Obsah:
- Čo je to Acid Reflux?
- Ako rýchlo získať úľavu od refluxu kyseliny
- Prírodné spôsoby, ako zmierniť kyslosť a pálenie záhy
- 1. Jedlá sóda
- 2. Koreň sladkého drievka
- 3. Aloe Vera
- 4. Ďumbier
- 5. Kĺzavý brest
- 6. Semená kmínu
- 7. Harmanček
- 8. Citrónový balzam
- 9. Koreň Angeliky
- Kedy navštíviť lekára
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 10 zdrojov
Kyslý reflux, bežne známy ako pálenie záhy, je veľmi rozšírenou žalúdočnou poruchou. Výskum ukazuje, že prevláda asi u 20% západnej populácie (1). To je obzvlášť znepokojujúce, pretože sa dá extrapolovať na naše stravovacie návyky a stravovací príjem.
Vďaka rýchlemu životnému štýlu 21. storočia sa podrobujeme nezdravým návykom, ako je konzumácia rýchleho občerstvenia a v nepárnych hodinách, a to až do tej miery, že nakoniec vynecháme jedlo. To všetko môže priamo vplývať na tráviaci systém.
To si vyžaduje, aby ste dôsledne sledovali, čo konzumujete, aby ste predišli spätnému toku kyseliny. V tomto článku budeme zdieľať tipy a triky, ako sa s touto chorobou vysporiadať. Tiež pochopíte, ako je to spôsobené, a zmeny životného štýlu, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili refluxu kyseliny.
Čo je to Acid Reflux?
Kyslý reflux, tiež známy ako pálenie záhy, je stav spojený s gastrointestinálnym traktom. Žalúdok obsahuje silné kyseliny, ktoré pomáhajú tráviť jedlo, ktoré konzumujete.
Niekedy môže táto kyselina stúpať späť v pažeráku a spôsobiť pocit pálenia v gastrointestinálnom trakte. Tento pocit cítiť na hrudi, a preto sa mu hovorí aj pálenie záhy.
V niektorých prípadoch ľudia pociťujú kyslý reflux viac ako dvakrát týždenne. Môže to byť indikácia stavu známeho ako gastroezofageálna refluxná choroba. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Pozrime sa teraz na niekoľko rýchlych spôsobov, ako získať úľavu od refluxu kyseliny.
Ako rýchlo získať úľavu od refluxu kyseliny
Kyslý reflux môže stáť v ceste mnohým vašim každodenným činnostiam. Môže vás to znepokojovať a spôsobiť stratu chuti do jedla. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zmiernili príznaky refluxu kyseliny:
- Zvážte nosenie voľného oblečenia
Nosenie voľného oblečenia môže pomôcť vyhnúť sa zúženiu spôsobenému tesnejším oblečením, a tak zmierniť prípadné nepohodlie a nepokoj, ktoré môžu vzniknúť.
- Postavte sa v pravidelných intervaloch
Státie v pravidelných intervaloch zaisťuje, že váš žalúdok nie je neobvykle roztiahnutý.
- Zdržať sa fajčenia
Fajčenie je zdraviu škodlivé. Fajčenie môže zvýšiť riziko refluxu kyseliny a spôsobiť nepríjemné pocity a bolesť v pažerákovom trakte.
- Vezmite si lieky na lekársky predpis
Konzumácia ľahko dostupných antacíd v najbližšom lekárni je istý spôsob, ako okamžite získať úľavu od refluxu kyseliny.
V nasledujúcej časti preskúmame niekoľko prírodných spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť váš stav.
Prírodné spôsoby, ako zmierniť kyslosť a pálenie záhy
1. Jedlá sóda
Ako antacidum sa môže použiť jedlá sóda (alebo hydrogenuhličitan sodný). Môže pomôcť zmierniť príznaky refluxu kyseliny (vrátane zažívacích ťažkostí, nadúvania a nevoľnosti) (2).
Vezmite pohár vody a pridajte do nej čajovú lyžičku prášku sódy bikarbóny. Dobre premiešame a skonzumujeme.
Poznámka: Neberte sódu bikarbónu na plný žalúdok. Nepoužívajte ho dlhšie ako dva týždne, pokiaľ vám to neodporučí lekár. Tiež ak užívate antacidá, aspirín, železo, lítium, vitamíny alebo akékoľvek iné lieky alebo máte vysoký krvný tlak, problémy so srdcom alebo ochorenie obličiek, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete s týmto liekom.
2. Koreň sladkého drievka
Sladké drievko je bylinný liek, ktorý sa široko používa pri liečbe zápalu žalúdka, pretože má inhibičný účinok na syntézu prostaglandínu a lipoxygenázy, čo by inak mohlo viesť k refluxu kyseliny (3).
V hrnci zohrejte šálku vody a pridajte k nej niekoľko plátkov sušeného koreňa sladkého drievka. Vodu privedieme k varu a dusíme 5-10 minút. Tento čaj si dajte raz denne, aby ste znížili reflux kyseliny.
Poznámka: Dlhodobá konzumácia sladkého drievka môže mať za následok vedľajšie účinky, ako je nízka hladina draslíka, vysoký krvný tlak, slabosť a ochrnutie. Ak užívate lieky na zrážanie krvi, krvný tlak, zápaly alebo diuretiká, vyhnite sa tomuto prostriedku, pretože je známe, že sladké drievko interaguje s týmito liekmi a znižuje ich účinnosť.
3. Aloe Vera
Aloe vera je široko používaná rastlina v tradičnej medicíne. Jeho šťava môže pomôcť zmierniť zápal v zažívacom trakte, ktorý môže spôsobiť reflux kyseliny. Rastlina tiež pomáha upokojiť trakt (4).
Pol šálky šťavy z aloe vera môžete konzumovať 30 minút pred jedlom, dvakrát denne, kým nezískate úľavu.
4. Ďumbier
Ďumbier má antacidové a karminatívne vlastnosti a používa sa tisíce rokov na zmiernenie žalúdočných chorôb, ako sú nadúvanie, dyspepsia a gastritída (5). Urýchľuje tiež vyprázdňovanie žalúdka, čo môže pomôcť zmierniť kyslosť a pálenie záhy.
Nastrúhajte centimeter zázvoru a pridajte ho do šálky vriacej vody. Necháme 10 minút lúhovať. Tento zázvorový čaj môžete piť každý deň pred jedlom.
Poznámka: Ak užívate lieky na cukrovku, zrážanie krvi alebo vysoký krvný tlak, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako sa rozhodnete pre tento liek.
5. Kĺzavý brest
Štúdie ukazujú, že klzký brest je bohatý na fytochemikálie, ktoré môžu mať nepriaznivý účinok proti prekysleniu (6). To môže pomôcť zmierniť nepohodlie, ktoré sprevádza reflux kyseliny.
Varte pohár vody. Pridajte k tomu lyžicu práškovej klzkej kôry brestu a dobre premiešajte. Tento čaj pite teplý.
Poznámka: Kĺzavý brest môže znížiť účinnosť vašich liekov. Preto sa uistite, že ho užijete hodinu po užití liekov.
6. Semená kmínu
Semená kmínu sa tradične používajú na liečbu zažívacích ťažkostí. Majú protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu inhibovať produkciu prebytočných žalúdočných kyselín (7). To zase môže zabrániť refluxu kyseliny.
Lyžičku rasce namočte do pohára vriacej vody. Vodu preceďte a konzumujte, kým je teplá. Tento čaj pite pred a po jedle, aby ste zlepšili trávenie.
7. Harmanček
Harmanček sa tradične používa pri mnohých gastrointestinálnych stavoch, ako je plynatosť, vredy a podráždenie tráviaceho traktu (8). Pomáha pri upokojení žalúdka a pôsobí ako tráviaci relaxant.
Strúhajte vrecúško s harmančekovým čajom do šálky vriacej horúcej vody. Čaj pite teplý. Tento čaj môžete piť 2 - 3 krát denne.
Poznámka: Ak ste alergický na rastliny z čeľade sedmokráskovité, ako sú sedmokrásky, nechtík, chryzantéma a ambrózia, harmančeku sa vyhnite.
8. Citrónový balzam
Listy citrónového balzamu sa používajú pre svoje karminatívne, tráviace a analgetické vlastnosti a na úľavu od gastrointestinálnych porúch (9). Preto môže byť citrónový balzam užitočný pri zmierňovaní pálenia záhy.
Pridajte 5-6 listov citrónového balzamu do pohára vriacej horúcej vody v pohári a zakryte ho asi 5 minút. Nechajte listy lúhovať. Pite teplý čaj.
Poznámka: Ak trpíte cukrovkou alebo liečbou štítnej žľazy, pred vyskúšaním tohto lieku sa poraďte so svojím lekárom.
9. Koreň Angeliky
Koreň angeliky má karminatívne účinky a môže pomôcť pri zmiernení dyspepsie (10). Tieto účinky môžu tiež pomôcť zmierniť pálenie záhy.
Pridajte čajovú lyžičku sušeného koreňa angeliky do pohára vriacej vody. Nechajte ju strmé a preceďte. Čaj pite teplý.
Poznámka: Vyhnite sa tomuto prostriedku, ak ste tehotná, pretože angelika môže stimulovať kontrakcie maternice.
Bolo to niekoľko domácich liekov, ktoré môžu pomôcť zmierniť reflux kyseliny. V nasledujúcej časti sa pozrieme na potraviny, ktorým sa musíte vyhnúť, aby ste zabránili refluxu kyseliny.
Čoho sa vyvarovať
- Pikantné a mastné jedlá.
- Spracované alebo rafinované výrobky, ako sú mliečne výrobky a čokoláda
- Alkoholické nápoje, pretože môžu mať nepriaznivý vplyv na sliznicu žalúdka a zvyšovať kyslosť.
- Obmedzte príjem kofeínových a sýtených nápojov.
Okrem zmeny výberu potravín vám môže pomôcť aj zmena životného štýlu.
Zmeny životného štýlu
- Dodržujte vyváženú stravu s nízkym obsahom sacharidov.
- Jedzte aspoň 2,5 hodiny pred spaním.
- Dajte si menšie, ale pravidelné jedlá.
- Zvážte, či si nenechá akupunktúru urobiť profesionál.
Kedy navštíviť lekára
Ak príznaky refluxu kyseliny trvajú dlhšie ako sedem dní, vyhľadajte lekára. Niekedy môže byť prípad refluxu kyseliny indikáciou GERD, čo je závažnejšia forma stavu. To si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc a v niektorých zriedkavých prípadoch je zaručený dokonca aj chirurgický zákrok.
Dúfame, že vám tieto lieky pomôžu zmierniť príznaky kyslosti a pálenia záhy. Ak však pocítite nepríjemné pocity alebo nenájdete nijakú úľavu, naliehavo vás žiadame, aby ste sa poradili s lekárom, aby ste určili základnú príčinu stavu.
Zdá sa vám tento príspevok informačný? Dajte nám vedieť v sekcii komentárov nižšie!
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Môže pitné mlieko pomôcť pri liečbe pálenia záhy?
Mlieko môže poskytnúť dočasnú úľavu od kyslosti, ale po chvíli môže spôsobiť, že váš žalúdok bude viac kysnúť. Preto to nemusí byť dlhodobé riešenie.
Poskytuje žuvačka úľavu od pálenia záhy?
Žuvačka stimuluje produkciu slín v ústach. To vám umožní prehltnúť kyseliny, ktoré stúpajú v pažeráku, a môže vám to pomôcť zmierniť nepríjemné pocity.
10 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Diagnostika a liečba gastroezofageálnej refluxnej choroby, World Journal of Gastrointestinal Pharmacology and Therapeutics, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4133436/
- Hydrogenuhličitan sodný, MedlinePlus, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health
medlineplus.gov/druginfo/meds/a682001.html
- Integratívna liečba refluxu a funkčnej dyspepsie u detí, MDPI, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928719/
- Účinnosť a bezpečnosť sirupu Aloe vera na liečbu gastroezofageálneho refluxu: pilotná randomizovaná, pozitívne kontrolovaná štúdia, Journal of Traditional Chinese Medicine, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26742306
- Ďumbier pri gastrointestinálnych poruchách: Systematický prehľad klinických skúšok, Food Science & Nutrition, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6341159/
- Prebiotický potenciál bylinných liekov používaných pri tráviacom zdraví a chorobách, Journal of Alternative and Complementary Medicine, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6065514/
- Kmín ako dôležité liečivé rastliny v manažmente chorôb, prírodných produktov a bioprospekcii, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6328425/
- Harmanček: Bylinkový liek minulosti s jasnou budúcnosťou, Molecular Medicine Reports, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
- Melissa officinalis L: Revízna štúdia s antioxidačným prospektívom, doplnkovou a alternatívnou medicínou založenou na dôkazoch, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871149/
- Fytoterapia pri funkčných gastrointestinálnych poruchách, zažívacích chorobách, Karger.
www.karger.com/Article/FullText/485489