Obsah:
- 10 potenciálnych prínosov citrónovej kôry pre zdravie
- 1. Môže bojovať proti akné a pigmentácii a pomáhať pri starnutí
- 2. Môže podporovať chudnutie
- 3. Môže pomôcť udržiavať zdravie a hygienu ústnej dutiny
- 4. Môže zlepšiť zdravie kostí
- 5. Môže liečiť oxidačný stres a detoxikovať telo
- 6. Môže mať protirakovinové vlastnosti
- 7. Môže predchádzať srdcovým chorobám a znižovať hladinu cholesterolu
- 8. Môže liečiť bakteriálne a plesňové infekcie
- 9. Môže liečiť žlčníkové kamene a zlepšiť trávenie
- 10. Môže zlepšiť imunitu
Zvyčajne po vylisovaní šťavy z citrónov sa šupky vyhodia. Ak vyhodíte citrónové kôry, prichádzate o množstvo výhod a použití, ktoré poskytujú. Budete prekvapení, keď viete, že citrónové kôry sú nutrične hustejšie ako citróny! Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli o výhodách a zaujímavých spôsoboch, ako zahrnúť citrónové kôry do vašej stravy, rutiny krásy a domácich prostriedkov.
Štúdie preukázali, že citrónová kôra je vhodná na ústnu hygienu, chudnutie, zdravie pokožky, srdca a kostí a imunitu. Je tiež praktický po celom dome, pretože ho možno použiť ako prírodný a netoxický čistiaci prostriedok, dezodorant a prostriedok na odpudzovanie hmyzu.
Je bohatý na vlákninu, vitamín C, AHA, draslík, vápnik, pektín a bioaktívne flavonoidy, ako je d-limonén, ktoré poskytujú množstvo zdravotných výhod. Rôznym použitiam a zdravotným výhodám citrónových šupiek sa podrobne venujeme v tomto článku.
10 potenciálnych prínosov citrónovej kôry pre zdravie
Pozrime sa na niekoľko údajných zdravotných výhod citrónovej kôry.
1. Môže bojovať proti akné a pigmentácii a pomáhať pri starnutí
Citrónová kôra obsahuje kyselinu askorbovú a vitamín C v obrovskom množstve (1). Má tiež vysokú koncentráciu antioxidantov, ktoré pomáhajú pri detoxikácii. Tieto zložky sú dobré pre pokožku, pretože pomáhajú oddialiť vznik vrások, redukovať škvrny a spomaliť proces starnutia (2), (3).
Vitamín C v citrónovej kôre môže rozjasniť pokožku a pomôcť zmierniť starecké škvrny. Vitamín C pomáha stimulovať produkciu kolagénu, čo môže naopak pomáhať pri spevňovaní pokožky (4).
Citrónová kôra obsahuje aj kyselinu citrónovú. Kyselina citrónová pomáha pri omladení pokožky a zbavovaní odumretých buniek pokožky. Môže jemne odlupovať vonkajšiu vrstvu pokožky poškodenú slnkom, čo vedie k redukcii hnedých škvŕn, jemných vrások a vrások (5).
Alfa-hydroxykyseliny liečia akné a zlepšujú pleť náchylnú na akné pôsobením na vnútorné vrstvy pokožky (5).
Ľudové lieky tvrdia, že tradičné ubtany (indické peelingy na starostlivosť o pleť) vyrobené z citrónových a pomarančových šupiek pomáhajú znižovať výskyt celulitídy a akné. Neexistuje však žiadny vedecký výskum, ktorý by podporoval toto tvrdenie, pretože tieto bylinné kompozície nie sú vedecky formulované a regulované.
2. Môže podporovať chudnutie
Citrónová kôra je bohatá na antioxidanty, bioflavonoidy a rôzne základné vitamíny a minerály. Pektín v citrónovej kôre pomáha pri chudnutí a boji proti obezite (6).
Zistilo sa, že citrónový pektín vykazuje protizápalové účinky na určité črevné baktérie spojené s bojom proti obezite v stimulovanej štúdii s použitím SHIME (simulátor mikrobiálneho ekosystému človeka). Tieto prospešné baktérie - napríklad Lactobacillus a Megamonas - reagovali pozitívne na extrakty z citrónovej kôry (6).
Štúdia uskutočnená na University of Southern California Medical Center ukázala, že pektín, ktorý je rozpustnou vlákninou, znižuje vyprázdňovanie žalúdka a zvyšuje sýtosť u ľudí s obezitou (7). Tieto faktory tiež zohrávajú hlavnú úlohu pri udržiavaní hmotnosti a znižovaní obezity. V skutočnosti nedávna štúdia uskutočnená na potkanoch zistila, že pektín zvyšuje produkciu tráviacich enzýmov a hormónov (GLP-1), čo vedie k zníženiu príjmu potravy, obsahu tuku a telesnej hmotnosti (8). Na ďalšiu validáciu týchto tvrdení sú potrebné experimentálne dôkazy na ľuďoch.
3. Môže pomôcť udržiavať zdravie a hygienu ústnej dutiny
Citrónová kôra je tiež skvelá pre zdravie ústnej dutiny a udržiavanie správnej ústnej hygieny. Nedostatok vitamínu C súvisí s krvácaním ďasien, skorbutom a zápalom ďasien (9). Citrónová kôra má veľa vitamínu C, takže jej konzumácia rôznymi spôsobmi - napríklad vodou s citrónovou kôrou alebo čajom z citrónovej kôry - môže bojovať proti zubným problémom, ako sú zubné abscesy a dutiny.
Silné antibakteriálne vlastnosti citrónovej kôry môžu znížiť infekcie ďasien spôsobené baktériami ako Streptococcus mutans (10, 11) .
Štúdia uskutočnená na univerzite Tokaigakuen (Japonsko) ukázala, že citrónová kôra môže inhibovať mikrobiálny rast, pretože obsahuje látky ako 8-geranyloxypsolaren, 5-geranyloxypsolaren, 5-geranyloxy-7-metoxykumarín a phloroglucinol 1 -β-D- glukopyranozid (chlór) (12). Je potrebný ďalší výskum, aby sa pochopila korelácia medzi týmito zlúčeninami a antimikrobiálnou aktivitou pripisovanou citrónovej kôre.
4. Môže zlepšiť zdravie kostí
Citrónová kôra pomáha zlepšovať zdravie kostí, pretože obsahuje vysoké množstvo vápniku a vitamínu C, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi kostí a našej kostnej štruktúry (1), (13).
Štúdia vykonaná na myšiach zistila, že osteoporózu možno zvládnuť podaním kyseliny askorbovej na špecifický gén (14). Citrónová kôra - ktorá je bohatá na kyselinu askorbovú - môže mať teda potenciál zvládať ochorenia kostí a zlepšovať zdravie kostí. Tieto pozorovania sú tiež sľubnými prostriedkami pre ďalší výskum v tomto smere.
Ako už bolo spomenuté, citrónová kôra je bohatá na antioxidanty. Antioxidanty môžu pomôcť pri znižovaní zápalu, čo môže pomôcť pri liečbe autoimunitných porúch, ako je reumatoidná artritída (15).
5. Môže liečiť oxidačný stres a detoxikovať telo
Citrónová kôra je bohatá na vitamín C. Vitamín C je antioxidant, ktorý riadi poškodenie buniek tým, že zachytáva voľné radikály alebo toxíny uvoľňované počas stresu alebo určitých biologických procesov spojených s odumieraním a starnutím buniek (16).
Eliminácia týchto škodlivých toxínov pomáha pri detoxikácii tela a znižovaní stresu na metabolickej úrovni (15). Niektoré citrusové bioflavonoidy sú tiež užitočné pri znižovaní oxidačného stresu, ktorý, ak sa nelieči, môže spôsobiť rakovinu (17), (18).
Experimentálna štúdia uskutočnená na potkanoch zistila, že limonén, ktorý sa nachádza v citrónovej kôre, urýchľuje aktivitu enzýmov a produkciu slizníc, čo zase znižuje oxidačný stres spojený s poškodením tkaniva (19).
Štúdia uskutočnená v Egypte preukázala, že antioxidačná aktivita citrónovej kôry je silnejšia ako antioxidačná aktivita šupiek grapefruitu a mandarínky, čo z neho robí vynikajúcu voľbu na detoxikáciu tela (20). Môže teda zabrániť poškodeniu buniek a detoxikovať systém od škodlivých chemikálií.
6. Môže mať protirakovinové vlastnosti
Citrónová kôra bola spojená s prevenciou a liečbou rakoviny vďaka zlúčeninám, ktoré obsahuje, ako je salvestrol Q40 a limonén. Zistilo sa, že D-limonén zvyšuje mieru úmrtia mutovaných buniek a pomáha pri inhibícii šírenia rakovinových buniek žalúdočnej rakoviny u potkanov (21, 22).
Ďalšími látkami bojujúcimi proti rakovine, ktoré sa nachádzajú v citrónovej kôre, sú flavonoidy. Ukázalo sa, že príjem flavonoidov znižuje riziko rakoviny prsníka a žalúdka (23, 24). Flavonoidy citrusov nazývané polymetoxyflavóny (PMF) vykazujú antikarcinogénnu aktivitu blokovaním kaskády metastáz inhibujúcich mobilitu rakovinových buniek (25).
Napriek týmto štúdiám by sa citrónová kôra nemala považovať za liek na rakovinu, pretože na potvrdenie týchto zistení je potrebný ďalší výskum.
7. Môže predchádzať srdcovým chorobám a znižovať hladinu cholesterolu
Citrónová kôra môže pomôcť zvládnuť srdcovo-cievne poruchy prevenciou srdcových chorôb, cukrovky a zlepšením krvného obehu vďaka prítomnosti flavonoidov, vitamínu C a pektínu (4), (18), (23), (26).
Na reguláciu krvného tlaku je potrebný draslík, ktorého je v citrónovej kôre dostatok (1), (27).
Pektín a d-limonén prítomné v citrónovej kôre môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a podporiť dobré zdravie srdca (26). Štúdie vykonané na škrečkoch zistili, že pektín nachádzajúci sa v citrónovej kôre sa môže viazať na cholesterol a znižovať hladinu plazmy a cholesterolu (28), (29). Regulácia hladín cholesterolu môže pomôcť pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky a obezity, pretože všetky sú vzájomne prepojené s chorobami životného štýlu.
Štúdia uskutočnená na obéznych myšiach ukázala, že d-limonén znižuje hladinu cukru v krvi a hladinu LDL (30). Krátkodobý experiment na deťoch s nadváhou, ktoré dostali práškovú citrónovú kôru, ukázal nižšie hladiny LDL a krvného tlaku (26). Systematické preskúmanie viacerých štúdií zistilo, že zvýšené vychytávanie flavonoidov u ľudí znižuje riziko srdcových chorôb (31, 32).
Experimentálne údaje z klinických štúdií môžu poskytnúť presnejšiu analýzu výhod d-limonénu a ďalších zlúčenín prítomných v citrónovej kôre pre ľudí.
8. Môže liečiť bakteriálne a plesňové infekcie
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že požitie čaju z citrónovej kôry zabráni infekciám, ako je bežné prechladnutie, chrípka, infekcie uší a infekcie močových ciest (UTI). Môže to byť spôsobené antibakteriálnymi vlastnosťami citrónovej kôry (33).
Výskum zistil, že citrónová kôra redukuje rast baktérií rezistentných na antibiotiká a plesní rezistentných voči liekom (34), (35). Napriek týmto sľubným zisteniam je potrebný výskum, ktorý by preukázal tento prínos pre ľudí.
9. Môže liečiť žlčníkové kamene a zlepšiť trávenie
Tradične sa myslelo, že citrónová kôra alebo kôra pôsobia ako predjedlo alebo dobré tráviace zariadenie. Vedeckým zdôvodnením môže byť vysoký obsah pektínu (rozpustnej vlákniny) v citrónovej kôre, ktorý zmierňuje zápchu a poruchy trávenia a zvyšuje vylučovanie žlče (28), (29). To môže pomôcť pri zlepšovaní tráviacich funkcií.
Štúdie naznačujú, že citrónová kôra môže pomôcť pri liečbe žlčových kameňov. Zistilo sa, že d-limonén v citrónovej kôre - rozpúšťadlo cholesterolu - rozpúšťa žlčové kamene a rozpúšťa žlčové kamene obsahujúce cholesterol (36), (37), (38). Pod lekárskym dohľadom má teda citrónová kôra potenciál byť použitá ako alternatíva k chirurgickému zákroku na ošetrenie žlčových kameňov.
10. Môže zlepšiť imunitu
Vysoká koncentrácia flavonoidov a vitamínu C v citrónovej kôre môže zvýšiť vašu imunitu (20). Hlavné zložky obranného systému nášho tela pozostávajú z bielych krviniek alebo B buniek a T buniek. Štúdie in vitro preukázali, že vitamín C je nevyhnutný pri vývoji a množení T buniek alebo lymfocytov (39).
Vitamín C je tiež prítomný v neutrofiloch (typ bielych krviniek), ktorý pomáha pri fagocytóze, procese, pri ktorom imunitné bunky tela pohlcujú škodlivé alebo cudzie bunky, ako sú toxíny alebo baktérie, a ničia ich. Vitamín C je tiež nevyhnutný pri znižovaní poškodenia tkanív (40).
Zistilo sa, že prášok z citrónovej kôry zlepšuje imunitu rýb (41). Ryby boli kŕmené citrónovou kôrou v dehydratovanej forme, čo viedlo k zvýšeniu ich imunoglobulínov a peroxidázovej aktivity. Imunoglobulíny sú proteíny, ktoré imunitný systém produkuje na väzbu proti antigénom alebo cudzím látkam. Tieto komplexy sú potom telom bezpečne odbúrané, takže antigén nepoškodzuje organizmus (42).
Meta-štúdia údajov z 82 výskumných štúdií zistila, že konzumácia vitamínu C pomáha znižovať príznaky bežného nachladnutia u dospelých aj detí (43). Ďalší experimentálny výskum môže poskytnúť definitívny záver o tom, ako zlúčeniny nachádzajúce sa v citrónovej kôre zvyšujú imunitu.
Vážny nedostatok vitamínu C môže mať za následok vážne narušený imunitný systém, preto ho konzumujte