Obsah:
- Prírodné domáce lieky, ktoré vám môžu poskytnúť dlhšie mihalnice
- 1. Ricínový olej
- 2. Kokosový olej
- 3. Vitamín E
- 4. Zelený čaj
- 5. Masáž
- 6. Olej z citrónovej kôry
- 7. vazelína (vazelína)
- 8. Bambucké maslo
- 9. Olivový olej
- 10. Doplnok biotínu
- Ako zabrániť riedeniu rias
- Čo spôsobuje, že mihalnice sa stenčujú a skracujú?
Riasy chránia oči pred prachom, pieskom a nečistotami. Okrem toho, že pôsobia ako ochranná bariéra pre vaše oči, dodajú vášmu očnému make-upu okamžitý nádych. Niekedy môžu rôzne faktory - či už ide o postupujúci vek alebo základný zdravotný stav, ako je hypotrichóza - spôsobiť, že mihalnice vypadnú a zredukujú sa (1). Ak sa snažíte prirodzene predĺžiť mihalnice, môžu vám pomôcť niektoré domáce opravné prostriedky podporené vedeckými poznatkami.
Poznámka: Niektoré opravné prostriedky na tomto zozname nemajú priame vedecké dôkazy preukazujúce ich schopnosť podporovať dlhšie mihalnice.
Prírodné domáce lieky, ktoré vám môžu poskytnúť dlhšie mihalnice
1. Ricínový olej
Kyselina ricinolejová je hlavnou zložkou ricínového oleja a tvorí ju asi 90% (1). Táto kyselina preukázala potenciál pri vypadávaní vlasov (2). Môže to byť teda tiež alternatívna možnosť na udržanie hrúbky vašich rias.
Klinický prípad však ukazuje, že vysoká viskozita ricínového oleja môže mať za následok matenie vlasov a extrémnu suchosť (3). Preto sa skôr ako vyskúšate tento liek, obráťte sa na svojho dermatológa.
Čo robiť: Budete potrebovať 1 čajovú lyžičku za studena lisovaného ricínového oleja a niekoľko vatových tampónov. Pred nanesením ricínového oleja si dôkladne očistite riasy vodou a osušte ich jemným čistiacim prostriedkom. Vatový tampón namočte do za studena lisovaného ricínového oleja a naneste ho pozdĺž línií horných a dolných rias. Zabráňte vniknutiu oleja do očí. Olej nechajte pôsobiť cez noc a nasledujúce ráno ho umyte.
2. Kokosový olej
Kokosový olej sa používa na starostlivosť o vlasy vďaka svojmu prenikavému účinku, ktorý pomáha predchádzať strate vlasových bielkovín (4). Môže sa preto použiť aj na ošetrenie riedkych a poškodených rias a na podporu ich opätovného rastu.
Pri používaní kokosového oleja však buďte opatrní, pretože na vašich mihalniciach môže zanechať mastný film, ktorý ich zaťaží (5).
Čo robiť: Budete potrebovať 1 čajovú lyžičku kokosového oleja lisovaného za studena a veľa vatových tampónov. Pred nanesením oleja si riasy očistite jemným mydlom a vodou a potom ich jemne utrite. Namočte vatový tampón do kokosového oleja a naneste ho pozdĺž línií horných a dolných rias. Zabráňte vniknutiu oleja do očí. Olej nechajte pôsobiť cez noc. Nasledujúce ráno to opláchnite.
3. Vitamín E
Vitamín E je silný antioxidant, ktorý môže pomôcť znížiť oxidačné poškodenie spôsobujúce zvýšenie vypadávania vlasov. Obsahuje tiež zlúčeniny tokotrienolov, ktoré môžu pomôcť zvýšiť počet vlasových prameňov (6). Preto môže prispievať k dlhším riasam.
Čo robiť: Vitamín E je možné nanášať lokálne na vaše mihalnice. Je dokonca bezpečné ho požiť ako perorálny doplnok. Pred užitím doplnkov sa však poraďte so svojím lekárom o správnom dávkovaní.
4. Zelený čaj
Zelený čaj je bohatým zdrojom polyfenolu nazývaného epigalokatechín-3-gallát (EGCG), ktorý môže napomáhať rast vlasov (7). Preto môže tiež pomôcť pri raste vašich mihalníc.
Čo robiť: Budete potrebovať 1 čajovú lyžičku listov zeleného čaju (alebo 1 čajové vrecúško) a 1 šálku horúcej vody. Zmiešajte tieto dve ingrediencie a nechajte ich lúhovať 5-10 minút. Kvapalinu prepasírujte a zapite teplou. Čaj môžete tiež ochladiť a pomocou vatovej tyčinky ho topicky naniesť na horné a dolné línie rias. Pite čaj dvakrát denne a používajte ho lokálne jedenkrát denne.
5. Masáž
Masáž pomáha zlepšovať krvný obeh. Pravidelná masáž pokožky hlavy, či už s olejom alebo bez oleja, môže zlepšiť dĺžku a hrúbku vlasov (8). Jemné masírovanie viečok vám môže pomôcť dosiahnuť podobné výsledky.
6. Olej z citrónovej kôry
V štúdii publikovanej v Parasitology Research sa zistilo, že citrónový olej môže pomôcť pri liečbe roztočov a podporiť rýchlejší rast vlasov. Táto štúdia sa však uskutočnila na králikoch (9). Na preukázanie rovnakých účinkov na človeka sú potrebné ďalšie štúdie.
Čo robiť: Budete potrebovať kôru z 1-2 citrónov, kokosového alebo olivového oleja a vatové tampóny. Vložte citrónové kôry do malej nádoby a pridajte do nej niekoľko lyžíc olivového alebo kokosového oleja. Šupkou pomocou lyžice pritlačte šupky, aby ste získali oleje zo šupiek. Zmes nechajte stáť cez noc. Do zmesi namočte vatový tampón a naneste ho na svoje horné a dolné línie rias, vyhýbajte sa očiam. Nechajte pôsobiť pár hodín a opláchnite. Môžete to urobiť 1 - 2 krát denne alebo nechať zmes cez noc.
7. vazelína (vazelína)
Vazelína (vazelína) môže zvlhčiť vaše očné viečka a pomôcť zbaviť sa roztočov na mihalnice, čím zabráni ďalšiemu poškodeniu mihalníc (10). Neexistujú však žiadne štúdie o jeho schopnosti napomáhať rastu mihalníc.
Čo robiť: Vezmite si vazelínu (podľa potreby) na vatový tampón a naneste ju na horné a dolné viečka. Dajte pozor, aby sa vám nedostalo do očí. Nechajte pôsobiť cez noc a nasledujúce ráno ho opláchnite.
8. Bambucké maslo
Bambucké maslo je bohaté na vitamín C a obsahuje antioxidanty a protizápalové vlastnosti (11). Vitamín C zabraňuje poškodeniu voľnými radikálmi a podporuje kolagén. Preto vám bambucké maslo môže pomôcť udržať hrúbku vašich rias a podporiť ich rast.
Čo robiť: Vezmite malé množstvo bambuckého masla a trieť ho medzi prstami, kým sa neroztopí. Naneste ho na horné a dolné riasy. Nechajte pôsobiť cez noc.
9. Olivový olej
Olivový olej obsahuje fenolovú zlúčeninu zvanú oleuropeín (13). V štúdii na potkanoch sa zistilo, že oleuropeín zvyšuje rast vlasov (14). Preto môže prispievať k dlhším riasam.
Čo robiť: Budete potrebovať 3 - 4 kvapky olivového oleja a 1 - 2 vatové tampóny. Na vatový tampón nalejte niekoľko kvapiek olivového oleja a naneste si ho na horné a dolné riasy. Olej nechajte pôsobiť 5-10 minút a potom ho opláchnite vlažnou vodou.
10. Doplnok biotínu
Nedostatok biotínu môže spôsobiť vypadávanie vlasov na pokožke hlavy, obočiach a mihalniciach. Požitie doplnkov s obsahom biotínu môže pomôcť tento stav zlepšiť (15). Správne dávkovanie doplnkov biotínu sa obráťte na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Kombinácia týchto liekov môže pomôcť pri liečbe vašich riedkych rias. Musíte však tiež zvážiť niekoľko zmien životného štýlu, aby ste zabránili ďalšiemu poškodeniu a stenčeniu rias.
Ako zabrániť riedeniu rias
- Dodržujte zdravú a vyváženú stravu, ktorá obsahuje živiny ako železo, zinok, vitamíny, mastné kyseliny, biotín a bielkoviny (16).
- Očné riasy a očné viečka si denne čistite jemným čistiacim prostriedkom alebo šampónom na očné viečka (17).
- Nepoužívajte nekvalitné výrobky na líčenie očí.
- Nepoužívajte očný make-up, ktorý by spôsobil podráždenie.
- Pred spaním si odlíčte make-up.
- Prestaňte používať natáčky na mihalnice.
- Obmedzte použitie predlžovania mihalníc.
Spolu s dodržiavaním týchto liekov a rád je tiež dobré vedieť, čo spôsobuje riedenie vašich mihalníc, ktoré vedie k podstate problému. Tu je to, čo potrebujete vedieť.
Čo spôsobuje, že mihalnice sa stenčujú a skracujú?
Vaše mihalnice môžu vypadávať v dôsledku viacerých faktorov, napríklad:
- Postupujúci vek - Toto je najbežnejšia príčina pádu rias, ktorá s pribúdajúcim vekom postihuje mužov aj ženy.
- Menopauza - Pretože estrogén hrá dôležitú úlohu pri produkcii kolagénu pre udržanie zdravej pokožky a vlasov, zníženie jeho hladiny počas menopauzy môže mať za následok riasy.
- Hormonálna nerovnováha - nerovnováha hormónu štítnej žľazy môže mať za následok poškodenú pokožku a vypadávanie vlasov.
- Hrubé zaobchádzanie s mihalnicami - Riasy intenzívne vydrhnite pri odličovaní očí.
- Alergická reakcia - najmä na výrobky na líčenie očí
- Použitie predlžovania mihalníc - Lepidlá používané na pripevnenie umelých mihalníc obsahujú chemikálie, ktoré môžu byť dráždivé alebo škodlivé. V dôsledku tejto chemickej reakcie môžete pocítiť začervenanie, pálenie alebo zápal očných viečok, čo môže mať za následok padanie mihalníc.
- Stres
- Chemoterapia - lieky používané na liečbu rakoviny často spôsobujú rednutie vlasov a mihalníc.
- Niektoré zdravotné ťažkosti - napríklad blefaritída, hyperaktívna / neaktívna štítna žľaza, psoriáza, alopécia areata, ekzém alebo trichotillománia.
- Zlá hygiena krásy - Rovnako ako nechať očný make-up pôsobiť cez noc, môže spôsobiť riedenie mihalníc.
Ak sa u vás vyskytnú ďalšie príznaky spolu s riedením mihalníc, je to veľmi