Obsah:
- Čo je to badián?
- Aký prínos má badián pre vaše zdravie?
- 1. Môže zmierniť plynatosť a zažívacie ťažkosti
- 2. Má antimikrobiálne vlastnosti
- 3. Protizápalové účinky
- 4. Môže mať chemoprotektívny charakter
- Čo sú fytochemikálie prítomné v badiáne?
- Jedlo na zamyslenie: Je badián aj aníz rovnaký?
- Je bezpečné jesť badián?
- V súhrne
- Referencie
Číňania najskôr použili ako liek badián. Táto sušená liečivá bylina je stálym príslušenstvom v ázijských stojanoch na korenie. Vďaka hojnosti éterických olejov a fytochemikálií z badiánu je dobrým pomocníkom pri trávení. Podáva sa dojčatám, deťom a dospelým na liečbu rán, chrípky a iných zápalových ochorení (1).
Bezpečnosť badiánu v potravinách je však neustále diskutovaná diskusia. V nasledujúcich častiach nájdete výhody a riziká jednej z najstarších liečivých bylín.
Čo je to badián?
Badián ( Illicium verum ) je malý strom pochádzajúci z Číny a Vietnamu. Tento strom sa pestuje v Laose, Kambodži, Indii, na Filipínach a na Jamajke. Vďaka svojmu charakteristickému tvaru sa v čínštine označuje ako baat gok alebo ba jiao , čo v preklade znamená „hviezda s ôsmimi rohmi“ (1), (2).
Toto pekne vyzerajúce korenie dodáva po pridaní do jedla jemnú sladkú, ale korenistú chuť. Čínska kuchyňa používa badián v marinádach a zmieša ho so zázvorom, cassiou a škoricou (2)
Indovia ho pridávajú do zmesi korenia zvanej garam masala , ktorá je obdobou zmesi nových korení. Táto garam masala sa používa v severoindických alebo mughlajských prípravkoch. Thajci ho používajú v ľadových čajoch pre svoju mierne sladkú chuť (2).
Vďaka nízkej toxicite pre človeka prijali Číňania badián ako liečivú bylinu. Predpokladá sa, že jeho extrakt má karminatívne a diuretické vlastnosti. Zostavili sme vedecké dôkazy o jeho zdravotných výhodách. Nájdete ich uvedené v sekcii nižšie!
Aký prínos má badián pre vaše zdravie?
Čínsky badián je karminatívna a spazmolytická bylina. Údajne je účinný proti nadúvaniu plynov, chrípke, reumatizmu a podobných stavov.
1. Môže zmierniť plynatosť a zažívacie ťažkosti
Nafukovanie, plyn, nafúknuté bruško a sýtosť sú príznakmi zažívacích ťažkostí. Približne 15 až 23% z Ázijcov a 15 až 30% z Američanov trpí nadúvanie (3).
Tradičná medicína v Číne, Turecku a Perzii používa badián na podporu trávenia. Toto korenie zmierňuje žalúdočné kŕče spôsobené plynmi. Podáva sa tiež dojčatám s kolickou chorobou (4, 5).
Avšak americká FDA nepodporuje použitie badiánu u dojčiat. Riadiaci orgán tvrdí, že podávanie čaju vareného z badiánu dojčatám môže vyvolať zvracanie, záchvaty a ďalšie neurologické účinky (4).
2. Má antimikrobiálne vlastnosti
Badián obsahuje bioaktívne zložky, ktoré ničia baktérie, vírusy, huby a kvasinky. Výskum dokazuje, že jeho antimikrobiálna vlastnosť sa pripisuje zložke zvanej anetol (6), (7).
Anetol je hlavnou zložkou éterických olejov z aromatických rastlín, vrátane badiánu a feniklu. Má silnú protizápalovú aktivitu (8). Mať badián môže preto pomôcť pri liečbe nachladnutia, kašľa, chrípky a iných mikrobiálnych infekcií.
Kyselina shikimová je ďalšou bioaktívnou zložkou extrahovanou z tohto korenia. Vo veľkej miere sa používal v antivírusových liekových formuláciách. Tamiflu, bežný liek na chrípku, má svoju hlavnú zlúčeninu (oseltamivir) odvodenú od kyseliny shikimovej (9).
3. Protizápalové účinky
Toto liečivé korenie je silný antioxidant a protizápalový prostriedok. Inhibuje aktiváciu niekoľkých prozápalových zlúčenín vo vašom imunitnom systéme (napríklad TNF-α a IL-1β) (9).
Aj tu má éterický olej z badiánu aktívnu úlohu. Bylina aj olej regulujú zápal v hladkých svaloch vášho srdca (9).
V štúdiách na potkanoch badián anuloval účinok diéty s vysokým obsahom tukov. Zlepšila lipidový profil. Vďaka takejto kontrole hladiny cholesterolu a zápalu môže badián zabrániť ateroskleróze, reumatizmu, bronchitíde a iným zápalovým ochoreniam (9).
4. Môže mať chemoprotektívny charakter
Fytochemikálie v badiáne preukazujú vlastnosti potlačujúce nádor. Na tejto aktivite sa primárne podieľajú fenylpropanoidy, β-karotén a fytoquinoidy (10).
V štúdiách na hlodavcoch sa tento koreninový extrakt podával myším modelom s rakovinou pečene. U týchto osôb to znížilo hmotnosť pečene. Vedci tvrdia, že dlhodobá liečba hviezdicovým anízom znižuje peroxidáciu lipidov (11).
Toto korenie znížilo nádorovú záťaž a oxidačný stres u myší. To znamená, že môže zvýšiť hladinu antioxidačných enzýmov vo vašom tele. Pridanie badiánu do jedla môže preto pomôcť v boji proti rakovine.
Za tieto zdravotné prínosy je zodpovedné chemické zloženie badiánu. Viac sa dozviete v nasledujúcej časti.
Čo sú fytochemikálie prítomné v badiáne?
Badián obsahuje bohaté množstvo seskviterpénov, fenylpropanoidov a mono-, di- a triterpénov. Jeho olej obsahuje predovšetkým anetol, estragol, fenikulín, limonén, metylchavicol, kyselinu linolovú a kyselinu palmitovú (10).
Alkány - vrátane heneikozánu, dokozánu, trikozánu, tetrakosánu, pentakozánu a nonakozánu - boli tiež identifikované v chemických analýzach (10). Stále prebiehajú výskumy s cieľom identifikovať a izolovať ďalšie bioaktívne zložky v častiach rastlín badiánu.
Jedlo na zamyslenie: Je badián aj aníz rovnaký?
Pojmy „badián“ a „aníz“ sa často používajú zameniteľné. Ale v skutočnosti sú to dve rôzne zložky.
Badyán (Illicium verum) je osemrohé sušené korenie v tvare kvetu, ktoré sa používa pri varení pre svoju sladko štipľavú chuť. Anýz sa vzťahuje na semená anízu.
Semená anízu patria úplne do inej botanickej rodiny. Sú to semená rastliny Pimpinella anisum, ktorá súvisí s kôprom, feniklom, kmínom a rascou.
Semená anízu majú podobnú chuť sladkého drievka ako badián, sú však silnejšie a účinnejšie.
Vďaka silnému biochemickému profilu a sladko-štipľavej príchuti môže mať badián trvalé miesto vo vašom stojane na korenie.
Držte sa tej myšlienky!
Toto korenie má svoj podiel vedľajších účinkov. Terpény a alkány v badiáne sú spojené s akútnymi stavmi. Nie všetky sú však podložené vedeckými dôkazmi. Viac informácií sa dozviete v nasledujúcej časti.
Je bezpečné jesť badián?
Tradičnou praxou je dávať odvar / čaj z badiánu deťom s kolickými / žalúdočnými ochoreniami. Po tejto liečbe však bolo hlásených niekoľko vedľajších účinkov (12, 13):
- Intoxikácia
- Hnačka
- Nepravidelný srdcový rytmus (brachycardia)
- Kŕče alebo tras (neurotoxicita)
- Zvracanie
- Rozmazané videnie
- Mimovoľné pohyby očí (nystagmus)
- Regurgitácia
Jedným z bežných dôvodov takýchto smrteľných vedľajších účinkov je kontaminácia / falšovanie (13).
Čínsky badián ( Illicium verum ) sa predáva spolu s japonským variantom ( Illicium religiosum ). Japonský badián je neurotoxická rastlina, zatiaľ čo čínsky variant je relatívne bezpečný (13).
Tento problém sa často vyskytuje, pretože obe varianty badiánu vyzerajú podobne. Je ťažké ich od seba odlíšiť.
Regulačné orgány pre potraviny vo všetkých krajinách by preto mali mať prísnu politiku na zastavenie kontaminácie. Vedci musia nájsť metódy na rozlíšenie toxických japonských a čínskych liečivých odrôd.
Ďalšou možnosťou je nahradiť badián obyčajným anízom alebo feniklom. Výborne fungujú aj klinčeky alebo mletá škorica.
V súhrne
Badián je liečivé korenie, ktoré sa hojne používa v ázijskej, indickej a blízkovýchodnej kuchyni. Účinne pôsobí proti plynatosti, tráviacim ťažkostiam, nachladnutiu, kašľu, chrípke a dokonca aj proti rakovine.
Jeho použitie v kombinácii s inými koreninami môže zvýšiť výživovú a liečivú hodnotu potravín. Pozor však na falšovanie. Poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zistite viac o pomere prínosu a rizika hviezdicového anízu. Upozorňujeme tiež, že korenie sa na dochutenie používa vo veľmi malom množstve a jeho výhody sa tiež prejavujú v malom množstve. Veľké množstvo korenia môže spôsobiť väčšiu toxicitu.
Môžete nám tiež napísať vaše dotazy týkajúce sa badiánu. Oceníme vašu úprimnú spätnú väzbu a príslušné návrhy. V nasledujúcej sekcii komentárov nás kontaktujte.
Referencie
-
- „Chemické zloženie a biologická aktivita badiánu…“ Journal of Insect Science, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Hodvábne cesty“, Medzinárodný program písania, University of Iowa.
- „Prevencia a liečba plynatosti tradičným“ iránskym časopisom Red Crescent Medical Journal, Národná lekárska knižnica USA, National Institutes of Health.
- „Byliny a korenie“ UT Extension, Poľnohospodársky ústav, University of Tennessee.
- „Chemické zloženie a bioaktívne vlastnosti…“ Research Article, Journal of Chemical, Biological and Physical Sciences, Academia.
- "Antimikrobiálne vlastnosti badiánu (Illicium verum Hook f)." Výskum fytoterapie, Americká národná knižnica medicíny, Národné ústavy zdravia.
- „Anízový olej“ Academia.
- „Anetol, zlúčenina liečivých rastlín, znižuje produkciu…“ Iranian Journal of Pharmaceutical Research, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Korenie a ateroskleróza“ Nutrients, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Star Anise“ MAHE Digital Repository, Manipal Academy of Higher Education.
- „Anti-onkogénne perspektívy korenia / bylín: komplexný prehľad“ EXCLI Journal, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.
- „Analýza neurotoxínu anizatínu v badiánu pomocou LC-MS / MS“ Potravinové prísady a kontaminanty, Taylor & Francis Group, Academia.
- „“ Archives de pediatrie, Americká národná knižnica medicíny, National Institutes of Health.