Obsah:
- Obsah
- Čo je to Microneedling?
- Mikroihla: postup
- Tipy pre následnú starostlivosť o mikroihličkovanie
- Aké sú výhody mikroihiel?
- 1. Redukuje jemné linky a vrásky a napína pokožku
- 2. Uzdravuje viditeľné jazvy na tvári
- 3. Minimalizuje pigmentáciu a poškodenie slnkom
- 4. Zmenšuje póry pokožky
- 5. Zvyšuje účinnosť lokálnej medicíny
- Typy zariadení používaných na microneedling
- Mikroihly doma: Aké sú riziká?
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- Referencie
Predstavte si stovky drobných ihiel, ktoré vám strkajú pokožku po celej tvári. Ako to znie? Bolestivé, že? Ale tu je vec - v súčasnosti je to najhorúcejší trend v kozmetickom priemysle.
Od jaziev po akné až po rozšírené póry je mikroihla v súčasnosti odpoveďou na všetky vaše strasti spojené s pokožkou. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tomto trende starostlivosti o pleť.
Obsah
- Čo je to Microneedling?
- Mikroihla: postup
- Tipy pre následnú starostlivosť o mikroihličkovanie
- Aké sú výhody mikroihiel?
- Typy zariadení používaných na microneedling
- Mikroihly doma: Aké sú riziká?
Čo je to Microneedling?
Shutterstock
Ihla je pravdepodobne to posledné, čo by ste si chceli dať na tvár. Tento postup však už nejaký čas existuje. Prax mikroihiel bola zavedená na začiatku 90. rokov, aj keď si získala pozornosť až v posledných niekoľkých rokoch.
Mikroihličkovanie je postup, pri ktorom sa pomocou tisícov drobných ihiel vytvárajú punkčné rany na najvrchnejšej vrstve pokožky. Nebojte sa, cítia sa ako špendlíky a nepoškodzujú vašu pokožku. To všetko vedie vašu pokožku k tomu, aby si myslela, že je zranená, a urýchľuje produkciu a hojenie kolagénu. Mikroihly vykonávajú vyškolení dermatológovia, plastickí chirurgovia a estetici.
Toto je minimálne invazívny postup a považuje sa za bezpečný (1). Používa sa na zlepšenie textúry pokožky a na ošetrenie kožných problémov, ako sú vrásky, jazvy po akné, jemné linky, hnedé škvrny a pigmentácia.
Vďaka svojej schopnosti dať pokožke tváre mladistvý vzhľad sa mikroneling stal mimoriadne obľúbeným medzi fanatikmi v oblasti starostlivosti o pleť. Ak však chcete vidieť úplné výsledky tejto liečby, budete potrebovať viac sedení.
Určite sa pýtate, ako sa tento postup vykonáva. Tu je niekoľko vhľadov do zákulisia.
Späť na obsah
Mikroihla: postup
Shutterstock
Predtým, ako zákrok podstúpite, musíte si najskôr pripraviť pokožku. Všeobecne je vaša pokožka pripravená pomocou formulácie obsahujúcej vitamíny A a C mesiac pred mikroihlou. To zvyšuje produkciu kolagénu vo vašej pokožke (1).
Pokiaľ ide o skutočný postup, mikroihličky sa uskutočňujú v lokálnej anestézii. V deň zákroku môžete očakávať:
- Dermatológ / plastický chirurg / estetik začne aplikáciou antiseptika a vyčistením pokožky soľným roztokom.
- Vaša pokožka sa potom roztiahne rukami a na ňu sa päťkrát valí dermaroller (pero podobné zariadenie s ihlami) vo všetkých smeroch (vertikálnom, horizontálnom a diagonálnom).
- Z prepichov dôjde k presnému krvácaniu, ktoré sa ovláda ľahko.
- Po ukončení procedúry sa na oblasť aplikuje soľný roztok alebo ľadový obklad.
- Na oblasť sa aplikuje aj sérum zvyšujúce kolagén.
Postup mikroihličkovania sa v priebehu nasledujúcich mesiacov pravidelne opakuje.
Rozdiel je v rutine po starostlivosti, ktorú dodržiavate po mikroihličkách. Po absolvovaní tohto postupu musíte urobiť niekoľko vecí.
Späť na obsah
Tipy pre následnú starostlivosť o mikroihličkovanie
- Vyvarujte sa vystaveniu slnku: Držte sa mimo slnka. Ak naozaj vykročíte na slnko, poriadne si zakryte tvár. Na tvár si nenanášajte žiaden opaľovací krém. Póry vašej pokožky zostávajú po procedúre otvorené a škodlivé chemikálie prítomné v týchto krémoch na opaľovanie sa môžu ľahko vstrebať do pokožky a poškodiť ju. Používajte iba produkty odporúčané odborníkom na mikroihly.
- Udržujte ju v čistote: Na čistenie tváre počas 72 hodín po zákroku použite veľmi jemný čistiaci prostriedok. Nasledujúci týždeň nepoužívajte na svoju tvár žiadne drsné výrobky.
- Žiadne aktívne zložky: Nepoužívajte žiadne výrobky na starostlivosť o pokožku, ktoré obsahujú aktívne zložky ako retinol, alfa hydroxykyseliny a ďalšie chemikálie, pretože vaša pokožka bude podľa postupu veľmi citlivá.
- Vyhnite sa použitiu make-upu: Nechajte svoju pokožku dýchať a zotaviť sa po mikroihličkách. Vyhnite sa nanášaniu make-upu na tvár, pretože chemikálie vo výrobkoch môžu dráždiť vašu pokožku.
- Stimulujte ho kolagénom: Po podaní mikroskopických injekcií vám budú predpísané peptidy stimulujúce kolagén. Používajte ich nábožensky, aby ste svojej pokožke pomohli produkovať viac kolagénu a pomohli rýchlej obnove.
- Pite veľa vody: Pobyt hydratovaný pomáha pokožke zotaviť sa rýchlejšie.
Microneedling je pomerne bezbolestný postup, ktorý ponúka množstvo výhod. Tu je niekoľko spôsobov, ako mikroihla dokáže zázraky na vašej pokožke.
Späť na obsah
Aké sú výhody mikroihiel?
1. Redukuje jemné linky a vrásky a napína pokožku
Shutterstock
Mikroihly podporujú tvorbu kolagénu a elastínu vo vašej pokožke a vytvárajú mladistvý lesk. Štúdia pozorovala, že produkcia kolagénu sa zlepšila po viacerých sedeniach mikroihly (2). Keď sa zvýši hladina vášho kolagénu, pokožka sa stane pružnou a pružnejšou. Znižuje tiež jemné linky, vrásky a veľkosť pórov. Inými slovami, môže vám pomôcť zhodiť roky z tváre.
2. Uzdravuje viditeľné jazvy na tvári
Jazvy po akné sú známe tým, že nevyblednú. Štúdia uskutočnená v roku 2009 však zistila, že mikroihly pomohli minimalizovať jazvy po akné a zlepšili vzhľad pokožky. Zistilo sa, že je účinný pri liečbe vagónu a jaziev na ceste (3).
3. Minimalizuje pigmentáciu a poškodenie slnkom
Shutterstock
Mikroihly osviežujú vzhľad vašej pokožky minimalizovaním výskytu pigmentácie spôsobenej nadmerným slnečným žiarením. Štúdia zverejnená v roku 2015 zistila, že mikroihly môžu účinne redukovať melazmu, čo je stav, ktorý spôsobuje tmavé škvrny na pokožke (4).
4. Zmenšuje póry pokožky
5. Zvyšuje účinnosť lokálnej medicíny
Shutterstock
Väčšina produktov, ktoré si nanášate na tvár, nie je pokožkou správne absorbovaná. To ovplyvňuje účinnosť produktu. Štúdia ukázala, že mikroihly môžu pomôcť miestnemu liečivu preniknúť efektívnejšie do vašej pokožky, a tým vám pomôže získať všetky výhody jeho zložiek. Vďaka mikrootvorom vytvoreným procesom mikroihličiek vaša pokožka ľahko absorbuje všetko, čo sa na ňu aplikuje (5).
Získate maximálny úžitok z mikroihly, keď ju vykoná profesionál. Rozhodujúcu úlohu však zohráva aj zariadenie, ktoré používajú. Nasledujú rôzne typy zariadení používaných v mikroihlách.
Späť na obsah
Typy zariadení používaných na microneedling
Shutterstock
Dermarollery sú zariadenia používané na vykonávanie mikroihiel. Na trhu je k dispozícii celý rad týchto valčekov. Všetky tieto dermálne valce sú však prevzaté z piatich základných typov valcov schválených FDA. Sú to:
- Dermaroller kozmetického typu C-8
Dĺžka ihly tohto dermarollera je 0,13 mm. Sú bežne dostupné na trhu a je možné ich použiť na ošetrenie mikroihličiek doma. Tieto ihly sú bezbolestné.
- C-8HE alebo kozmetický typ na povrchy nesúce vlasy
Dĺžka ihiel na tomto zariadení je 0,2 mm a používa sa väčšinou na pokožku hlavy. Tieto ihly sú tiež bezbolestné.
- CIT-8 alebo kolagénová indukčná terapia
Toto je dermaroller profesionálneho alebo lekárskeho typu, ktorý má dĺžku ihly 0,5 mm. Toto zariadenie sa používa na syntézu kolagénu a remodeláciu pokožky.
- MF-8
Veľkosť ihly tohto zariadenia je 1,5 mm a používa sa na vytváranie mikrokanálikov v hlbších vrstvách pokožky. Používa sa na ošetrenie jaziev.
- MS-4
V porovnaní so všetkými ostatnými dermarollermi má tento malý valec pokrytý 96 ihlami s veľkosťou 1,5 mm. Toto zariadenie sa používa v oblastiach, ktoré vyžadujú presnosť a hlbšie prenikanie.
Okrem týchto základných typov patria medzi najbežnejšie typy dermarollerov dostupné na trhu:
- Dermapen: Vyzerá to ako malé pero a má malú kruhovú hlavu pokrytú ihlami.
- Dermastamp: Vyzerá to podobne ako dermapén, ale má veľkú hlavu, ktorá drží viac ihiel. Je potrebné ho vyraziť pečiatkou.
- LED zariadenie na mikroihly: Toto zariadenie má ihly spolu s LED svetlom a používa sa na ošetrenie jaziev a vrások (6).
Napriek tomu, že mikroihličkovanie je prísne profesionálny postup, v posledných rokoch sú zariadenia na mikroihličkovanie ľahko dostupné. Mnoho žien vyskúša mikroihly doma. Odborníci a dermatológovia takéto opatrenia pre domácich majstrov zvyčajne neschvaľujú, pretože by ste si nakoniec mohli poraniť pokožku. Je s tým spojené veľa rizík, ktoré si musíte uvedomiť. Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.
Späť na obsah
Mikroihly doma: Aké sú riziká?
Shutterstock
Domáce kutilské mikroihly sú nepochybne lacnejšie, ale prichádzajú s nimi aj riziká.
- Zariadenia microneedling doma neponúkajú jednotné použitie. Preto môžu spôsobiť hlbšie rany a vzplanúť pri akné. Zvyčajne majú zariadenia na mikroihličkovanie doma ihly s dĺžkou 0,2 mm až 1 mm. Môžu vám spôsobiť otvorené rany a môžu byť dosť bolestivé.
- Domáce zariadenia nie sú také sterilné ako profesionálne zariadenia. Môžu tak zvýšiť vaše šance na získanie herpetickej infekcie. Ak už trpíte stavmi kože, ako sú ružovka a psoriáza, vlastná mikroihla ich môže zhoršiť.
- Držanie tohto zariadenia a jeho navíjanie na koži si vyžaduje jedinečnú techniku, ktorú sú odborníci vyškolení na vykonávanie. Aj keď si myslíte, že to robíte správne, je pravdepodobné, že si skutočne poškodzujete pokožku. Ihly je potrebné vtláčať v správnom uhle a v konkrétnej hĺbke, aby sa zabránilo podráždeniu a poškodeniu pokožky.
- Ľudia, ktorí sa venujú kutilským mikroskopickým výrobkom, sú vystavení väčšiemu riziku vzniku kožných problémov, pretože nemusia dodržiavať správne kroky následnej starostlivosti. Ak sa nebudete starať o svoju pleť po mikroihličkách, môže to z dlhodobého hľadiska spôsobiť veľké problémy s pokožkou.
Áno, bude tu maličká-maličká troška bolesti a krvi. A áno, chce to veľa odvahy, aby ste si tie ihly nechali napichnúť pokožku. Ale, ako povedal Renoir, „Bolesť pominie, ale krása zostane.“ Hladká a zdravá pokožka, ktorú získate po ošetrení mikroihličkami, stojí za to. Nezabudnite sa však predtým, ako to urobíte, poradiť s odborníkom alebo dermatológom. Veľa štastia!
Máte nejaké pochybnosti alebo otázky týkajúce sa tohto zaujímavého postupu starostlivosti o pokožku? Dajte nám vedieť v sekcii komentárov nižšie!
Späť na obsah
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Sú výsledky mikroihličiek trvalé?
Áno, výsledky mikroihly sú trvalé. Ak však nebudete liečiť základnú príčinu stavu pokožky, môže sa to znova vynoriť.
Aké sú náklady na mikropôžičky?
Náklady na mikroihly môžu byť kdekoľvek od 100 do 700 dolárov za reláciu.
Aký je výpadok pre mikroihly?
Závisí to od hĺbky ošetrenia. Zvyčajne opuch a sčervenanie zmiznú za 2-3 dni.
Referencie
- „Mikroihly: pokroky a rozširovanie obzorov.“ Indický online denník dermatológie, NCBI
- "Viacero stretnutí mikroihličkovania." International Journal of Dermatology, NCBI
- „Mikroneedlingová terapia v atrofických tvárových jazvách..“ Časopis kožnej a estetickej chirurgie, NCBI
- „Mikroneedling v melasme vzdorujúcej tvári…“ AnaisBrasileiros deDermatologia, NCBI
- „Vylepšenie penetrácie kožou..“ European Journal of Pharmaceutical Sciences, Science Direct
- „Automated Microneedling Device..“ Journal of Pakistan Association of Dermatologists, ResearchGate