Obsah:
- Aký je výživový profil petržlenovej vňate
- Aké výhody má petržlen v zdraví?
- 1. Môže regulovať hladinu cukru v krvi
- 2. Môže pomôcť zdraviu obličiek
- 3. Môže mať protirakovinové účinky
- 4. Môže zlepšiť zdravie srdca
- 5. Môže podporovať zdravie kostí
- 6. Môže pomôcť pri trávení
- 7. Môže zvýšiť imunitu
- 8. Môže vylepšiť zdravie pečene
- 9. Má antibakteriálne vlastnosti
- 10. Môže pomôcť chrániť oči
- Aké výhody má petržlen pre pokožku?
- Toner na tvár na boj proti akné
- Budete potrebovať
- Proces
- Čistiaci prostriedok na tvár pre rovnomerný tón pleti
- Budete potrebovať
- Proces
- Balenie na tvár pre rozjasnenie pleti
- Budete potrebovať
- Proces
- Tonikum pre zdravú pokožku
- Budete potrebovať
- Proces
- Aká je história petržlenu?
- Aké sú rôzne druhy petržlenu
- Ako používať petržlen na varenie
- Ako zaradiť petržlen do vašej stravy
- Recepty z petržlenu
- Čo potrebuješ
- Proces
- Čo potrebuješ
- Proces
- Ako vyberať a skladovať petržlenovú vňať
- Riziká a vedľajšie účinky petržlenu
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Petržlen ( Petroselinum crispum ) je kulinárska a liečivá bylina pôvodom zo Stredomoria. Listy, stonky a semená byliny sa používajú v mnohých receptoch.
Petržlen je bohatý na živiny a antioxidanty. Anekdoticky je známe, že pomáha znižovať krvný tlak, cholesterol a alergie (1). Používa sa na výrobu mydiel, krémov, parfumov (1). Petržlen je dobrý pre pokožku vďaka svojim antimikrobiálnym a protizápalovým účinkom.
Poďme sa pozrieť na bohatý výživový profil, použitie, výhody a vedľajšie účinky petržlenovej vňate. Posunúť nadol.
Aký je výživový profil petržlenovej vňate
Pol šálky (30 g) čerstvej nasekanej petržlenovej vňate poskytuje 11 kalórií, 2 gramy sacharidov, 1 gram bielkovín, 1 gram tuku a 1 gram vlákniny (2).
- Je bohatým zdrojom vitamínu A (8424 IU), vitamínu C (133 mg), vitamínu K (1640 µg), kyseliny listovej (152 µg) a draslíka (554 mg) (2).
- Petržlen tiež obsahuje flavonoidy, karotenoidy a vitamín C, ktoré majú antioxidačné vlastnosti (2).
V nasledujúcej časti sa pozrieme na zdravotné výhody petržlenu.
Aké výhody má petržlen v zdraví?
1. Môže regulovať hladinu cukru v krvi
Petržlen a jeho éterický olej sú bohaté na antioxidant nazývaný myristicín (3). Myristicín môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Môže tiež znížiť inzulínovú rezistenciu a zápal. Na pochopenie týchto účinkov je však potrebný ďalší výskum.
2. Môže pomôcť zdraviu obličiek
Petržlen je prírodné diuretikum (4). Môže pomôcť pri odstraňovaní toxínov a choroboplodných zárodkov z tela. Potkany kŕmené extraktom z petržlenovej vňate vykazovali väčší výdaj moču, ako keď pili iba vodu (4). Petržlen môže inhibovať sodíkovo-draselné čerpadlo, ktoré sa podieľa na regulácii moču v obličkách (4).
Štúdie na zvieratách ďalej naznačujú, že petržlen má nefroprotektívne účinky na potkany s ochorením obličiek (5).
3. Môže mať protirakovinové účinky
Petržlen je bohatý na flavonoidy, o ktorých je známe, že majú protirakovinové vlastnosti. Flavonoidy inhibujú rast buniek a znižujú oxidačný stres (6).
Výskum na zvieratách zistil, že apigenín, flavonoid nachádzajúci sa v petržlenových semenách, môže pomôcť pri zabíjaní rakovinových buniek a znižovaní veľkosti nádorov (7).
Štúdie na rakovinových bunkových líniách tiež zistili, že apigenín vykazuje antiproliferačné, protizápalové a anti-metastázové vlastnosti u kolorektálneho karcinómu (8). Zistilo sa, že apigenín má protikarcinogénne účinky na rakovinu prsníka (9).
Ďalším antikarcinogénnym flavonoidom nachádzajúcim sa v petržlenovej vňati je luteolín (10), (11). Výskum uviedol, že luteolín môže mať preventívne účinky na kolorektálny karcinóm (10).
Petržlen tiež obsahuje karnosol, ďalšiu zlúčeninu so sľubnými výsledkami pri liečbe rakoviny prsníka, kože, hrubého čreva a prostaty (12).
4. Môže zlepšiť zdravie srdca
Petržlen sa v ľudovom liečiteľstve používa na liečbu hypertenzie. Bohatý obsah flavonoidov v petržlenovej vňati pomáha zlepšovať zdravie srdca a znižovať riziko kardiovaskulárnych chorôb (13).
Petržlen je tiež dobrým zdrojom kyseliny listovej. Príjem folátov je spojený s dobrým zdravím srdca (14). Nízka hladina folátu môže byť škodlivá pre srdce (15). Zahrnutie petržlenu do jedálnička človeka preto môže byť v tomto ohľade užitočné.
5. Môže podporovať zdravie kostí
Petržlen je dobrým zdrojom vitamínu K. Vitamín pomáha pri tvorbe kostných buniek nazývaných osteocyty (16). Zistilo sa, že petržlen inhibuje resorpciu kostí (proces, pri ktorom sa kosti vstrebávajú a odbúravajú v tele) u potkanov (17).
6. Môže pomôcť pri trávení
Petržlen sa tradične používa na liečbu zažívacích a gastrointestinálnych porúch. Obsah vlákniny v petržlenovej vňati pomáha pri trávení (18). Pomáha pri pohybe potravy v zažívacom trakte a tiež funguje ako prebiotické krmivo pre dobré baktérie v čreve.
V štúdiách na myšiach sa zistilo, že extrakty z petržlenu majú protivredový účinok. Dosiahli to inhibíciou nadmerného vylučovania žalúdočnej šťavy (19).
7. Môže zvýšiť imunitu
Petržlen obsahuje veľa antioxidantov a protizápalových látok vrátane flavonoidov (20). Apigenín bojuje proti zápalom v tele (21).
Petržlen tiež obsahuje vitamín C. Živina je silný antioxidant, ktorý zvyšuje imunitný systém (22). Petržlen obsahuje flavonoly, ako je kaempferol a kvercetín, ktoré bojujú proti oxidačnému stresu a poškodeniu buniek (23).
8. Môže vylepšiť zdravie pečene
Petržlenová vňať môže regulovať hladinu cholesterolu a mať ochranný účinok na pečeň potkanov (24). Ďalšie štúdie zistili, že petržlen môže pomôcť pri regenerácii pečeňových buniek a regulovať enzýmy v pečeni u myší s cukrovkou (25).
9. Má antibakteriálne vlastnosti
Petržlen sa tradične používa pre svoju schopnosť bojovať proti choroboplodným zárodkom. V štúdii petržlen preukázal antimikrobiálnu aktivitu v syre kareish (26).
Esenciálny olej z petržlenu vykazoval antibakteriálnu aj protiplesňovú aktivitu (27). Mohlo by to brániť rastu baktérií, ako sú Staphylococcus aureus a Listeria monocytogenes (27). Môže tiež chrániť pred hubami Penicillium ochrochloron a Trichoderma viride (27).
10. Môže pomôcť chrániť oči
Petržlen obsahuje vitamín A, živinu, ktorá môže pomôcť pri zlepšovaní zdravia očí (28). Petržlen tiež obsahuje karotény, ako je luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú pri ochrane očí (29). Tieto pigmentované antioxidanty pomáhajú udržiavať zdravie očí prevenciou oxidačného poškodenia. Znižujú riziko makulárnej degenerácie a katarakty (29).
Toto sú zdravotné výhody petržlenu. Je tiež známe, že táto bylinka podporuje zdravie pokožky. V nasledujúcej časti sme sa tejto téme venovali výlučne.
Aké výhody má petržlen pre pokožku?
- Živiny bohatá: Petržlen je bohatá na živiny, ako je meď, zinok, mangán, vápnik a draslík, ktoré sú nevyhnutné pre zdravú kožu.
- Proti starnutiu: Vitamín C v petržlenovej vňati pomáha spomaliť starnutie. Funguje tak, že bojuje proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú oxidačný stres (30). Živina tiež pomáha redukovať jemné linky a vrásky. Pomáha pri oprave buniek a stimuluje produkciu kolagénu (30). To pomáha pokožke vyzerať pružne a mlado.
- Proti akné: Antimikrobiálne vlastnosti petržlenu môžu pomôcť v boji proti baktériám a pri znižovaní akné (27). Petržlen môže tiež vyrovnať prebytočný maz. Neexistujú však žiadne štúdie na podporu tohto tvrdenia.
- Protizápalové: Petržlen obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť pri znižovaní podráždenia a začervenania pokožky.
- Zjednodušuje tón pleti a zmierňuje pigmentáciu: Vitamín C v bylinke dokáže pokožku rozjasniť a zmierniť nerovnosti. Vitamín C môže tiež pomôcť znížiť hyperpigmentáciu.
Petržlen možno použiť na zdravie pokožky. Tu je zoznam niekoľkých receptov obsahujúcich petržlen, ktorý môžete použiť na svoju pokožku.
Toner na tvár na boj proti akné
Budete potrebovať
- Destilovaná voda
- Listy petržlenu
- Pár kvapiek citrónovej šťavy
- 3 kvapky oleja z čajovníkového oleja
- 3 kvapky výťažkov z rozmarínu
Proces
- Pridajte listy petržlenu do vriacej vody.
- Po vychladnutí pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy, oleja z čajovníkového oleja a výťažkov z rozmarínu.
- Túto zmes nalejte do fľaše a použite ako toner.
Čistiaci prostriedok na tvár pre rovnomerný tón pleti
Budete potrebovať
- Destilovaná voda
- Listy petržlenu
- Pár kvapiek citrónovej šťavy
- 1 lyžička medu
Proces
- Namočte petržlen do teplej vody.
- Vytvorte jemnú pastu a pridajte jednu čajovú lyžičku medu a niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.
- Tento čistiaci prostriedok na tvár zosvetlí škvrny a odstráni odumreté bunky, čo povedie k hebkej, žiarivej pokožke.
Balenie na tvár pre rozjasnenie pleti
Budete potrebovať
- 1 polievková lyžica jogurtu
- Listy petržlenu
- Niekoľko kvapiek oleja z čajovníkového oleja
- 1 lyžica ovsených vločiek
Proces
- Do jednej lyžice jogurtu pridajte pár petržlenových listov.
- Do tejto zmesi pridáme jednu lyžicu ovsených vločiek a urobíme jemnú pastu.
- Do tejto zmesi môžete pridať pár kvapiek oleja z čajovníkového oleja a použiť túto pleťovú masku na čistú a zdravú pokožku.
Tonikum pre zdravú pokožku
Budete potrebovať
- Destilovaná voda
- Listy petržlenu
Proces
- Extrahujte šťavu z listov a zmiešajte ju s 200 ml vody.
- Konzumujte túto zmes každý deň, aby ste získali zdravú pokožku. Vyvarujte sa nadmernej konzumácii.
To sú spôsoby, ako môžete použiť petržlen na podporu zdravia pokožky. Videli sme množstvo výhod petržlenu. Čo tak nahliadnuť do jeho histórie?
Aká je história petržlenu?
Gréci si petržlen veľmi vážili. Slúžilo na uctenie si športovcov, ktorí zvíťazili. Slúžilo tiež na zdobenie hrobiek. Našiel využitie v medicíne skôr, ako ho Rimania predstavili na zdobenie jedál. Pestuje sa už viac ako 2000 rokov. Dnes je petržlen dostupný v rôznych druhoch.
Aké sú rôzne druhy petržlenu
- Zvlnený list alebo bežná petržlenová vňať sa často používa ako ozdoba do polievok, dusených pokrmov a iných jedál. Má chrumkavú textúru.
- Plochý listový petržlen alebo taliansky petržlen má silnejšiu príchuť ako stočený listový petržlen. Používa sa tiež ako príloha do šalátov, dusených pokrmov, polievok a omáčok.
- Hamburg alebo nemecká petržlenová vňať je jedným z druhov, ktorého repkový koreň sa používa namiesto listov. Koreň je možné vyprážať alebo použiť na dochutenie v dusených pokrmoch a polievkach.
V nasledujúcej časti preskúmame, ako sa dá petržlen použiť na varenie.
Ako používať petržlen na varenie
Petržlen je všestranné a lacné dochucovadlo, ktoré pozdvihne chuť a prezentáciu každého pokrmu. Bežne sa používa do dusených jedál a polievok. Mnoho šalátových dresingov a marinád používa čerstvú petržlenovú vňať. Vôňa umocňuje celý kulinársky zážitok. Na varenie sa dá použiť čerstvá aj sušená petržlenová vňať.
Francúzska kuchyňa obsahuje petržlen na sklade a polievku, zatiaľ čo jedlá z Blízkeho východu, ako je hummus a baba ghanoush, používajú petržlen ako ozdobu.
Talianske jedlá, ako sú cestoviny, špagety, pizza alebo lasagne, používajú ako dochucovaciu prísadu sušenú petržlenovú vňať. Medzi omáčky, ako napríklad pesto alebo salsa, patrí aj petržlenová vňať. Spravidla sa pridáva na konci procesu varenia, aby sa zachovala chuť misky.
Ako zaradiť petržlen do vašej stravy
Zlikvidujte stonky a nasekajte petržlenové listy. Môžu sa použiť do zemiakového šalátu alebo paradajkových omáčok. Môžete ho tiež pridať do svojej omelety. Pre sviežu chuť môžete do svojho smoothie pridať petržlenovú šťavu.
Môžete si tiež skontrolovať nasledujúce recepty a bylinku zaradiť do svojho jedálnička.
Recepty z petržlenu
- Petržlenový čaj
Čo potrebuješ
- 250 ml čistenej vody
- ¼ šálka čerstvých petržlenových listov
Proces
- Čistenú vodu priveďte do varu pomocou rýchlovarnej kanvice.
- Opláchnite čerstvé petržlenové listy pod studenou tečúcou vodou.
- Listy máčajte vo vriacej vode asi 10 minút.
- Listy preceďte a užívajte.
- Losos mandľový
Čo potrebuješ
- ½ šálky mandlí
- 2 lyžice petržlenovej vňate
- Po 1 čajovej lyžičke morskej soli a mletého čierneho korenia
- 1 lyžica strúhanej bio citrónovej kôry
- 4 filety z lososa
- 2 lyžice avokádového oleja
- 4 šálky špenátu
Proces
- Mandle zomelieme v kuchynskom robote.
- Na tanieri zmiešajte mandľový prášok s petržlenovou vňaťou, citrónovou kôrou, soľou a korením.
- Lososa v mandľovej zmesi z oboch strán vydlabeme.
- Na strednej panvici rozohrejte olej na veľkej panvici. Pridáme lososa a povaríme asi 5 minút z každej strany.
- Podávame poliate citrónovou šťavou.
Skôr ako začnete pripravovať petržlenovú vňať, možno bude treba vybrať správnu petržlenovú vňať a správne ju uskladniť.
Ako vyberať a skladovať petržlenovú vňať
Výber
Petržlen je k dispozícii po celý rok v supermarketoch. Hľadajte čerstvú petržlenovú vňať, ktorá má pevné stonky. Skúste si kúpiť petržlenovú vňať z ekologického pôvodu. Vyhnite sa nákupu petržlenu so zvädnutými alebo žltými listami, plesňami a tmavými škvrnami.
Skladovanie
Petržlen musí byť správne skladovaný. Ak nie, môže vädnúť a strácať chuť. Skladujte petržlen na tmavom mieste, mimo slnečného žiarenia. Odstráňte všetky žlté alebo špinavé zvädnuté listy a dôkladne ich umyte. Vypustite prebytočnú vodu na kuchynskej utierke. Znovu opakujte proces umývania a potom z listov pretrepte prebytočnú vodu. Položte ich na kuchynskú utierku a jemne ich otrepte, aby ste odstránili zvyšnú vodu. Vložte listy do vrecka na ziploc a uložte ich do chladničky. Môže vydržať čerstvý asi 10 dní. Petržlenovú vňať môžete dlhšie skladovať tak, že stonky necháte stáť vo vode. Aby ste zabránili mikrobiálnej kontaminácii, musíte vymeniť vodu.
Petržlen môže u niektorých ľudí spôsobiť určité nepriaznivé účinky. Možno budete chcieť skontrolovať ich predtým, ako zaradíte bylinu do svojej stravy.
Riziká a vedľajšie účinky petržlenu
Petržlen by sa mal konzumovať s mierou. Pri nadmernej konzumácii môže v určitých prípadoch viesť k alergiám. Nasledujú vedľajšie účinky.
- Môže zasahovať do krvného tlaku
Petržlen môže regulovať krvný tlak moderovaním sodíkových draselných púmp. Ak sa však konzumuje vo vyšších množstvách, môže interagovať s liekmi na hypertenziu (31). Ak spozorujete akékoľvek zmeny hladiny krvného tlaku, obráťte sa na lekára.
- M ay Príčina hypoglykémie
Myristicín v petržlenovej vňati môže znížiť hladinu cukru v krvi. Ak už užívate lieky na zníženie hladiny cukru v krvi, nadmerné užívanie petržlenovej vňate môže viesť k hypoglykémii (nadmerne nízka hladina cukru v krvi).
- Interakcie počas operácie
Petržlen môže zabrániť zrážaniu krvi a predĺžiť čas krvácania (32). Preto môže počas operácie spôsobiť nadmerné krvácanie. Vyhnite sa petržlenu najmenej dva týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom.
- Citlivosť pokožky
U niektorých jedincov sa po lokálnej aplikácii petržlenu alebo petržlenového oleja vyvinie citlivosť na slnko (33). To môže spôsobiť popáleniny a vyrážky. Preto sa pred použitím poraďte so svojím lekárom.
- Ochorenie obličiek
Aj keď je petržlen prospešný pre obličky, u jedincov s ochorením obličiek môže spôsobiť nežiaduce reakcie. V tomto aspekte však chýba výskum. Preto sa poraďte so svojím lekárom.
- Problémy týkajúce sa tehotenstva a dojčenia
Aj keď je to v normálnych množstvách bezpečné, nadmerný príjem petržlenu počas tehotenstva alebo dojčenia môže spôsobiť komplikácie. Petržlen môže znížiť produkciu mlieka (34). Preto nemusí byť vhodné užívať ho počas laktácie.
- Iné liekové interakcie
Petržlen má veľké množstvo vitamínu K, ktorý sa podieľa na zrážaní krvi. Bylina môže interagovať s liekmi používanými na prevenciu zrážania krvi (32). Niektoré štúdie považujú interakciu medzi petržlenom a warfarínom (antikoagulantom) za pochybnú (35).
Záver
Petržlen je všestranná bylina s mnohými spôsobmi použitia. Je bohatý na živiny, vrátane vitamínu K a flavonoidov. Má svoju úlohu v zdraví srdca, kostí a očí. Má antimikrobiálne, antioxidačné a protinádorové účinky, ktoré pomáhajú bojovať proti mnohým chronickým chorobám. Na overenie tvrdení je však potrebný ďalší výskum.
Petržlen sa tradične používa ako diuretikum, abortívum a expektorant. Pomáha udržiavať zdravú a čistú pokožku. Sušené alebo čerstvé petržlenové listy môžete ľahko začleniť do svojho jedálnička pridaním do polievok, šalátov, marinád a omáčok.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Môže vám petržlen pomôcť pri chudnutí?
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že petržlen sa môže používať v nápojoch na detoxikáciu a chudnutie. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by preukázali, že petržlen je vhodný na chudnutie.
Čo sa stane, keď zjete príliš veľa petržlenovej vňate?
Petržlen je americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv uznaný ako bezpečný (GRAS). Pretože však ide o diuretikum, nie je to tak