterstock
Vedci sa domnievajú, že nerovnováha v hladinách serotonínu môže mať vplyv na náladu a spôsobiť depresiu. Medzi možné problémy spojené s depresiou patrí nízka produkcia serotonínu v mozgových bunkách. Zatiaľ však nie je jasné, či nízke hladiny serotonínu spôsobujú depresiu alebo či je to naopak (5).
Existuje však súvislosť medzi serotonínom a depresiou. Neurotransmiter môže ovplyvňovať náladu u pacientov s depresiou. Serotonín môže tiež posilniť komunikáciu medzi mozgovými bunkami - ich nedostatok spôsobuje depresiu (6).
V jednej štúdii na zvieratách myši s vyššou hladinou serotonínu v mozgu vykazovali znížené príznaky depresie a úzkosti (7).
V inej štúdii preukázalo použitie SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu) zlepšenie depresívnych symptómov. SSRI sú lieky, ktoré zvyšujú dostupnosť serotonínu v mozgu (8). Zistilo sa tiež, že pacienti so samovražednými úmyslami mali nižšiu hladinu serotonínu.
3. Môže podporovať lepší spánok
Je zaujímavé, že serotonín má úlohu v spánku aj v bdelosti. Neurotransmiter hrá úlohu pri generovaní REM spánku (9).
Akumulácia serotonínu v časti vášho mozgu zvanej dorzálne raphe jadro vás môže uspať (10).
Ďalšie štúdie tiež ukazujú, že nízka hladina serotonínu môže spôsobiť nespavosť. Keď sa hladiny serotonínu vrátia späť do normálu, pravidelný spánok zapadne späť na svoje miesto (11).
Ale nadmerná hladina serotonínu vás môže udržať. Vzťah medzi serotonínom a spánkom je zložitý - a aby sme dospeli k záveru, potrebujeme konkrétnejší výskum (12).
4. Zlepšuje funkciu mozgu
Optimálna hladina serotonínu tiež zvyšuje kognitívne funkcie. Neurotransmiter môže mať tiež určitý prínos pre pacientov s Alzheimerovou chorobou, schizofréniou a inými kognitívnymi problémami (13).
Serotonín môže hrať úlohu aj v ľudskej pamäti (14). Než môžeme dospieť k záveru o tomto aspekte, je potrebných viac štúdií.
5. Zvyšuje sexuálnu aktivitu
Jedným zo spôsobov, ako môže serotonín zvýšiť sexuálnu aktivitu, je potenciálne zmiernenie prejavov depresie. Depresia môže prekaziť sexuálnu aktivitu človeka - a keďže serotonín môže pomôcť pri liečbe depresie, môže v dôsledku toho zvýšiť sexuálnu aktivitu u pacientov (15).
Serotonín môže mať tiež želateľné účinky na mužské sexuálne funkcie. Neurotransmiter zvýšil erekciu a uľahčil ejakuláciu v rôznych prípadoch (16).
6. Môže podporovať tráviace zdravie
Cirkulujúci serotonín v čreve môže určiť prevládajúcu funkciu čriev, ako uvádza správa (17). Hladina serotonínu v čreve klesá pri zápche, ale stúpa pri hnačkách alebo celiakii.
Serotonín tiež ovplyvňuje gastrointestinálny prietok krvi. Podieľa sa tiež na viacerých fyziologických procesoch trávenia (18).
Aj črevná mikroflóra môže ovplyvniť hladinu serotonínu, čo môže mať zase vplyv na závažnosť určitých gastrointestinálnych ochorení (19).
Serotonín môže hrať úlohu pri podpore vyprázdňovania žalúdka a zmierňovaní zápchy (20).
Štúdie tiež ukazujú, že serotonín môže mať priaznivý aj nepriaznivý vplyv na črevo (21). Preto vám odporúčame, aby ste sa v tejto súvislosti porozprávali so svojím lekárom - najmä predtým, ako začnete s liečbou akýmikoľvek formami serotonínových doplnkov na liečbu zažívacích problémov.
7. Môže pomôcť pri chudnutí
Štúdie ukazujú, že depresia môže viesť k priberaniu - z dôvodu nezáujmu postihnutého jedinca venovať sa zdravému stravovaniu a fyzickému cvičeniu. Pretože serotonín môže zmierniť depresívne príznaky, môže pomôcť pri chudnutí (22).
Serotonín môže tiež aktivovať určité neuróny a pomôcť potlačiť chuť do jedla. Ovplyvňuje tiež mozgový melanokortínový systém, ktorý je dôležitou molekulárnou cestou, ktorá riadi telesnú hmotnosť (23).
Zistilo sa tiež, že niektoré serotonínové lieky znižujú u osôb príjem potravy s vysokým obsahom tuku. Aktivácia serotonínu v ľudskom systéme môže tiež viesť k selektívnemu vylúčeniu tukov v strave (24). Tieto lieky sa považujú za životaschopné možnosti na potlačenie epidémie obezity v budúcnosti (25).
8. Pomáha zvládať bolesť
Serotonín hrá hlavnú úlohu pri modulácii vnímania bolesti. Migrenózne bolesti hlavy sa často liečia sérotonínergnými liekmi - ktoré tiež pomáhajú pri liečbe chronických bolestí (26).
Zdá sa, že aj SSRI majú žiaduce účinky na stavy chronickej bolesti (27).
9. Môže pomôcť pri liečbe OCD
Aj keď potrebujeme ďalší výskum, niektoré štúdie ukazujú, že SSRI môžu pomôcť pri liečbe obsedantno-kompulzívnej poruchy (28).
Tieto výhody nám ukazujú, aký zásadný je neurotransmiter serotonín. Čo však v prípade, že hladina serotonínu klesá? Čo by sa potom stalo?
Čo sa stane, keď sú hladiny serotonínu nízke?
Pod nízkymi hladinami serotonínu rozumieme hladiny nižšie ako 101 až 283 nanogramov na liter (ng / ml) - čo je rozsah pre optimálne hladiny serotonínu v ľudskom tele.
Presné hladiny serotonínu sa líšia od jednotlivca k jednotlivcovi - a môžu sa líšiť v závislosti od testovaných vzoriek a ďalších meraní.
Nízka hladina serotonínu môže viesť k nedostatku serotonínu, ktorého príznaky zahŕňajú (29):
- Depresívna nálada
- Agresivita
- Úzkosť
- Podráždenosť
- Nízke sebavedomie
- Zlá chuť do jedla
- Zlá pamäť
- Impulzívne správanie
- Nespavosť
Medzi ďalšie fyzické príznaky nedostatku serotonínu patria:
- Nabrať váhu
- Únava
- Chuť na sacharidy
- Nevoľnosť
- Problémy s tráviacou pohyblivosťou (napríklad syndróm dráždivého čreva a zápcha)
Presné príčiny nedostatku serotonínu ešte neboli stanovené. Niektoré potenciálne príčiny však môžu zahŕňať nasledujúce:
- Prítomnosť menšieho množstva serotonínových receptorov v tele.
- Existujúce receptory serotonínu nedostávajú serotonín efektívne.
- Serotonín sa môže štiepiť alebo vstrebávať príliš skoro.
- Nízka hladina tryptofánu, vitamínov B6 a D alebo omega-3 mastných kyselín, ktoré telo potrebuje na výrobu serotonínu.
Aj vaše životné skúsenosti môžu hrať úlohu. Štúdie ukazujú, že účastníci s anamnézou zneužívania detí mali nižšiu hladinu serotonínu v porovnaní s tými, ktorí neboli týraní (30).
Ale potom to všetko nemusí znamenať zlé správy. Môže sa liečiť nedostatok serotonínu. Toto je miesto, kde hovoríme o SSRI, čo sú liečebné možnosti dostupné na liečbu nedostatku serotonínu.
Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu sú antidepresívne lieky, ktoré umožňujú telu efektívnejšie využívať serotonín. Niektoré bežné SSRI dostupné na trhu sú:
- Celexa
- Prozac
- Sarafem
- Zoloft
- Lexapro
- Paxil
Máme aj nejaké prírodné metódy? Posunutím nadol to zistíte.
Ako prirodzene zvýšiť hladinu serotonínu?
- Cvičenie: Zistilo sa, že cvičenie má antidepresívne účinky (31). Cvičenie zlepšuje náladu - u zdravých aj depresívnych jedincov. Cvičenie tiež zvyšuje aktivitu serotonínu v mozgu (32).
- Expozícia jasnému svetlu : Štúdie ukazujú, že vystavenie jasnému svetlu, či už na slnku alebo vo svetelnom poli, môže zvýšiť hladinu serotonínu vo vašom systéme (33).
- Strava: Potraviny, ktoré zvyšujú hladinu tryptofánu, môžu prispieť k optimálnej hladine serotonínu (32). Patria sem vajcia, losos, tofu, syr, ananás, orechy a morka.
- Indukcia nálady: Úmyselné vytváranie šťastnej nálady alebo robenie niečoho, čo máte radi, môže zvýšiť hladinu serotonínu v mozgu (32).
Liečba nedostatku serotonínu je možná a výsledky sú povzbudivé. Ale pokiaľ ide o lekárske ošetrenie (napríklad SSRI), musíte niečo vedieť.
Poznámka o serotonínovom syndróme
Tiež sa nazýva toxicita pre serotonín, stáva sa, keď užijete dva lieky SSRI súčasne alebo keď užijete príliš veľa liekov. Dávajte si preto pozor na dávkovanie a nikdy neužívajte lieky bez lekárskeho dohľadu. Poraďte sa so svojím lekárom.
Toxicita pre sérotonín môže spôsobiť nasledujúce príznaky z dôvodu nadmernej nervovej činnosti (34):
- Zmätok
- Nepokoj a nepokoj
- Hnačka
- Bolesti hlavy
- Zvýšený krvný tlak a srdcová frekvencia
- Triaška
- Potenie
- Strata svalovej koordinácie
- Dilatácia žiakov
- Svalová rigidita
Závažná toxicita serotonínu môže byť v niektorých prípadoch život ohrozujúca. Ale použitie iba jedného liečiva v dávkových limitoch zvyčajne nemá za následok toxicitu serotonínu (35).
Záver
Serotonín má hlavnú úlohu v niekoľkých telesných procesoch. Nedostatok je zriedkavý, ale ak sa to stane, pochopte, prosím, že máte možnosti liečby. Vďaka správnym zmenám v životnom štýle sa môžete opäť vrátiť do starých koľají!
Ešte si myslíte, že nám chýba zmienka o serotoníne? Prečo nám to nedáte vedieť zanechaním komentára v poli nižšie?
Referencie
- „Rozšírená biológia serotonínu“, Annual Review of Medicine, Americká národná knižnica medicíny.
- „Epifýza a melatonín“, Colorado State University.
- „Šťastie a zdravie: biologické…“ Iranian Journal of Public Health, Americká národná knižnica medicíny.
- "Psychologické, neurochemické a…" Neuropsychologia, Americká národná knižnica medicíny.
- "Čo má serotonín spoločné s depresiou?" World Psychiatry, US National Library of Medicine.
- "Depresia pramení z nesprávnej komunikácie medzi…" ScienceDaily.
- "Nedostatok autoreceptorov serotonínu 1B…" Neuropsychopharmacology, Americká národná knižnica medicíny.
- "Abnormalita sérotonínu v…" Medical Journal, Armed Forces India, Americká národná knižnica medicíny.
- „Neurofarmakológia spánku a bdenia…“ Kliniky spánkovej medicíny, Americká lekárska knižnica.
- „Serotonín a spánok“ liek na spánok.
- „Nespavosť, serotonín a depresia“, Georgian Medical News, Americká národná knižnica medicíny.
- "Účinky deprivácie spánku na extracelulárne…" Neuroscience, Americká národná knižnica medicíny.
- "Serotonergný systém a kognitívne…" Translational Neuroscience, Americká národná knižnica medicíny.
- „Serotonín, neurálne markery a pamäť“ Frontiers in Pharmacology, Americká národná knižnica medicíny.
- „Sexuálna dysfunkcia spojená s antidepresívami…“ Drug, Healthcare and Patient Safety, US National Library of Medicine.
- „Dopamín a serotonín: vplyvy na mužov…“ Fyziológia a správanie, ScienceDirect.
- „Serotonín v gastrointestinálnom trakte“, Current Opinion in Endocrinology, Diabetes, and Obesity, US National Library of Medicine.
- „Pôsobenie serotonínu na gastrointestinálny trakt…“ Zborník Spoločnosti pre experimentálnu biológiu a medicínu, Americká národná knižnica medicíny.
- „Poruchy sérotonínu a GI…“ Klinická a translačná gastroenterológia, Americká lekárska knižnica.
- "Serotonín a jeho úloha vo funkcii hrubého čreva…", Choroby hrubého čreva a konečníka, Americká lekárska knižnica.
- „Neurotransmitery: kritické modulátory…“ Časopis bunkovej fyziológie, Americká národná knižnica medicíny.
- „Depresia a prírastok hmotnosti…“ Journal of Affective Disorders, Americká národná knižnica medicíny.
- "Nový pohľad na to, ako serotonín znižuje chuť do jedla…" ScienceDaily.
- „Serotonín, stravovacie návyky a príjem tukov“, Obezity Research, Americká národná knižnica medicíny.
- „Serotonínové lieky: účinky na chuť do jedla…“ Current Drug Targets, Americká národná knižnica medicíny.
- “Serotonín a depresia” British Medical Journal.
- „Liečba chronickej bolesti pomocou SSRI…“ Výskum a manažment bolesti, Národná lekárska knižnica USA.
- „Úloha serotonínu pri obsedantno-kompulzívnej poruche“ British Journal of Psychiatry, Americká národná knižnica medicíny.
- „Nedostatok sérotonínu v mozgu dospelých…“ The Journal of Neuroscience, Americká národná knižnica medicíny.
- „Hlásené zneužívanie v detstve je spojené…“ Wiley Online Library.
- „Účinky fyzického cvičenia na úzkosť…“ Clinical Psychology Review, Americká národná knižnica medicíny.
- "Ako zvýšiť serotonín v ľudskom mozgu…" Journal of Psychiatry & Neuroscience, Americká národná knižnica medicíny.
- "Slnko, serotonín a pokožka…" Inovácie v klinickej neurovede, Americká národná knižnica medicíny.
- „Serotonínový syndróm“, Ochsner Journal, Americká národná knižnica medicíny.
- „Uznávanie a liečba…“ Kanadský rodinný lekár, Americká národná knižnica medicíny.