Obsah:
- Je bielenie pre pokožku bezpečné?
- Riziká a vedľajšie účinky používania chemických prostriedkov na bielenie pokožky
- Bielenie pokožky: Domáce opravné prostriedky, ktoré vašu pokožku prirodzene rozjasnia
- 1. Jogurt
- 2. Citrón
- 3. Mlieko
- 4. Paradajka
- 5. Gramová múka
- 6. Kurkuma
- 7. Santalové drevo (Shwet Chandan alebo biele santalové drevo)
- 8. Šafran
- 9. Zemiak
- 10. Vaječný bielok
- 11. Papája
- 12. Jahoda
- 13. Sladké drievko
- 14. Mrkva
- 15. Ovsené vločky
- často kladené otázky
- 11 zdrojov
Vaša pleť neurčuje, či ste krásna alebo nie. Ak si myslíte, že tento článok je o tom, ako dosiahnuť, aby bola vaša pokožka spravodlivejšia, budete sklamaní.
V tomto článku si povieme o jednej z najbežnejších aspirácií pokožky, ktorú všetci zdieľame - jasnú a žiariacu pleť. Vinníkmi, ktorí prichádzajú medzi nami a týmto cieľom v oblasti pokožky, sú znečistenie a slnečné žiarenie. Spôsobujú pigmentáciu, opaľovanie, akné a upchávajú póry, vďaka čomu je naša pokožka matná a tmavá. Neexistuje spôsob, ako sa im môžeme vyhnúť.
Bielenie je efektívny spôsob, ako znížiť výskyt škvŕn a tmavých škvŕn a rozjasniť pokožku. Ale chemické bielidlá majú škodlivý vplyv na vašu pokožku. Najlepšou alternatívou je použitie prírodných prostriedkov na rozjasnenie pokožky bez jej poškodenia. V tomto článku sme diskutovali o dôvodoch, prečo sa vyhnúť chemickému bieleniu, a o niekoľkých prírodných spôsoboch, ktoré vám môžu pomôcť rozjasniť pokožku bez toho, aby ste ju poškodili. Pokračuj v čítaní.
Je bielenie pre pokožku bezpečné?
Nie, to určite nie.
Podľa štatistík existuje nezdravá posadnutosť „svetlou“ pokožkou, najmä medzi africkými a ázijskými ženami. Údaje OSN hovoria, že 40% afrických žien si bieli pokožku (1). Odhaduje sa, že do roku 2024 bude mať trh s výrobkami na zosvetlenie a bielenie pokožky hodnotu 31,2 miliárd dolárov (2). Málo si však uvedomujete, že používaním chemických bielidiel skutočne poškodzujete svoju pokožku. Bielenie pokožky môže spôsobiť vážne kožné komplikácie. Preto predtým, ako vyskúšate akékoľvek bieliace činidlo, musíte poznať riziká a vedľajšie účinky.
Riziká a vedľajšie účinky používania chemických prostriedkov na bielenie pokožky
Chemické bielidlá - vrátane bieliacich mydiel, krémov a krémov - obsahujú chemikálie, ako napríklad hydrochinón, ortuť (Hg) a steroidy, ktoré môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky ako (3):
- Otrava ortuťou
- Dermatitída (zápal kože ako vyrážky, svrbenie, začervenanie a pľuzgiere)
- Exogénna ochronóza (modročierna pigmentácia)
- Steroidné akné (červené, bolestivé hrčky, biele bodky a čierne bodky)
- Nefrotický syndróm (typ poruchy obličiek, pri ktorej sú poškodené krvné cievy v obličkách)
V tej istej štúdii vedci poukázali na to, že hydrochinón môže spôsobiť poškodenie DNA a imunosupresívne reakcie (zníženie účinnosti alebo aktivity vášho imunitného systému). Tiež upriamili pozornosť na potenciál zvýšenej zraniteľnosti voči rakovine kože spôsobenej akýmikoľvek zmenami v produkcii melanínu u ľudí, ktorí si bielia pokožku, najmä ak žijú v tropických oblastiach so silným UV žiarením. Dospeli k záveru, že na vytvorenie priameho spojenia je potrebných viac štúdií.
Pokiaľ máte zdravú pokožku, nemali by ste sa obťažovať svojou pleťou. Chápeme však, že škvrny, škvrny a pigmentácia môžu byť pre vás nepríjemné. Môžete skúsiť použiť prírodné domáce prostriedky na minimalizáciu škvŕn a škvŕn a zosvetlenie pokožky. Tieto DIY prostriedky na zosvetlenie pokožky nemusia úplne vymazať vaše škvrny alebo mať intenzívny bieliaci alebo bieliaci účinok, ale nepoškodia vašu pokožku (pokiaľ nie ste alergickí na niektorú zo zložiek) a udržiavajú ju zdravú a žiarivú. Skontroluj ich.
Bielenie pokožky: Domáce opravné prostriedky, ktoré vašu pokožku prirodzene rozjasnia
Predtým, ako vyskúšate niektorý z týchto liekov, urobte test náplasti, aby ste sa uistili, že nie ste alergický na niektorú zo zložiek. Majte tiež na pamäti, že ide o prírodné prostriedky a nebudú mať intenzívny bieliaci alebo bieliaci účinok ako chemické bielidlá.
1. Jogurt
Jogurt (a ďalšie mliečne výrobky) obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá pomáha pri zosvetľovaní pokožky (4). Tiež nanesenie jogurtu na pokožku má upokojujúci účinok.
Vezmite lyžicu jogurtu a pridajte do nej štipku kurkumy. Naneste pastu na pokožku a nechajte ju pôsobiť 15 - 30 minút pred umývaním. Postupujte podľa tejto rutiny raz denne.
2. Citrón
Citrón obsahuje vitamín C, ktorý inhibuje tvorbu melanínu a má depigmentačný účinok (5). Vyhnite sa však tomuto prostriedku, ak máte citlivú pokožku, pretože môže spôsobiť začervenanie a podráždenie. Citrón tiež robí pokožku fotocitlivou. Predtým, ako po použití tohto prostriedku vystúpite, naneste krém.
Lyžicu citrónovej šťavy zriedte destilovanou vodou a naneste si ju na tvár ako toner. Po 10 - 15 minútach ho zmyte.
3. Mlieko
Mlieko obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá zosvetľuje pokožku (4).
Lyžičku medu rozmiešajte v lyžici surového mlieka a pomocou vaty si ho rozotierajte po tvári. Nechajte pôsobiť 15-30 minút a zmyte. Postupujte podľa tejto rutiny raz denne.
4. Paradajka
Konzumácia paradajok vás môže ochrániť pred škodlivými účinkami UV lúčov (6). Neexistujú vedecké dôkazy o jeho zosvetľujúcom účinku na pokožku pri topickej aplikácii, bežne sa však používa ako domáci prostriedok na zosvetlenie pleti. Môžete pridať paradajky do svojej každodennej stravy alebo použiť nasledujúci domáci liek.
Zmiešajte lyžicu paradajkovej pasty so štipkou kurkumy a trochou mlieka. Naneste si ho na tvár a po 20 - 30 minútach zmyte. Túto rutinu opakujte trikrát týždenne.
5. Gramová múka
Gramová múka (alebo besan) je jednou z najbežnejšie používaných ingrediencií pre svoje kozmetické výhody. Pleť exfoliuje a čistí, aby sa zosvetlil tón pleti. Pomáha tiež znižovať opálenie a mastnotu (7).
Ak chcete použiť gramovú múku na rozjasnenie pokožky, zmiešajte lyžicu gramovej múky s ružovou vodou a naneste si pastu na pokožku. Pred zmytím ho nechajte vysušiť. Použite tento liek trikrát týždenne.
6. Kurkuma
Kurkuma má mimoriadne hojivé a antiseptické vlastnosti, a preto sa bežne používa v ajurvédskych prípravkoch na ošetrenie mnohých kožných ochorení. Kurkuma môže pomôcť znížiť pigmentáciu, tmavé škvrny a nerovnomerný tón pleti, aby vám poskytla jasnú a žiariacu pokožku (7).
Zmiešajte pol lyžičky kurkumy s mliečnym krémom a vmasírujte si ju na pokožku. Pred zmytím ho nechajte vysušiť. Postupujte podľa tohto lieku raz denne.
7. Santalové drevo (Shwet Chandan alebo biele santalové drevo)
Na vyliečenie kožných alergií sa používa prášok zo bieleho santalového dreva. Pôsobí tiež chladivo a upokojujúco na pokožku. Biely prášok zo santalového dreva je obzvlášť prospešný pri znižovaní výskytu jaziev a stôp po akné, aby vám poskytol jasnejší tón pleti (7).
Lyžičku bieleho prášku santalového dreva zmiešajte s lyžičkou medu a pastu si naneste na pokožku. Po 20 minútach ho umyte. Postupujte podľa tejto rutiny trikrát týždenne.
8. Šafran
Šafran obsahuje karotenoidové glykozidy a terpenoidy. Zosvetlí a rozjasní vašu pokožku a poskytne vám jasnú pleť a mladistvý lesk (7).
Štipku šafranových prameňov namočte do surového mlieka a zmes naneste vatou. Umyte ho po 30 minútach a postupujte podľa tejto rutiny raz denne.
9. Zemiak
Zemiaková šťava je jedným z najbežnejších liekov na kožu pri liečbe DIY. Neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by dokázala akýkoľvek prínos topickej aplikácie zemiakov pre pokožku. Mnoho ľudí však použilo zemiak a zistilo, že je prospešný pre tmavé kruhy, škvrny a zosvetlenie pokožky.
Zmiešajte zemiakovú šťavu s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy a medom. Aplikujte zmes na pokožku a po 15-20 minútach ju umyte. Postupujte podľa tejto rutiny 2-3 krát týždenne.
10. Vaječný bielok
Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by dokazovali účinok vaječných bielkov na rozjasnenie pokožky. Mnoho ľudí používa surové vaječné bielky na svoju pokožku, pretože zistili, že majú zosvetľujúci účinok. Nie je však vhodné nanášať na pokožku surové vajce, pretože môže obsahovať salmonelu.
11. Papája
Papája obsahuje vitamín C a karotenoidy, ktoré môžu znižovať pigmentáciu a predchádzať začervenaniu, keď ich konzumujete (5, 8). Mnoho ľudí však používa papáju na pokožku na zoslabenie znamienok, škvŕn a škvŕn.
Môžete to vyskúšať zmiešaním roztlačenej zrelej papáje s čajovou lyžičkou zriedenej citrónovej šťavy a aplikáciou na pokožku. Tento liek používajte každý druhý deň.
12. Jahoda
Jahoda tiež obsahuje vitamín C, ktorý má depigmentačné vlastnosti (5). Jeho aktuálne výhody však neboli preukázané.
Z jahody môžete pripraviť ovocný balíček na tvár. Roztlačte pár jahôd a zmiešajte ich s mliekom. Naneste si pastu na tvár. Po zaschnutí ho zmyte. Postupujte podľa tohto domáceho lieku raz denne.
13. Sladké drievko
Sladké drievko môže vašu pokožku vyčistiť a rozjasniť. Znižuje nadmernú produkciu melanínu a distribuuje ho rovnomerne do celej pokožky, aby sa znížila hyperpigmentácia. Zabraňuje tiež UVB-indukovanej pigmentácii. Je však potrebný ďalší výskum na preukázanie jeho depigmentačných účinkov (9).
Môžete zmiešať prášok sladkého drievka s práškom zo santalového dreva a ružovou vodou, potom pastu nanášajte na pokožku dvakrát alebo trikrát týždenne.
14. Mrkva
Mrkva obsahuje lykopén a karotenoidy, ktoré môžu pomôcť znížiť začervenanie a spálenie od slnka spôsobené UV žiarením (8). Neoficiálne dôkazy tiež naznačujú, že môže pomôcť redukovať škvrny a vyrovnať tón pleti, aby sa zlepšil jej vzhľad. Aj keď to vyžaduje veľa času a pravidelného nanášania, hovorí sa, že mrkva je omladzujúca pre všetky typy pleti.
Mrkvovú pastu zmiešajte s jogurtom a niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy a naneste si ju na pokožku. Použite tento liek raz denne.
15. Ovsené vločky
Ovsené vločky sú pre svoje výhody pre pokožku široko používané v kozmetike a výrobkoch starostlivosti o pleť. Vďaka svojej textúre je vynikajúcim peelingom, ktorý odstraňuje odumreté bunky pokožky (10). O ovsených vločkách sa tiež hovorí, že chránia vašu pokožku pred škodlivými účinkami UV lúčov, ako sú opaľovanie, tmavé škvrny a starecké škvrny (11). Účinnosť ovsených vločiek na pokožku si však vyžaduje ďalší výskum.
Ak chcete použiť ovsené vločky, zmiešajte mleté ovsené vločky s mliekom a vmasírujte si ich na tvár. Akonáhle je suchý, umyte ho.
V porovnaní s chemickými procedúrami trvá prirodzené ošetrenie pleti zjasnením dlhšie. Preto musíte tieto kúry používať pravidelne a buďte trpezliví. Chemický prostriedok na bielenie alebo bielenie pokožky vám môže poskytnúť okamžité výsledky, ale tiež poškodí vašu pokožku. Ak chcete svoju pokožku vybieliť bez toho, aby ste jej ublížili, vyskúšajte tieto prírodné prostriedky, ktoré ju rozjasnia.
často kladené otázky
Čo môžem použiť na bielenie pleti?
Môžete použiť bežné bieliace prostriedky, ktoré však môžu poškodiť vašu pokožku. Na rozjasnenie pleti je lepšie používať prírodné zložky.
Ako odfarbiť pokožku prirodzene?
Prírodné zložky môžu vašu pokožku iba rozjasniť a nemusia poskytovať rovnaké výsledky ako chemické bieliace prostriedky.
11 zdrojov
Stylecraze má prísne pokyny pre získavanie zdrojov a spolieha sa na odborne preskúmané štúdie, akademické výskumné inštitúcie a lekárske asociácie. Vyhýbame sa použitiu terciárnych odkazov. Ďalšie informácie o tom, ako zabezpečujeme presnosť a aktuálnosť nášho obsahu, sa dozviete v našich redakčných pravidlách.- Paying a High Price for Skin Bleaching, (2019), Africa Renewal, The United Nations.
www.un.org/africarenewal/magazine/april-2019-july-2019/paying-high-price-skin-bleaching
- Farba pleti, kultúrny kapitál a kozmetické výrobky: Vyšetrovanie používania výrobkov na zabezpečenie spravodlivej pleti v Bombaji v Indii, hranice v oblasti verejného zdravia, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5787082/
- Bielenie pokožky a dermatologické zdravie afrických a afro-karibských populácií v USA: Nové pokyny pre metodicky dôkladný, multidisciplinárny a kultúrne citlivý výskum, dermatológia a terapia, Springer Open, Americká lekárska knižnica, Národné ústavy zdravia.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5120641/
- Kyselina mliečna, laktát sodný a laktát draselný: Manipulácia / spracovanie, služba poľnohospodárskeho marketingu, ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov.
www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/Lactic%20Acid%20TR%202015.pdf
- Vitamín C v dermatológii, online denník Indian Dermatology, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
- Paradajková pasta bohatá na lykopén chráni pred kožným fotopoškodením u ľudí in vivo: randomizovaná kontrolovaná štúdia, British Journal of Dermatology, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20854436
- „Interná príprava a štandardizácia bylinného pleťového balenia, (2017) The Open Dermatology Journal, Bentham Open.
pdfs.semanticscholar.org/1ca2/5c17343fd28d0dfa868e2abd0919f8e986dd.pdf
- Objavovanie súvislosti medzi výživou a starnutím pokožky, (2012), Dermatoendocrinology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
- Kozmeceutiká na hyperpigmentáciu: Čo je k dispozícii ?, Časopis kožnej a estetickej chirurgie, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3663177/
- Prečo by ste si mali pílingovať tvár ?, Montana Academy.
www.montanaacademy.edu/why-should-you-exfoliate-your-face/
- Oatmeal in dermatology: a brief review., (2012), Indian Journal Of Dermatology, Venereology, and Leprology, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22421643