Obsah:
- Aké sú výhody ovocia miquat?
- 1. Podporuje zdravie srdca
- 2. Môže znížiť riziko rakoviny
- 3. Pomáha liečiť cukrovku
- 4. Môže ponúkať protizápalové vlastnosti
- 5. Môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi
- 6. Môže znížiť poškodenie pamäti a neurologický stres
- 7. Trávenie pomôcok
- Loquat Nutričné fakty
- Ako jesť Loquat
- Aké sú vedľajšie účinky lieku Loquat?
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 28 zdrojov
Loquat (Eriobotrya japonica ) je exotické sladké ovocie plné životne dôležitých živín, antioxidantov a flavonoidov. Hovorí sa mu tiež čínska slivka a pochádza z Číny.
Mišát je okrúhly alebo hruškovitý plod so žltou šupkou. Chutí podobne ako marhule alebo čerešne. Konzumuje sa hlavne surový a spracováva sa tiež na prípravu džemov, želé a džúsu.
Listy, semená a plody rastliny mišpule sú plné mnohých liečivých atribútov. Mišpule môžu pomôcť pri podpore zdravia srdca, znižovať riziko rakoviny a predchádzať cukrovke.
V tomto článku sme uviedli neuveriteľné zdravotné výhody, výživové údaje, recepty a potenciálne vedľajšie účinky ovocia mišpule. Pokračuj v čítaní.
Aké sú výhody ovocia miquat?
1. Podporuje zdravie srdca
Miškát je bohatý na draslík. Minerál pôsobí ako vazodilatátor a znižuje zaťaženie krvných ciev (1). Draslík môže tiež znížiť krvný tlak a chrániť srdce (2). Horčík v ovocí je tiež nevyhnutný pre reguláciu krvného tlaku a podporu srdcových funkcií (3).
Fenolové zlúčeniny v loquats môžu zabrániť poškodeniu buniek a zmierniť zápal, čím sa zlepší zdravie srdca (4), (5). Vykazujú antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Štúdie tiež zistili, že potraviny bohaté na antioxidačné účinky môžu znížiť riziko srdcových chorôb (6, 7). Koncentrácie karotenoidov v potravinách tiež znižujú riziko niekoľkých srdcových problémov (8).
2. Môže znížiť riziko rakoviny
Štúdie na zvieratách uvádzajú, že výťažky z listov a semien mišpule majú protirakovinové vlastnosti (9, 10). Zistilo sa, že metanolové extrakty z loquatu pomáhajú predchádzať šíreniu ľudských buniek rakoviny prsníka (11).
Štúdia uskutočnená univerzitou v Okayame zistila, že polyfenoly vykazujú cytotoxickú aktivitu proti bunkovým líniám ľudských orálnych nádorov (12). Miškaty obsahujú kyselinu chlorogénovú, ktorá môže potlačiť rast rakoviny (9, 13). Kyselina zabraňuje šíreniu ľudských buniek rakoviny hrubého čreva a vedie k ich smrti (14).
Miškaty obsahujú beta-karotén. Štúdia vykonaná na univerzite v Zhengzhou zistila, že beta-karotén môže mať protinádorové účinky (15).
3. Pomáha liečiť cukrovku
Výskum ukazuje, že extrakty z milostných listov a semien môžu mať antidiabetický účinok. Môžu pomôcť pri kontrole a prevencii cukrovky typu 1 a 2 (9). V štúdii uskutočnenej na Centrálnej taiwanskej univerzite pre vedu a techniku na myšiach mohol loquat znižovať hladinu cukru v krvi (16).
Ďalšia štúdia uskutočnená na Sieboldovej univerzite v Nagasaki na potkanoch a myšiach zistila, že semená mišpule vykazovali hypoglykemickú aktivitu (17).
4. Môže ponúkať protizápalové vlastnosti
Miškaty majú protizápalové vlastnosti. Choroby, ako sú kardiovaskulárne a neurodegeneratívne poruchy, sú spojené so zápalom (18, 19). Zistilo sa, že mišľový džús má preventívne účinky na zápal (20).
V štúdiách na myšiach sa zistilo, že ovocné extrakty z loquatov znižujú zápal spôsobený stravou s vysokým obsahom fruktózy (21). Na pochopenie účinkov loquatu na zápal je potrebný dlhodobejší výskum.
5. Môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi
Loquat obsahuje pektín, druh vlákniny, ktorá môže znižovať hladinu cholesterolu. Štúdia uskutočnená na Maastrichtskej univerzite zistila, že pektín znižuje celkové koncentrácie cholesterolu u ľudí (22). V tejto súvislosti je však k dispozícii obmedzený výskum.
6. Môže znížiť poškodenie pamäti a neurologický stres
Výťažky z mišpule znižujú zhoršenie pamäti a pomáhajú predchádzať neurologickému stresu. Karotenoidové antioxidanty v mišpule bojujú s oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi. Štúdia uskutočnená na Yonsei University College of Medicine zistila, že loquat mal neuroprotektívne účinky. Ovocie môže pôsobiť proti zhoršeniu pamäti a oxidačnému stresu (23).
7. Trávenie pomôcok
Listy mišpule sa často používajú na upokojenie zažívacieho systému (24). Pektín v mišpule môže pôsobiť ako pomocník pri trávení. Štúdia uskutočnená na potkanoch na Shiga University of Medical Science zistila, že pektín môže zvyšovať množstvo črevnej sliznice (25, 26). Vláknina môže stimulovať peristaltický pohyb (kontrakcie podobné vlnám) a podporovať pravidelnosť stolice.
V nasledujúcej časti sme sa podrobne zaoberali nutričným profilom mišpule.
Loquat Nutričné fakty
Miškulát je vynikajúcim zdrojom vitamínov, minerálov a sacharidov. Obsahuje tiež mononenasýtené tuky, ako sú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ovocie má tiež nízky obsah cholesterolu a kalórií, pretože takmer neobsahuje žiadne lipidy. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva obsahuje jedna šálka (149 gramov) mišpule (27):
- Energia: 70 kcal
- Bielkoviny: 0,641 g
- Sacharidy: 18 g
- Vláknina: 2,53 g
- Vápnik: 23,8 mg
- Folát: 20,9 mg
Miškaty navyše obsahujú malé množstvo vitamínu B1, vitamínu C, vitamínu A, riboflavínu, medi, železa, vápnika a fosforu.
Tieto sľubné výhody a výživové údaje o mišpule vás mohli viesť k úvahám, ako ho mať. V ďalšej časti nájdete ďalšie informácie.
Ako jesť Loquat
Ovocie môžete konzumovať rôznymi spôsobmi. Zahrnuli sme niekoľko jednoduchých receptov.
Miškový čaj
Zloženie
- 2 až 4-palcové mišpule
- 2 šálky vody
Postup
- Listy rozdrobte a spojte ich s vodou.
- Zmes privedieme do varu. Stíšime oheň a dusíme 15 minút.
- Odstavte z ohňa, zakryte a nechajte čaj lúhovať 10 minút.
- Preceďte a podávajte horúce; alebo necháme vychladnúť a podávame ľadové.
- Môžete si tiež pochutnať ako horúci medovník pridaním bourbonu a tenko nakrájaného okrúhleho citróna.
Mišátový džús
- 10 loquats
- 1 pohár vody
- 2 lyžice cukru
- 1 lyžicu citrónovej šťavy
- Štipka soli
- 1/4 čajovej lyžičky čiernej soli (voliteľné)
Postup
- Olúpte kožu z mišpule a vyhoďte semená. Pridajte všetky ingrediencie do mixéra.
- Mixujte niekoľko minút.
- Pridajte ľad a miešajte ešte niekoľko sekúnd.
- Podávame ihneď.
Aj keď je miquat všeobecne bezpečný na konzumáciu, má niekoľko vedľajších účinkov, ktoré musíte mať na pamäti. Skontrolujte ich v nasledujúcej časti.
Aké sú vedľajšie účinky lieku Loquat?
Nadmerná spotreba loquatu môže spôsobiť toxickú myopatiu. K dispozícii sú iba obmedzené informácie, aby sa dalo dospieť k záveru, či ovocie môže mať nejaké ďalšie vedľajšie účinky.
Toxická myopatia
V štúdii pacient s hypertriglyceridémiou (vysoké hladiny triglyceridov), ktorý požil 2 litre čaju loquat leaf za dva týždne, zaznamenal pozoruhodný pokles hladín triglyceridov. Zažil však aj zápalovú myopatiu (svalové ochorenie vedúce k svalovej slabosti) (28).
Zatiaľ neboli zistené žiadne ďalšie dokumentované nepriaznivé účinky.
Záver
Miškaty sú nízkokalorické a vysoko výživné ovocie s mnohými zdravotnými výhodami. Obsahujú niekoľko rastlinných zlúčenín, vitamínov a minerálov. Miškaty môžu pomôcť pri podpore zdravia srdca, majú protirakovinové vlastnosti a môžu tiež predchádzať cukrovke.
Nadmerný príjem loquatu však môže spôsobiť toxickú myopatiu (ochorenie svalov). Robte preventívne opatrenia. Ak máte nejaké súvisiace ochorenia, pred konzumáciou ovocia sa poraďte so svojím lekárom.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Sú mišpule jedovaté?
Mladé listy mišpule mohli byť mierne jedovaté. Obsahujú kyanogénne glykozidy, ktoré pri trávení uvoľňujú kyanid do systému.
Môžete byť alergický na mišpule?
Plody mišpule môžu u niektorých ľudí spôsobovať alergie. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by tento bod dokázali.
Sú semená mišpule jedlé?
Nie, semená a mladé listy mišpule nie sú jedlé. Mohli byť mierne jedovaté kvôli prítomnosti glykozidov. Nie sú vhodné na ľudskú konzumáciu.
Ako viete, kedy je miquat zrelý?
Zrelý mišpule má v hornej časti stonky žltooranžovú farbu, bez zelene. Plody mišpule musia dozrieť na samotnom strome.
Ako chutia miquaty?
Ovocie, keď je zrelé, chutí sladko a jeho príchuť je zmesou citrusov, sliviek a marhúľ.
Mali by byť miquaty chladené?
Ak ich chcete skladovať dlhšie, mali by byť chladené.
Súvisia miquaty s mangom?
Nie, mišpule nesúvisia s mangom.
Môžete jesť mišpuľu?
Áno, môžete jesť kožu z mišpule.
Aký je rozdiel medzi kumquatmi a loquatmi?
Zatiaľ čo mišpule patria do rodiny ako jablká, hrušky a broskyne, kumkvaty patria do rodiny pomarančov.
28 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Haddy FJ, Vanhoutte PM, Feletou M. Úloha draslíka v regulácii prietoku krvi a krvného tlaku. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2006; 290 (3): R546 – R552.
Odkaz
- Tkáč CM. Draslík a zdravie. Adv Nutr. 2013; 4 (3): 368S – 77S. Publikované v roku 2013 1. mája
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23674806- draslík- a-zdravie/
- DiNicolantonio, James J a kol. „Horčík na prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych chorôb.“ Otvorte službu heartvol. 5,2 e000775. 1. júla 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6045762/
- Lutz, Mariane a kol. "Úlohy fenolových zlúčenín pri znižovaní rizikových faktorov srdcových a cievnych chorôb." Molekuly (Bazilej, Švajčiarsko) zv. 24,2 366. 21. januára 2019.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6359321/
- Lopez-Candales, Angel a kol. „Spojenie chronického zápalu s kardiovaskulárnou chorobou: od normálneho starnutia po metabolický syndróm.“ Časopis prírody a vedy zv. 3,4 (2017): e341.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5488800/
- Ye Z, Song H. Príjem antioxidačných vitamínov a riziko koronárnych srdcových chorôb: metaanalýza kohortných štúdií. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil. 2008; 15 (1): 26–34.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18277182-antioxidant-vitamins-intake-and-the-risk-of-coronary-heart-disease-meta-analysis-of-cohort-studies/
- Aune D, Keum N, Giovannucci E a kol. Príjem stravy a koncentrácie antioxidantov v krvi a riziko kardiovaskulárnych chorôb, celkovej rakoviny a úmrtnosti na všetky príčiny: systematický prehľad a metaanalýza odpovede na dávku prospektívnych štúdií. Am J Clin Nutr. 2018; 108 (5): 1069–1091.
pubmed.ncbi.nlm. Príčina-úmrtnosť-systematické-preskúmanie-a-dávka-odpoveď-metaanalýza-prospektívnych štúdií /
- Riccioni G. Karotenoidy a kardiovaskulárne choroby. Curr Atheroscler Rep. 2009; 11 (6): 434–439.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19852884-carotenoids-and-cardiovascular-disease/
- Liu, Yilong a kol. „Biologické aktivity extraktov z loquatu (Eriobotrya japonica Lindl.): Prehľad.“ Medzinárodný časopis molekulárnych vied zv. 17,12 1983. 6. decembra 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5187783/
- Vy, Mi-Kyoung a kol. „Extrakt z listov loquatu (Eriobotrya japonica) inhibuje rast nádorov MDA-MB-231 v xenoimplantátoch nahých myší a inváziu do buniek MDA-MB-231.“ Výskum výživy a prax zv. 10,2 (2016): 139-47.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819123/
- Kim, Min-Sook a kol. „Výťažky z loquatu (Eriobotrya japonica) potláčajú adhéziu, migráciu a inváziu do bunkovej línie ľudského karcinómu prsníka.“ Výskum výživy a prax zv. 3,4 (2009): 259-64.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2809231/
- Ito H, Kobayashi E, Takamatsu Y a kol. Polyfenoly z Eriobotrya japonica a ich cytotoxicita proti bunkovým líniám ľudských orálnych nádorov. Chem Pharm Bull (Tokio). 2000; 48 (5): 687–693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10823708-polyphenols-from-eriobotrya-japonica-and-their-cytotoxicity-against-human-oral-tumor-cell-lines/
- Lukitasari, Mifetika a kol. "Kyselina chlorogénna: predstaviteľný chemosenzibilizátor vedúci k potlačeniu rastu rakoviny." Journal of evidence-based integrative medicine zv. 23 (2018): 2515690X18789628.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073821/
- Sadeghi Ekbatan, Shima a kol. „Kyselina chlorogénna a jej mikrobiálne metabolity majú antiproliferačné účinky, zastavujú bunkový cyklus S-fázy a apoptózu v bunkách Caco-2 proti rakovine hrubého čreva.“ Medzinárodný časopis molekulárnych vied zv. 19,3 723. 3. marca 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877584/
- Zhang Y, Zhu X, Huang T a kol. β-karotén synergicky zvyšuje protinádorový účinok 5-fluóruracilu na karcinóm dlaždicových buniek pažeráka in vivo a in vitro. Toxicol Lett. 2016; 261: 49–58.
Odkaz a in-vitro /
- Shih CC, Lin CH, Wu JB. Eriobotrya japonica zlepšuje hyperlipidémiu a reverzuje inzulínovú rezistenciu u myší s vysokým obsahom tukov. Phytother Res. 2010; 24 (12): 1769–1780.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20564460-eriobotrya-japonica- zlepšuje-hyperlipidemia-and-reverses-insulin-resistance-in-high-fat-fed-mice/
- Tanaka K, Nishizono S, Makino N, Tamaru S, Terai O, Ikeda I. Hypoglykemická aktivita semien Eriobotrya japonica u diabetických potkanov a myší typu 2. Biosci Biotechnol Biochem. 2008; 72 (3): 686–693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18323632-hypoglykemic-activity-of-eriobotrya-japonica-seeds-in-type-2-diabetic-rats-and-mice/
- Paquissi, Feliciano Chanana. „Úloha zápalu pri kardiovaskulárnych ochoreniach: prediktívna hodnota pomeru neutrofilov a lymfocytov ako markera pri periférnych arteriálnych ochoreniach.“ Terapeutiká a riadenie klinických rizík zv. 12 851-60. 27. mája. 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4892833/
- Kinney, Jefferson W a kol. "Zápal ako centrálny mechanizmus pri Alzheimerovej chorobe." Alzheimerova choroba a demencia (New York, NY) zv. 4 575-590. 6. septembra 2018.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6214864/
- Lin, Jin-Yuarn a Ching-Yin Tang. „Šťavy z jahôd, mišpule, moruše a horkého melónu vykazujú profylaktické účinky na zápal vyvolaný LPS pomocou myších peritoneálnych makrofágov.“ Food Chemistry 107.4 (2008): 1587-1596.
www.researchgate.net/publication/223889801_Strawberry_loquat_mulberry_and_bitter_melon_juices_exhibit_prophylactic_effects_on_LPS-induced_inflammation_using_murine_peritoneal_macrophages
- Li W, Yang H, Zhao Q, Wang X, Zhang J, Zhao X. Extrakt z plodov loquat bohatý na polyfenoly zabraňuje nealkoholickému tukovému ochoreniu pečene vyvolanému fruktózou moduláciou glykometabolizmu, lipometabolizmu, oxidačného stresu, zápalu, črevnej bariéry a črevnej mikrobioty v Myši. J Agric Food Chem. 2019; 67 (27): 7726–7737.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31203627-polyphenol-rich-loquat-fruit-extract-prevents-fructose-induced-nonalcoholic-fatty-liver-disease-by-modulating-glycometabolism-lipometabolism-oxidative- stres-zápal-črevná bariéra-a-črevná-mikrobiota-u-myší /
- Brouns F, Theuwissen E, Adam A, Bell M, Berger A, Mensink RP. Vlastnosti rôznych typov pektínov znižujúce hladinu cholesterolu u mierne hyper-cholesterolemických mužov a žien. Eur J Clin Nutr. 2012; 66 (5): 591–599.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22190137-cholesterol-lowering-properties-of-different-pectin-types-in-mildly-hyper-cholesterolemic-men-and-women/
- Kim MJ, Lee J, Seong AR a kol. Neuroprotektívne účinky Eriobotrya japonica proti oxidačnému stresu vyvolanému β-amyloidmi a zhoršeniu pamäti. Food Chem Toxicol. 2011; 49 (4): 780–784.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21168467-neuroprotective-effects-of-eriobotrya-japonica-against-amyloid-induced-oxidative-stress-and-memory-impairment/
- Tan, Hui a kol. „Potenciál triterpenoidov z mišpule (Eriobotrya japonica) na prevenciu a liečbu kožných porúch.“ Medzinárodný časopis molekulárnych vied zv. 18,5 1030. 11. mája. 2017.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5454942/
- Chun W, Bamba T, Hosoda S. Vplyv pektínu, rozpustnej vlákniny, na funkčné a morfologické parametre tenkého čreva u potkanov. Trávenie. 1989; 42 (1): 22–29.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2545493-effect-of-pectin-a-soluble-dietary-fiber-on-functional-and-morphological-parameters-of-the-small-intestine-in- potkany /
- Femenia, Antoni a kol. „Charakterizácia bunkových stien tkanív plodov mišpule (Eriobotrya japonica L.).“ Carbohydrate Polymers 35.3-4 (1998): 169-177.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0144861797002403
- „FoodData Central Search Results.“ FoodData Central, fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169908/nutrients.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169908/nutrients
- Toxická myopatia vyvolaná požitím extraktu listov loquat, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/8353763_Toxic_myopathy_induced_by_the_ingestion_of_loquat_leaf_extract