Obsah:
- Čo je to alergia na huby?
- Príčiny alergie na huby
- Príznaky alergie na huby
- Ako diagnostikovať alergiu na huby
- Ako sa lieči alergia na huby?
- Ako predchádzať hubovým alergiám
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 6 zdrojov
Huby sú vynikajúce. V priebehu rokov sa stali obľúbenými kvôli svojim výživovým výhodám. Ich konzumácia však tiež súvisí s alergickými reakciami (nazývanými alergia na huby) u jednotlivcov.
Alergia na huby je alergická reakcia na huby. Táto alergia môže byť vyvolaná konzumáciou húb a / alebo vdýchnutím ich spór (1). V tomto článku pochopíme, čo spôsobuje alergiu na huby a ako je možné tento stav liečiť.
Čo je to alergia na huby?
Alergia na huby môže byť spôsobená buď konzumáciou húb, alebo vdýchnutím ich spór (2). Spravidla sa klasifikujú do troch typov - intolerancia, alergické reakcie a otrava.
Neznášanlivosť na huby vytvára mierny pocit choroby, zatiaľ čo alergická reakcia spôsobuje vážne okamžité príznaky. Otrava hubami je spôsobená konzumáciou jedovatých húb a má závažnejšie príznaky.
Príčiny alergie na huby
Alergia na huby nastáva, keď ľudské telo nesprávne interpretuje bielkoviny v hubách ako cudzie častice. V reakcii na to ľudské telo uvoľňuje IgE protilátky na boj s proteínmi (3). To zase uvoľní histamíny, ktoré spôsobujú alergie.
Príznaky alergie na huby
Medzi príznaky spojené s hubovými alergiami patria:
- Sipot
- Výtok z nosa a / alebo slzenie očí v dôsledku zapálených horných dýchacích ciest
- Kožné vyrážky alebo žihľavka
- Opuch pier, úst a / alebo hrdla
- Hnačka
- Zvracanie
- Nevoľnosť
- Nafukovanie alebo žalúdočné kŕče
Medzi závažnejšie príznaky spojené s alergiou na huby patrí:
- Pokles krvného tlaku
- Lapanie po dychu
- Mdloby
Ako diagnostikovať alergiu na huby
Kožný vpich sa považuje za presnú diagnostickú metódu potravinovej alergie (4). Pri tomto teste sa do pokožky vstrekuje veľmi malé množstvo bielkovín z húb. Pacient sa považuje za alergického na huby, ak sa v mieste vpichu spozoruje akýkoľvek zápal alebo začervenanie.
Lekári by mali byť dobre pripravení na riešenie akýchkoľvek nežiaducich reakcií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas testu.
Ako sa lieči alergia na huby?
Liečba alergie na huby spočíva v podaní antihistaminika. Antihistaminiká sa zvyčajne používajú pri liečbe alergických stavov (5). Tieto lieky sa môžu podávať perorálne alebo cez nosový sprej.
Ak sú príznaky závažné, vyžaduje sa okamžitá lekárska pomoc. Napríklad v prípade anafylaktickej reakcie by sa mal okamžite podať epinefrín. To môže uvoľniť dýchacie cesty (6). Ihneď treba kontaktovať lekára, pretože príznaky môžu byť fatálne.
Ako predchádzať hubovým alergiám
Musia sa prijať nevyhnutné preventívne opatrenia, aby sa zabránilo opätovnému výskytu príznakov alergie po ich zvládnutí a zvládnutí. Tu je niekoľko rád, ako zabrániť alergii na huby:
- Vyhýbajte sa hubám a iným produktom z plesní, ako sú droždie.
- Majte po ruke antialergické lieky (napríklad nazálne steroidy).
- Balené potraviny (kyslé krémy, suché ovocie, pivo, syry atď.) Konzumujte opatrne, pretože u niektorých osôb môžu vyvolať alergické reakcie.
Alergia na huby sa nedá vyliečiť a príznaky sa dajú iba liečiť. Môžete prijať opatrenia, aby ste zabránili ich opakovaniu. Ak sa u vás vyskytne niektorý z príznakov popísaných v článku, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Aké sú rozdiely medzi plesňami a hubami?
Plesne sú skupina húb zvaných hyphomycetes. Vyznačujú sa vláknitými hýfami. Produkujú vzdušné konídie alebo spóry. Huby sú tiež skupinou húb, ktoré sa vyznačujú plodnicou. Zatiaľ čo všetky huby sú huby, iba niekoľko z nich je jedlých. Niektoré huby sa môžu ukázať ako zdraviu nebezpečné.
6 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Koivikko, A a J Savolainen. "Alergia na huby." Alergia zv. 43,1 (1988): 1-10.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3278649/
- Torricelli, R., SGO Johansson a B. Wiithrich. "Ingestívna a inhalačná alergia na hríb Boletus edulis." Allergy 52.7 (1997): 747-751.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1398-9995.1997.tb01232.x
- Gabriel, Marta F a kol. „Od respiračnej senzibilizácie k potravinovej alergii: Anafylaktická reakcia po požití húb (Agaricus bisporus).“ Prípadové správy z lekárskej mykológie, zv. 8 14-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4348448/
- Heinzerling, Lucie a kol. „Kožný test - európske štandardy.“ Klinická a translačná alergia 3.1 (2013): 3.
ctajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-7022-3-3
- Randall, Katrina L a Carolyn A Hawkins. "Antihistaminiká a alergia." Austrálsky predpisujúci vol. 41,2 (2018): 41-45.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/
- Wood, Joseph P a kol. "Bezpečnosť adrenalínu pri anafylaxii v prípade núdze." Svetový denník urgentnej medicíny zv. 4,4 (2013): 245-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129903/