Obsah:
- Čo je to oregánový olej?
- Aké sú prínosy oreganového oleja pre zdravie?
- 1. Môže pomôcť v boji proti škodlivým baktériám
- 2. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu
- 3. Môže mať silné antioxidačné vlastnosti
- 4. Môže pomôcť pri liečbe plesňových infekcií
- Vedľajšie účinky oreganového oleja
- Záver
- Ľudia sa tiež pýtajú
- 61 zdrojov
Oregano ( Origanum vulgare ) je populárne dochucovacie korenie pochádzajúce z Európy. Pre svoju vôňu sa vo veľkej miere používa pri varení, najmä v talianskej a stredomorskej kuchyni.
Oreganový olej sa extrahuje z listov a výhonkov rastliny oregano. Olej sa tradične používa na liečbu zažívacích ťažkostí a nachladnutia. Tento éterický olej má antibakteriálne, protiplesňové, antioxidačné, protizápalové a protinádorové vlastnosti (1).
Používa sa tiež ako konzervant potravín na zabránenie znehodnotenia potravín pri skladovaní (2).
Pokračujte v čítaní, aby ste poznali zdravotné výhody a možné vedľajšie účinky oleja.
Čo je to oregánový olej?
Oreganový olej sa extrahuje z listov a výhonkov rastliny oregano. Najprv sa sušia na vzduchu a olej sa extrahuje destiláciou s vodnou parou (3). Tento olej obsahuje silné antioxidanty a antimikrobiálne látky, ako je karvakrol, tymol, kyselina rozmarínová, terpény, terpenoidy a kyselina ursolová (4), (5).
Tu uvádzame jedenásť možných výhod a použití oreganového oleja.
Aké sú prínosy oreganového oleja pre zdravie?
1. Môže pomôcť v boji proti škodlivým baktériám
Oreganový olej je prírodné antibiotikum, o ktorom je známe, že je účinné proti niekoľkým baktériám (6). Môže pomôcť v boji proti baktériám, ktoré spôsobujú infekcie kože a močových a dýchacích ciest.
Karvakrol v oleji môže vykazovať antibakteriálne vlastnosti inhibíciou rastu baktérií (7). Na pochopenie jeho použitia na tento účel je potrebných viac štúdií.
Spolu s karvakrolom sa zistilo, že tymol v oregánovom oleji má synergický účinok pri inhibícii rastu baktérií (8), (9).
Zistilo sa, že éterický olej z iného druhu oregana, menovite Origanum heracleoticum L., je účinný proti klinickým kmeňom E. scherichia Coli a Pseudomonas Aeruginosa (10) . Olej tiež preukázal inhibičný účinok na baktérie Staphylococcus aureu s, ktorá často spôsobuje otravu jedlom (11).
Prirodzené silné antibakteriálne vlastnosti oreganového oleja majú potenciál byť použité proti bakteriálnym kmeňom rezistentným na antibiotiká (12).
2. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu
Štúdie preukázali, že oreganový olej môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu u zvierat aj u ľudí. Štúdie na zvieratách zistili, že karvakrol môže pomôcť pri významnom zlepšení lipidového profilu u myší kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov po dobu desiatich týždňov. Tieto myši mali nižšie hladiny cholesterolu ako myši kŕmené iba stravou s vysokým obsahom tukov (13).
Štúdia na ľuďoch s miernou hyperlipidémiou (vysokou hladinou cholesterolu) preukázala, že konzumácia rôznych druhov oreganového oleja ( Origanum onites) môže pomôcť pri zvládaní ich lipidových profilov (14). Po dobu troch mesiacov mali subjekty nižšie hladiny zlého cholesterolu (LDL alebo lipoproteíny s nízkou hustotou) a zvýšené hladiny dobrého cholesterolu (HDL alebo lipoproteíny s vysokou hustotou). Tieto účinky boli pozorované u subjektov po tom, ako zmenili aj svoje stravovacie návyky a životný štýl.
Olej tiež znižoval hladiny C-reaktívneho proteínu, o ktorom je známe, že zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb (14).
3. Môže mať silné antioxidačné vlastnosti
Antioxidanty sa viažu na voľné radikály, ktoré sú škodlivými toxínmi v našom tele. Pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek a oxidačnému stresu, ktoré by inak mohli viesť k chronickým poruchám, ako je rakovina alebo srdcové choroby (15). Štúdie preukázali, že oregano má vysokú koncentráciu antioxidantov (16, 17).
Carvacrol, tymol a kyselina rozmarínová sú všetky silné antioxidanty v oreganovom oleji (18), (19), (20). Pomáhajú zlepšovať imunitu tela a udržiavať choroby na uzde.
4. Môže pomôcť pri liečbe plesňových infekcií
Oreganový éterický olej má fungicídny účinok, ktorý sa používa na liečbu kandidózy ústnej dutiny a stomatitídy zubných protéz (21). Štúdia zistila, že pridanie éterických olejov, ako je oreganový olej, do kúpeľa na nohy, môže byť účinné proti niekoľkým plesňovým a bakteriálnym kmeňom (22).
- Oreganový éterický olej
- Olivový olej
Proces
- Môžete použiť jednu kvapku éterického oleja z oregana do jednej čajovej lyžičky olivového oleja a túto zmes aplikovať na postihnuté miesto. Tento zriedený olej pomáha znižovať podráždenie pokožky a upokojuje ju.
Na ošetrenie nohy športovca
Budete potrebovať
- Oreganový éterický olej
- Kúpeľ s horúcou vodou
- Morská soľ
Proces
Do kúpeľa na nohy s dvoma polievkovými lyžicami morskej soli môžete použiť niekoľko kvapiek oreganového éterického oleja a nohy si namočiť na 20 minút.
Ako prírodné antibiotikum
Na liečbu infekcií baktériami alebo parazitmi budete potrebovať kapsulu predpísanú lekárom.
Ako čistiaci prostriedok
Budete potrebovať
- Oreganový éterický olej
- Čajovníkový olej
- Prášok do pečiva
- Ocot
Proces
Všetky ingrediencie môžete zmiešať v horúcej vode a použiť ako prírodný čistič.
Aj keď má oreganový olej dôležité výhody a využitie, nemusí byť vhodný pre všetkých. Olej by mohol spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, ktoré si musíte uvedomiť.
Vedľajšie účinky oreganového oleja
Oreganový olej je veľmi účinný a môže sa spáliť, ak nie je správne zriedený. Má tiež štipľavú chuť; môžete ho preto zmiešať s olivovým alebo kokosovým olejom. Pred použitím na koži vykonajte test náplasti.
Pretože oreganový olej môže interferovať s určitými liekmi, pred použitím ho vyhľadajte lekára. Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Ľudia s cukrovkou by mali sledovať svoj príjem oleja, pretože môže znížiť hladinu cukru v krvi (59).
Ľudia, ktorí užívajú lieky, sú varovaní, aby užívali oreganový olej.
Všeobecne sa to nepovažuje za bezpečné pre tehotné ženy, pokiaľ nie je predpísané lekárom s povolením inak (60).
Záver
Oreganový olej sa tradične používa pre množstvo zdravotných výhod, ktoré poskytuje.
Bojuje proti bakteriálnym a plesňovým infekciám a predpokladá sa, že má potenciál bojovať proti baktériám rezistentným voči viacerým liekom (61).
Pomáha pri znižovaní rizika rakoviny, znižovaní cholesterolu, chudnutí.
Olej si môžete urobiť súčasťou svojej pravidelnej rutiny. Dávajte si však pozor na potenciálne vedľajšie účinky, ktoré môže spôsobiť.
Ľudia sa tiež pýtajú
- Môžem si oreganový olej použiť na tvár?
- Áno, ale zriedte to kokosovým alebo jojobovým olejom. Pomôže to pri zlepšovaní zdravia pokožky.
- Pomáha oreganový olej pri liečbe infekcií dutín?
- Oreganový olej obsahuje silné antibakteriálne látky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe infekcií dutín. Použite ho v difuzéri na vyčistenie upchatých nosových priechodov.
- Ako používate oreganový olej na rast vlasov?
- Zmiešajte ho s kokosovými alebo arganovými olejmi na podporu rastu vlasov. Neexistuje však žiadny výskum, ktorý by naznačoval, že oreganový olej môže zvýšiť rast vlasov.
61 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Leyva-López, Nayely a kol. „Esenciálne oleje z oregana: Biologická aktivita presahujúca ich antimikrobiálne vlastnosti.“ Molecules 22.6 (2017): 989.
- Rodriguez-Garcia, I., et al. „Oreganový éterický olej ako antimikrobiálna a antioxidačná prísada do potravinárskych výrobkov.“ Kritické recenzie v potravinárskej vede a výžive 56.10 (2016): 1717-1727.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25763467
- Kula, Józef a kol. „Chemické zloženie éterického oleja Origanum vulgare L. z Bulharska.“ Journal of Essential Oil Bearing Plants 10.3 (2007): 215-220.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0972060X.2007.10643545
- Rao, Gottumukkala Venkateswara a kol. "Chemické zložky a biologické štúdie Origanum vulgare Linn." Výskum farmakognózy 3.2 (2011): 143.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21772760
- Inoue, Yoshihiro a kol. "Antibakteriálne účinky terpénových alkoholov na Staphylococcus aureus a spôsob ich pôsobenia." Listy o mikrobiológii FEMS 237.2 (2004): 325-331.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378109704004811
- Saeed, Sabahat a Perween Tariq. "Antibakteriálna aktivita oregana (Origanum vulgare Linn.) Proti grampozitívnym baktériám." Pakistanský vestník farmaceutických vied 22.4 (2009).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19783523
- Nostro, Antonia a Teresa Papalia. "Antimikrobiálna aktivita karvakrolu: súčasný pokrok a vyhliadky do budúcnosti." Posledné patenty na objavenie antiinfekčných liekov 7.1 (2012): 28-35.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22044355
- Lambert, RJW a kol. "Štúdia minimálnej inhibičnej koncentrácie a spôsobu pôsobenia oreganového éterického oleja, tymolu a karvakrolu." Časopis aplikovanej mikrobiológie 91,3 (2001): 453-462.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11556910
- Nostro, Antonia a kol. "Účinky oregana, karvakrolu a tymolu na Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis biofilmy." Journal of medical microbiology 56.4 (2007): 519-523.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17374894
- Sienkiewicz, Monika, M. Wasiela a A. Głowacka. „Antibakteriálna aktivita éterického oleja oregano (Origanum heracleoticum L.) proti klinickým kmeňom Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa.“ Medycyna doswiadczalna i mikrobiologia 64,4 (2012): 297-307.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23484421
- Preuss, Harry G. a kol. „Účinky éterických olejov a monolaurínu na Staphylococcus aureus: štúdie in vitro a in vivo.“ Toxicology Mechanisms and Methods 15.4 (2005): 279-285.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20021093
- Teixeira, Barbara a kol. "Chemické zloženie a bioaktivita rôznych extraktov z oregana (Origanum vulgare) a éterického oleja." Journal of the Science of Food and Agriculture 93.11 (2013): 2707-2714.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23553824
- Kim, Eunkyung a kol. „Carvacrol chráni pred steatózou pečene u myší kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov tým, že zvyšuje signalizáciu SIRT1-AMPK.“ Doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch 2013 (2013).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23533470
- Özdemir, B. a kol. "Účinky origanu na onity na endoteliálnu funkciu a sérové biochemické markery u pacientov s hyperlipidémiou." Journal of International Medical Research 36.6 (2008): 1326-1334.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19094443
- Coccimiglio, John a kol. "Antioxidačné, antibakteriálne a cytotoxické účinky etanolového extraktu Origanum vulgare a jeho hlavných zložiek." Oxidačný liek a bunková dlhovekosť 2016 (2016).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4804097/
- Zheng, Wei a Shiow Y. Wang. "Antioxidačná aktivita a fenolové zlúčeniny vo vybraných bylinách." Journal of Agricultural and Food chemistry 49.11 (2001): 5165-5170.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11714298
- Zhang, Xiao-Li a kol. "Fenolové zlúčeniny z Origanum vulgare a ich antioxidačné a antivírusové aktivity." Potravinová chémia 152 (2014): 300-306.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814613018438
- Khaki, Mohammad Reza Afarineshe a kol. „Antinociceptívny účinok vodného extraktu origanum vulgare l. u samcov potkanov: možné zapojenie GABAergického systému. “ Iránsky vestník farmaceutického výskumu: IJPR 12.2 (2013): 407.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813232/
- Lagouri, Vasiliki a kol. "Zloženie a antioxidačná aktivita éterických olejov z rastlín oregana, ktoré sa v Grécku divo pestujú." Zeitschrift für Lebensmittel-Untersuchung und Forschung 197,1 (1993): 20-23.
link.springer.com/article/10.1007/BF01202694
- Bakota, Erica L. a kol. „Antioxidačná aktivita a senzorické hodnotenie extraktu zo šalvie lekárskej obohatenej o kyselinu rozmarínovú.“ Journal of food science 80.4 (2015): C711-C717.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25808312
- Marcos-Arias, Cristina a kol. "In vitro aktivity prírodných produktov proti orálnym izolátom Candida od nositeľov chrupu." Doplnková a alternatívna medicína BMC 11.1 (2011): 119.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22118215
- Inouye, Shigeharu a kol. "Kombinovaný účinok tepla, éterických olejov a soli na fungicídny účinok proti Trichophyton mentagrophytes v kúpeli nôh." Nippon Ishinkin Gakkai Zasshi 48,1 (2007): 27-36.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17287720
- Pozzatti, Patricia a kol. „In vitro aktivita éterických olejov extrahovaných z rastlín používaných ako korenie proti Candida spp. Rezistentnej na flukonazol a citlivej na flukonazol.“ Canadian journal of microbiology 54.11 (2008): 950-956.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18997851
- de Castro, Ricardo Dias a kol. "Antifungálna aktivita a spôsob účinku tymolu a jeho synergia s nystatínom proti druhom Candida pri infekciách v ústnej dutine: štúdia in vitro." BMC doplnková a alternatívna medicína 15.1 (2015): 1-7.
bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-015-0947-2
- Gong, HY a kol. „Analýza éterických olejov Origanum vulgare zo šiestich výrobných oblastí v Číne a Pakistane.“ Revista Brasileira de Farmacognosia 24.1 (2014): 25-32.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X14701292#bib0100
- Zou, Yi a kol. „Oreganový éterický olej zlepšuje črevnú morfológiu a expresiu proteínov tesného spojenia spojených s moduláciou vybraných črevných baktérií a imunitným stavom na modeli ošípaných.“ BioMed research international 2016 (2016).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4903144/
- Silva, Francilene V. a kol. "Protizápalové a protivredové aktivity karvakrolu, monoterpénu prítomného v éterickom oleji z oregana." Journal of medical food 15.11 (2012): 984-991.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22892022
- Chedid, Victor a kol. "Bylinná terapia je ekvivalentná rifaximínu pri liečbe bakteriálneho premnoženia tenkého čreva." Globálny pokrok v zdraví a medicíne, t. 3,3 (2014): 16-24.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030608/
- „Antioxidačné a antimikrobiálne účinky éterických olejov získavaných z oregana (Origanum Vulgare Ssp. Hirtum) použitím rôznych extrakčných metód - Journal of Medicinal Food. ”Mary Ann Liebert, Inc., Publishers, 2011,
www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2010.0098
- Arcila-Lozano, Cynthia Cristina a kol. „El orégano: propiedades, composición y actividad biológica de sus componentses“. Archivos latinoamericanos de nutricion zv. 54,1 (2004): 100-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15332363
- Force, M a kol. "Inhibícia enterických parazitov emulgovaným olejom z oregana in vivo." Výskum fytoterapie: PTR zv. 14,3 (2000): 213-4.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815019
- Grondona, Ezequiel a kol. "Biologická účinnosť éterického oleja z oregana (Origanum vulgare Lamiaceae. Ssp. Hirtum)." Rastlinné potraviny na ľudskú výživu (Dordrecht, Holandsko), zv. 69,4 (2014): 351-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266989
- Lima, Milena da Silva a kol. „Protizápalové účinky karvakrolu: dôkazy o kľúčovej úlohe interleukínu-10.“ Európsky vestník farmakológie zv. 699,1-3 (2013): 112-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23220159
- Bukovská, Alexandra a kol. "Účinky kombinácie éterických olejov z tymianu a oregana na kolitídu vyvolanú TNBS u myší." Mediátory zápalu zv. 2007 (2007): 23296.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2233768/
- Mahtaj, Leila Gholami a kol. „Účinok karvakrolu na systémový zápal u morčiat Model CHOCHP vyvolaný expozíciou cigaretovému dymu.“ Pharmacological Reports , roč. 67, č. 1.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1734114014002783
- Aydın, Süleyman a kol. „Vyšetrovanie organických látok z organizmu, esenciálnych olejov Sideritis Congesta a Satureja Cuneifolia pre analgetické účinky.“ Fytoterapia Research , roč. 10.
tthttps: //onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/%28SICI%291099-1573%28199606%2910%3A4%3C342%3A%3AAID-PTR832%3E3.0.CO%3B2-W
- Kırımer, Neşe & Baser, K. Husnu Can & Tümen, Gülendam. (1995). Rastliny bohaté na karvakrol v Turecku. Chémia prírodných zlúčenín. 31. 37-41.
Tthttps: //www.researchgate.net/publication/227279704_Carvacrol-rich_plants_in_Turkey
- Guimarães, Adriana G a kol. "Orofaciálna analgetická aktivita karvakrolu u hlodavcov." Zeitschrift fur Naturforschung. C, Journal of biosciences zv. 67,9-10 (2012): 481-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23198406
- Silva, Juliane C. a kol. „Zvýšenie orofaciálneho antinociceptívneho účinku karvakrolu, monoterpénu prítomného v oregánových a tymianových olejoch, pomocou komplexu s obsahom β-cyklodextrínu u myší.“ Biomedicine & Pharmacotherapy , roč. 84.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332216311076
- Bostancıoğlu, Rakibe Beklem a kol. „Posúdenie antiangiogénnych a protinádorových potenciálov éterického oleja Origanum Onites L.“ Food and Chemical Toxicology , roč. 50.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S027869151200258X
- Balusamy, Sri Renukadevi a kol. „Antiproliferačná aktivita lieku Origanum Vulgare inhibovala lipogenézu a indukovala mitochondriálnu sprostredkovanú apoptózu v bunkových líniách rakoviny žalúdka.“ Biomedicine & Pharmacotherapy , roč. 108.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332218354933
- Isabella Savini, Rosaria Arnone, Maria Valeria Catani a Luciana Avigliano (2009) Origanum Vulgare indukuje apoptózu v bunkách Caco2, Nutrition and Cancer, 61: 3, 381-389.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01635580802582769
- Arunasree, K. M. „Antiproliferačné účinky karvakrolu na ľudskú metastatickú bunkovú líniu rakoviny prsníka, MDA-MB 231.“ Fytomedicín: medzinárodný časopis fytoterapie a fytofarmakológie, zv. 17,8-9 (2010): 581-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20096548
- Yin, Qing-Hua a kol. "Antiproliferačný a pro-apoptotický účinok karvakrolu na bunkovú líniu ľudského hepatocelulárneho karcinómu HepG-2." Cytotechnology zv. 64,1 (2012): 43-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261448/
- Koparal, A Tansu a Melih Zeytinoglu. „Účinky karvakrolu na bunkovú líniu nemalobunkového karcinómu pľúc (NSCLC), A549.“ Cytotechnology zv. 43,1-3 (2003): 149-54.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3449592/
- Elshafie, Hazem S a kol. "Cytotoxická aktivita Origanum Vulgare L. na bunkovú líniu hepatocelulárneho karcinómu HepG2 a hodnotenie jeho biologickej aktivity." Molekuly (Bazilej, Švajčiarsko) zv. 22,9 1435. 30. augusta 2017.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28867805/
- Cho, Soomin a kol. „Carvacrol zabraňuje obezite vyvolanej stravou moduláciou génovej expresie zapojenej do adipogenézy a zápalu u myší kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov.“ The Journal of Nutričné biochémie zv. 23,2 (2012): 192-201.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21447440
- Kitsios, Konstantinos a kol. "Vysoko citlivé hladiny C-reaktívneho proteínu a metabolické poruchy u obéznych detí a dospievajúcich s nadváhou." Časopis klinického výskumu v pediatrickej endokrinológii zv. 5,1 (2013): 44-9.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3628392/
- Santos, AC a kol. "Centrálna obezita ako hlavný determinant zvýšenia vysoko citlivého C-reaktívneho proteínu pri metabolickom syndróme." International journal of obezity (2005), roč. 29,12 (2005): 1452-6.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16077717.
- den Engelsen, Corine a kol. "Vysoko citlivý C-reaktívny proteín na detekciu metabolického syndrómu u centrálne obéznej populácie: prierezová analýza." Kardiovaskulárna diabetológia zv. 11 25. 14 marca 2012.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22417460
- Choi, JH, Kim, SW, Yu, R. a kol. Monoterpénová fenolová zlúčenina tymol podporuje hnednutie adipocytov 3T3-L1. Eur J Nutr 56, 2329–2341 (2017).
link.springer.com/article/10.1007/s00394-016-1273-2
- Süntar, Ipek a kol. „Nová masť na hojenie rán: Formulácia oleja Hypericum Perforatum a éterických olejov zo šalvie lekárskej a oregana založená na tradičných tureckých znalostiach.“ Journal of Ethnopharmacology , roč. 134.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110008469
- Ragi, Jennifer a kol. „Masť z extraktu z oregana na hojenie rán: randomizovaná, dvojito zaslepená štúdia kontrolovaná vazelínou hodnotiaca účinnosť.“ Časopis liekov v dermatológii: JDD zv. 10,10 (2011): 1168-72.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21968667
- Gunal, Mehmet & Heper, Aylin & Zaloglu, Nezahat. (2014). Účinky topickej aplikácie karvakrolu na proces hojenia rán u mužských potkanov. Pharmacognosy Journal. 6. 10-13. 10.5530 / pj.2014.3.2.
www.researchgate.net/publication/272694110
- Türkcü, Gül a kol. "Ochranné účinky karvakrolu a granátového jablka proti črevnému poškodeniu vyvolanému metotrexátom u potkanov." Medzinárodný časopis klinickej a experimentálnej medicíny zv. 8,9 15474-81. 15. septembra 2015
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4658926/
- Kortman, Guus AM a kol. "Virulencia vyvolaná železom Salmonella enterica sérovar typhimurium na rozhraní črevného epitelu môže byť potlačená karvakrolom." Antimikrobiálne látky a chemoterapia zv. 58,3 (2014): 1664-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3957860/
- Han, Xuesheng a Tory L Parker. „Protizápalové látky, remodelovanie tkanív, imunomodulačné a protirakovinové účinky éterického oleja oregano (Origanum vulgare) v modeli ochorenia kože.“ Biochimie otvorená zv. 4 73-77. 3. marca 2017.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29450144
- Lee, Jongsung a kol. "Mechanizmy expresie kolagénového génu typu I vyvolané karvakrolom." Journal of Dermatological Science , roč. 52.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0923181108002004
- "Rosemary a Oregano obsahujú zlúčeniny bojujúce proti cukrovke - Americká chemická spoločnosť." Americká chemická spoločnosť, 2014
www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2014/acs-presspac-july-23-2014/rosemary-and-oregano-contain-diabetes-fighting-compounds.html
- Hollenbach, Clarissa Boemler a kol. "Pred a postnatálne hodnotenie potkanov vystavených pôsobeniu éterického oleja Origanum vulgare počas párenia, tehotenstva a laktácie." Ciência Rural 47.1 (2017).
www.scielo.br/scielo.php?pid=S0103-84782017000100552&script=sci_arttext
- 61. Lu, Min a kol. „Baktericídna vlastnosť oreganového oleja proti klinickým izolátom rezistentným voči viacerým liečivám.“ Frontiers in microbiology zv. 9 2329. 5. októbra 2018.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30344513/