Obsah:
- Čo je to pepermintový olej?
- Použitie mätového oleja
- Výhody mätového oleja
- 1. Môže zlepšiť trávenie
- 2. Môže pomôcť pri liečbe syndrómu dráždivého čreva
- 3. Pôsobí ako nazálny dekongestív
- 4. Môže zmierniť podmienky pokožky, ako je podráždenie a svrbenie pokožky
- 5. Môže zmierniť bolesť hlavy a migrénu
- 6. Môže pomôcť pri liečbe gastrointestinálnych stavov
- 7. Pomáha znižovať pooperačnú nevoľnosť
- 8. Môže pomôcť pri liečbe a hojení chronických rán
- 9. Môže poskytnúť úľavu boľavým svalom
- 10. Môže znížiť nevoľnosť a zvracanie počas tehotenstva
- 11. Má antimikrobiálne vlastnosti
- Je mätový olej vhodný pre vašu pokožku?
- Ako používať mätový olej na tvár
- 1. mätový olej Facial Scrub
- Budete potrebovať
- Proces
- 2. mätový olej Toner
- Budete potrebovať
- Proces
- 3. Maska na tvár z mäty piepornej pre čistú pleť
- Budete potrebovať
- Proces
- 4. Mätový olej na pery
- Budete potrebovať
- Je mätový olej vhodný pre vaše vlasy?
- Ako používať mätový olej na rast vlasov
- 1. Ako šampón
- 2. Ako výživný vlasový olej na pokožku hlavy
- Proces
- 3. Mätový olej pre zdravie pokožky hlavy a lupiny
- Budete potrebovať
- Druhy / formy mätového oleja
- Viac o mäte piepornej
- Ako používať mätový olej pre zdravie
- 1. Mätový olej na prechladnutie, kašeľ a bolesť hrdla
- Budete potrebovať
- 2. Esenciálny olej z mäty piepornej pre bolesti hrdla
- Budete potrebovať
- 3. Mätový olej na upchatie nosa
- Budete potrebovať
- 4. Mätový olej na pálenie záhy a zlé trávenie
- Budete potrebovať
- 5. Mätový olej na bolesť hlavy
- 6. Mätový olej na svrbenie
- 7. Mätový olej na spálenie
- Budete potrebovať
- 8. Mätový olej na chudnutie
- 9. Mätový olej na bolesti kĺbov a artritídu
- 10. Mätový olej na boľavé svaly
- Budete potrebovať
- Ako používať olej z mäty piepornej pre zdravie ústnej dutiny
- 1. Zubná pasta z mäty piepornej
- Budete potrebovať
- 2. Ústna voda z mäty piepornej
- Budete potrebovať
- 3. Olej z mäty piepornej pre problémy s hryzením zubov u dojčiat
- Ako používať mätový olej doma
- 1. Repelent proti hmyzu z mäty piepornej
- Budete potrebovať
- 2. Sprej na mätový olej
- Budete potrebovať
- 3. Mätový olej na vši
- Budete potrebovať
- Dávkovanie a preventívne opatrenia
- Kto by nemal používať mätový olej?
- Aké sú vedľajšie účinky oleja z mäty piepornej?
Peppermint ( Mentha piperita ) je aromatický hybrid mäty spearm a vodnej, ktorý je pôvodom zo Severnej Ameriky a Európy. Z tejto rastliny sa extrahuje mätový olej. Tento všestranný olej bol súčasťou starodávnych aj moderných liečivých postupov, kulinárskeho umenia a kozmetického priemyslu.
Olej z mäty piepornej má mnoho použití, napríklad na liečenie boľavých svalov, bolesti hlavy, úpalu, svrbenia a problémov so zubami. Môže byť použitý okolo domu na zbavenie sa škodcov a hlodavcov.
Niektoré zdravotné výhody oleja z mäty piepornej zahŕňajú liečbu gastrointestinálnych porúch, ako sú nevoľnosť, žalúdočné kŕče, plynatosť a IBS. Antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti mäty piepornej ju robia prospešnou pre pokožku a vlasy.
Čítajte ďalej a dozviete sa viac o druhoch mätového oleja, jeho použití, možných zdravotných výhodách a vedľajších účinkoch.
Čo je to pepermintový olej?
Mätový olej sa extrahuje zo stonky, listov a kvetov rastliny mäty piepornej. Vo veľkej miere sa používa v aromaterapii. Na konzumáciu sa používa jedlý mätový olej.
Mätový olej má bledožltú farbu a obsahuje omega-3 mastné kyseliny, železo, horčík, vápnik, vitamíny A a C, draslík, mangán a meď. Hlavné prchavé zložky mätového éterického oleja sú mentol a mentón (1).
Mätový olej má tiež antivírusové, antibakteriálne, protizápalové, spazmolytické a karminatívne vlastnosti. Používa sa preto na mnohé účely. Pozrime sa na ne podrobne.
Použitie mätového oleja
Svieža mätová príchuť mäty piepornej je povzbudzujúca a bola použitá ako populárne ochucovadlo v mnohých výrobkoch, ako sú žuvačky, repelenty proti hmyzu a výrobky na starostlivosť o pleť. Ďalej je diskutovaných niekoľko populárnych použití oleja z mäty piepornej.
- Olej z mäty piepornej pre zdravie ústnej dutiny: Mnoho komerčne dostupných produktov obsahuje olej z mäty piepornej alebo extrakt nielen z jej osviežujúcej chuti, ale aj z hľadiska antibakteriálnych vlastností.
Vedecké výskumy zistili, že mätový olej je účinný v boji proti orálnym patogénom. Antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti oleja z mäty piepornej pomáhajú v boji proti baktériám a inej mikroflóre, ktoré existujú v našich ústach (3). Mentol v tomto oleji má tiež analgetický účinok (2). Môže teda pomôcť pri znižovaní bolesti zubov a zabíjaní baktérií, ktoré spôsobujú ochorenie ďasien, ústnych dutín a iných zdravotných problémov ústnej dutiny.
- Olej z mäty piepornej na zmiernenie stresu: mäta pieporná robí s boľavými svalmi a stuhnutými kĺbmi zázraky. Analgetické vlastnosti oleja z plechovky pomáhajú znižovať bolesť a poskytovať úľavu (2).
Upokojujúci účinok mätového oleja môže tiež pomôcť uvoľniť telo a myseľ. Je upokojujúci a pomáha pri znižovaní stresu, ako väčšina éterických olejov. Mätový olej je bezpečná, netoxická a lacnejšia náhrada liekov proti bolesti (4).
- Olej z mäty piepornej ako repelent hmyzu: Olej z mäty piepornej je účinný insekticíd, pretože svojou silnou vôňou dokáže odpudzovať hmyz, ako sú komáre. Jeho silný mätový zápach je pre hmyz nepríjemný, takže ho drží ďalej. Je prírodnou látkou v boji proti blchám aj na vašich domácich miláčikoch (5).
- Olej z mäty piepornej na chudnutie: Olej z mäty piepornej môže potlačiť chuť do jedla regulovaním chutí prostredníctvom vašich chuťových a čuchových vnemov. Je to preto, že mentol v ňom pôsobiaci na vašu neurosenzoriku signalizuje sýtosť (pocit sýtosti) (6). Pred vykonaním akýchkoľvek zmien v stravovaní sa vždy poraďte s lekárom.
- Olej z mäty piepornej pre alergie: Olej z mäty piepornej je považovaný za účinný prostriedok na liečbu sezónnych alergií, pretože čistí nosové cesty a uvoľňuje svaly. V kombinácii s inými éterickými olejmi (napríklad s eukalyptovým olejom) je ešte účinnejší pri poskytovaní úľavy od alergií. Môže to byť spôsobené antimikrobiálnymi vlastnosťami mentolu prítomného v mäte piepornej (7).
- Olej z mäty piepornej pre hormonálnu rovnováhu: Zistilo sa, že olej z mäty piepornej vyváži hormóny. V štúdii na zvieratách uskutočnenej na 40 potkanoch Wistar s PCOS (syndróm polycystických vaječníkov) sa zistilo, že mätový olej vyváži hormóny. Špeciálne znižoval androgény, ako je testosterón, reguloval hladinu estrogénu a LH a znižoval cysty na vaječníkoch. Išlo však o krátkodobý experiment a na úplné pochopenie úlohy mätového oleja pri liečbe PCOS je potrebný ďalší výskum na ľudských subjektoch (8).
- Olej z mäty piepornej na starostlivosť o nechty: Antifungálna aktivita zložiek oleja z mäty piepornej môže pomôcť znížiť rast a šírenie plesní, ako je napríklad kandida (3). Kandida zvyčajne spôsobuje infekcie nôh a nechtov. Mätový olej sa tak môže nanášať na nechty na zníženie plesňovej infekcie.
Staroveké texty z Egypta, Grécka a Ríma spomínajú liečivé využitie mäty piepornej. Mnohé z týchto údajných zdravotných výhod sú založené na osobných skúsenostiach a v súčasnosti prebieha výskum, ktorý overuje ich zdravotné prínosy. Existuje však niekoľko vedeckých údajov, ktoré sú verejne dostupné o zdravotných výhodách oleja z mäty piepornej, ktoré si môžete pozrieť nižšie.
Výhody mätového oleja
1. Môže zlepšiť trávenie
Mätový olej sa tradične používal na liečenie rôznych zažívacích problémov, ako sú plyn, pálenie záhy, nadúvanie a poruchy trávenia. Mätový olej je prírodné karminatívum, takže uvoľňuje brušné svaly a zmierňuje plynatosť. Štúdia zameraná na vplyv mentolu prítomného v tomto oleji na hladké svalstvo ľudského hrubého čreva zistila, že mentol priamo inhibuje sval hrubého čreva blokovaním prítoku vápnika. To vyvoláva spazmolytický účinok na gastrointestinálny sval (9). Tento účinok by mohol pomôcť tráveniu a vyprázdňovaniu žalúdka.
Počas gastrointestinálnej endoskopie sa žalúdok začne kŕčiť. Z tohto dôvodu je potrebné pacientovi podať spazmolytické lieky, ktoré majú zvyčajne vedľajšie účinky. Mätový olej sa používal ako pomôcka na uľahčenie kolonoskopických postupov. Vyšetrovacia štúdia sa uskutočnila na pacientoch, ktorí podstúpili lekársky zákrok nazývaný endoskopická retrográdna cholangiopancreatografia (ERCP). Dospel k záveru, že mätový olej je účinné spazmolytikum bez vedľajších účinkov (10).
Ďalšia štúdia zistila, že mätový olej je účinný ako antispazmodický liek počas esofagogastroduodenoskopie u starších ľudí (11). To by mohlo znížiť komplikácie, ktoré vznikajú pri lekárskych interakciách, pretože mäta je prírodnou alternatívou k liekom. Táto lekárska aplikácia mätového oleja vyžaduje viac experimentálnej validácie.
2. Môže pomôcť pri liečbe syndrómu dráždivého čreva
Mätový olej sa dlho používal ako prírodný prostriedok na liečbu IBS. Olej z mäty piepornej má protizápalový účinok, ktorý pomáha zmierňovať bolesti brucha a ďalšie príznaky spojené s IBS (12), (13), (14).
Prehľad všetkého výskumu, ktorý sa uskutočňoval v súvislosti s mätovým olejom a jeho účinkom na gastrointestinálny systém, ukázal, že je mimoriadne efektívny, pretože reguluje vápnikové kanály a katiónové receptory a pôsobí priamo na enterický nervový systém (15).
Štúdia používajúca kapsuly mätového oleja s enterickým povrchom na liečbu IBS bola publikovaná v časopise Journal of Clinical Gastroenterology . Aj keď výsledky boli sľubné, na potvrdenie týchto tvrdení je potrebný dlhodobejší výskum (16).
Metaanalýza 12 randomizovaných štúdií s 835 pacientmi preukázala, že mätový olej je bezpečnou a účinnou liečbou IBS. To prináša úľavu, pretože väčšina liekov, ktoré sú k dispozícii na pulte, obsahuje mätu (17).
Aj keď sa uskutočnili predbežné klinické skúšky týkajúce sa účinku mätového oleja, je nevyhnutná komplexnejšia experimentálna validácia (18).
3. Pôsobí ako nazálny dekongestív
Olej z mäty piepornej upokojuje pri zapálení nosových ciest pri vdýchnutí pri prechladnutí alebo chrípke (19). Vďaka relaxačným vlastnostiam mentolu je vynikajúci expektorant, dekongestant a analgetikum. Dýchací sliznica preťažuje priechody počas prechladnutia a kašľa. Olej z mäty piepornej stenčuje sliznice a poskytuje úľavu pri vylučovaní hlienu z tela. Sínusové dutiny sú otvorené, takže je ľahšie dýchať. Väčšina problémov spojených s dýchacími cestami, ako je nachladnutie, kašeľ, bolesť hrdla, sínus alebo bronchitída, sa dá liečiť mätovým olejom (20). Ide teda o bezpečnú, nákladovo efektívnu a netoxickú alternatívu k komerčným liekom.
4. Môže zmierniť podmienky pokožky, ako je podráždenie a svrbenie pokožky
Chladiaci a upokojujúci účinok oleja z mäty piepornej je užitočný na zníženie podráždenia a svrbenia pokožky (21).
V extrémnych prípadoch, ako je psoriáza (stav, keď je pokožka suchá, šupinatá a svrbivá), je možné na úľavu použiť mätový olej. Podľa niekoľkých štúdií možno silné svrbenie alebo chronické svrbenie liečiť aj pepermintovým olejom (22, 23).
5. Môže zmierniť bolesť hlavy a migrénu
Olej z mäty piepornej je prírodnou liečbou bolesti hlavy (24). Mentol v mäte piepornej má analgetické vlastnosti (1). Preto môže pomôcť uvoľniť pulzujúce svaly a zmierniť bolesť hlavy.
6. Môže pomôcť pri liečbe gastrointestinálnych stavov
Olej z mäty piepornej je v kombinácii s rascou účinný pri liečbe funkčnej dyspepsie, stavu, pri ktorom je gastrointestinálna oblasť nafúknutá a bolestivá (25).
Olej z mäty piepornej je tiež užitočný pri znižovaní trvania, frekvencie a závažnosti bolesti brucha u detí (26). Existuje však obmedzený výskum bezpečnosti a dávkovania mätového oleja pri tejto liečbe.
Olej z mäty piepornej pôsobí aj na svaly žalúdka a zvierača, čím pomáha znižovať reflux kyseliny a pálenie záhy (27, 28).
7. Pomáha znižovať pooperačnú nevoľnosť
Pooperačnú nevoľnosť a zvracanie (PONV) možno zmierniť inhaláciou mätového oleja. Štúdia uskutočnená na pacientoch podrobujúcich sa srdcovému chirurgickému zákroku preukázala lepšie výsledky ako lieky s obvyklými vedľajšími účinkami, ako sú dysrytmia a / alebo ospalosť (29, 30).
Nevoľnosť je častým vedľajším účinkom chemoterapie. Kombinácia oleja z mäty piepornej a mäty piepornej významne znížila nevoľnosť u pacientov s rakovinou podstupujúcich chemoterapiu (31).
8. Môže pomôcť pri liečbe a hojení chronických rán
Účinnosť mätového éterického oleja pri liečbe infikovaných rán u myší bola študovaná pomocou nanostrukturovaných lipidových nosičov. Ako in vitro a in vivo zistené, štúdie, že antibakteriálne vlastnosti prítomné v mäty piepornej urýchľujú hojenie rany stimuláciou niektoré faktory, ako FGF-2 a syntézu kolagénu (32).
Olej z mäty piepornej preukázal antibakteriálny účinok na spektrum baktérií, ako sú Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Bacillus anthracis, Staphylococcus pneumonia a Listeria monocytogenes Species (32). Môže teda pomôcť pri účinnom liečení infikovaných rán.
Predbežná štúdia založená na inžinierstve lešenia tkaniva s použitím oleja z mäty piepornej bola úspešná a teraz je v počiatočných fázach experimentovania. To by mohlo inovovať obväz na rany a pomôcť pri rýchlejšom hojení rán (33, 34).
9. Môže poskytnúť úľavu boľavým svalom
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že mätový olej môže znižovať bolestivosť svalov. Zistilo sa, že mätový olej vo forme tabliet zmierňuje dysfágiu a bolesti na hrudníku u pacientov so srdcom (35).
Mätový olej obsahuje mentol a limonén. Mentol aj limonén majú analgetické a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú pri uvoľňovaní svalov (36). Mätový olej je teda bezpečný na použitie na chrbát, koleno, krk a bolesti.
10. Môže znížiť nevoľnosť a zvracanie počas tehotenstva
Mätový olej sa používa ako domáci liek na ranné nevoľnosti. Štúdie ukázali, že ranné nevoľnosti alebo nevoľnosti sprevádzajúce tehotenstvo je možné zmierniť vdýchnutím mätového oleja. Výskum v tejto oblasti je zmiešaný, pretože štúdia ukázala, že pepermintový olej nebol pri liečbe nevoľnosti účinnejší ako placebo (37). Sľubné výsledky však priniesla aromaterapia používajúca mätový olej na liečbu pooperačnej nevoľnosti u žien, ktoré podstúpili cisársky rez (38).
Ďalej sa zistilo, že svrbenie počas tehotenstva sa pri použití mätového oleja v inej štúdii zmiernilo (39). Majte na pamäti, že akékoľvek alternatívne terapie alebo lieky používané počas tehotenstva a laktácie by mali byť schválené licencovaným lekárom.
11. Má antimikrobiálne vlastnosti
Viaceré štúdie zistili, že pepermintový olej má antimikrobiálne účinky. Jedna z týchto štúdií skúma antimikrobiálnu aktivitu oleja z mäty piepornej na baktérie Staphylococcus aureus . Mätový olej má vysoké koncentrácie mentolu a jeho derivátov, ktoré bránia množeniu týchto baktérií (40).
Zistilo sa, že olej z mäty piepornej inhibuje aj mikróby rezistentné na antibiotiká (41). Ďalšie štúdie o výlučnej úlohe mätového oleja môžu odhaliť rozsah jeho antimikrobiálnej aktivity, najmä na mikróby rezistentné na antibiotiká.
Olej z mäty piepornej v kombinácii s klinčekmi preukázal antifungálnu aktivitu proti niekoľkým kmeňom Candida albicans (bežné kvasinky) (42).
Mätový olej sa často používa v kozmetických výrobkoch. Existuje však obmedzený výskum potenciálnych výhod mäty piepornej pre pokožku a vlasy. Niekoľko výhod mätového oleja pre pokožku a vlasy je uvedených nižšie.
Je mätový olej vhodný pre vašu pokožku?
Olej z mäty piepornej má upokojujúci a upokojujúci účinok, ktorý pomáha znižovať zápaly pri kožných alergiách, vyrážkach a spálení od slnka (21).
Mätový olej sa musí zmiešať s nosným olejom pred priamym nanesením na pokožku. Antimikrobiálna aktivita mätového oleja pomáha inhibovať množenie baktérií na tvári (40). Môže pomôcť pri kontrole akné, pretože zabraňuje upchávaniu pórov v dôsledku nadmerného vylučovania oleja (43).
Mätový olej vytvára ochrannú bariéru na pokožke a udržuje jej celistvosť. Štúdia ukázala, že znižovala absorpciu kyseliny benzoovej v závislosti od dávky (44).
Tu je príklad, ako môžete použiť mätový olej na tvár.
Upozornenie: Pred použitím na tvári si urobte test náplasti s mätovým olejom.
Ako používať mätový olej na tvár
1. mätový olej Facial Scrub
Budete potrebovať
- 4 kvapky mätového oleja
- 2 lyžice olivového oleja
- 3 čajové lyžičky kuchynskej soli
Proces
- V plastovej miske zmiešajte kuchynskú soľ a olivový olej.
- Do zmesi pridáme mätový éterický olej a dobre premiešame.
- Touto zmesou si jemne vydrhnite čerstvo umytú tvár, aby ste si mohli oddýchnuť.
- Tento postup opakujte každé tri dni, aby ste získali žiarivú a zdravú pokožku.
2. mätový olej Toner
Budete potrebovať
- 115 ml filtrovanej vody
- 40 ml jablčného octu
- 30 kvapiek mätového oleja
- Sprejová Flaška
Proces
- Pripravte si fľašu svojho obľúbeného toneru z mäty piepornej zmiešaním filtrovanej vody a jablčného octu.
- Pridajte mätový éterický olej.
- Používajte ho ako hmlu na tvári po celý deň.
- Skladujte ho v chladničke v rozprašovači.
3. Maska na tvár z mäty piepornej pre čistú pleť
Budete potrebovať
- 2 lyžice uhorky, nastrúhané
- 2 lyžice zelenej hliny
- 5 ml zriedeného mätového oleja
Proces
- Nastrúhaný uhorkový a mätový olej vyšľahajte spolu v plastovej miske.
- Do zmesi pridáme zelenú hlinu.
- Naneste si pastu na celú tvár.
- Pred zmytím teplou vodou ho nechajte úplne vysušiť.
- Tento postup opakujte dvakrát týždenne.
4. Mätový olej na pery
Budete potrebovať
- 6 lyžičiek pastiliek z včelieho vosku (alebo strúhaného včelieho vosku)
- 6 lyžičiek bambuckého masla
- 6 lyžičiek kokosového oleja
- 20 kvapiek mätového éterického oleja
- Formy alebo tuby na balzam na pery
Proces
- Všetky ingrediencie roztopíme v dvojitom kotli.
- Pridajte mätový olej.
- Dobre premiešajte a zmes nalejte do formičiek alebo tubičiek na balzam na pery.
- Necháme vychladnúť a po vložení zakryjeme.
Je mätový olej vhodný pre vaše vlasy?
Mätový olej je netoxická zložka, ktorá podporuje rast vlasov. Olej z mäty piepornej zlepšuje cirkuláciu, takže vyživuje vlasy a pokožku hlavy. Stimuluje vlasové folikuly, aby sa absorbovalo viac výživných látok, a tým podporuje rast vlasov (45). Preto by mohol byť dobrý aj na opravu suchých a poškodených vlasov, pretože má schopnosť zlepšovať penetráciu živín a iných nosných olejov.
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že mätový éterický olej môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov a zbaviť sa lupín a vší, na podporu tohto tvrdenia je však potrebný ďalší výskum.
Ako používať mätový olej na rast vlasov
1. Ako šampón
Budete potrebovať
- Šampón (16 oz)
- 1 lyžička mätového oleja
Proces
- Vmiešajte mätový olej do šampónu.
- Pred každým použitím poriadne pretrepte, aby bol olej dobre rozložený.
- Umyte si vlasy obvyklým spôsobom.
2. Ako výživný vlasový olej na pokožku hlavy
Budete potrebovať
- 5-10 kvapiek mätového oleja
- 4 lyžice kokosového oleja
Proces
- Pepermint a kokosový olej spolu zmiešame
- Vmasírujte si olej do vlasov.
- Po 2 hodinách ju umyte.
3. Mätový olej pre zdravie pokožky hlavy a lupiny
Budete potrebovať
- 20 kvapiek mätového oleja
- 2 oz kokosového oleja
- 1 čajová lyžička oleja s obsahom vitamínu E.
- 2 čajové lyžičky moringového oleja
- 10 kvapiek oleja z čajovníkového oleja
Proces
- Suroviny pridáme na teplý kokosový olej a zmes necháme vychladnúť.
- Aplikujte zmes na pokožku hlavy.
- Nechajte ho pôsobiť niekoľko hodín a až potom ho umyte.
Mätový olej je na trhu dostupný v rôznych formách. Skontrolujte ich nižšie.
Druhy / formy mätového oleja
Mätový olej možno nájsť v rôznych formách. Niektoré príklady:
- Esenciálny olej - vysoko koncentrovaný tekutý extrakt z listov, stoniek, kvetov, kôry a koreňov rastliny mäty piepornej.
- Extrakt z mäty piepornej - Zriedenejšia forma, ktorá sa dá použiť na pridanie pepermintovej príchute do jedál.
- Kapsule z mäty piepornej - môžu sa užívať ako doplnky výživy.
Chcete vedieť ešte viac o mäte piepornej? Prejdite nadol do ďalšej časti!
Viac o mäte piepornej
Vedecký názov: Mentha piperita
Čeľaď: Lamiaceae
Ako používať mätový olej pre zdravie
Éterické oleje je možné inhalovať alebo použiť lokálne. Neodporúča sa ich konzumovať, pokiaľ nepoužívate éterický olej terapeutickej kvality.
Zásadným pravidlom pri používaní éterických olejov je vždy ich používať v spojení s nosným olejom, ako je olivový olej alebo kokosový olej. Väčšina éterických olejov je vysoko účinná, pretože je v koncentrovanej forme. Podľa Národnej asociácie pre holistickú aromaterapiu (NAHA) by sa éterické oleje mali po zriedení v miske s vriacou vodou inhalovať. Aromaterapeutické difuzéry, ako sú elektrické alebo rozptyľovače sviečok, pomáhajú pri difúzii oleja bez priameho kontaktu.
1. Mätový olej na prechladnutie, kašeľ a bolesť hrdla
Budete potrebovať
- 8 kvapiek mätového éterického oleja
- 2 lyžice kokosového alebo olivového oleja
Proces
- Suroviny zmiešame v miske.
- Potrite si zmes na hrudi, aby ste si pri prechladnutí uľahčili dýchanie. Pridaním tejto zmesi do horúcej vody a vdychovaním pary sa otvoria vaše nosné dýchacie cesty a poskytne sa úľava.
2. Esenciálny olej z mäty piepornej pre bolesti hrdla
Budete potrebovať
- 1-2 kvapky mätového éterického oleja
- Pohár teplej vody
- ½ čajovej lyžičky prírodnej kamennej soli
Proces
- Zmiešajte všetky prísady do pohára.
- Touto zmesou kloktajte dvakrát denne.
3. Mätový olej na upchatie nosa
Budete potrebovať
- 1/2 šálky nosného oleja (kokosový olej alebo olivový olej)
- 2 lyžice pastiliek z včelieho vosku (alebo strúhaného včelieho vosku)
- 15 kvapiek mätového oleja
- 20 kvapiek eukalyptového oleja
Proces
- V dvojitom kotle roztopte včelí vosk a nosný olej.
- Pridajte éterické oleje.
- Zmes premiešajte a nalejte ju do nádoby.
- Po nastavení si ho priložte na hrudník a pod chodidlá.
- Skladujte na chladnom a suchom mieste.
- Opakujte podľa potreby.
4. Mätový olej na pálenie záhy a zlé trávenie
Budete potrebovať
- 2-3 kvapky mätového oleja
- 1 lyžička olivového oleja
Proces
- Všetky suroviny dobre premiešame.
- Zmes jemne vmasírujte na žalúdok.
5. Mätový olej na bolesť hlavy
Budete potrebovať
- Pár kvapiek jojobového oleja
- Niekoľko kvapiek mätového éterického oleja
Proces
- Oleje spolu zmiešajte.
- Túto zmes si jemne masírujte na čele / spánkoch, aby ste znížili bolesť hlavy.
6. Mätový olej na svrbenie
Budete potrebovať
- l 1 polievková lyžica moringového oleja
- l 5-7 kvapiek mätového éterického oleja
Proces
- Oleje spolu zmiešajte.
- Jemne naneste zmes na postihnuté miesto. Nahraďte santalovým olejom na liečbu psoriázy a ekzémov.
7. Mätový olej na spálenie
Budete potrebovať
- 1 polievková lyžica ľubovoľného nosného oleja
- 7 kvapiek mätového éterického oleja
Proces
- Oleje spolu zmiešajte.
- Zmes naneste na ochladenie popálenín a obarenín.
8. Mätový olej na chudnutie
Vdychujte priamo niekoľko kvapiek mätového oleja alebo použite difuzér, ktorý pomôže potlačiť chute.
9. Mätový olej na bolesti kĺbov a artritídu
Budete potrebovať
- 8-10 kvapiek mätového oleja
- 8-10 kvapiek eukalyptového oleja
- 1 až 1 1/2 lyžice ľubovoľného nosného oleja (kokosový olej alebo moringový olej)
Proces
- Ingrediencie dobre premiešame.
- Na úľavu naneste zmes na postihnuté miesto.
10. Mätový olej na boľavé svaly
Budete potrebovať
- 5-10 kvapiek mätového oleja
- 1 - 2 čajové lyžičky olivového oleja
Proces
- Ingrediencie dobre premiešame.
- Na úľavu aplikujte zmes na boľavé svaly.
Ako používať olej z mäty piepornej pre zdravie ústnej dutiny
1. Zubná pasta z mäty piepornej
Budete potrebovať
- 1-2 kvapky mätového oleja
- Zubná pasta
Proces
- Vezmite si na zubnú kefku trochu zubnej pasty.
- Na pastu dajte pár kvapiek mätového oleja a štetec ako obvykle.
2. Ústna voda z mäty piepornej
Budete potrebovať
- 5-6 kvapiek mätového oleja
- 2 šálky vody
- 5-6 kvapiek oleja z čajovníkového oleja
Proces
- Všetky suroviny dobre premiešame.
- Túto zmes používajte ako ústnu vodu pre čistejší a sviežejší dych.
3. Olej z mäty piepornej pre problémy s hryzením zubov u dojčiat
Zmiešajte 4-5 kvapiek mätového oleja so 4-5 kvapkami kokosového alebo olivového oleja. Touto zmesou vtierajte a masírujte oblasť ďasien. To je obzvlášť užitočné, keď sú deťom zúbky. Pred použitím tohto lieku sa však poraďte s lekárom.
Ako používať mätový olej doma
1. Repelent proti hmyzu z mäty piepornej
Budete potrebovať
- 12 oz hamamelu
- 15 kvapiek éterického oleja z citronely
- 15 kvapiek oleja z citrónovej trávy
- 10 kvapiek mätového éterického oleja
- 10 kvapiek oleja z čajovníkového oleja
- Sklenená fľaša s rozprašovačom
Proces
- Čarodejnicu zmiešajte so všetkými ostatnými olejmi.
- Nalejte ju do sklenenej fľaše s rozprašovačom.
- Dobre pretrepte a podľa potreby nastriekajte.
- Na odpudenie komárov môžete tiež naniesť kvapku koncentrovaného mätového oleja na pokožku alebo oblečenie.
2. Sprej na mätový olej
Budete potrebovať
- 8 oz hamamelu
- 8 oz vody (varená alebo destilovaná)
- 20 kvapiek oreganového oleja
- 20 kvapiek mätového éterického oleja
- Sklenená fľaša s rozprašovačom
Proces
- Zmiešajte tieto prísady a zmes nalejte do sklenenej fľaše s rozprašovačom.
- Dobre pretrepte a podľa potreby nastriekajte. Pretože je oregano tiež prírodným insekticídom, je tento sprej veľmi účinný proti plošticiam.
Prípadne môžete tiež namočiť niekoľko vatičiek s éterickým olejom z mäty piepornej a uschovať ich na strategických miestach, aby ste zabránili pavúkom, mravcom, hlodavcom, ako sú myši a potkany.
3. Mätový olej na vši
Budete potrebovať
- 2 lyžice šampónu
- 1 čajová lyžička neemového oleja
- 20 kvapiek oreganového oleja
- 15 kvapiek mätového éterického oleja
Proces
- Všetky ingrediencie zmiešajte.
- Vlasy umyte šampónom ako obvykle.
- Ďalej môžete použiť nitový hrebeň na správne čistenie vlasov.
Pozrime sa teraz na vhodné dávkovanie mäty piepornej a preventívne opatrenia, ktoré musíme dodržiavať.
Dávkovanie a preventívne opatrenia
Národná asociácia pre holistickú aromaterapiu (NAHA) odporúča použiť 30 kvapiek éterického oleja na každú uncu nosného oleja pre dospelých. Deti by nemali mať viac ako 3 kvapky éterického oleja na každý nosný olej.
Vždy používajte mätový éterický olej s nosičovým olejom, ako je jojoba, olivový, kokosový alebo sladký mandľový olej. Pretože sú éterické oleje veľmi koncentrované, môžu spôsobiť popáleniny alebo podráždenie pokožky.
Mätový olej môže u niektorých ľudí spôsobiť alergickú reakciu. Pred použitím kdekoľvek inde na tele vykonajte test náplasti.
Esenciálne oleje určené na konzumáciu sú terapeutickej kvality a mali by sa prijímať iba pod lekárskym dohľadom. FDA nereguluje mätový olej z hľadiska jeho čistoty, kvality a bezpečnosti. Je potrebné dôsledne dodržiavať pokyny výrobcu.
Kto by nemal používať mätový olej?
Mätový olej sa považuje za bezpečný na použitie (4). Existuje však niekoľko výnimiek. Pozrime sa na konkrétne prípady, keď sa mätový olej považuje za bezpečný.
Zistil sa, že olej z mäty piepornej má nežiaduce reakcie u ľudí trpiacich nedostatkom G6PD. Výskum toho, čo robí ľudí s nedostatkom G6PD náchylných na riziko, je obmedzený.
CYP3A4 je enzým vo vašom tele, ktorý pomáha pri asimilácii mnohých liekov. Mätový olej má tendenciu k negatívnemu ovplyvňovaniu a inhibovaniu tohto enzýmu.
Mnoho éterických olejov nie je pre deti bezpečných. Mätový olej používajte u dojčiat a detí do 5 rokov iba po konzultácii s lekárom.
Aromaterapia z mäty piepornej môže byť toxická aj pre domáce zvieratá, ako sú psy a mačky.
Olej z mäty piepornej môže zhoršiť niektoré už existujúce zdravotné ťažkosti, ako sú srdcové choroby, astma, poruchy obličiek a pečene.
V nasledujúcej časti sa dozviete o vedľajších účinkoch mätového oleja.
Aké sú vedľajšie účinky oleja z mäty piepornej?
Napriek mnohým výhodám mätového oleja existuje len málo vedľajších účinkov, na ktoré by ste mali pri jeho používaní pamätať. Niekedy môže požitie mäty piepornej viesť k páleniu záhy, nevoľnosti a zvracaniu
Mätový olej je veľmi silný a mentol v ňom môže u niektorých ľudí spôsobiť alergické reakcie (46). Preto je