Obsah:
- Obsah
- Čo je stiahnutie opioidov?
- Druhy opioidov
- Príznaky a symptómy
- Čo spôsobuje stiahnutie opioidov?
- Rizikové faktory
- Ako sa diagnostikuje stiahnutie opioidov?
Vedeli ste, že viac ako 130 ľudí v Spojených štátoch zomiera každý deň po predávkovaní opioidmi (1)? Opiáty alebo opioidy sú prírodné zlúčeniny meniace myseľ pochádzajúce zo živice maku. Znie vám výraz „heroín“ povedome? Je to tiež opioid.
Opioidy boli lieky na predpis používané na liečbu bolesti. Ľudia však časom začali tieto lieky zneužívať kvôli „vysokej“ dávke, ktorú dostali. Akonáhle si na ňom telo získa závislosť, je odvykanie od drogy náročné. Čo sa stane, keď vaše telo prestane prijímať také opioidy po určitom období zneužívania? Aké zlé sú abstinenčné príznaky z opiátu a ako ich môžete zvládnuť? Tu nájdete odpovede na všetky tieto a ďalšie skutočnosti. Pokračuj v čítaní.
Obsah
- Čo je stiahnutie opioidov?
- Druhy opioidov
- Príznaky a symptómy
- Čo spôsobuje stiahnutie opioidov?
- Rizikové faktory
- Ako sa diagnostikuje stiahnutie opioidov?
- Aké sú možnosti liečby pri stiahnutí opioidov?
- Alternatívne spôsoby liečby
- Opiát vs. Opiát
Čo je stiahnutie opioidov?
Opioidy a opiáty sú lieky, ktoré sa používajú na liečbu bolesti. Termín „narkotikum“ sa tiež často používa na opis týchto druhov drog. Silné užívanie týchto liekov niekoľko týždňov alebo nepretržite môže viesť k abstinenčným príznakom, keď ich prestanete užívať. Toto sa označuje ako stiahnutie opiátov a / alebo opiátov (2).
Tieto lieky zvyčajne fungujú napodobňovaním endorfínov, čo sú chemické látky v mozgu, ktoré pôsobia ako prírodné lieky na bolesť. Opioidy sa zvyčajne získavajú zo živice maku. Tieto lieky je možné pripraviť aj v laboratóriu. Fungujú tak, že sa viažu na špecifické opioidné receptory v centrálnom / periférnom nervovom systéme a gastrointestinálnom trakte.
Existujú nelegálne opioidy (napríklad heroín) a legálne opiáty, ktoré sú predpísané na tlmenie bolesti (napríklad hydrokodón). Tí, ktorí sa stanú závislými od opiátov na predpis, často skončia s užívaním heroínu, pretože je lacnejší.
Opioidy sa delia na tri typy.
Späť na obsah
Druhy opioidov
- Prírodné opiáty - Sú to alkaloidy, ktoré sú základnými chemickými zlúčeninami obsahujúcimi dusík a ktoré sa prirodzene vyskytujú v rastlinách, ako je mak ópiový. Lieky ako morfín, kodeín a tebain sú prírodnými opiátmi.
- Polosyntetické alebo človekom vyrobené opioidy - Vyrábajú sa v laboratóriu z prírodných opiátov. Medzi také opioidy patrí hydromorfón, hydrokodón a oxykodón. Heroín je tiež polosyntetický opioid vyrobený z morfínu.
- Plne syntetické alebo človekom vyrobené opioidy - sú úplne vyrobené človekom a vyrobené od nuly. Medzi syntetické opioidy patrí fentanyl, petidín, levorfanol, metadón, tramadol a dextropropoxyfén.
Lekári často na liečbu bolesti a na úľavu predpisujú opioidy ako morfín, kodeín a oxykodón. Niektorí ľudia však nakoniec užívajú tieto lieky, pretože je známe, že spôsobujú „vysokú“ alebo pocit eufórie. To tiež viedlo k smrti predávkovania.
Nasledujú abstinenčné príznaky, ktoré prejavujú tí, ktorí prestanú užívať opioidy po týždňoch alebo mesiacoch zneužívania.
Späť na obsah
Príznaky a symptómy
Skoré príznaky a príznaky spojené s vysadením opioidov sú (3), (4):
- Úzkosť
- Túžba
- Bolesť svalov
- Potenie
- Časté zívanie
- Nádcha
- Zvýšené slzenie
- Agitovanosť
- Nespavosť alebo nespavosť
Neskoré príznaky, ktoré sa objavia po vysadení opioidov, sú (4):
- Hnačka
- Kŕče v bruchu
- Zvracanie
- Nevoľnosť
- Husia koža
- Rozšírené zreničky
Tieto príznaky môžu byť veľmi nepríjemné a zvyčajne sa prejavia do 12 hodín od posledného užitia heroínu alebo 30 hodín od posledného užitia metadónu.
Čo spôsobuje tieto príznaky? Dozvieme sa to v nasledujúcej časti.
Späť na obsah
Čo spôsobuje stiahnutie opioidov?
Opioidy zvyčajne spôsobujú časom fyzickú závislosť (ak sú zneužívané). Dotyčný jedinec môže nakoniec spoliehať na to, že pri predchádzaní príznakov z vysadenia bude mať liek (2).
Je tiež dôležité poznamenať, že na dosiahnutie rovnakého účinku je v priebehu času potrebné viac dávky lieku. Toto sa označuje ako lieková tolerancia.
Čas potrebný na to, aby sa človek stal fyzicky závislým od týchto liekov, sa však môže líšiť od človeka k človeku. Keď sa jedinec rozhodne prestať s užívaním drogy, jeho telu trvá istý čas, kým sa zotaví. To spôsobuje abstinenčné príznaky. Takéto príznaky sa môžu prejaviť kedykoľvek, keď sa náhle zastaví alebo sa zníži dlhodobé užívanie opioidov (2).
Niektoré faktory vás môžu tiež vystaviť vyššiemu riziku závislosti od opioidov.
Späť na obsah
Rizikové faktory
Rizikové faktory pre závislosť od opioidov a následné abstinenčné príznaky sú:
- Užívanie opioidov nepretržite viac ako niekoľko dní
- Užite viac ako predpísanú dávku opioidov
- Rodinná anamnéza zneužívania návykových látok
- Mladý vek a kruh priateľov
- Emocionálna trauma z rôznych faktorov, ako je nezamestnanosť, rodinné alebo osobné problémy atď.
- História trestnej činnosti
- Silné užívanie tabaku alebo iných drog
- Anamnéza ťažkej depresie a / alebo úzkosti
- Predchádzajúca rehabilitácia alkoholom / drogami
Aj faktory, ako napríklad typ davu, s ktorým sa stretávate alebo ste príliš mladý na to, aby ste pochopili následky zneužívania drog, vás môžu vystaviť vyššiemu riziku závislosti od opiátov.
Ak sú abstinenčné príznaky nekontrolovateľné, je najlepšie vyhľadať lekársku pomoc, pretože neukončenie liečby môže ohroziť váš život.
Späť na obsah
Ako sa diagnostikuje stiahnutie opioidov?
Váš lekár alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti začne najskôr fyzickým vyšetrením. Môžu sa tiež pýtať na vašu anamnézu alebo históriu zneužívania drog.
Neexistuje žiadny špecifický diagnostický test na stiahnutie opioidov. Po fyzickom vyšetrení a / alebo zhodnotení anamnézy pacienta možno navrhnúť test moču alebo krvi na potvrdenie použitia opiátov (5).
V závislosti od ďalších obáv vášho lekára môže byť vykonaných niekoľko ďalších vyšetrení