Obsah:
- Príčiny mukokély
- Príznaky mukokély
- Kedy navštíviť lekára
- Diagnóza mukokély
- Lekárske ošetrenie pre mukokély
- Domáce lieky na mukocely
- 1. Opláchnutie soľným roztokom
- 2. Zlatko
- 3. Žuvačka bez cukru
- Tipy a preventívne opatrenia
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 8 zdrojov
Mukokéla je malá hrčka alebo cysta, ktorá sa tvorí vo vašich ústach. Táto cysta na spodnej pere alebo na podlahe úst môže spôsobiť určité nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch môže spôsobiť aj bolesť. Tieto cysty sú tiež známe ako cysty na sliznici ústnej dutiny. Vo väčšine prípadov sú tieto cysty spôsobené hryzením pier.
V tomto príspevku si rozoberieme, čo spôsobuje mukokély a ako zistiť, či ich máte. Pozrime sa tiež na lekárske a prírodné možnosti liečby mukokély.
Príčiny mukokély
Väčšina slizníc je výsledkom poškodenia slinných ciest. Môže to byť spôsobené traumou alebo hryzením pier. Niekedy si nešťastnou náhodou zahryzneme do líca. Na takom mieste sa môže ľahko vytvoriť mukokéla (1).
Túto traumu na perách môžu spôsobiť aj nesprávne zarovnané zuby alebo zle nasadený piercing do pier, ktorý poškodzuje vašu slinnú žľazu. Mäkké tkanivá ústnej dutiny môžu poškodiť aj ďalšie faktory, ako napríklad športové úrazy alebo fajčenie, čo vedie k rozvoju slizničných cýst v ústach.
Keď sa mukokéla vytvorí pod jazykom, na podlahe úst, je známa ako ranula (2). To sa stane, keď slinné žľazy prejavia blokádu zážitku.
V nasledujúcej časti si rozoberieme príznaky mukokély.
Príznaky mukokély
Príznaky a príznaky závisia od toho, ako hlboko v koži cysta leží. Závisí to aj od toho, kde sa vyskytuje. Cysty alebo mukokély na ústnej sliznici zvyčajne nespôsobujú silné bolesti, ale spôsobujú nepríjemné pocity. Ak sa však budú časom opakovať, môžu byť bolestivé.
Medzi bežné príznaky cýst na povrchu kože patria (3):
- Zvýšená hrčka alebo opuch.
- Lézie, ktoré majú priemer až 1 cm.
- Zvýšená mäkkosť v postihnutej oblasti.
- V niektorých prípadoch modré sfarbenie kože obklopujúcej léziu.
Táto cysta sa môže cítiť pohyblivá a menej pevná, zatiaľ čo nadložený epitel vyzerá neporušený.
V prípadoch s hlbšou cystou môže pôsobiť zaoblenejšie a má belavý vzhľad. Tieto prípady si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. V tomto prípade budete väčšinou požiadaní, aby ste podstúpili chirurgické odstránenie cysty.
Kedy navštíviť lekára
Zvyčajne sa dá sliznicová cysta identifikovať pri pravidelnej návšteve zubára. Váš zubár vo väčšine prípadov umožní, aby sa cysta vyriešila sama. Ak však cysta pretrváva dlhšie ako 2 mesiace, musíte sa znova poradiť so svojím lekárom.
Diagnóza mukokély
Štandardný postup pri diagnostike mukokély spočíva v tom, že sa vás lekár opýta na anamnézu traumy pier, napríklad na históriu hryzenia pier. To im pomáha stanoviť presnú diagnózu.
Váš lekár môže niekedy požiadať o odobratie vzorky na ďalšie vyšetrenia. Môže sa odoslať vzorka malého tkaniva na biopsiu, aby sa vylúčili akékoľvek formy rakoviny.
Lekári môžu zvyčajne vyžadovať biopsiu, ak cysta vyzerá viac ako 2 cm v priemere, vývoj cysty nastal bez traumy alebo hryzenia pier, alebo ak vzhľad cysty naznačuje adenóm alebo lipóm.
Lekárske ošetrenie mukokély závisí od závažnosti cysty, ktorá sa vyvinula. Ak máte povrchovú cystu (nie príliš hlbokú), je pravdepodobné, že sa sama vyrieši. Ak je však cysta hlboká a vyskytuje sa často, môže byť potrebné okamžité lekárske ošetrenie.
Lekárske ošetrenie pre mukokély
Liečba slizničných cýst zahŕňa:
- Laserová terapia
Toto ošetrenie spočíva v použití malého smerovaného lúča svetla z laserovej diódy na odstránenie cysty (4). Na vyrezanie slizničnej cysty sa používa laserová dióda.
Tento postup zahŕňa použitie laserového lúča s príslušnou vlnovou dĺžkou a absorpčným koeficientom. To pomáha eliminovať cysty a presne liečiť cieľové mäkké tkanivo.
Medzi výhody tejto metódy patrí minimálne nepohodlie pri vykonávaní procesu, menšie krvácanie, lepšia zhoda medzi pacientmi a menšia šanca na opakovanie. Bolo tiež vidieť, že lasery spôsobujú menšie poranenie alebo traumu postihnutej oblasti a umožňujú rýchlejšie zotavenie.
- Kryoterapia
Táto liečba spočíva v deštrukcii cysty pôsobením extrémneho chladu na postihnuté tkanivá (5). Tento proces zdôrazňuje rýchle použitie extrémneho chladu, pomalé rozmrazovanie a opakovanie rýchleho ochladzovacieho procesu. To pomáha maximalizovať proces ničenia postihnutého mäkkého tkaniva.
Výhodou tohto procesu je, že po liečbe spôsobuje menšie nepohodlie a krvácanie a menšie komplikácie, ako sú krvácanie, infekcie a zjazvenie.
Môže sa tiež opakovať bez trvalých vedľajších účinkov a možno ho odporučiť pacientom, u ktorých je chirurgický zákrok vzhľadom na ich vek alebo anamnézu kontraindikovaný.
Nevýhodou tohto procesu je, že spolu s liečením spôsobuje nekrózu a odlupovanie. Medzi ďalšie nevýhody kryoterapie patrí nepredvídateľný stupeň opuchu a neschopnosť určiť presnú hĺbku a plochu zmrazenia.
- Injekcia kortikosteroidov do lézií
Toto ošetrenie injektuje steroidy do cysty. Kortikosteroid je silné protizápalové činidlo, ktoré môže znížiť opuch zmenšením rozšírených slinných ciest (6).
Ako naznačuje tento termín, tento proces zahrnuje injekciu sklerotizujúceho činidla alebo kortikosteroidu do lézie. To umožňuje odtok cysty, čo zase zmenšuje jej veľkosť.
Výhodou tejto metódy je, že môže pomôcť zvýšiť koncentráciu liečiva použitého v mieste cysty. To zmierňuje komplikácie, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku systémovej absorpcie kortikosteroidov.
Nevýhodou tohto postupu je nepohodlie, ktoré vzniká, ak metóda injekcie nie je správna. Môže to spôsobiť určitú bolesť a proces môže viesť ako vedľajší účinok k atrofii sliznice.
Ak má váš lekár podozrenie na recidívu v prípade závažných cýst, môže sa zobraziť výzva na chirurgické odstránenie cysty.
Okrem toho, že vám cysty odstránia lekárskymi metódami a ak cysta nie je veľmi závažná, môžete sa rozhodnúť pre liečbu pomocou domácich liekov.
Domáce lieky na mukocely
Väčšina prípadov mukokély môže byť liečená neinvazívnou a ľahko sledovateľnou domácou liečbou. V skutočnosti môžu včasné intervencie hneď na začiatku stavu viesť k rýchlemu zotaveniu. Tu môžete vyskúšať niekoľko nápravných opatrení:
1. Opláchnutie soľným roztokom
Ako ústnu vodu pre malú slizničnú cystu môžete použiť soľný roztok. Ak to budete robiť pravidelne, môže to pomôcť odobrať tekutinu z cysty. Môže tiež pomôcť zabrániť akejkoľvek ďalšej infekcii postihnutej oblasti (7).
Budete potrebovať
1 šálka teplej vody
1/2 lyžičky soli
Čo musíte urobiť
- Vezmite si pohár teplej vody.
- Pridajte do nej pol čajovej lyžičky soli a šľahajte ju v ústach asi 15 sekúnd.
- Vypľuť to.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to urobiť dvakrát denne.
2. Zlatko
Med je antibakteriálne činidlo, ktoré môže pomôcť zabrániť ďalšiemu infikovaniu postihnutého miesta. Má vlastnosti na hojenie rán, ktoré môžu pomôcť urýchliť proces hojenia (8).
Budete potrebovať
Med
Čo musíte urobiť
Vezmite niekoľko kvapiek medu a naneste ho na postihnuté miesto.
Ako často by ste to mali robiť
Môžete to urobiť dvakrát denne.
3. Žuvačka bez cukru
Žuvanie žuvačiek bez cukru vám môže zabrániť v tom, aby ste si hrýzli pery. Udržuje vaše ústa obsadené a zaisťuje, že sa nebudete miešať s cystou.
Slizničná cysta sa bežne považuje za mukokélu na dolnej pery. Môže sa však vyvinúť aj ako mukokéla na streche úst. Bez ohľadu na to, kde sa vyvinie, môžete na zmiernenie stavu použiť ktorékoľvek z vyššie uvedených liekov. Tu je niekoľko rád, ako predísť vzniku mukokély.
Tipy a preventívne opatrenia
- Mukokély sa väčšinou vyriešia samy. Najlepšie je nechať cystu mukokély na pokoji. Ak sa do niekoľkých dní nehojí sám, musíte sa poradiť s lekárom.
- Ak máte vo zvyku hrýzť si pery, čo najviac sa toho zdržte.
- Ak už máte existujúcu mukokélu, uistite sa, že sa neinfikuje použitím antibakteriálnych ústnych vôd alebo domácich slaných výplachov.
- Jedzte opatrne, aby ste neodhrýzli postihnuté miesto a slinnú mukokélu ešte viac nezhoršili.
- Dodržiavajte správnu ústnu hygienu, aby ste sa vyhli infekciám.
Mukokély sú väčšinou bezbolestné, ale môžu prekážať pravidelnému jedlu a pitiu. Preto je lepšie vyhľadať lekársku pomoc pri ich liečbe. Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste pochopili, ktoré z vyššie uvedených domácich liekov a možností liečby môžete použiť na získanie úľavy.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Sú mukokély nebezpečné?
Spravidla sú neškodné, s výnimkou jazvového tkaniva, ktoré niekedy môžu zanechať.
Sú mukokély bolestivé?
Hlboká mukokéla môže byť bolestivá, čo je ojedinelý prípad. Väčšina slizníc je povrchová a bezbolestná.
Ako dlho trvá vznik mukokély?
Pre vznik mukokély neexistuje žiadne konkrétne obdobie. Spravidla sa vyvíja náhle.
Ako dlho trvá odoznenie sliznice?
Väčšina slizníc odoznie asi za týždeň. Boli zaznamenané prípady, keď sa mukocele sama zahojila 3 - 6 týždňov.
Aké sú najčastejšie miesta na nájdenie mukokély?
Orálnu mukokélu nájdete na ktoromkoľvek z nasledujúcich miest:
- Vo vnútri spodnej pery
- Vnútorné líčko
- Pod jazykom (podlaha úst)
- Ústne podnebie
- Na jazyku
Mukokély sa veľmi zriedka vyskytujú na hornej pere.
U ktorého lekára by ste mali ísť na mukocelu?
Mali by ste sa poradiť so zubným lekárom, aby ste využili alopatickú liečbu mukokély.
8 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Orálna mukokéla: Prehľad literatúry a kazuistika, Journal of Pharmacy & BioAllied Sciences, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606697/
- Manažment pediatrickej orálnej ranule: Systematický prehľad, vestník klinického a diagnostického výskumu, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5713871/
- Mukokéla na dolnej pery: séria prípadov, online denník indickej dermatológie, Národná lekárska knižnica USA, národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447343/
- Excízia mukokély pomocou diódového laseru v dolnej pery, kazuistiky v zubnom lekárstve, Národná lekárska knižnica USA, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5209594/
- Kryochirurgia: Bezbolestné a nebojácne liečenie mukokély u mladých pacientov, Journal of Clinical and Diagnostic Research, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4190797/
- Nechirurgický manažment orálnej mukokély intralezionálnou kortikosteroidnou terapiou, International Journal of Dentistry, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5086369/
- Liečba mukokély u pediatrických pacientov pomocou diódového laseru: Tri kazuistiky, MDPI, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023325/
- Dôkazy pre klinické použitie medu pri hojení rán ako antibakteriálneho, protizápalového antioxidačného a antivírusového činidla: Review, Jundishapur Journal of Natural Pharmaceutical Products, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941901/