Obsah:
- Praslička: Čo je to? Prečo sa tak volá?
- Ako vám môže praslička pomôcť?
- Aké sú výhody prasličky roľnej?
- 1. Môže riadiť vypadávanie vlasov
- 2. Lieči obličkové kamene a hnačky
- 3. Posilňuje nechty a lieči rany
- 4. Podporuje zdravie kostí
- 5. Má antimikrobiálnu aktivitu
- 6. Zabraňuje zrážaniu krvi
- 7. Znižuje zápal a bolesť
- Čo sú aktívne zložky prasličky roľnej?
- Ako používať prasličku
- Jednoduchý spôsob prípravy čaju / nálevu z prasličky roľnej
- Čo potrebuješ
- Poďme na to!
- Aká je odporúčaná dávka pre prasličku roľnú?
Praslička roľná sa často vyskytuje v blízkosti opustených pozemkov a línií rybníkov. Vyzerá to ako špargľa, len že je tenšia. Praslička sa v tradičnej medicíne používala na ošetrenie lámavých nechtov, rán, vredov, zlomenín a problémov s obličkami.
Posledné výskumy potvrdzujú terapeutický význam tejto rastliny. Uvádza sa, že má v stonkách bohatý oxid kremičitý. Preto môže byť praslička roľná použitá na podporu zdravia pokožky a vlasov. Boli by ste šokovaní, keby ste vedeli o druhoch výhod, ktoré táto čudná burina má. Prejdite nadol a získate ohromujúce čítanie!
Praslička: Čo je to? Prečo sa tak volá?
iStock
Prasličky ( Equisetum arvense ) sú l iving fosílie z rodiny prasličky. Sú to pozostatky skupiny veľkých, hustých a huňatých rastlín, ktoré žili približne pred 350 miliónmi rokov (1, 2).
Presličky môžete ľahko spozorovať. Majú duté, spojené stopky. Tieto stonky je možné ľahko rozdeliť na rôzne časti a odhaliť tak drsné hrany, ktoré sú bohaté na deriváty oxidu kremičitého.
Jeden charakteristický rys z prasličky je ich stonky nemajú Zdá sa, že listy (ako špargle stoniek). Niektoré druhy však majú malé šupiny a dokonca kvety vyrastajúce z kmeňových spojov (1). Celkový štetinový vzhľad dáva rastline jej meno.
Prasličky sa bežne nazývajú hadia tráva / tráva, kostra buriny a konské fajky. Nájdete ich rastúce na okraji rybníka, na poliach a v priekopách (dôvod, prečo sú často klasifikované ako „burina“).
Môže to byť nesprávne pomenovanie, pretože Rimania jedli mladé výhonky prasličky. Za prasličky považovali vysokú výživnú hodnotu (1). Súčasný výskum však pokračuje, aby sa preukázal ich terapeutický potenciál.
Ako vám môže praslička pomôcť?
Praslička roľná pochádza z tropickej juhovýchodnej Ázie. To bolo použité v miestnej f SWR medicíne na liečenie rán a svalových kŕčov. Jeho stopky sa používajú pri liečbe vypadávania vlasov ako stimulant rastu vlasov (3).
Štúdie uvádzajú, že extrakty z prasličky roľnej majú antioxidačné a antibakteriálne účinky. Ich odvar pôsobí ako diuretikum a emmenagóg (podporuje menštruáciu) (4).
Posuňte sa nadol a nájdite niekoľko dôkazov založených na zdravotných výhodách prasličky roľnej.
Aké sú výhody prasličky roľnej?
1. Môže riadiť vypadávanie vlasov
iStock
Vypadávanie vlasov je výsledkom komplexných hormonálnych interakcií vo vašom tele. Niekoľko enzýmov spôsobuje miniaturizáciu vlasových folikulov. Zlúčeniny, ktoré inhibujú tieto enzýmy, fungujú dobre ako prostriedky proti vypadávaniu vlasov (3).
Staroveká medicína používala na posilnenie vlasov odvar z stoniek prasličky. Posledné pokusy naznačujú, že jeho stonky majú ochranné účinky na vlasy. Zistilo sa, že kyselina palmitová sa aktívne podieľa na blokovaní enzýmov (3).
Padanie vlasov môže stimulovať aj vysoká hladina voľných radikálov. Praslička roľná obsahuje antioxidanty ako kvercetín, kaempferol a ďalšie flavonoidy, ktoré vylučujú voľné radikály z krvi (3).
Uvarte stonky prasličky a umyte si nimi vlasy (po vychladnutí). To môže pomôcť zabrániť infekcii vlasov (4).
Predovšetkým prasličky extrakty d o nespôsobí žiadnu podráždenie do vlasových folikulov a papilárnej línie buniek (3).
2. Lieči obličkové kamene a hnačky
Obličkové kamene (kamene) sa tvoria, keď máte v moči veľmi vysoké hladiny vápnika a oxalátu. Ak sú malé (<5 mm), kamene môžu byť premyté sa v moči s hydratáciu a liekov. Mnoho bylín môžu zvýšiť moču výstup (diuréza) (5).
Praslička sa dá použiť na výrobu silných diuretických prípravkov. Ako štandardné liečivé čaje na stimuláciu diurézy sú licencované čaje z prasličky roľnej, púpavy a uva ursi. Tie zvyšujú na vylučovanie vápnika, draslíka, oxalát a citrátovej ióny z tela (6).
Túto stonku buriny môžete použiť aj na liečbu hnačiek a opuchov. Ale dávkovanie je kľúčové. Byliny ako praslička roľná môžu zhoršiť chronické ochorenie obličiek a spôsobiť poškodenie obličiek (6, 4).
3. Posilňuje nechty a lieči rany
Aplikácia extraktu / masti z prasličky roľnej napomáha hojeniu rán. Jeho protizápalový účinok znižuje intenzitu bolesti. Stonky majú voľný / neviazaný oxid kremičitý, ktorý stimuluje regeneráciu tkanív v mieste poranenia (7), (8).
Praslička roľná má dobré množstvo vitamínu C, vápniku a fenolických zlúčenín, ktoré môžu vykazovať antiseptické vlastnosti. Rastlinu možno použiť aj na spevnenie lámavých nechtov (7).
Deficit zo železa u žien spôsobuje vrások a štiepanie klincov (onychoschisis). Experimenty s extraktmi z prasličky roľnej u subjektov preukázali 80% zlepšenie sily nechtov (7).
4. Podporuje zdravie kostí
Táto rastlina je jednou z mála, ktorá obsahuje vápnik aj kremík. Spoločne s vápnikom a vitamínom D, kremík je nevyhnutný pre tvorbu a obnovu z kostí. Správna strava / strava je najlepším zdrojom pre dodanie tohto stopového prvku (9).
S prevarenú praslička čaj môže byť užitočné v skorých štádiách zlomenín. Môže tiež pomôcť pri znižovaní závažnosti osteoporózy.
Tradičná medicína používa túto bylinu aj na liečenie poranení spojivového tkaniva. Tento oxid kremičitý v prasličky pomáha pri vstrebávaní z vápnika, ktorý, podľa poradia, pomáha kolagénu syntézu. Kolagén posilňuje spojivové tkanivo a rekonštruuje zdravé tkanivo okolo rán (10, 11).
5. Má antimikrobiálnu aktivitu
Podľa najnovšieho výskumu a tradičnej medicíny majú extrakty z prasličky roľnej vynikajúcu antimikrobiálnu aktivitu. Asi 50 mg / ml môže zničiť baktérie ako Staphylococcus aureus , Staphylococcus epidermidis a Streptococcus pneumoniae (spôsobujúci zápal pľúc) (12).
V tejto burine bolo identifikovaných niekoľko aktívnych molekúl. Zahŕňajú anorganické kyseliny, fenolové kyseliny, flavonoidy, alkaloidy a prchavé zložky (13).
Určité druhy Equisetum tiež vykazovali protiplesňové vlastnosti. Ich výťažky by mohli brániť rastu druhov Aspergillus . Používanie prípravkov na báze prasličky môže liečiť bakteriálne / plesňové infekcie a zápaly nimi spôsobené (14).
6. Zabraňuje zrážaniu krvi
iStock
Predpokladá sa, že preslička znižuje agregáciu krvných doštičiek. To zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v tele (15).
Môžete ho použiť na liečbu / prevenciu vonkajších krvácaní, krvácania z nosa a krvácavých rán. To môže znížiť vykašliavanie z krvi a výskytu menštruačných zrazenín (16).
7. Znižuje zápal a bolesť
Používanie prípravkov z prasličky roľnej na liečenie zápalových porúch je dlhou tradíciou. Túto činnosť vykonávajú flavonoidy, fenolové kyseliny, triterpenoidy a vysoké hladiny oxidu kremičitého v rastline (17, 18).
Oni potláčajú aktiváciu prozápalových látok v tele. Štúdie na zvieratách dokazujú pozitívne účinky prasličky na reumatoidnú artritídu a neuvádzajú žiadnu toxicitu (18, 19).
Aktívne chemikálie rastliny tiež blokujú produkciu chemikálií vyvolávajúcich bolesť (prostaglandíny). Preto sa praslička roľná používa na liečenie zápalov obličiek, prostaty, močových ciest a sliznice žalúdka (vredy).
Topická aplikácia jeho extraktov má vynikajúce účinky tlmiace bolesť. Najlepšie účinkuje na rany a vredy (antinociceptívny účinok) (17), (19), (20).
Tieto zdravotné výhody sa pripisujú bohatému fytochemickému profilu. Niet divu, že Gréci a Rimania milovali túto bylinu na burinu!
Nechcete vedieť, čo je vo vnútri tých tenkých stoniek prasličky roľnej?
Prečítajte si nasledujúcu časť!
Čo sú aktívne zložky prasličky roľnej?
Stonky väčšiny druhov prasličky majú flavonoidy vrátane kvercetínu, izokvercetínu, apigenínu a kaempferolu. Prítomné sú aj steroly ako ß-sitosterol, kampesterol a izofucosterol (20).
Kyselina škoricová, kyselina kávová, kyselina kofeoyl-shikimová, kyselina ferulová a kyselina ekvisetolová sú niektoré fenolové kyseliny prítomné v rastline (20).
Prasličky sú predovšetkým bohaté na kyselinu kremičitú a draselné soli (20).
Vďaka týmto prvkom v stonkách majú prasličky značnú liečivú hodnotu (na rozdiel od iných burín).
Ako využijete tieto aktívne molekuly? Buď prehltnite alebo aplikujte prípravky z prasličky roľnej.
Nižšie nájdete rôzne možnosti.
Ako používať prasličku
- The (ale najjednoduchšie NOT najbezpečnejšie), možnosť použitia prasličky by jesť na súťažných / mladé výhonky. Toto je starodávne Avšak s touto možnosťou nesúhlasí veľa vedcov.
- Môžete vyskúšať sušené kapsule prasličky. Sú tiež bohatým zdrojom oxidu kremičitého. Kúpite ich tu.
- Tekuté výťažky bez alkoholu sa oplatí dať zabiť. Môžete pridať niekoľko kvapiek tejto tinktúry do vody, čaju a džúsu. Postupujte podľa lekárskych pokynov na fľaši. Kúpite ich tu.
- Najbezpečnejším a najviac preskúmaným prípravkom je čaj z prasličky roľnej. Môžete robiť to z čerstvého / vysušené praslička stonky alebo ready-to-variť voľná kúpiť sypaného čaju tu.
Postupujte podľa pokynov a pripravte malú dávku tohto čaju s vysokým obsahom oxidu kremičitého. Posunúť nadol!
Jednoduchý spôsob prípravy čaju / nálevu z prasličky roľnej
iStock
Čo potrebuješ
- Sušené stonky prasličky: 2-3 čajové lyžičky / šálka alebo sypaný čaj (použite odporúčané množstvo)
- Voda: 3-4 šálky (1 šálka = 250 ml)
- Čajová kanvica / kanvica: malá až stredná
- Sladidlo podľa vášho výberu: podľa chuti
Poďme na to!
- V kanvici / nádobe nastavte vodu na varenie.
- Pridajte prasličku (1 čajovú lyžičku na každý pohár vody; 1 pohár = približne 250 ml) do prázdneho čajníka.
- Akonáhle je voda pripravená, nalejte ju na bylinu.
- Necháme asi 5 až 10 minút lúhovať.
- Čaj preceďte do podávacích pohárov.
- Pridajte potrebné množstvo sladidla.
- Užite si v chladnom zimnom dni!
Spolu s týmito stonkami môžete použiť žihľavu na zvýšenie terapeutického kvocientu.
Poznámka: Výťažok z prasličky roľnej konzumujte iba pod lekárskym dohľadom alebo so súhlasom lekára. Predávkovanie môže byť smrteľné.
Koľko z tohto čaju by ste si mali dať za deň? Existuje nejaká hranica spotreby prasličky? Pokračuj v čítaní.
Aká je odporúčaná dávka pre prasličku roľnú?
900 mg / deň, rozdelené dávky sušeného prasličky doplnok pre štyri dni ukázali, žiadne škodlivé účinky, podľa výskumu (16), (21).
to je