Obsah:
- Obsah
- Čo je kyselina jablčná?
- Aké sú výhody kyseliny jablčnej?
- 1. Lieči fibromyalgiu a CFS
- 2. Zvyšuje zdravie ústnej dutiny
- 3. Zlepšuje zdravie pečene
- 4. Môže liečiť dnu
- 5. Dobré počas tehotenstva
- 6. Môže pomôcť pri chudnutí
- 7. Môže spôsobiť, že vaša pokožka bude bezchybná
- 8. Môže posilniť zdravie vlasov
- Aké sú potraviny bohaté na kyselinu jablčnú?
- Aká je odporúčaná dávka kyseliny jablčnej?
Kyselina jablčná, ktorá sa bežne spája s jablkami, je prírodná látka nachádzajúca sa v ovocí a zelenine. Je celkom prospešný pri liečbe fibromyalgie a syndrómu chronickej únavy a môže mať želateľné účinky aj na vaše zdravie ústnej dutiny. Niektoré štúdie naznačujú, že kyselina jablčná ponúka aj niekoľko ďalších výhod. V tomto príspevku sa pozrieme na tieto výhody.
Obsah
Čo je kyselina jablčná?
Aké sú výhody kyseliny jablčnej?
Aké sú potraviny bohaté na kyselinu jablčnú?
Aká je odporúčaná dávka kyseliny jablčnej?
Aké sú vedľajšie účinky nadbytku kyseliny jablčnej?
Čo je kyselina jablčná?
Kyselina jablčná sa prirodzene nachádza v ovocí a zelenine a v našich telách sa tiež produkuje pri premene sacharidov na energiu. Prírodná forma kyseliny jablčnej sa nazýva kyselina L-jablčná a tá, ktorá sa syntetizuje v laboratóriu, sa nazýva kyselina D-jablčná. Kyselina jablčná poskytuje kyslú alebo horkú chuť bežne spojenú s ovocím a zeleninou.
Produkuje chemickú energiu potrebnú na zvládnutie telesných ťažkostí, výrobu energie, všeobecnú detoxikáciu a ústnu hygienu. To je iba prehľad. Poďme teraz k podrobnostiam uvedeným nižšie.
Späť na obsah
Aké sú výhody kyseliny jablčnej?
Kyselina jablčná, ktorá sa primárne používa na liečbu fibromyalgie a syndrómu chronickej únavy, je tiež známa tým, že zvyšuje zdravie ústnej dutiny a čistí pečeň. Štúdie ukazujú, že môže tiež zvýšiť energiu.
1. Lieči fibromyalgiu a CFS
Shutterstock
Štúdie preukázali, že kyselina jablčná môže pomôcť pri liečbe bolesti spojenej s fibromyalgiou. A je zvlášť účinný, keď sa užíva v kombinácii s horčíkom. Kyselina tiež zvyšuje toleranciu k cvičeniu, ktoré sa inak sťažuje ľuďom trpiacim týmto ochorením. Uskutočňuje sa aj výskum s cieľom skontrolovať, či nízka hladina horčíka môže prispievať k fibromyalgii (1).
Kyselina jablčná zlepšuje celkový svalový výkon, a to môže zmierniť syndróm chronickej únavy (CFS). Kyselina tiež zvyšuje hladinu energie a zlepšuje stav.
2. Zvyšuje zdravie ústnej dutiny
Štúdie ukazujú, ako môže kyselina jablčná zlepšiť xerostómiu alebo sucho v ústach. Stimuluje produkciu slín a lieči stav (2). Produkcia slín tiež znižuje škodlivé baktérie v ústach - to znamená, že kyselina jablčná môže slúžiť ako perorálny detox. Aj preto sa používa v zubných pastách a ústnych vodách.
Na bielenie zubov môžete použiť aj kyselinu jablčnú. Pôsobí ako adstringent a odstraňuje povrchové zafarbenie. Na tento účel môžete použiť jahody. Pár ich roztlačte do misy a pridajte štipku sódy bikarbóny. Túto zmes naneste na svoju zubnú kefku a kefu niekoľko minút. Ihneď opláchnite vodou a následne opláchnite ústa, aby ste chránili sklovinu. Opakujte to len raz za dva alebo tri mesiace. Nepreháňajte to - kyselina jablčná môže spôsobiť koróziu zubov, ako by to urobilo akékoľvek kyslé jedlo.
3. Zlepšuje zdravie pečene
Kyselina jablčná je tiež účinný chelátor kovov - čo znamená, že sa môže viazať na toxické kovy nahromadené v pečeni a deaktivovať ich. Kyselina jablčná je známa aj pre rozpadávajúce sa žlčové kamene - to im umožňuje hladký prechod močom, a tým čistenie pečene.
Odstránenie žlčových kameňov v žlčníku umožňuje vyššiu produkciu žlče a odtok žlče, čo znižuje množstvo cholesterolu a tukov v pečeni - a pomáha zvrátiť tukové ochorenie pečene.
4. Môže liečiť dnu
Aj keď v tejto oblasti nie je dostatok výskumu, niektoré zdroje naznačujú, že kyselina jablčná môže bojovať proti dne vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam.
5. Dobré počas tehotenstva
Shutterstock
Výskum je obmedzený. Jedna štúdia však tvrdí, že kyselina jablčná prítomná v ovocí a zelenine môže zlepšiť absorpciu železa - minerálu, ktorý je počas tehotenstva veľmi dôležitý (3).
6. Môže pomôcť pri chudnutí
Niektoré zdroje tvrdia, že užívanie kyseliny jablčnej môže pomôcť odbúravaniu tukov svalmi. K dispozícii sú však obmedzené informácie. Prosím, obráťte sa na svojho lekára.
7. Môže spôsobiť, že vaša pokožka bude bezchybná
Kyselina jablčná môže pokožku rozjasniť a vyhladiť jej textúru - čo je jeden z dôvodov, prečo sa používa ako bežná zložka krémov proti starnutiu. Pôsobí tiež ako zvlhčovadlo - udržuje vlhkosť, udržuje pokožku hydratovanú. V jednej štúdii sa staré rany výrazne zlepšili po aplikácii masti vyrobenej z kyseliny jablčnej a vazelíny.
Je tiež známe, že kyselina vyrovnáva pH pokožky. Môže tiež odstrániť nahromadenie odumretých buniek - a to funguje výborne pri liečbe akné. Môže vám pomôcť aplikácia zriedeného jablčného octu na pokožku a zmytie po 10 minútach. Môžete to urobiť dvakrát alebo trikrát týždenne.
Kyselina jablčná môže tiež liečiť kandidu - aj keď o tom nie je dostatok výskumov.
8. Môže posilniť zdravie vlasov
Je známe, že umývanie vlasov kyselinou jablčnou eliminuje baktérie a lupiny. Tiež môže vlasom dodať pekný lesk. Kyselina jablčná neutralizuje hladinu pH vlasových folikulov a odstraňuje nečistoty usadené na vlasoch.
Môže tiež zabrániť vypadávaniu vlasov. Jednoducho si vlasy umyte zriedeným jablčným octom (dvakrát alebo trikrát týždenne pred šampónom), ktorý je veľmi dobrým zdrojom kyseliny jablčnej.
Výhody sme skončili. Ako sa však môžete uistiť, že pravidelne získavate výhody kyseliny jablčnej?
Späť na obsah
Aké sú potraviny bohaté na kyselinu jablčnú?
Nasledujú potraviny a výrobky bohaté na kyselinu jablčnú.
- Ovocie - Jablká sú najbohatším zdrojom. Medzi ďalšie ovocie patria banány, čerešne, hrozno, liči, mango, nektárinky, pomaranče a jahody.
- Zelenina - Medzi zeleninu bohatú na kyselinu jablčnú patrí brokolica, fazuľa, mrkva, hrášok a zemiaky.
- Nápoje - patria sem sýtené a nesýtené nápoje, ľadový čaj v prášku, nápoje s ovocnou príchuťou a alkoholické jablčné víno a víno.
- Výrobky na lekársku a osobnú hygienu - patria sem pastilky na hrdlo a sirupy proti kašľu, zubné pasty a ústne vody.
- Ostatné jedlá - Patria sem tvrdé a mäkké cukríky, žuvačky, ovocné konzervy a niektoré pekárske výrobky s ovocnými náplňami.
Odporúčame vám však zamerať sa predovšetkým na ovocie a zeleninu pre vaše potreby kyseliny jablčnej. Nápoje a iné jedlá, ktoré sme spomenuli, nie sú vždy zdravé.
Kyselina jablčná je k dispozícii aj ako doplnok - vo forme prášku. Môžeš. Koľko z toho si však môžete vziať?
Späť na obsah
Aká je odporúčaná dávka kyseliny jablčnej?
Dávkovanie sa zvyčajne pohybuje od 1 200 do 2 800 miligramov denne. Kyselina jablčná sa zvyčajne používa s horčíkom, a v takom prípade