Obsah:
- Prečo sú vlasy z jablčného octu opláchnuté dobre pre vaše vlasy?
- Ako si vyrobiť a používať oplach na vlasy z jablčného octu
- Ako často by som mal opláchnuť vlasy ACV?
- Iné spôsoby, ako opláchnuť ACV
- 1. Byliny a jablčný ocot Opláchnite vlasy
- 2. Vlasy opláchnite éterickými olejmi a jablčným octom
Už ste si niekedy opláchli vlasy jablčným octom? Ste si vedomí výhod umývania vlasov jablčným octom? Ak nie, dovoľte mi, aby som vás osvietil. Jablčný ocot (ACV) je nákladovo efektívna, organická a prírodná topická liečba na riešenie akýchkoľvek problémov s pokožkou a vlasmi.
Normálna pokožka hlavy má hladinu pH 5, čo znamená, že je mierne kyslá. Táto úroveň kyslosti je dôležitá na to, aby ste mali vlasové kutikuly uzavreté, čo udržuje ich hladkosť a lesk. Bohužiaľ, väčšina výrobkov na starostlivosť o vlasy má hladinu pH vyššiu ako 7, čo narušuje rovnováhu pH vašej pokožky hlavy. To je miesto, kde prichádza na rad ACV. S vašimi vlasmi robí zázraky tým, že reguluje hladinu pH pokožky hlavy a bojuje proti nepriaznivým účinkom zásaditých produktov na starostlivosť o vlasy. Dozvieme sa viac o oplachovaní vlasov z jablčného octu.
Prečo sú vlasy z jablčného octu opláchnuté dobre pre vaše vlasy?
Shutterstock
- Pretože ACV obsahuje vysoké množstvo kyseliny octovej, je jeho hodnota pH blízka hodnote pH v ľudskej pokožke hlavy. Umývanie vlasov pomocou ACV vám pomáha udržiavať rovnováhu pH vašich vlasov a pokožky hlavy, čím vyrovnáva vlasové kutikuly a vlasy sú hladšie, lesklejšie a zdravšie.
- ACV je antimikrobiálny, protiplesňový, antibakteriálny a protizápalový. Pravidelné opláchnutie vlasov pomáha predchádzať tvorbe lupín, odlupovaniu a vypadávaniu vlasov.
- ACV odstraňuje odumreté bunky pokožky a zvyšky produktu (ako sú gély, spreje, séra a masky na vlasy), ktoré sa hromadia na vlasoch a pokožke hlavy.
- ACV sa skladá zo základných živín, ako sú vitamín B, vitamín C a draslík, ktoré sú prospešné pre vaše vlasy.
- Na rozdiel od šampónov a kondicionérov na báze silikónu, ACV nezaťažuje vaše vlasy. Naopak, vašim vlasom dodáva objem a telo.
- ACV zvyšuje prietok krvi do vlasových folikulov, čo stimuluje rast vlasov a posilňuje vaše korene.
- ACV dodáva vašim vlasom lesk, redukuje krepovatenie a znižuje ich pórovitosť. Vlasy tiež budú lepšie upraviteľné, čím sa zabráni ich lámaniu a štiepeniu.
- ACV neobsahuje žiadne chemikálie alebo pridané konzervačné látky, ktoré by mohli poškodiť vaše vlasy. Je to nákladovo efektívna metóda čistenia vlasov.
Teraz, keď som vzbudil váš záujem, poďme sa rozprávať o tom, ako môžete vyrobiť a použiť opláchnutie jablčného octu.
Ako si vyrobiť a používať oplach na vlasy z jablčného octu
Shutterstock
ACV je skvelý prostriedok na uhladenie a posilnenie vašich vlasov. Musíte sa však ubezpečiť, že používate prírodný jablčný ocot, ktorý obsahuje určité množstvo sedimentu nazývaného „matka“. Komerčný číry ACV prechádza procesom zahrievania, destilácie a čistenia, ktorý z neho odstraňuje dobré baktérie, základné živiny a živé enzýmy.
Ingrediencie potrebné na prípravu jednoduchého opláchnutia jablčného octu (ACV) sú:
- 2-4 polievkové lyžice ACV
- 1 šálka vody
Ako použiť
- Zmiešajte dve až štyri polievkové lyžice ACV v jednej šálke vody.
- Po umytí vlasov šampónom a opláchnutím si ich vylejte ACV roztokom na celé vlasy a prstami si masírujte pokožku hlavy. Nezabudnite pokryť celú pokožku hlavy a všetky vlasy od korienkov po končeky.
- Nechajte ich pôsobiť vo vlasoch asi 5 minút a potom ich dôkladne opláchnite.
Množstvo ACV, ktoré sa má zmiešať s vodou, môžete upraviť podľa typu vlasov. Suché vlasy vyžadujú dve polievkové lyžice ACV, zatiaľ čo mastné vlasy môžu trvať až tri až štyri polievkové lyžice. Toto opláchnutie môžete vykonať raz týždenne alebo raz mesačne podľa potreby vašich vlasov.
Aby ste zo svojho ACV opláchnutia vlasov vyťažili maximum, nižšie je uvedených niekoľko rád, ktoré musíte dodržiavať.
Tipy
- Mastné vlasy a vlasy s rôznymi druhmi pokožky hlavy vyžadujú viac ACV, zatiaľ čo suché vlasy menej.
- To, ako často si vlasy opláchnete pomocou ACV, závisí od stavu vašich vlasov a pokožky hlavy. Mastné vlasy to potrebujú častejšie (raz týždenne), zatiaľ čo suché vlasy len raz alebo dvakrát mesačne. Ak máte normálne vlasy, opláchnite ich ACV raz za dva týždne.
- Pomer a množstvo ACV k vode je potrebné upraviť podľa dĺžky a objemu vašich vlasov.
- Najlepší čas na prípravu zmesi ACV a vody je tesne pred vstupom do sprchy.
- Po tomto opláchnutí si vlasy nemusíte upravovať, pretože ACV je prírodný kondicionér.
Ako často by som mal opláchnuť vlasy ACV?
Na túto otázku môžete odpovedať iba vy - pretože záleží na vašom type vlasov a na tom, čo sa k nim najviac hodí. Spravidla to ľudia so suchými vlasmi môžu robiť raz alebo dvakrát mesačne, zatiaľ čo ľudia s mastnými vlasmi si ich môžu dopriať častejšie. Na základe typu, objemu a tela vašich vlasov môžete určiť intervaly, v ktorých chcete na svoje vlasy použiť opláchnutie ACV.
Existuje veľa prírodných prísad, ktoré môžete pridať do opláchnutia ACV, aby ste posilnili jeho výhody pre vaše vlasy. Skontrolujte ich v nasledujúcej časti!
Iné spôsoby, ako opláchnuť ACV
1. Byliny a jablčný ocot Opláchnite vlasy
Shutterstock
Do svojho opláchnutia ACV môžete pridať čerstvé alebo sušené bylinky. Rôzne druhy bylín ponúkajú rôzne výhody. Napríklad petržlen a rozmarín zväčšujú tmavé vlasy; šalvia môže byť použitá na zakrytie sivých vlasov; levanduľa dodáva vašim vlasom vôňu; žihľava funguje dobre v boji proti lupinám; nechtík upravuje vaše vlasy; a harmanček a nechtík pomáhajú pri melírovaní svetlohnedých alebo blond vlasov.
Potrebné prísady
Pre jednu žiadosť:
- 2-4 polievkové lyžice ACV
- 2 šálky vriacej vody s bylinkami podľa vášho výberu zmiešanými v nej
Pre koncentrovanú zmes:
- 2 šálky ACV
- 1 šálka nasekaných bylín podľa vášho výberu
Pokyny
- Varte vodu v hrnci a pridajte do nej bylinky.
- Bylinky nechajte 15 minút vrieť (alebo viac, podľa toho, aký silný chcete nálev).
- Po ochladení infúzie pridajte ACV a opláchnite si ňou vlasy. Infúziu môžete použiť v ten istý deň alebo ju môžete uložiť v chladničke pre ďalšie použitie.
- Pre koncentrovanú zmes namočte zmes do dobre uzavretej sklenenej nádoby a uložte ju na dva týždne na chladnom a tmavom mieste.
- Po dvoch týždňoch preceďte namočenú zmes cez kávový filter alebo cez plátno a uložte ju do čerstvej fľaše.
- Keď ste pripravení na plákanie, rozrieďte jednu až dve polievkové lyžice namočenej zmesi s jedným pohárom vody.
- Ak chcete ďalšiu úpravu, vlasy po vysušení nevyfukujte. Vysušte ju uterákom.
2. Vlasy opláchnite éterickými olejmi a jablčným octom
Shutterstock
Éterické oleje majú rovnaké výhody ako bylinky, ale netreba ich dva týždne lúhovať. Pri skladovaní roztoku ACV a éterických olejov v sklenenej nádobe musíte urobiť niekoľko preventívnych opatrení. Pamätajte tiež, že nie všetky éterické oleje je bezpečné použiť priamo na vlasy. Rovnako ako bylinky, aj rôzne éterické oleje majú rôzne vlastnosti, ktoré sú prospešné pre vaše vlasy. Olej z čajovníkového oleja je vhodný pre mastné vlasy; cédrový olej podporuje rast vlasov; pelargónový olej posilňuje vaše vlasy; a harmančekový olej upokojuje vašu pokožku hlavy a robí vaše vlasy hodvábnymi.
Potrebné prísady
- 2 šálky ACV
- 5-10 kvapiek éterického oleja / olejov podľa vášho výberu.
Pokyny
- Zmiešajte ACV a éterický olej / é oleje dohromady.
- Túto zmes skladujte v sklenenej nádobe alebo fľaši. Neskladujte ho v plastovej nádobe, pretože éterické oleje môžu s plastom reagovať.
- Túto zmes je možné použiť okamžite. Ak však chcete dosiahnuť lepšie výsledky, nechajte ich pár dní odležať.
- Keď ste pripravení na opláchnutie, zriedte jednu až dve polievkové lyžice zmesi s jedným pohárom vody.
- Pre dosiahnutie najlepších výsledkov uterák osušte.
ACV funguje ako kúzlo, pokiaľ ide o výživu, úpravu a posilnenie vlasov. Tak na čo čakáš? Rozmaznávajte svoje vlasy opláchnutím jablčným octom a dajte nám vedieť o svojich skúsenostiach v sekcii komentárov nižšie.