Obsah:
- Ako odstrániť trvalé tetovanie - chirurgické metódy
- 1. Laserové odstránenie tetovania
- i) Pasívne ošetrenie laserom
- ii) Aktívne ošetrenie laserom
- 2. Terapia intenzívnym pulzným svetlom
- 3. Kryochirurgia
Ľutujete to tetovanie? Niekedy vás môže podnietiť okamžité rozhodnutie na celý život. To, čo sa v dnešnej dobe mohlo javiť ako „skvelý nápad“, môže byť teraz jednoducho rozpačité. Ak sa dokážete spojiť a rozhodli ste sa toto impulzívne rozhodnutie vymazať, nemusíte sa obávať - nie ste sami a existuje niekoľko možností.
Predtým, než sa vyberiete na odstránenie tetovania, musíte mať na pamäti niekoľko vecí:
- Ujasnite si, či by ste sa radšej chceli zakryť alebo vám ostane čiastočné tetovanie, pretože nie je úplne zaručený žiadny postup odstránenia tetovania. Niekedy iba čiastočne vyblednú a zanechajú duchovný obraz alebo trvalú vyvýšenú jazvu.
- Jedno ošetrenie neurobí prácu - budete potrebovať viac sedení s priemerným časom medzi sedeniami od 4 do 6 týždňov, pretože vaša pokožka sa musí medzi týmito sedeniami zotaviť. To sa však líši od človeka k človeku.
- Úspešnosť postupu odstránenia závisí od rôznych faktorov, ako napríklad - umiestnenie tetovania, váš vek a to, či ho robí profesionál alebo amatér. (Tetovanie, ktoré robia amatéri, sa dá ľahšie odstrániť, pretože sa robí nerovnou rukou, takže obrovský rozdiel v sýtosti, hĺbke a uniformite v porovnaní s tým, ktorý urobil profesionálny tetovací umelec).
- Zbaviť sa staršieho tetovania je porovnateľne jednoduchšie než z toho, čo ste si nedávno urobili.
- Musíte byť poučení a vedomí si možných vedľajších účinkov - najbežnejšou je hyperpigmentácia, ktorá predstavuje buď stmavnutie alebo zosvetlenie oblasti. Zvyčajne sa to zahojí do 6 - 12 mesiacov. Medzi ďalšie potenciálne vedľajšie účinky patrí zjazvenie, popáleniny, zmeny v štruktúre pokožky a infekcie.
- Najlepšie je zdržať sa používania antibiotík, keď sa podrobujete laserovému tetovaniu, pretože väčšina z týchto liekov vyvoláva citlivosť na svetlo, čo môže zhoršiť váš proces hojenia.
Je vždy dôležité venovať sa výskumu. Ak máte pochybnosti, neskokajte do procesu. Ak ste však psychicky a fyzicky pripravení to zvládnuť, je na čase zvoliť najúčinnejšiu techniku odstránenia.
Pretože veda napreduje a odstraňovanie tetovania si získalo nesmiernu popularitu, existuje s týmto procesom menšie riziko. Ďalej uvádzame niektoré z najvyhľadávanejších spôsobov odstránenia trvalých tetovaní.
Ako odstrániť trvalé tetovanie - chirurgické metódy
- Laserové odstránenie tetovania
- Terapia intenzívnym pulzným svetlom
- Kryochirurgia
- Dermabáza
1. Laserové odstránenie tetovania
Shutterstock
Toto je najbezpečnejšia a najpreferovanejšia technika odstraňovania tetovania s minimálnymi vedľajšími účinkami. Laser odstráni tetovanie rozbitím pigmentových farieb atramentu pomocou svetelného lúča s vysokou intenzitou.
Na tento postup možno použiť dva typy laserov - systém pasívneho laserového odstraňovania tetovania a systém aktívneho odstraňovania tetovania.
i) Pasívne ošetrenie laserom
Pretože „pasívny laser“ obsahuje slovo „laser“, nestáva sa z neho bláznivá metóda odstraňovania tetovania. Toto je lacnejší spôsob, ako sa zbaviť tetovania, ale príliš sa nerozčuľujte - táto technika vaše tetovanie vybledne iba čiastočne. Nájdete túto techniku, ktorú vám ponúkajú tetovacie salóny alebo kliniky krásy. Najlepšie je poznať rozdiel medzi týmito a lekárskymi aktívnymi lasermi s prepínaním Q, aby ste ich nevyužili, len aby ste nakoniec dosiahli čiastočne vyblednuté tetovanie v mene „úspory“.
ii) Aktívne ošetrenie laserom
Ide o najefektívnejší a najefektívnejší spôsob odstraňovania tetovaní takmer všetkých farieb - aktívny laser. Dermatológovia považujú techniku laserového odstraňovania s aktívnym Q prepínaním (AQS) za ideálnu. Vyžaduje rôzne sedenia a má tiež minimálne riziko zjazvenia. Ak sa bude dodržiavať správna následná starostlivosť, tieto sa zahoja do 6 - 12 mesiacov.
Existujú tri typy laserov s aktívnym prepínačom Q - Nd: YAG, Ruby a Alexandrite. Každá je zameraná na iný rozsah farebného spektra. Vo väčšine prípadov sa pri liečbe odstránením tetovania používa viac ako jeden laser Q-switch - a všetky dosahujú pôsobivé výsledky.
Získate rozdiel?
2. Terapia intenzívnym pulzným svetlom
Shutterstock
Terapia intenzívnym pulzným svetlom (IPL) využíva širokospektrálne svetlo, ktoré odstraňuje vrchnú vrstvu pokožky (epidermis). Rozkladá pigmenty v tetovaní na menšie zložky, ktoré sa potom vstrebávajú do krvi a odvádzajú z miesta. Postihnutá oblasť sa časom zahojí regeneráciou pokožky.
Táto technika však nie je vhodná pre farebných ľudí, pretože ich pokožka je náchylná k trvalej strate farby pleti (hypo-pigmentácia). Táto technika je vhodná aj pre väčšie tetovania, pretože vyžaruje veľké svetelné impulzy.
3. Kryochirurgia
Zdroj
Táto metóda sa najčastejšie používa na odstránenie rakoviny kože a bradavíc, ale používa sa aj pri odstraňovaní tetovania. Počas procesu je napustená oblasť vystavená extrémne nízkej teplote postriekaním mraziacim činidlom. Najčastejšie sa na to používa kvapalný dusík. Potom sa oblasť prebrúsi cez dermabráziu, aby sa odstránili vrchné vrstvy pokožky. To sa vykonáva v celkovej anestézii, pretože je to veľmi bolestivé. Najväčšou nevýhodou tejto techniky je, že môže poškodiť nielen tetovanú oblasť, ale aj kožné tkanivo.
Táto metóda je najmenej účinná na zelených a žltých pigmentoch. Tento proces tiež nie je