Obsah:
- Čo je to jojobový olej?
- Top 10 výhod jojobového oleja pre pokožku a vlasy
- 1. Môže pomôcť pri liečbe akné
- 2. Môže hydratovať vašu pokožku
- 3. Môže podporovať rast vlasov
- 4. Môže pomôcť oddialiť starnutie
- 5. Môže pomôcť upokojiť psoriázu
- 6. Môže pomôcť pri odstraňovaní make-upu
- 7. Môže riasy zahustiť a pôsobiť ako balzam na pery
- 8. Môže liečiť plesňové infekcie
- 9. Môže pomôcť liečiť kolísku
- 10. Môže sa použiť pri starostlivosti o nechty a starostlivosti o nechty
- Aké je zloženie jojobového oleja?
- Ako používať jojobový olej
- Ako si vybrať kvalitný jojobový olej
- Možné vedľajšie účinky a riziká spojené s používaním jojobového oleja
- Záver
- Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
- 21 zdrojov
Jojobový olej ( Simmondsia chinensis ) je získavaný z jojobového semena, kríka, ktorý je pôvodom z južnej Kalifornie, južnej Arizony a severozápadného Mexika. Jojobový olej sa vo veľkej miere používa v kozmetických formuláciách ako zvlhčovač vďaka svojej schopnosti zadržiavať vlhkosť bez upchávania pórov.
Jojobový olej je najčastejšie známy pre svoje anti-agingové a hojivé vlastnosti pre pokožku a vlasy. Používa sa tiež ako hydratačný odličovač, balzam na pery a kondicionér na mihalnice.
Aj keď výhody jojobového oleja boli zaznamenané v tradičnej ľudovej medicíne, súčasná vedecká literatúra, ktorá ich podporuje, je obmedzená. K dispozícii je však niekoľko patentov s jojobovým olejom ako dôležitou súčasťou, ktoré skúmajú jeho rozmanité výhody. V tomto článku sme diskutovali o výhodách jojobového oleja pre pokožku a vlasy. Posunutím nadol získate ďalšie informácie.
Čo je to jojobový olej?
Ako už bolo uvedené, jojobový olej sa extrahuje z matice rastliny jojobový. Olej má mierne orieškovú arómu. Obsahuje niektoré silné mastné kyseliny, vrátane kyseliny olejovej, stearovej a palmitovej (1). Semená sú jedlé a často sa používajú na extrakciu kuchynského oleja.
Olej má aj ďalšie komerčné využitie. Používa sa ako fungicíd na ničenie plesní. Používa sa tiež ako náhrada za veľrybí olej a jeho deriváty (napríklad cetylalkohol), pretože ide o tekutý vosk (2). V nasledujúcej časti sme prediskutovali výhody jojobového oleja týkajúce sa zdravia pokožky a vlasov.
Top 10 výhod jojobového oleja pre pokožku a vlasy
Vďaka zvlhčovacím a protizápalovým vlastnostiam jojobového oleja je vhodný z hľadiska liečby najbežnejších problémov s pokožkou a vlasmi. Používanie oleja je jednoduché - niekoľko kvapiek môže pomôcť pri liečbe akné, suchej pokožky a plesňových infekcií. Jojobový olej môže tiež zvýšiť zdravie a vzhľad vlasov.
1. Môže pomôcť pri liečbe akné
Jojobový olej je veľmi častou zložkou rôznych výrobkov starostlivosti o pokožku. Štúdie ukazujú, protizápalové vlastnosti oleja (3). Obsahuje voskové estery, ktoré by mohli pomôcť pri hojení rán a potenciálne pomôcť pri liečbe akné (3).
Nemecká štúdia preukázala liečivé vlastnosti pleťových masiek obsahujúcich jojobový olej. Tieto hlinené pleťové masky boli súčasťou kozmetického zákroku a mohli ošetrovať poškodenú pokožku a mierne akné (4).
Jojobový olej je tiež nekomedogénny, tj. Neblokuje póry (5). Je veľmi jemný k pokožke. Vďaka tomu je dobrou alternatívou pre ľudí s citlivou pokožkou náchylnou na alergie.
2. Môže hydratovať vašu pokožku
Jojobový olej sa často používa vo zvlhčovačoch pokožky. Olej môže pomôcť udržiavať vonkajšiu vrstvu keratínu na pokožke. Udržuje vašu pokožku pružnú, pretože je zmäkčovadlom (6). Olej zvlhčuje vašu pokožku bez toho, aby upchával póry.
Zloženie oleja je podobné prírodným olejom prítomným v našej pokožke. Preto zastavuje nadmernú produkciu oleja a zároveň dodáva pokožke hydratáciu. Vďaka tomu je olej bezpečný pre všetky typy pleti (najmä pre mastnú).
Olej je dôležitou zložkou aj vo väčšine zvlhčovačov pokožky (6). Jeho použitie je jednoduché. Po očistení a tonizácii tváre si nalejte 5 až 6 kvapiek oleja na dlaň a krúživými pohybmi rozotierajte na tvár.
Jojobový olej môže tiež pomôcť pri liečbe ružovky. Aj keď na podporu tohto tvrdenia neexistuje žiadny konkrétny výskum, je možné predpokladať, že protizápalové a zvlhčovacie vlastnosti jojobového oleja môžu pomôcť pri liečbe tohto ochorenia. Pred použitím oleja na tento účel sa poraďte so svojím lekárom.
3. Môže podporovať rast vlasov
Neoficiálne dôkazy naznačujú, že kondičné vlastnosti jojobového oleja môžu pomôcť pri raste vlasov. Do vlasového kondicionéra môžete pridať jojobový olej pre jemné vlasy bez krepovitosti. To vám môže poskytnúť ďalšiu ochranu pred vysušením vlasov a rozštiepenými končekmi.
Hydratačné vlastnosti jojobového oleja tiež liečia suchosť pokožky hlavy a lupiny. Vitamín E v oleji je prospešný pre zdravie vlasov a vlasovej pokožky (7).
Neexistujú žiadne konkrétne dôkazy o tom, že jojobový olej posilňuje vlasy. Olej však zvlhčuje vlasové folikuly, čo môže zabrániť suchu, ktoré by inak mohlo viesť k vypadávaniu vlasov. Mnoho patentov na šampóny v skutočnosti obsahuje jojobový olej (alebo jeho vosk) ako jednu z ich dôležitých zložiek (8).
Štúdia použila jojobový olej spolu s ďalšími éterickými olejmi ako súčasť aromaterapie pri liečbe alopécie (plešatosti) (9). To zatiaľ nie je podložené výskumom. Preto odporúčame nespoliehať sa výlučne na olej pri liečbe alebo prevencii plešatenia. Prosím, obráťte sa na svojho lekára. Jojobový olej obsahuje dôležité mastné kyseliny, ktoré by mu mohli poskytnúť liečivé vlastnosti.
4. Môže pomôcť oddialiť starnutie
Zloženie oleja pozostáva z dlhých monosaturovaných esterov. Tie dodávajú oleju jeho zvlhčovacie vlastnosti. Zvlhčovacie a protizápalové vlastnosti jojobového oleja môžu tiež pomôcť oddialiť príznaky starnutia. Pomáhajú liečiť rôzne kožné infekcie a rany a môžu pomôcť oddialiť príznaky starnutia (10).
Jojobový olej má podobnú textúru ako ľudský maz a môže pomôcť v boji proti skorým príznakom starnutia vrátane jemných vrások a vrások (11). V tomto ohľade je však potrebný ďalší výskum.
Suchá pokožka je ďalším vážnym problémom, ktorý sa vyvíja s vekom. Hydratačné vlastnosti oleja tu môžu hrať preventívnu úlohu. Najväčšou výhodou jojobového oleja z hľadiska starnutia je jeho schopnosť zlepšovať syntézu kolagénu (12). Tento proces zlepšuje celistvosť a štruktúru pokožky a tiež pomáha rýchlo liečiť rany.
5. Môže pomôcť upokojiť psoriázu
Štúdia ukázala, že jojobový olej môže pomôcť znížiť podráždenie spôsobené tazaroténom u pacientov so psoriázou. Tiež zvyšoval ukladanie tazaroténu (zlúčenina komerčne používaná na liečbu psoriázy) v pokožke (13).
Schopnosť jojobového oleja preniknúť hlboko do pokožky je užitočná, pretože pomáha zvyšovať účinnosť zlúčeniny. Preto je jojobový olej vynikajúcim nosným olejom a hojne sa používa v aromaterapii (9).
6. Môže pomôcť pri odstraňovaní make-upu
Jojobový olej nezanáša značky. Preto je lepšou alternatívou k kokosovému oleju, pokiaľ ide o odličovanie. Jemný, zvlhčujúci a upokojujúci charakter oleja odstraňuje špinu a nečistoty bez toho, aby zbavoval tvár prírodných olejov. Zloženie oleja je bližšie k prirodzenému kožnému mazu človeka. To pomáha doplniť rovnováhu oleja v pokožke (10).
7. Môže riasy zahustiť a pôsobiť ako balzam na pery
Jojobový olej je jemný a môžete ho bez akýchkoľvek obáv používať v okolí očného okolia. Existuje niekoľko formulácií, ktoré používajú jojobový olej v kompozíciách maskary a na úpravu mihalníc (14).
Končekmi prstov si riasy pretrite olejom. Na tento účel môžete použiť vatový tampón. Procedúru môžete použiť aj na zahustenie obočia.
Neoficiálne dôkazy naznačujú použitie jojobového oleja na ošetrenie popraskaných pier. Olej sa však dobre vstrebáva do pokožky a je odolný voči odparovaniu (na rozdiel od väčšiny ostatných chemicky vylepšených výrobkov) (15). Jojobový olej tiež môže robiť zázraky ako balzam na pery. Môže pôsobiť na popraskané pery a zanechať ich hebké a pružné.
Poznámka: Neexistuje žiadny výskum, ktorý by naznačoval, že tieto metódy fungujú. Tieto použitia sú založené na anekdotických dôkazoch.
8. Môže liečiť plesňové infekcie
Zistilo sa, že jojobový olej vykazuje antifungálne účinky proti rôznym patogénom. V štúdiách preukázal jojobový olej účinný účinok proti určitým druhom plesní a určitým bakteriálnym kmeňom, vrátane Salmonella typhimurium a E. Coli (16).
Dermatologický výskum tiež naznačuje, že jojobový olej môže pomôcť zmierniť zápal spojený s plesňovými infekciami (17). Aj keď neexistuje priamy výskum, môžete na ošetrenie plesní nechtov alebo nôh použiť jojobový olej. Naneste niekoľko kvapiek na postihnuté miesto dvakrát až trikrát každý deň.
9. Môže pomôcť liečiť kolísku
Kolíska je tvorbou chrumkavých a žltkastých šupín na pokožke hlavy dieťaťa. Je to spôsobené nadmernou tvorbou kožného mazu. Neexistuje žiadny výskum, ktorý by podporoval, že jojobový olej dokáže liečiť kolísku. Jeho zvlhčovacie vlastnosti a podobnosť s ľudským kožným mazom však môžu pomôcť zmierniť príznaky (18). Pred použitím jojobového oleja na pokožku sa však poraďte s lekárom vášho dieťaťa.
10. Môže sa použiť pri starostlivosti o nechty a starostlivosti o nechty
Hydratačné vlastnosti jojobového oleja môžu zjemniť kožičky a použiť ich na starostlivosť o vaše nechty. Antimikrobiálne zlúčeniny v oleji môžu tiež predchádzať potenciálnym infekciám nechtov. Priamy výskum je však v tomto smere obmedzený.
V nasledujúcej časti sa pozrieme na zloženie jojobového oleja.
Aké je zloženie jojobového oleja?
Medzi najhojnejšie mastné kyseliny v jojobovom oleji patria kyselina olejová, palmitová a stearová (1). Obsahuje tiež surový proteín, vlákninu a limitujúce aminokyseliny, konkrétne lyzín, metionín a izoleucín (19).
Jojobový olej je obľúbený pre svoje použitie na pokožke a vlasoch. V nadchádzajúcej časti sme diskutovali o spôsoboch, ako to môžete urobiť.
Ako používať jojobový olej
Tento olej je dostatočne jemný na to, aby sa dal použiť ako nosný olej. Môžete tiež použiť samotný olej. Pri izbovej teplote je trvanlivosť jojobového oleja asi dva roky.
- Ako používať jojobový olej na tvár proti akné
Niektoré neoficiálne dôkazy naznačujú, že na ošetrenie akné je potrebné použiť jojobový olej spolu s bentonitovým ílom. Pretože chýbajú skutočné dôkazy o tejto metóde, odporúčame vám, aby ste sa skôr, ako budete pokračovať, poraďte so svojím lekárom.
Môžete zmiešať rovnaké diely jojobového oleja a bentonitovej hliny (hlinu si môžete kúpiť tu). Po dosiahnutí hladkej konzistencie si ju naneste na tvár a krk. Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút a potom ho umyte bežnou vodou. Túto metódu môžete dodržiavať dvakrát až trikrát týždenne. Po umytí hliny môže byť vaša pokožka na chvíľu červená. Preto to robte v noci predtým, ako idete spať.
- Ako používať jojobový olej na vlasy
Jojobový olej môžete použiť ako ošetrenie na celú noc alebo ho môžete použiť na masáž pokožky hlavy ako ošetrenie horúcim olejom. Umyte si vlasy ako obvykle.
- Ako používať jojobový olej ako odličovač
Použitie oleja na odstránenie make-upu je jednoduché. Pridajte pár kvapiek jojobového oleja na vlhký vatový tampón a votrite si pokožku zaťaženú make-upom. Ak máte veľa makeupu, môžete použiť viac vatových tampónov. Procedúru môžete opakovať pomocou vatového tampónu na odstránenie make-upu z mihalníc.
Akonáhle ste hotoví s odstránením všetkých stôp make-upu, opláchnite si tvár vodou. Tvár si môžete utrieť čistou handričkou a potom si na tvár naniesť niekoľko kvapiek jojobového oleja.
- Ako používať jojobový olej ako balzam na pery
Ak si trochu zalejete olej na perách, skôr ako začnete s makeupom, urobíte to.
Používanie jojobového oleja je jednoduché. Je však dôležité zaobstarať si kvalitný jojobový olej.
Ako si vybrať kvalitný jojobový olej
Identifikácia správneho jojobového oleja je jednoduchá. Choďte na 100% organický jojobový olej. Zaistite, aby bol lisovaný za studena (to znamená, že olej nestratil žiadne svoje prospešné vlastnosti). Olej musí byť tiež stopercentne čistý. Nevyberajte olej, ktorý je zmiešaný s inými olejmi alebo je rafinovaný.
Fľašu jojobového oleja si môžete kúpiť buď v najbližšom supermarkete alebo v zdravotníckom obchode alebo online na Amazone. Môžete ho začať používať okamžite, ale musíte mať na pamäti určité preventívne opatrenia.
Možné vedľajšie účinky a riziká spojené s používaním jojobového oleja
Aj keď je jojobový olej bezpečný, môže u niektorých jedincov spôsobiť reakcie. Preto je dôležité pred použitím oleja urobiť test na patch.
Najdôležitejším opatrením, ktoré musíte urobiť, je nepožívať olej. Jojobový olej obsahuje kyselinu erukovú, toxín, ktorý môže zvyšovať riziko srdcových chorôb (2 0). Topická aplikácia môže u niektorých ľudí spôsobiť ľahké alergie (ako vyrážky) (21).
Vyhnite sa im môže urobiť test na patch. Naneste 3 až 4 kvapky jojobového oleja na vnútorné predlaktie. Miesto prekryte leukoplastom a počkajte deň (24 hodín). Odstráňte leukoplast a skontrolujte kožu pod ním. Ak nenájdete žiadne príznaky alergie, je dobré ísť.
Záver
Ďalší výskum sa robí o jojobovom oleji. Z aktuálnych dôkazov môžeme usúdiť, že olej má vynikajúci potenciál na zlepšenie zdravia pokožky a vlasov. Vďaka hydratačným vlastnostiam jojobového oleja je vynikajúcim zvlhčovačom a kondicionérom pre pokožku a vlasy.
Pôsobí upokojujúco na pokožku hlavy a môže pomôcť liečiť pacientov s rôznymi kožnými chorobami, ako sú ekzémy, dermatitídy, akné a psoriáza. Vďaka svojim vlastnostiam proti starnutiu a hojeniu je olej univerzálnym komponentom v starostlivosti o pokožku a vlasy.
Budúci výskum môže odhaliť ďalšie dôležité vlastnosti oleja. Nakúpte olej a začnite ho používať.
Odpovede odborníkov na otázky čitateľov
Môžem si cez noc nechať jojobový olej na tvári?
Pretože jojobový olej nie je komedogénny, je bezpečné nechať ho na tvári pôsobiť cez noc. Pomôže to pri omladení pokožky.
Môžem nechať jojobový olej vo vlasoch cez noc?
Áno, jojobový olej môže zostať vo vlasoch cez noc. Môže to upraviť vaše vlasy.
Môžem si na tvár používať jojobový olej každý deň?
Molekulárna štruktúra jojobového oleja je dosť podobná prírodným olejom produkovaným našou pokožkou. Preto môže byť jojobový olej použitý na vašu tvár každý deň.
Ako často by som si mal používať jojobový olej na tvár?
Závisí to od rôznych faktorov vrátane typu pokožky, veku a klimatických podmienok. Olej je veľmi šetrný k pokožke. Môže sa preto použiť vždy, keď pokožka potrebuje hydratáciu.
Je jojobový olej lepší ako arganový?
Zatiaľ čo jojobový olej je pre pokožku lepší, arganový olej by mohol byť lepšou voľbou pre vlasy. Vhodnosť týchto olejov závisí aj od typu pokožky / vlasov a ďalších faktorov.
Môžem si nechať jojobový olej na pokožke hlavy?
Áno, zanechanie jojobového oleja na pokožke hlavy zjemní pokožku hlavy a pomôže v boji proti suchu.
Nanášate jojobový olej na mokré alebo suché vlasy?
Jojobový olej môžete nanášať buď na mokré alebo suché vlasy. Pomáha vám dosiahnuť hladké vlasy bez krepov.
Čo je lepšie pre vlasy - jojobový olej alebo kokosový olej?
To závisí od typu vlasov. Poraďte sa s odborníkom na starostlivosť o vlasy.
Môže jojobový olej eliminovať tmavé kruhy?
Pretože jojobový olej je podobný kožnému mazu, môže uľahčiť prirodzené hojenie a omladenie buniek. To môže znížiť výskyt vrások, tmavých kruhov a stareckých škvŕn. V tomto aspekte však chýba konkrétny výskum.
21 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborné štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Lin, Tzu-Kai, Lily Zhong a Juan Luis Santiago. "Protizápalové účinky a účinky na kožnú bariéru pri topickej aplikácii niektorých rastlinných olejov." Medzinárodný časopis pre molekulárne vedy 19.1 (2018): 70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Soudant, Etienne a kol. "Výťažok z jojoby užitočný na zlepšenie funkcií bariéry pokožky." US patent č. 9 949 918. 24. apríla 2018.
patents.google.com/patent/US9949918B2/sk
- Pazyar, N. a kol. „Jojoba v dermatológii: stručná recenzia.“ Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia 148.6 (2013): 687-691.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24442052
- Meier, Larissa a kol. "Maska z ílového oleja z jojoby na poškodenú pokožku a mierne akné - výsledky prospektívnej observačnej pilotnej štúdie." Research of Complementary Medicine Research 19.2 (2012): 75-79.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22585103
- Shaker MA, Amany M B. Jojobový olej: Nové médiá pre proces vyprážania. Curr Trends Biomedical Eng & Biosci. 2018; 17 (1): 555952.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf
- Arquette, Demetrios James G., Jim Brown a John Reinhardt. "Suché zvláčňujúce zloženie, ktoré obsahuje mono-nenasýtené estery jojoby." US patent č. 6,432,428. 13. augusta 2002.
patents.google.com/patent/US6432428B1/sk
- Rowe, Peter SN a kol. "Zlúčeniny a metódy na zvýšenie rastu vlasov." US patent č. 10,213,479. 26. februára 2019.
patents.google.com/patent/US10213479B2/sk
- Patent USA: 8343470
- Hay, Isabelle C., Margaret Jamieson a Anthony D. Ormerod. "Randomizovaná štúdia aromaterapie: úspešná liečba alopécie areata." Archívy dermatológie 134.11 (1998): 1349-1352.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867
- Pazyar, N. a kol. „Jojoba v dermatológii: stručná recenzia.“ Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia 148.6 (2013): 687-691.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24442052
- Brown, James S. a kol. "Mimetiká ľudského mazu pochádzajúce z botanických zdrojov a metódy ich výroby." US patent č. 9 289 373. 22. marca 2016.
patents.google.com/patent/USRE44718E1/sk
- Ranzato, Elia, Simona Martinotti a Bruno Burlando. "Vlastnosti hojenia rán jojobového tekutého vosku: štúdia in vitro." Journal of ethnopharmacology 134.2 (2011): 443-449.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21211559
- Nasr, Maha a kol. "Jojobový olej, mäkký koloidný nanonosič syntetického retinoidu: príprava, charakterizácia a klinická účinnosť u pacientov s psoriatikou." Aktuálna dodávka liekov 14,3 (2017): 426-432.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27174314
- Dumousseaux, Christophe a Carole Le Merrer. „Zloženie a sada na úpravu mihalníc.“ US patentová prihláška č. 12 / 567,971.
patents.google.com/patent/US20100119467A1/sk
- Calello, Joseph Frank a kol. "Metóda na ošetrenie popraskaných pier." US patent č. 6,086,859. 11. júla 2000.
patents.google.com/patent/US6086859A/sk
- Al-Obaidi, Jameel R. a kol. "Prehľad dôležitosti rastlín, biotechnologických aspektov a kultivačných výziev rastliny jojoby." Biologický výskum 50 (2017).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5571488/
- Shahin, Mostafa a kol. "Nové emulzné gélové formulácie na báze jojobového oleja na dodanie klotrimazolu." Aaps Pharmscitech 12.1 (2011): 239-247.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3066381/
- Richard, Wanda, Rebecca Whipple a Richard Jentis. "Metóda a súprava na zmiernenie viečka kolísky." US patentová prihláška č. 10/667 214.
patents.google.com/patent/US20040086477A1/sk
- Perez-Gil, F. a kol. "Chemické zloženie a obsah antifyziologických faktorov zvyškovej múčky jojoby (Simmondsia chinensis)." Archivos latinoamericanos de Nutricion 39,4 (1989): 591-600.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2490896
- Alexander, J. a kol. "Kyselina eruková v krmive a potravinách." EFSA J 14.11 (2016): 4593.
efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2016.4593
- Di Berardino, L. a kol. "Prípad kontaktnej dermatitídy z jojoby." Kontaktná dermatitída 55,1 (2006): 57-58.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16842559