Obsah:
- Aspirín: Má to nejakú úlohu v dermatológii?
- Aspirín na akné: Je to účinné?
- Ako používať aspirín na akné
- Možné vedľajšie účinky topického aspirínu a preventívne opatrenia
- 6 zdrojov
Vyskočenie aspirínu na bolesť hlavy, horúčku a nachladnutie je bežnou praxou. Aplikácia rozdrveného aspirínu na akné je tiež rovnako bežnou praxou v oblasti domácich majstrov, ktorú mnohí ľudia nasledujú bez toho, aby si to dvakrát premysleli. Otázkou je, či je za tým nejaký vedecký dôvod. Skutočne funguje aspirín na akné? Posunutím nadol to zistíte.
Aspirín: Má to nejakú úlohu v dermatológii?
Aspirín sa používa ako analgetikum na zmiernenie bolesti. Postupom času sa však vyvinul zo svojej tradičnej úlohy ako tlmiča bolesti a stal sa liekom, ktorý má široké spektrum aplikácií.
V dermatológii sa aspirín používa mimo označenia a neschváleným spôsobom. Je prospešný pri liečbe Raynaudovho fenoménu, erytému nodosum (druh zápalu kože), vitiligo, postherpetickej neuralgie, kožných zmien spôsobených niacínom, reakcií na popáleniny od slnka, miernych lepra reakcií typu 1 a svrbenia kože spojeného s polycytémiou vera (1).
Ďalšia štúdia zistila, že topická aplikácia aspirínu môže pomôcť znížiť opuch a začervenanie spôsobené histamínom. Štúdie sa zúčastnilo 24 pacientov s kožnými vyrážkami spôsobenými laurylsulfátom sodným (SLS) (2).
Preto môže aspirín, ak sa užíva perorálne aj topicky, pomôcť pri potláčaní príznakov viacerých stavov pokožky. Ale je rovnako účinný aj na akné?
Aspirín na akné: Je to účinné?
Zatiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že aspirín môže znižovať výskyt akné.
Prečo teda ľudia používajú aspirín na akné? Myšlienka používania aspirínu na akné vychádza zo skutočnosti, že aspirín obsahuje kyselinu acetylsalicylovú. Kyselina salicylová je populárny lokálny liek na akné. Kyselina acetylsalicylová je syntetický derivát kyseliny salicylovej. Vzniká chemickou reakciou medzi kyselinou salicylovou a kyselinou octovou (3). Môžu znieť podobne, ale aspirín nie je to isté ako kyselina salicylová a naopak.
Avšak veľa ľudí, ktorí používali rozdrvený aspirín na akné, najmä na zápalové akné, videli výsledky. Ako je to možné?
Zápalové akné je spôsobené tým, že vaše póry sú upchaté odumretými bunkami pokožky, kožným mazom a baktériami. Akonáhle tieto póry nie sú upchaté, infekcia zmizne a zápal sa zmierni. Aspirín sa používa hlavne na zmiernenie zápalu, ale jeho účinnosť pri znižovaní zápalu spojeného s akné nie je známa.
Hlavnou myšlienkou používania aspirínu na akné je použitie kyseliny acetylsalicylovej - spôsobu, akým sa kyselina salicylová používa - na liečbu akné. Niekedy to funguje a niekedy nie. Aspirín pomáha vysušiť zápal, ktorý by mohol vyčistiť infekciu a znížiť výskyt akné.
Aj keď klinické štúdie ukazujú účinnosť aspirínu pri znižovaní zápalu kože súvisiaceho s mnohými stavmi, neexistujú vedecké dôkazy na podporu tohto populárneho DIY prostriedku na akné. Ak stále chcete vyskúšať použitie aspirínu na liečbu akné, sme tu, aby sme vám pomohli.
Pozrite si nasledujúcu časť.
Ako používať aspirín na akné
Neexistuje žiadny konkrétny spôsob použitia aspirínu na tvár pri akné. Keďže ide o domáci liek, existuje iba všeobecná metóda jeho použitia. Môžete však pridať niekoľko prísad a upraviť ho podľa potrieb svojej pokožky.
Používanie aspirínu:
- Rozdrvte niekoľko tabliet aspirínu v miske.
- Pridajte toľko teplej vody, aby ste vytvorili pastu.
- Akonáhle získate požadovanú konzistenciu, použite pastu ako bodové ošetrenie.
- Naneste pastu na zapálené miesto a nechajte pôsobiť maximálne 15 minút.
- Umyte ho teplou vodou.
- Môžete to sledovať hydratačným krémom.
Do tejto zmesi môžete pridať:
- Gél z aloe vera - pomáha znižovať zápal pri aplikácii na pokožku (4).
- Olej z čajovníkového oleja (iba jedna kvapka alebo dve kvapky) - pomáha pri liečbe mierneho až stredne ťažkého akné (5).
- Hamamel - Má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú upokojiť akné (6).
Tieto zložky môžu pomôcť vyčistiť infekciu a znížiť výskyt akné. Môžete ich pridať do aspirínu a vodnej pasty a použiť ich ako ošetrenie na mieste. Postup môžete opakovať jedenkrát každý deň, kým infekcia nevymizne.
Existuje niekoľko opatrení, ktoré by ste mali dodržiavať pri používaní aspirínu na koži, pretože má určité vedľajšie účinky.
Možné vedľajšie účinky topického aspirínu a preventívne opatrenia
- Aspirín môže vašu pokožku vysušiť a môže zhoršiť vyrážky. Preto sa vyvarujte toho, aby ste ho na pokožku použili príliš veľa.
- Môže to spôsobiť podráždenie pokožky spolu so začervenaním a šupinkami. Namiesto použitia na celú tvár ho používajte iba na bodové ošetrenie. Ďalej postupujte podľa hydratačného krému.
- Ak používate na pokožku kyselinu salicylovú alebo akékoľvek iné ošetrenie akné, nepoužívajte aspirín. Môže to vašu pokožku ďalej vysušiť.
- Môže to zvýšiť citlivosť vašej pokožky na slnko. Keď idete na priame slnečné svetlo, vždy sa natierajte krémom.
- Ak ste tehotná alebo dojčíte, nepoužívajte aspirín na akné.
- Vyhnite sa aspirínu, ak ste alergický na nesteroidné protizápalové lieky alebo NSAID, ako sú Advil a Ibuprofen.
Pri nanášaní čohokoľvek na svoju pokožku je lepšie byť opatrný, pretože nechcete ďalej zhoršovať svoj stav. Dodržujte správne lieky na akné a všetko, čo vám odporučí lekár. Lokálny aspirín nemusí fungovať u každého. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť liečby si zvolíte, vždy sa poraďte s dermatológom, aby ste dosiahli lepšie výsledky.
Dúfame, že vám tieto informácie pomohli. Ak máte ďalšie otázky, napíšte ich do sekcie komentárov a my sa vám ozveme.
6 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.-
- Aspirín v dermatológii: Revisited, Indian Dermatology Online Journal, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4693360/
- Topicky aplikovaný aspirín znižuje histamínom indukované reakcie hojenia a vzplanutia u normálnej a SLS-zapálenej pokožky, ale neznižuje svrbenie. Randomizovaná, dvojito zaslepená a placebom kontrolovaná štúdia na ľuďoch, Acta Dermato-Venereologica, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12013195
- Aspirín, PubChem, Národné centrum pre biotechnologické informácie, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Aspirin
- Aloe Vera: Krátky prehľad, Indian Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Účinnosť 5% topického gélového oleja z čajovníkového oleja pri miernom až stredne závažnom akné vulgaris: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia, Indian Journal Of Dermatology, Venereology And Leprology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314442
- Moisturizers for Acne, The Journal of Clinical And Esthetic Dermatology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025519/
- Aspirín v dermatológii: Revisited, Indian Dermatology Online Journal, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.